JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 29/1/2008, 14:24

  ISUF SHERIFI
  REFRENET
  Qofshin tė mira a tė liga
  I urrej

  Pjellė monotonie.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 29/1/2008, 14:30

  FARUK TASHOLLI

  MBUROJĖ EPIKE
  Nė bjeshkė e thepisur
  Deri nė re ngeh majat
  Mali i pasthirrmave

  Zgavrės sė lahutės
  Qetėsisht strehohen baladat
  Gjėmėt tśa numėrojė harku
  Nė telin e dhimbjes.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 29/1/2008, 14:33

  FATIME ZEQIRI

  SHI NĖN VETULL
  Nuk di
  kush mė mallkoi
  kur dashurova

  ra shi nė zemėr
  ra shi nėn vetull.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 29/1/2008, 14:37

  BUJAR XHAFERI

  I VOGLI DHE I MADHI
  I sheh ata yje tė barabartė,
  qė ndrijnė krejt njėlloj nė largėsi?
  Astronomėt thonė se njėri prej tyre
  ėshtė treqindherė mė i madh nga tjetri.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 29/1/2008, 14:39

  ARIF BOZACI

  KOSOVA
  Flutur e burgosur
  Letėrnjoftim i gjakut tim
  Kartolinė e paqės nė njė fjalė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/2/2008, 12:53

  HAJDIN ABAZI
  MESNATĖ
  Deren po nae kafshojnė ulėrimat serbe
  dhe kondakė.

  Pėrjashta
  ēirret vdekja.

  Nata po fshihet nė veladon tė tmerrit.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/2/2008, 13:02

  DIAMANT ABRASHI

  VJESHTĖ NĖ MUA
  Jam i helmuar nga vjeshta
  si gjethi qė lėkundet para se tė bjerė
  si skeleti qė lėkundet
  pa gjethet e blerta
  nė sfondin e largėt
  pranvera ma shkel syrin.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/2/2008, 13:04

  IBRAHIM GOSTIVARI
  ZGJIMI
  Nė tė gjitha mėngjeset e mia
  do tė vėshtroni habinė e zgjimeve
  tė njė agimi pa shkėlqim,
  ku rritet e rritet trishtimi,
  qė i gjason hijes sė varrit tim.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/2/2008, 13:06

  RIAT AJAZAJ

  TROKITJA

  e shpikėn derėn
  tė hyjė kush
  apo qė dikush
  tė mbesė jashtė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/2/2008, 16:53

  DONIKA GASHI
  KOTĖSI
  Dy brigje
  Po deti nė mes.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/2/2008, 16:55

  SELAJDIN GASHI

  E PANJOHURA
  Nuk ia pashė
  Fytyrėn prej njeriu
  Kėtij zjarri misterioz.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/2/2008, 16:58

  RRUSTEM GECI
  SHIU
  Ēfardo qė tė jenė stinėt,
  Shiu mbetet ajėr i perendishėm
  Mbushur me aromė dhe jehonė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 10/8/2008, 17:44

  JUSUF GĖRVALLA
  SKENA NGA JETA E FSHATIT
  dritarja e avulluar semaveri i ēajit edhe vjeshtė
  i tillė i lirė rrethuar me sendet qė vjetėrohen
  pėrmbi rafte ftonj njė plakė si pikturė
  a nuk qenka vallė krejt zjarri njė trillim
  bien gjethet e nė kopsht femra kotet nė luhajė
  me goditje tė rėnda imagjinate me njė botė prej letre
  tek gjej ngushėllim mes sendesh qė s’janė mė
  atje diku nė botėn time atje diku larg
  eja pėrsėri netve tė vona si hije qė sajon
  pak frymė njeriu e pak dritė qiriri
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 10/8/2008, 17:49

  JUSUF GĖRVALLA

  FLETĖ TESTAMENTI
  nė zgjimin tim tė heshtur tė mė ngurosin
  nė flijimin tim tė begatshėm tė verės
  nė nisjen time nė fillimin tim tė ri
  nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė
  le tė mė puthė rrezja e qartė ngazėllyese
  e druvarit tė fjetur nė rudinė
  myshku le tė jetė gjithmonė i blertė mbi gurė
  emėr tė mos ketė e shkronja le tė flasė
  nė gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė
  guaca e kėrminj le tė vijnė pėr dasmė
  mbi rrasėn time
  le tė shtrihen edhe ata si dy yje
  ftohtė le tė bėjė verės e verės verė
  e me njė pikė ujė verdhėsisė sė barit tim
  le t’i mėshirohen
  vėrmeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
  deri te shtėpia ime bėrė me dru e kashtė
  le tė thyhet ēdo pasqyrė qė ka ballsamosur
  ballin tim e mėrrolėn e ēastit plot mllef
  se ja tek po zgjohet er’ e re e dashurisė sė tokės
  se jam i parrezikshėm kaq i pafuqishėm
  mumje pėrfytyrim qė krahasohet me rrahun
  tek do tė mė vini pėrsėri ju pas
  le tė mė lėnė tė fle qetė si pranė stufe
  dimrit tė madh tė dashurisė sime
  nuk do tė pėrpėlitem s’do tė rrotullohem
  s’do tė shplohem natėn nuk do tė kollitem
  me fjalėt e mia le tė mė mallkojnė
  nė rrasėn time atė rrasė tė zezė tė ftohtė
  nė duart qė i kam prekur le tė mė lėshojnė
  rrjedhės tė qetė tė fatit qė pret
  shigjet’ e mėrisė le tė bjerė mbi dhe
  nė shkretėtirėn e moskuptimit le tė fiket
  kurrė tė mos vijnė kur unė nuk i pres
  ata qė tėrė jetėn i prita, tė dashurit
  ē’po flas kėshtu pash zotin?
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/8/2008, 10:33

  "Poezi nga Fejzulla Duraku...

  LEGJENDA E FERIZAJIT

  (Afrim Kalanicés)*
  Lot e vesé méngjeseve té ftohta ngriné!
  Gjaku i déshmoréve bor' e akull shkriné.
  Zéri i djalérisé jehon pér mbi reté,
  Tempullin e lirisé s'e shembin as rrufeté.

  Kush po then kufi; Kosové-Maqedoni?
  Afrim Kalanica i thoné emrit ti.
  Me barot e zjarr shtatin té qéndisur,
  Me dy pérkrenare ballin té stolisur.

  Népér beteja vérsulet si shigjeta!
  Luftén bén Afrimi, sikur njéqind veta!
  Naté e pisté, ku nuk ndihet gjalléri,
  Kryetrimi pret, bashké me shokét e ti.

  Népér errésiré trimi léshon rrufeté,né doré,
  N'fushén e Sllupēanit, armikun e preté.
  Flakén né zemér e mortajén né doré,
  Bjen aty, ku burrat bien déshmoré.

  Té rénét e lirisé, s'diné té vdekur kurré,
  Ata lartésohen, ngriten mbi flamuré.
  N'pérjetésim, Jezercit té Ferizajit,
  I fal amanetin né ditét e majit.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 29/8/2008, 18:19


  15. PRIZRENI – DJEP I KULTURĖS


  O, Prizren i bukur,
  O, qytet lashtė,
  O, djep i kulturės,
  Gjithmonė tė kem dashtė!
  Udhėkryq i Ballkanit,
  Qytet historik,
  Qytet i shatėrvanit,
  Qytet heroik.
  Monumente historike,
  Muze legjendarė,
  Me qėndresė stoike,
  Parajsė pėr shqiptarė.
  Vlera kulturore,
  Mozaik lashtėsie,
  Begati shpirtėrore ,
  Themel historie.
  Qytet i zambakut,
  Djep reliktesh artistike,
  Qytet i Konakut,
  Vendimmarrjesh historike.
  Nėpėr luftėrat shkatėrrimtare –
  Pėrballove shumė stuhi,
  Me Kala, arte gjithė fare,
  Ty, ēdo kush ta ka lakmi!
  Je dėshmi identiteti,
  Autoktonisė dhe lashtėsisė.
  Lum qė kemi kėsi qyteti –
  Dritė e jetė e ardhmėrisė.


  Me zhvillimet kulturore,
  Qendėr kulti e urtėsie,
  Begatia jonė shpirtėrore,
  Kopsht me lule dashurie.
  O, Prizren – qendėr tregtare,
  Vulė e artė e zejtarisė;
  Djep i shkollave fetare,
  Diell i parė i diturisė.
  Qendra e parė ekonomike,
  Edhe qendėr ushtarake,
  Me kulturėn shumė etnike,
  Arenė vlerash titanike.
  Shumė shoqata artistike,
  Qendėr qerthujsh kulturore,
  Me shkollė t’ parė tė muzikės,
  Ēerdhe librash bibliotekare.
  Qendra e parė e shtypshkronjave,
  Dhe botimeve gazetare,
  Je foleja e shqiponjave,
  Qė fluturuan me abetare.
  N’ ty u nis radioja e parė,
  Me fjalė shqipe e kėngė gėzimi,
  Nė ty Kori i parė shqiptarė –
  Me emrin e shenjt "Agimi".
  Buzė Lumbardhit gjarpėror –
  Ke Marashin e mrekullisė .
  E ke Rrapin shekullor –
  "Platanus orientalis"!
  Ke simbole gjithė sa fare,
  Krenaria e gjithė vendit.
  Me Shtėpi t’ Lidhjes Shqiptare –
  Begatia e Prizrenit.
  Ura e Gurit – ura e gjakut,
  Hamami i Gazi Mehmet Pashės,
  Ėshtė Xhamia e Bajrakut,
  Dhe Xhamia e Sinan Pashės...

  Me dhuntitė tua tė shenjtės ,
  Shumė faltore e shumė teqe,
  Bashkė me Kishėn e Shėn Premtes –
  Tė bėjnė rojė nga Ora e Keqe!

  DEMIR KRASNIQI
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/10/2008, 09:11

  NE JEMI ARDHMĖRIA

  Ne jem lule pranverore,
  Jeta pa ne, s’ ka kuptim.
  Ne, jemi qenie njerėzore,
  Nuk jem kafshė pėr trafikim!

  Ne, nuk jemi botė shtazore,
  Mall pėr treg – mish pėr kasap!...
  Ne, jemi qenie njerėzore –
  Kėrkojmė mbrojtje nė ēdo hap !

  Edhe ne, e duam jetėn,
  Gjithė gėzimet, lumturinė...
  Edhe ne , kemi tė drejtėn –
  Ta gėzojmė jetėn dhe lirinė !

  Ne, s’ jem mallra pėr trafik,
  Nuk jem mish pėr korba t’ zi,
  Ne, nuk thithim narkotik,
  S’ jem monedha pėr tregti !...

  Jemi ardhmėria e kėsaj bote,
  Qenie e shenjtė madhėshtore .
  Ne, nuk jemi dolli prej gote ,
  Pse kemi lindė – nuk jemi fajtore !

  Mos pėrbuzni mrekullinė ,
  Mos u kėnaqni me tymosje ,
  Mos helmoni ardhmėrinė ,
  Mos i sillni botės shfarosje !

  Demir KRASNIQI

  Sponsored content

  default Re: JU NJOHIM ME KRIJUESIT TANĖ

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:26