Poezi klasi nga poete te ndryshem

  Share
  avatar
  vlerona
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Data e rregjistrimit : 09/02/2008

  default Poezi klasi nga poete te ndryshem

  Mesazh nga vlerona prej 22/2/2008, 19:39

  Ismail Kadare  TĖ HUAJ JEMI  Tė huaj jemi ne prej kohėsh

  Ē'ish pėr t'u thėnė ėshtė thėnė.

  Si gurėt qė zėnė vend nė tokė

  Njė jetė vend ne kemi zėnė.  Drejt njėri tjetrit kemi mbyllur

  Tė gjitha rrugėt edhe shtigjet

  Si dy qytete mesjetarė

  Me mure, heshta dhe me pirgje.  Por natėn kur i lodhur truri

  Portat i Mbyll me qetėsi,

  Ti gjen njė shteg dhe futesh mbrenda

  Njė shteg qė vetėm ti e di.  Futesh dhe si n'rrugica parqesh

  Shėtit mes cirkonvolucionesh.

  Hyn nėpėr ėndrra e shkujdesur,

  Fanitesh, qesh, ma bėn me dorė.  Po kur mėngjesi zė ofrohet

  Nis shqetėsohesh befas ti.

  Dhe heshturazi del pėrjashta

  Nga shtegu qė veē ti e di.  E dita vjen. Rrjedh prap jeta

  Dhe ne tė dy si dhe mė parė

  Tė ftohtė rrimė e tė pamposhtur

  Si dy qytete mesjetarė.
  avatar
  vlerona
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Data e rregjistrimit : 09/02/2008

  default Re: Poezi klasi nga poete te ndryshem

  Mesazh nga vlerona prej 22/2/2008, 19:48

  RUDYORD KIPLING

  Ne mundsh

  Nė mundsh tė ruash arsyen,kur bota humbet fillin
  E fajin ty ta hedh-dhe vetes t'i besosh
  Sa herė tek ti dyshojnė e s'tė pėrfillin,
  Por dhe gjykimet drejt t'i gjykosh.
  Nė mundsh tė rrish nė pritje,nga pritja pa u lodhur,
  A kur t'urrejnė,urrejtje mos t'ushqesh,
  madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur,
  Me thejshtėsi me to pa rėnė ndesh...

  Nė mundsh tė mendosh,por jo si rob ėndėrrimesh
  Dhe t'i trajtosh njėlloj e pa dallim,
  ngadhnjim e shpartallim-burim mashtrimesh...
  Nė durofsh dot qė thėniet e tua tė drejta
  Nė kurthe pėr trutharėt,kopukėt t'i kthejnė.
  T'i shohėsh tė thyera gjėrat mė tė shtrenjta
  E prapė t'i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

  Nė mundsh fitoret qė ke korrur t'i flijosh,
  Si nė kumar,nė njė tė vetme lojė.
  Tė rrezikosh,tė humbėsh e prapė t'ja fillosh
  dhe humbjen kurrė tė mos e zėsh nė gojė.
  Nė i detyrofsh dot muskul,nerva,puls e zemėr
  Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithshka duket e kotė
  E tė qėndrosh edhe kur s'ke asgjė pėrveē vullnetit
  Qė veē njė fjalė-Qėndro-gjithnje tė thotė...

  Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj,por nderin tėnd ta ruash,
  a t'ecėsh pėrkrah mbretit,pa krenari qė tė verbon...
  Nė se armiku apo miku s'tė bėjnė dot tė vuash
  dhe gjithkėnd e ēmon,veē sa meriton...
  Nė mundsh t'i mbushėsh ti minutat mė tė rėnda
  me vepra qė peshojnė-
  ...........................Dije dhe mos kij asnjė dyshim
  E jotja do jetė Bota me ēka brenda
  dhe NJERI do jesh,o biri im!
  avatar
  vlerona
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Data e rregjistrimit : 09/02/2008

  default Re: Poezi klasi nga poete te ndryshem

  Mesazh nga vlerona prej 22/2/2008, 19:55

  Dritero Agolli

  Nje shkrepese


  Ndizme, vella nje shkrepese
  nen qiellin e zi,
  Nje shkrepese te brishte shprese
  ne erresiren me shi.

  Ne erresiren e dhjamur si pelte,
  Kur ndihet te zbrese acar.
  E dini c'do te thote nje shkrepese,
  Nje fije e holle si bar?

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Poezi klasi nga poete te ndryshem

  Mesazh nga Vizitor prej 3/10/2008, 12:04

  UNAZA

  Ti mban unazen me rubin,
  Ne gishtin delikat.
  nga ky gur i kuq me shume te ndrin
  Ty shpirti i pafat

  E shoh unazen dhe mendoj,
  Ky rreth besnikerie,
  Si mundet valle te pengoj,
  Nje llave dashurie.

  Dhe tradhetise ,kurre ai
  Si vuri dot nje fre,
  Perse te stepemi tani?
  Te heshtim skemi nge.

  Shkelqen unaza rreth flori,
  Te gjithe e adhurojne,
  Rreh zemr e gjore per dashuri,
  Por njerezit si besojne.

  Sado e cmuar ,mbi cdo gur
  Eshte vajze zemra jote.
  Unaze rreth saj ti mos vur,
  Gezoju kesaj bote.

  Un dua shpirtin si rubin,
  Dhe jo nje cop metal
  Kur deshiroj te te puth gjin
  Ska zot qe te me ndal.

  NGA SHPENDI TOPOLLAJ
  avatar
  ``Blerta``
  moderator
  moderator

  Numri i postimeve : 3352
  Mosha : 33
  Vendi : london
  Loisirs : ca esht kjo me?:D
  Data e rregjistrimit : 03/06/2007

  default Re: Poezi klasi nga poete te ndryshem

  Mesazh nga ``Blerta`` prej 3/10/2008, 12:10

  shum e bukur kjo!!!

  Sponsored content

  default Re: Poezi klasi nga poete te ndryshem

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:27