Celulari

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Celulari

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:52

  Spekulimet mbi telefonat mobil qė ndikojnė nė shėndetin e njeriut nuk po ndalen, mirėpo telefonat e vjetėr, pranojnė edhe prodhuesit e tyre, se sigurisht ndikojnė nė shėndetin e njeriut.


  Nėse keni telefon mobil tė vjetėr mbi 4-5 vjet nuk ėshtė e preferuar tė lajmroheni me cingrrimėn e parė. Nė kėtė moment fusha elektromagnetike ėshtė shumė e fortė sepse telefoni kėrkon radiofrekunecėn me tė cilėn mund tė punojė.
  Nėse ka mundėsi, shmanguni telefonatave nė hapsira tė vogla dhe tė mbyllura ku telefoni rrit forcėn e veprimit nė organizmin tonė, dhe njė efekt i ngjajshėm shkaktohet edhe nga telefonatat e gjata.
  Telefoni mobil nė sirtarin gjatė natės afėr krevatit? Me siguri se ndikon nė gjum
  .


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default telefoni

  Mesazh nga shaban cakolli prej 19/6/2007, 17:19

  TELEFONI

  Telefoni ėshtė shpikur mė 1875 nga Aleksander Belli.
  Sot ka mė shumė se 500 milion telefona nė botė.
  Ata i pėrcjellin sinjalet nė largėsi tė mėdha,kėshtu qė mund tėu telefonohet njerėzve ngalartė.
  Sot prodhuesit e telefonave kanė konkurenca tė mėdha,kurse njerėzimi ėshtė nė garė,kush do tė siguroj telefon mė modern??!!
  avatar
  Andi_
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 121
  Mosha : 30
  Vendi : sot ketu,neser atje,pasneser.....
  Data e rregjistrimit : 18/06/2007

  default Re: Celulari

  Mesazh nga Andi_ prej 19/6/2007, 18:11

  telefoni eshte shpikja me e papare qe eshte bere ndonjehere,sidomos celularet.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Celulari

  Mesazh nga shaban cakolli prej 29/6/2007, 16:42

  Gjenerali Kaster

  Xhorgj Amstrong Kaster,45 vjeqar,per trimerine etij gjate luftes qytetare mori graden e gjeneral-majorit.Ai thoshte"Lufta e trupave te mia,duhet te lidhet me emrin tim-edhe per gjeneratat qe vijne":Kjogje u vertetua edhe kur humbi betejen te Litel Bighorni.
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Celulari

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 27/11/2007, 11:57

  Nju-Jork- Studimet e fundit per lidhjen midis perdoruesve te rregullt te telefonave celulare dhe semundjeve treguan se rreziku per t‘u prekur nga nje tumor ne koke rritet ne menyre te ndjeshme pas dhjete vjetesh, pavaresisht "garancive" qe japin kompanite e prodhimit se ata nuk e demtojne shendetin. Te perdoresh nje telefon celular per me shume se dhjete vjet rrit ne menyre te ndjeshme rrezikun per t‘u prekur nga tumori ne koke, tregojne studimet me te fundit te bera ne kete fushe. Keto studime, qe kundershtojne hapur deklaratat zyrtare te kompanive qe i prodhojne, se telefonat celulare nuk ndikojne te shendeti, treguan se njerezit qe kane perdorur telefona celulare per me shume se nje dekade jane dyfish me te prirur per te zhvilluar nje tumor ne koke, ne anen nga e cila ata kane mbajtur me shume aparatin celular.

  Shkencetaret qe u moren me kete studim arriten ne perfundimin se perdorimi i telefonit per nje ore ne dite eshte me se e mjaftueshme per te rritur rrezikun, ndersa standardet nderkombetare te perdorura deri me tani per te mbrojtur perdoruesit nga rrezatimet nuk jane te sakta e duhen rishikuar patjeter. Pas nje sere studimesh te hollesishme, ata kerkuan te tregonin se "duhet te jemi te kujdesshem dhe te perdorim ne menyre te limituar telefonat celulare, por mbi te gjitha duhet te bindim femijet qe te heqin dore nga ideja per te pasur nje te tille. Studimi, i publikuar ne numrin e fundit te revistes "Ocupational Environmental Medicine", eshte i rendesishem sepse pas shume kohesh dyshime i beri kerkuesit qe te studionin lidhjen qe mund te kishte perdorimi i gjate i telefonit celular me zhvillimin e disa semundjeve, sidomos me tumorin ne koke.

  Kanceri do me shume se dhjete vjet te zhvillohet, por meqe telefonat celulare jane perhapur kaq shume kohet e fundit, kjo do te thote se gjithmone e me shume njerez po i perdorin ata per nje kohe te gjate. Garancite qe i bejne telefonat shume te sigurt bazohen ne kerkimet e bera mbi shume pak njerez te ekspozuar ndaj rrezatimeve per nje kohe te gjate, mjaftueshem per shfaqjen e nje semundjeje, por pa asnje vlere per statistika te sakta. Muajin e kaluar, nje studim i madh i bere ne Britani mbi rreziqet e shendetit nga perdorimi i teknologjise i quajtur "Mobile Telecommunications and Health Research", i financuar nga qeveria dhe burime te tjera, tregoi se "telefonat celulare nuk lidhen fare dhe nuk ka asnje efekt negativ mbi shendetin".

  Por, drejtuesi i gjithe kesaj e pranoi se nje pjese e vogel e kerkimeve u bazua mbi njerez qe kishin perdorur telefonin per me shume se dhjete vjet. Megjithate, ai thote se "ne nuk mund ta perjashtojme mundesine se kanceri mund te shfaqet brenda nje periudhe te shkurter kohe". Por, gjithashtu, ai tha se nga investigimi zbuloi se mund te kishte nje rritje te numrit te njerezve te prekur nga tumoret ne tru, nese ata ekspozoheshin per me shume se dhjete vjet ndaj rrezatimeve qe leshojne telefonat, gje qe i shtyu te benin me shume kerkime. Studimi i ri, i udhehequr nga dy profesore suedeze, Lennart Hardell dhe Kjell Hansson Mild, hapi disa rruge te reja per te marre me shume informacion.

  Dy shkencetaret bashkuan edhe rezultatet e 11 studimeve te tjera qe ishin bere me pare per zhvillimin e tumorit te njerezit qe kishin perdorur telefona celulare per me shume se dhjete vjet. Ata i bashkengjiten kerkimeve te tyre edhe rezultatet nga studimet e bera ne Suedi, Danimarke, Finlande, Japoni, Gjermani, SHBA dhe Britani. Ata gjeten se pothuajse te gjitha studimet kishin zbuluar nje rrezik ne rritje, sidomos ne anen e kokes ku njerezit vendosin telefonin e tyre celular. Pese nga gjashte studimet treguan se te keta njerez mundesia per nje tumor malinj ne tru ishte me e madhe. Po ashtu, ata gjeten se perdoruesit e rregullt kane mundesi per te zhvilluar me shume tumore se njerezit e tjere.

  Pas analizes se hollesishme, ata arriten ne perfundimin se njerezit qe kane perdorur telefonat e tyre per nje dhjetevjeēar ose me shume jane 20 per qind me te prirur per te zhvilluar semundjet e veshit dhe 30 per qind per nje tumor malinj. Po ashtu, rreziku eshte shume here me i madh ne anen e kokes, nga e cila telefoni eshte mbajtur me gjate. Ne fund, shkencetaret thane se "rezultat e studimit te fundit ne perdorimin e telefonave celulare per me shume se dhjete vjet rrisin ndjeshem rrezikun e kancerit malinj ne koke apo vesh". Gjithashtu, ata shtuan se rreziku nuk mund te perjashtohet edhe per llojet e tjera te tumoreve te trurit. Ashtu si te tjeret, edhe Hardell e Mild ishin alarmuar nga rezultatet qe kishin nxjerre prej punes se gjate ne kete fushe. Edhe ata kishin arritur ne perfundimin se njerezit qe e perdornin me shume telefonin ishin rreth tri here me te prirur per te zhvilluar malignant gliomas, se sa njerezit e tjere dhe rreth 5 here per ta zhvilluar ate ne anen ku ata mbajne telefonin.

  Per neuromat akustike gjeten se ekzistonte nje rrezik tri-kater here me i madh per te zhvilluar tumorin. Ata nxoren gjithashtu te vetmin studim edhe per efektet e perdorimit per nje kohe te gjate te telefonave pa fije dhe gjeten se kjo rriste rrezikun per te dyja tumoret. Studimet e tyre sugjerojne se te perdoresh nje telefon te levizshem apo ndryshe telefon celular per rreth 2000 ore ose me pak se nje ore ēdo dite per dhjete vjet, eshte mjaftueshem per te rritur rrezikun. Profesor Mild tregoi per "The Independent" se "gjithmone me jane dukur te dyshimta paralajmerimet qe thoshin se nuk ka rrezik nga perdorimi i gjate i telefonave celulare. Ne arriten ne perfundime te rendesishme, se diēka mund te ndodhe pas dhjete vjetesh". Ai thote se telefoni celular duhet perdorur sa me pak te jete e mundur dhe sugjeron njerezit per perdorimin e kufjeve e berjen e telefonatave sa me te shkurtra, duke i rezervuar telefonatat e gjata per telefonat e shtepise.

  Ai tha, gjithashtu, se telefoni celular nuk u duhet dhene femijeve, pasi kafkat e tyre jane te holla dhe zhvillimi i sistemit nervor ne vazhdim i ben ata me te prekshem ndaj ketyre semundjeve. Rreziku mund te jete akoma me i madh, sipas asaj qe sugjerojne studimet dhe asaj qe profesori Mild thote, dhjete vjet eshte minimumi i kohes qe i duhet nje kanceri te zhvillohet. Gjithashtu, studiuesit kane frike se nese studiojne njerez qe kane 15, 20 apo 30 vjet qe perdorin nje te tille do te shohin se si semundjet do te zhvillohen ne dekadat qe vijne, veēanerisht te njerezit e rinj.

  Profesori thote gjithashtu se emetimi i rrezatimeve eshte ulur ndjeshem qekur telefoni i pare celular u shfaq shume dhjetevjeēare me pare, te cilet sugjeronin se edhe rreziqet do te jene me te vogla. Po ashtu, ai rekomandon qe te perdoren telefona qe emetojme sa me pak rreze qe te jete e mundur dhe thote se njerezit jane te ekspozuar edhe ndaj sistemeve te tjera qe emetojne vale te demshme, si per shembull sistemet Wi-Fi, qe emetojne shume me pak rreze se telefoni celular. Por, Shoqata e Operatoreve te Telefonise se Levizshme tregon se keto nuk jane te dhena te sakta dhe duhen me teper studime te detajuara. Gjithashtu, shkencetaret thone se mund te ekzistoje edhe nje lidhje mes alzhaimerit dhe semundjes se parkinsonit. Per kete arsye shume vende ne bote po mundohen te tregtojne modele telefonash me rrezatim shume te ulet, per te shmangur problemet me shendetin.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Celulari

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 27/11/2007, 12:04

  Studimi i fundit e cilėson mjetin komunikues pėr nga dėmi qė shkakton, si "duhani i shekullit XXI"
  Studimet e fundit pėr lidhjen midis pėrdoruesve tė rregullt tė telefonave celularė dhe sėmundjeve treguan se rreziku pėr t‘u prekur nga njė tumor nė kokė rritet nė mėnyrė tė ndjeshme pas dhjetė vjetėsh, pavarėsisht "garancive" qė japin kompanitė e prodhimit se ata nuk e dėmtojnė shėndetin

  Tė pėrdorėsh njė telefon celular pėr mė shumė se dhjetė vjet rrit nė mėnyrė tė ndjeshme rrezikun pėr t‘u prekur nga tumori nė kokė, tregojnė studimet mė tė fundit tė bėra nė kėtė fushė. Kėto studime, qė kundėrshtojnė hapur deklaratat zyrtare tė kompanive qė i prodhojnė, se telefonat celularė nuk ndikojnė te shėndeti, treguan se njerėzit qė kanė pėrdorur telefona celularė pėr mė shumė se njė dekadė janė dyfish mė tė prirur pėr tė zhvilluar njė tumor nė kokė, nė anėn nga e cila ata kanė mbajtur mė shumė aparatin celular. Shkencėtarėt qė u morėn me kėtė studim arritėn nė pėrfundimin se pėrdorimi i telefonit pėr njė orė nė ditė ėshtė mė se e mjaftueshme pėr tė rritur rrezikun, ndėrsa standardet ndėrkombėtare tė pėrdorura deri mė tani pėr tė mbrojtur pėrdoruesit nga rrezatimet nuk janė tė sakta e duhen rishikuar patjetėr. Pas njė sėrė studimesh tė hollėsishme, ata kėrkuan tė tregonin se "duhet tė jemi tė kujdesshėm dhe tė pėrdorim nė mėnyrė tė limituar telefonat celularė, por mbi tė gjitha duhet tė bindim fėmijėt qė tė heqin dorė nga ideja pėr tė pasur njė tė tillė. Studimi, i publikuar nė numrin e fundit tė revistės "Ocupational Environmental Medicine", ėshtė i rėndėsishėm sepse pas shumė kohėsh dyshime i bėri kėrkuesit qė tė studionin lidhjen qė mund tė kishte pėrdorimi i gjatė i telefonit celular me zhvillimin e disa sėmundjeve, sidomos me tumorin nė kokė. Kanceri do mė shumė se dhjetė vjet tė zhvillohet, por meqė telefonat celularė janė pėrhapur kaq shumė kohėt e fundit, kjo do tė thotė se gjithmonė e mė shumė njerėz po i pėrdorin ata pėr njė kohė tė gjatė.

  Garancitė qė i bėjnė telefonat shumė tė sigurt bazohen nė kėrkimet e bėra mbi shumė pak njerėz tė ekspozuar ndaj rrezatimeve pėr njė kohė tė gjatė, mjaftueshėm pėr shfaqjen e njė sėmundjeje, por pa asnjė vlerė pėr statistika tė sakta. Muajin e kaluar, njė studim i madh i bėrė nė Britani mbi rreziqet e shėndetit nga pėrdorimi i teknologjisė i quajtur "Mobile Telecommunications and Health Research", i financuar nga qeveria dhe burime tė tjera, tregoi se "telefonat celularė nuk lidhen fare dhe nuk ka asnjė efekt negativ mbi shėndetin". Por, drejtuesi i gjithė kėsaj e pranoi se njė pjesė e vogėl e kėrkimeve u bazua mbi njerėz qė kishin pėrdorur telefonin pėr mė shumė se dhjetė vjet. Megjithatė, ai thotė se "ne nuk mund ta pėrjashtojmė mundėsinė se kanceri mund tė shfaqet brenda njė periudhe tė shkurtėr kohe". Por, gjithashtu, ai tha se nga investigimi zbuloi se mund tė kishte njė rritje tė numrit tė njerėzve tė prekur nga tumoret nė tru, nėse ata ekspozoheshin pėr mė shumė se dhjetė vjet ndaj rrezatimeve qė lėshojnė telefonat, gjė qė i shtyu tė bėnin mė shumė kėrkime.

  Studimi i ri

  Studimi i ri, i udhėhequr nga dy profesorė suedezė, Lennart Hardell dhe Kjell Hansson Mild, hapi disa rrugė tė reja pėr tė marrė mė shumė informacion. Dy shkencėtarėt bashkuan edhe rezultatet e 11 studimeve tė tjera qė ishin bėrė mė parė pėr zhvillimin e tumorit te njerėzit qė kishin pėrdorur telefona celularė pėr mė shumė se dhjetė vjet. Ata i bashkėngjitėn kėrkimeve tė tyre edhe rezultatet nga studimet e bėra nė Suedi, Danimarkė, Finlandė, Japoni, Gjermani, SHBA dhe Britani. Ata gjetėn se pothuajse tė gjitha studimet kishin zbuluar njė rrezik nė rritje, sidomos nė anėn e kokės ku njerėzit vendosin telefonin e tyre celular. Pesė nga gjashtė studimet treguan se te kėta njerėz mundėsia pėr njė tumor malinj nė tru ishte mė e madhe. Po ashtu, ata gjetėn se pėrdoruesit e rregullt kanė mundėsi pėr tė zhvilluar mė shumė tumore se njerėzit e tjerė. Pas analizės sė hollėsishme, ata arritėn nė pėrfundimin se njerėzit qė kanė pėrdorur telefonat e tyre pėr njė dhjetėvjeēar ose mė shumė janė 20 pėr qind mė tė prirur pėr tė zhvilluar sėmundjet e veshit dhe 30 pėr qind pėr njė tumor malinj. Po ashtu, rreziku ėshtė shumė herė mė i madh nė anėn e kokės, nga e cila telefoni ėshtė mbajtur mė gjatė. Nė fund, shkencėtarėt thanė se "rezultat e studimit tė fundit nė pėrdorimin e telefonave celularė pėr mė shumė se dhjetė vjet rrisin ndjeshėm rrezikun e kancerit malinj nė kokė apo vesh".

  Gjithashtu, ata shtuan se rreziku nuk mund tė pėrjashtohet edhe pėr llojet e tjera tė tumoreve tė trurit. Ashtu si tė tjerėt, edhe Hardell e Mild ishin alarmuar nga rezultatet qė kishin nxjerrė prej punės sė gjatė nė kėtė fushė. Edhe ata kishin arritur nė pėrfundimin se njerėzit qė e pėrdornin mė shumė telefonin ishin rreth tri herė mė tė prirur pėr tė zhvilluar malignant gliomas, se sa njerėzit e tjerė dhe rreth 5 herė pėr ta zhvilluar atė nė anėn ku ata mbajnė telefonin. Pėr neuromat akustike gjetėn se ekzistonte njė rrezik tri-katėr herė mė i madh pėr tė zhvilluar tumorin. Ata nxorėn gjithashtu tė vetmin studim edhe pėr efektet e pėrdorimit pėr njė kohė tė gjatė tė telefonave pa fije dhe gjetėn se kjo rriste rrezikun pėr tė dyja tumoret. Studimet e tyre sugjerojnė se tė pėrdorėsh njė telefon tė lėvizshėm apo ndryshe telefon celular pėr rreth 2000 orė ose mė pak se njė orė ēdo ditė pėr dhjetė vjet, ėshtė mjaftueshėm pėr tė rritur rrezikun.

  Profesor Mild tregoi pėr "The Independent" se "gjithmonė mė janė dukur tė dyshimta paralajmėrimet qė thoshin se nuk ka rrezik nga pėrdorimi i gjatė i telefonave celularė. Ne arritėn nė pėrfundime tė rėndėsishme, se diēka mund tė ndodhė pas dhjetė vjetėsh". Ai thotė se telefoni celular duhet pėrdorur sa mė pak tė jetė e mundur dhe sugjeron njerėzit pėr pėrdorimin e kufjeve e bėrjen e telefonatave sa mė tė shkurtra, duke i rezervuar telefonatat e gjata pėr telefonat e shtėpisė. Ai tha, gjithashtu, se telefoni celular nuk u duhet dhėnė fėmijėve, pasi kafkat e tyre janė tė holla dhe zhvillimi i sistemit nervor nė vazhdim i bėn ata mė tė prekshėm ndaj kėtyre sėmundjeve. Rreziku mund tė jetė akoma mė i madh, sipas asaj qė sugjerojnė studimet dhe asaj qė profesori Mild thotė, dhjetė vjet ėshtė minimumi i kohės qė i duhet njė kanceri tė zhvillohet. Gjithashtu, studiuesit kanė frikė se nėse studiojnė njerėz qė kanė 15, 20 apo 30 vjet qė pėrdorin njė tė tillė do tė shohin se si sėmundjet do tė zhvillohen nė dekadat qė vijnė, veēanėrisht te njerėzit e rinj. Profesori thotė gjithashtu se emetimi i rrezatimeve ėshtė ulur ndjeshėm qėkur telefoni i parė celular u shfaq shumė dhjetėvjeēarė mė parė, tė cilėt sugjeronin se edhe rreziqet do tė jenė mė tė vogla. Po ashtu, ai rekomandon qė tė pėrdoren telefona qė emetojmė sa mė pak rreze qė tė jetė e mundur dhe thotė se njerėzit janė tė ekspozuar edhe ndaj sistemeve tė tjera qė emetojnė valė tė dėmshme, si pėr shembull sistemet Wi-Fi, qė emetojnė shumė mė pak rreze se telefoni celular. Por, Shoqata e Operatorėve tė Telefonisė sė Lėvizshme tregon se kėto nuk janė tė dhėna tė sakta dhe duhen mė tepėr studime tė detajuara. Gjithashtu, shkencėtarėt thonė se mund tė ekzistojė edhe njė lidhje mes alzhaimerit dhe sėmundjes sė parkinsonit. Pėr kėtė arsye shumė vende nė botė po mundohen tė tregtojnė modele telefonash me rrezatim shumė tė ulėt, pėr tė shmangur problemet me shėndetin.

  Telefonat celularė: duhani i shekullit tė 21

  Neil Whitfield, njė 49-vjeēar dhe baba i gjashtė fėmijėve, nė vitin 2001 zbuloi se vuante nga njė neuromė akustike, pasi kishte pėrdorur pėr shumė vite telefonin celular nė anėn e djathtė tė kokės. Pikėrisht nė kėtė anė ishte edhe vendi ku iu zhvillua neuroma. Ai tha se nuk ka pasur asnjė rast tjetėr nė familje qė tė vuante nga kjo sėmundje dhe kur ai e pyeti specialistin se nga ēfarė mund t‘i shkaktohej kjo, doktori e kishte pyetur nėse kishte pėrdorur telefon celular. "Flisja rreth katėr orė nė ditė dhe kur e mbaja atė nė kokė e ndieja sikur veshi mė merrte flakė". Ai shtoi gjithashtu se e humbi komplet dėgjimin nė veshin e tij tė djathtė dhe nuk shkoi nė punė pėr 12 muaj rresht. I paftė pėr t‘u kthyer nė punėn e tij tė vjetėr nė marketing ai u bė mėsues. "Kjo pati njė efekt shkatėrrues pėr familjen time. Telefonat celularė janė si duhani i shekullit tė 21 dhe pėr kėtė ėshtė e nevojshme qė tė tregojmė kujdes. Ju kurrė nuk do t‘u blinit fėmijėve njė paketė cigare, por ju u blini atyre telefona qė mund t‘u shkaktojnė dėme akoma edhe mė tė mėdha".

  Marre nga : Gazeta Shqip


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: Celulari

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 19/7/2018, 17:20