Olta Boka

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Olta Boka

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/4/2008, 12:11

  New Page 1 Ka zgjedhur programin e Rudian Magjistarit “Te kam zemėr” pėr tė promovuar klipin e kėngės “Zemrėn e lamė peng”. Ndėrkohė qė i ka rėnė pėr hise tė pėrballet me kontestime pa fund. Pėr momentin, ajo sė bashku me autorėt e kėngės, i kanė lėnė sherret mbrapa krahėve dhe kanė nxituar tė riorkesterojnė kėngėn nė njė studio prestigjioze nė Itali. “Jemi munduar qė tė pėrcjellim dhe tė pėrmbushim qėllimin qė ka kėnga, ashtu siē kemi pasur dhe ne qėllimin pėr ta realizuar kėtė videoklip”, tregon Boka. Ndėrsa xhirimet e klipit janė bėrė nė Shqipėri. Ka disa ditė qė kėnga sė bashku me videon ėshtė dorėzuar pranė organizatorėve tė kėsaj gare tė kėngės nė Beograd.
  “Me sa di videoklipi ėshtė bėrė pėr njė kohė tė shkurtėr se duhej tė dorėzohej nė Beograd, kėshtu qė sipas informatave qė unė kam janė dorėzuar tė gjitha materialet”, shprehet Olta. Ndėrkohė komentet e para disa muajsh nė Tiranė nuk janė asgjė po tė shohėsh komentet e fundit qė janė bėrė nga dashamirės dhe fansa tė Eurosong pėr kėngėn e Bokės. Njė britanik shkruan se ajo kėngė me titull “Zemrėn e lamė peng”, nė fakt ka kuptimin “Zemrėn e lamė nė bixhoz” dhe mėnyra se si kėngėtarja kėndon duket si njė version monstruoz i Celin Dion e pushtuar nga shpirtrat e kėqinj. Komentet shkojnė mė tej nė ekstremin mė tė keq, duke thėnė se sa herė kėndohet kjo kėngė me siguri njė shqiptar shkon nė vetėvrasje... Gjithsesi ky ėshtė njė mendim individual dhe ne shpresojmė qė Olta jonė do tė pritet ngrohtė nė Beograd. Viztėn e parė nė Beograd do ta ketė nė 12 maj dhe Olta kėto kohė po pėrgatitet moralisht, duke shpresuar se natėn e ngjitjes nė skenėn e madhe nė Serbi do tė ketė pranė Zotin. Kėto kohė mundohet tė ndjekė shkollėn, tė bėjė jetėn si pėrherė, pavarėsisht se pėr tė kanė ndryshuar pak gjėra. Teksa klikon nė internet sheh foto e komente pėr tė, qė mė parė nuk kanė qenė, nė shtėpi mban njė trofe tė rėndėsishėm, dhe tani ėshtė njė vajzė qė po shkon nė Eurovision me njė mision tė rėndėsishėm: tė pėrfaqėsojė artin shqiptar.


  Edituar pėr herė tė fundit nga **GISHTEZA** nė 28/5/2008, 19:53, edituar 1 herė gjithsej


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Olta Boka

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 23/5/2008, 17:55  Pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė nė Eurovision, Olta Boka


  Pėrfaqėsuesja e
  Shqipėrisė, Olta Boka, sonte do tė jetė nė konkurrencė, nė natėn e dytė
  tė Festivalit Evropian tė Kėngės “Eurosong”, qė mbahet nė Beograd.


  Olta do tė kėndoj kėngėn “Zemrėn lamė peng”, dhe sipas listės zyrtare do tė kėndoj e gjashtė me radhė.

  Nga ana tjetėr ekspertėt e muzikės thonė se rezultatet finale tė kėsaj
  gjysmėfinale janė shumė tė vėshtira pėr t’u parashikuar, ēka i bėnė ata
  tė flitet pėr surpriza interesante nė natėn e fundit tė festivalit.

  Kjo ėshtė hera e parė qė janė mbajtur dy gjysmėfinale tė Eurovizionit,
  pėr tė vendosur se cilat do tė jenė 25 kėngėt e shteteve qė do tė
  konkurrojnė pėr nė natėn finale.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Olta boka Intervista

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/5/2008, 19:22


  Albert
  Zholi

  INTERVISTA/ Olta Boka: Unė mė e reja, ndėrsa mė e vjetra kėngėtarja nga Kroacia

  Mė dukej vetja si Shqiponja nė flamurin shqiptar  Kėngėtarja mė e re e Festivalit nė Eurovizion 2008, ishte Olta Boka, shqiptarja 16 -vjeēare. Askush nuk mund ta mendonte se zėri i saj do tė dilte mbi moshėn, pėr tė pėrēuar muzikėn shqiptare nė mėnyrėn mė dinjitoze nė njė Festival prestigjioz. Kushdo
  mund tė mendoj se vendi qė ajo zuri ishte shumė, shumė modest. Por pėr mendimin
  tim, duke pasur parasysh pjesmarrėsit, investimet qė kishin bėrė vende tė
  ndryshme pėr kėtė eveniment tė muzikės evropiane, mund tė them se ajo e
  prezantoi nė mėnyrėn mė dinjitoze muzikėn shqiptare.  Olta mund tė na thoni diēka nga emocionet tuaja kur zbritėt nė aeroportin e Beogradit?  Kisha shumė emocione, pasi ishte eksperienca e parė. Por ndjeva njė ogur tė bardhė. Kjo ishte pritja. Ishte njė mikpritje e jashtėzakonshme, jashtė parashikimeve tė
  mia. Mė pritėn dy vajza me buqeta me lule dhe personeli Ambasadės
  Shqiptare nė Beograd. Vajzat u treguan shumė me kulturė, na pėrqafuan sikur tė
  njiheshim prej kohėsh. Dy shoqėrueset na shoqėronin kudo Nuk na lanė asnjė rast
  qė tė mendonim keq apo tė krijonim dyshime. Sjellja, kultura, shoqėrimi ishte
  prefekt. Kjo ishte shenja e ogurit tė mirė. Nuk e prisja kėtė mikpritje. Isha
  pėrgatitur pėr ndryshe…

  Na pėrshkruaj
  momentin kur dole nė skenė nė gjysmėfinale  Ishte njė dėshirė e madhe pėr tė dalė nė skenė, njė dėshirė e madhe pėr t’u thėnė shqiptarėve qė unė jam kėtu pėr ju, pėr atdheun tim, pėr tė lartėsuar figurėn dhe imazhin e Shqipėrisė. Kisha emocion pozitiv nė sensin pėr tė bėrė tė pamundurėn pėr tė
  respektuar popullin tim dhe pėr tė dhėnė maksimumin pėr Shqipėrinė. Doja t’i
  nderoja tė gjithė. Tė isha pjesė e tyre nė ėndrrėn pėr tė pasqyruar vlerat mė tė
  mira tė muzikės shqiptare. Kėto ndjenja mė dhanė forcė, kurajo, mė rritėn
  pėrgjegjėsinė.


  Ju dhe publiku nė atė moment. Si reagoi publiku dhe si vazhdoi kėnga tek Olta?  Ishte njė moment qė nuk pėrshkruhet. Dola nė skenė e sigurt. As vetė nuk e di se nga mė erdhi ajo siguri. Ishte njė zė i brendshėm qė mė thėrriste qė tė sfidoja gjithēka. Tė
  justifikoja besimin. Salla ishte madhėshtore. Njė sallė me 25 000 spektatorė me
  njė skenė tė vogėl. Kur u thėrrit emri im, thuajse nga gjithė salla mora
  duartrokitje frenetike. Vetėm njė numėr i papėrfillshėm nė njė skaj, reagoi
  ndryshe. Spektatori serb ishte shumė i kulturuar. Tregoi qytetari qė unė e veēoj
  dhe e vlerėsoj. Ky reagim ndoshta kishte shumė arsye, ndoshta dhe mosha, ndoshta
  dhe veshja karakteristike. Por pak a shumė kėnga jonė njihej. Pasi
  ishte bėrė njė promovim paraprak nė televizionet serbe. Por njihej jo vetėm
  kėnga ime. Nė skenė ju pėrkushtova kėngės dhe harrova dhe
  publikun. Gjithė vėmendja ishte tek kėnga. Tek ēdo fjalė e saj. U ndjeva mirė
  gjatė gjithė kohės sė interpretimit. Dhashė maksimumin. Dukej sikur bisedoja me
  qiellin. Doja tė hapja ēatinė e sallės. Besova plotėsisht pėr finale sepse
  dhashė gjithė ē’kisha, atė qė kisha brenda meje e dhashė me plot ndjenjė, me
  plot dėshirė, zjarr, krenari, pėrkushtim nė atė skenė.

  Nuk e ndjenit veten paksa tė ndrojtur pėrpara gjithė atyre kėngėtarėve me eksperiencė ?

  Jo. Isha e pėrgatitur tė mos e mendoja kėtė. Isha pėrgatitur psikologjikisht.
  Kėtė ma kishin iniciuar prindėrit, kompozitori, autori i tekstit,
  Drejtori i RTSH-sė. Pra, ata ma hoqėn kėtė ndjenjė. Pra unė e largova nga vetja
  ndrojėn. Unė aty isha Shqipėria. Gjithkush aty pėrfaqėsonte vendin e vet. Po tė
  kisha kėtė ndjenjė do tė isha stepur, do tė isha, tėrhequr, do tė isha pa atė
  fuqinė e duhur pėr tė dhėnė maksimumin. Isha pėrgatitur tėrėsisht pėr kėtė
  sfidė, pėr tė konkuruar si e barabartė mes tė barabartėve pavarėsisht vendit,
  moshės. Kjo ishte gjithēka pėr mua. Unė tė gjithė i pashė si konkurrentė, si profesionistė si kėngėtarė, nė njė garė me shumė pėrgjegjėsi. Nė skenė unė isha Shqipėria dhe jo Olta. Nuk ndjeja shenja inferioriteti.  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Olta Boka

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/5/2008, 19:24


  Mos mendoni se mosha ndikoi dhe nė rezultat?

  Atė nuk mund ta them unė. Unė di qė dhashė gjithēka duhej. Por duhet pasur parasysh se nė kėtė festival vijnė vende, tė cilat kanė njė traditė nė muzikė dhe investojnė shuma
  tė mėdha. Nė kėtė festival konkurronin 43 vende.

  Ju mendoni se ky
  rezultat ishte i kėnaqshėm, maksimali?


  Nuk dua tė gjykoj jurinė. Ajo ėshtė profesioniste. Por duke pasur parasysh se kush merrte pjesė nė kėtė festival, personalisht jam shumė e kėnqaur dhe krenare. Sipas shumė debateve qė janė bėrė nė ambientet e sallės sė Festivalit, Rusia kishte derdhur
  pėr kėtė festival 1 milion euro. Promovimi i kėngės ruse ishte bėrė nė gjithė
  televizionet europiane pėrpara konkurrimit nė disa gjuhė. Pra, ne kaluam nė
  finale duke lėnė mbrapa shumė vende qė kishin bėrė shumė publicitet. Bjellorusia
  qė kishte bėrė njė punė pėrgatitore tė fuqishme (si dhe Rusia) qė kishte
  shpėrndarė me mijėra CD dhe DVD nuk hyri nė finale. Prandaj unė jam shumė e
  kėnaqur me vendin e 17 (e ndarė 16 dhe 17 me Spanjėn).  Ju kishit dhe
  njė veshje interesante ndryshe nga tė tjerėt…


  (Mė
  ndėrpret)..Ishte njė zgjedhje prefekte sipas meje. E zezė dhe e bardhė qė ishte
  nė funksion tė kėngės, tekstit tė saj. Ishte njė kombinim i modernes me
  tradicionalen. Ishte njė gėrshetim unik nė funksion tė sė tėrės. Unė mendoj se
  veshja ishte e gjetur artistikisht, pavarėsisht se shijet e njerėzve janė tė
  ndryshme. Ishte nė harmoni me kėngėn. U ndjeva mirė me atė veshje.

  Ju cila kėngė ju pėlqeu mė shumė

  Mė pėlqeu kėnga e Izraelit. Kishte njė forcė qė tė emociononte.


  A e meritonte
  Rusia sipas jush vendin e parė?


  Nuk mund tė jap vlerėsim tė saktė. Por do tė doja qė Izraeli tė zinte njė vend mė tė
  mirė.

  Kėnga juaj kur
  fituat vend tė parė nė Festivalin nė RTSH pati shumė debate. Diskutimi bėhej
  pasi ishte njė baladė


  (Me ngut). Po.
  Po.Po. E mbaj mend mirė. Tani mund tė pyes unė. Ē’do tė thonė mediat apo
  kritikėt shqiptarė tani qė njė baladė (ajo ruse) zuri vend tė parė?  Si e kujtoni
  natėn finale?  Si eksperiencėn mė tė bukur tė jetės. Si momentin qė ndoshta nuk do tė pėrsėdytet. Momenti kur spikeri shqiptoi emrin tim pėr nė finale, isha gati tė fluturoja nga gėzimi. Mė
  dukej vetja si Shqiponja nė flamurin shqiptar. Qė edhe unė kisha bėrė diēka
  modeste pėr emrin e vendit tim. S’ka mė krenari mė tė madhe qė tė pėrfaqėsosh
  vendin tėnd kur sytė e miliona shikuesve janė mbėrthyer nė ekran dhe tė
  pėrmendet emri i Shqipėrisė.

  Kush ishin tė veēantat e kėtij Festivali sipas jush?

  Nga shumė komente tė shtypit vendas mėsova se ishin dy rekorde. Unė isha kėngėtarja mė e vogėl e tė gjitha festivaleve, ndėrsa mė e moshuara ishte kėngėtarja 70- vjeēare nga
  Kroacia.  Kthimi juaj…

  (Mė ndėrpret).
  Ishte akoma mė emocionues. Ishin njerėz tė thjeshtė, miqtė e mi, shokėt, shoqet,
  tė afėrmit. Mė mbushėn me buqeta me lule. Nė aeroport u prishėn rregullat
  policore. Flamuj dhe lule dhe shumė bluza me portretin tim. Pėr shumė momente
  nuk e dija ku isha. Tė gjithė kėndonin kėngėn time. Unė bashkė me ta. Momente tė
  papėrsėritshme. U trajtova dhe u prita si princeshė e vėrtetė. Me
  kėtė rast dua tė pėrshėndes kompozitorin e kėngės Adi Hila kompozitorin Pandi
  Laēo dhe Drejtorin e RTSH-sė. Ata ishin pjesa kryesore e suksesit tim.


  Si e ndjeve veten kur mėsove kėtė  Me fat. Tė privilegjuar. Nė kėtė moment na merr nė telefon dhe Kryeministri Shqipėrisė me bashkėshorten e tij, tė cilėt na uruan pėr fitoren. Mė vonė mė thanė se nė
  Tiranė u prit me fishekzjarre ky moment.


  A ZHoli.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  Annika
  Global moderator
  Global moderator

  Numri i postimeve : 1484
  Data e rregjistrimit : 21/06/2007

  default Re: Olta Boka

  Mesazh nga Annika prej 9/6/2008, 08:56

  Olta Boka shume mire. me pelqen Olta kengen. shume mire

  Sponsored content

  default Re: Olta Boka

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 22/5/2018, 10:02