idi, ego, superego

  Share

  grissi
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Data e rregjistrimit : 02/05/2008

  default idi, ego, superego

  Mesazh nga grissi prej 19/5/2008, 20:58

  idi ,ego ,superego cfare jane sipas jush, cfare ndikimi kane keto tek ne...

  grissi
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Data e rregjistrimit : 02/05/2008

  default grissi

  Mesazh nga grissi prej 19/5/2008, 21:16

  un po bej nje shpjegim qe te jeni me te qarte per idin egon dhe superegon.

  idi eshte pjese e pavetedijshme e mendjes dhe ekziston qe ne lindje.idi deshiron ate qe deshiron dhe atehere kur ai e deshiron dhe nuk mund te toleroje vonesat idi vepron sipas parimit te kenaqesise.idi drejton shumicen e sjelljeve tona pa qene te vetedijshem.

  ego zhvillohet prej idit dhe behet pjese me vete e personalitetit. shfaqet ne vitin e dyte te jetes. ego eshte pjeserisht i vetedijshem. ai eshte pergjegjes per tu marre me boten reale dhe per plotesimin e nevojave te idit ne nje menyre te pershtatshme sociale.. synimi i egos eshte te kenaqe kenaqesite dhe deshirat e idit vetem se ne nje rruge me realiste.

  superego fillon te rritet prej egos gjate periudhes parashkollore. perbehet nga dy pjese koshienca dhe ego ideal. koshienca eshte vargu i frenimeve morale qe formohet prej ndeshkimeve prinderore. ego ideal eshte teresia e standarteve per nje sjellje perfekte qe formohet prej stimulimeve dhe shperblimeve prinderore. ajo perbehet nga imazhet dhe besimet tona se si duhet te jemi si njeri. koshienca dhe ego ideale bashkepunojne per te ndeshkuar sjellje negative dhe per te shperblyer sjelljet pozitive.. superego vepron sipas parimit te moralitetit. ne nuk vjedhim nuk bejme sex jo sepse nuk duam por sepse superego nuk na e lejon kete gje.

  idi eshte depozite deshirash. superego eshte perfeksionizem dhe ego eshte nje ndermjetes midis idit dhe superegos.
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: idi, ego, superego

  Mesazh nga triniti prej 28/5/2008, 14:11

  shume simpatik po me duken keta mua :D:D:D
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: idi, ego, superego

  Mesazh nga stavri prej 28/5/2008, 16:19

  burra zoteni duhe te jene vallai

  grissi
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Data e rregjistrimit : 02/05/2008

  default Re: idi, ego, superego

  Mesazh nga grissi prej 30/7/2008, 13:51

  po burra me mjeker jane

  Sponsored content

  default Re: idi, ego, superego

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:25