Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Share
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default seksi dhe opinioni

  Mesazh nga triniti prej 1/6/2007, 00:23

  Si perjetohet seksi ne shoqerine shqiptare?
  e flitet lirshem per te?
  a kane te rinjte shqiptare edukate seksuale???
  seksi ne Shqiperi ka marr vendin e duhur apo akoma eshte tabu???
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Adoleshentėt dhe seksualiteti

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 16/6/2007, 20:59

  Vėretje: kėto marteriale janė vetėm pėr njohuritė tuaja tė pėrgjithshme dhe nuk janė zėvėndėsim pėr kėshilla mjekėsore. Ju gjithmonė duhet tė kontaktoni mjekun tuaj apo profesionistėt shėndetėsorė rreth shėndetit tuaj, trajtimit apo pėrkujdesjes shėndetėsore.

  Kush
  Pėrgjigja pėr “kush” ėshtė ēdo adoleshent. Ju nuk jeni i/e vetmja qė merreni me seksualitetin tuaj. Secili adoleshent disi ėshtė duke u ballafaquar me konfuzionin dhe tensionin nė lidhje me menaxhimin e dėshirės seksuale. Po, secili adoleshent ka arritur nė skaj duke u pyetur pėr kėtė cėshtje tė madhe nė jetėn e tyre.
  Edhe femrat edhe meshkujt janė pjesė e kėsaj. Gjinia nuk ėshtė barrierė pėr qėshtjen e seksualitetit nė jetė. Ndonjėherė duket se njėra nga gjinitė ka rol mė tė “rėndėsishėm” nė seksualitet, por tė gjithė adoleshentėt janė tė pėrfshirė nė mėnyrat e veta Pavarėsisht nėse je i/e bardhė, afrikan/e ose ēfarėdo race apo pėrkatėsie fetare, tė gjithė do tė keni njė kohė tė “vėshtirė” ndėrsa merreni me seksualitetin tuaj
  A ju liron abstinenca nga fakti se s’do tė ballafaqoheni me seksualitetin? Jo, edhe nėse vendosni qė tė mos jeni seksualisht aktiv deri nė martesė, ju prap jeni njė person me seksualitetin tuaj individual.
  Nė tėrė botėn adoleshentėt ballafaqohen me ndryshimin dhe rritjen e seksualitetit brenda tyre.
  Ndėrsa ju jeni adoleshent, ju natyrisht merrni pjesė nė kėtė pervojė tė veshtirė dhe interesante.
  Pra, ju dhe secili adoleshent tjetėr ka seksualitetin natyral qė thjesht ėshtė njė pjesė e juaja si person. Tani nė pyetjen tjetėr do keni pak mė shumė pėr kėtė ēėshtje…

  Ēka
  Kur ka tė bėj me “ēka”, seksualiteti ka tė bėj me ndjesitė fizike dhe poashtu me emocionet tuaja, tė cilat janė tė vėrteta. Natyrisht, ka poashtu veprime qė keni ndėrmarrė si pjesė e seksualitetit tuaj.
  Secili adoleshent ka njė numėr tė madh tė “ēka-ve” nė lidhje me seksualitetin.
  Disa nga ju frigohen tė bėjnė diēka apo pėr tė i shprehur ndjenjat tuaja. Disa nga ju janė “jashtė kontrollit” dhe nuk dini se si t’i menaxhoni ndjenjat dhe veprimet tuaja. Por asnjėri nga kėto ekstreme nuk u jep njė shancė tė mirė pėr tė shfrytėzuar mė sė miri seksualitetin tuaj.

  Disa nga ju bėni seks tė pambrojtur i cili ėshtė mjaft i rrezikshėm dhe i marrė. Disa nga
  adoleshentėt hiqen sikur nuk iu interesnon, apo tė paktėn nuk kanė aspak kuriozitet nė lidhje me seksualitetin e tyre, por as kjo nuk ėshtė punė e menēur sepse seksualiteti ėshtė njė pjesė shumė e rėndėsishme nė jetėn tuaj.
  Pra, seksualiteti ka tė bėj me emocionet dhe ndjesitė fizike tė cilat janė pjesė e natyrshme e tė qenit njė adoleshent i shėndoshė. Kjo energji ėshtė pjesė e juaja pėr tėrė jetėn. Tani nė pyetjen tjetėr mund tė shihni pėr kėtė qėshtje tė rėndėsishme…

  Kur
  Nė tė vėrtetė nuk ka shumė ēka tė thuhet pėr “kur” nė lidhje me seksualitetin. Pjekja seksuale zhvillohet nė mėnyrė natyrale nė kohėra tė ndryshme pėr njerėz tė ndryshėm. Mos u frikėso nėse e verėn se nuk je zhvilluar sa shokėt dhe shoqet tuaja.
  Seksualiteti juaj do tė fillojė tė vėrehet gjithnjė e mė shumė kur trupi juaj tė vendosė pėr atė. Duhet ta respektosh orarin e trupit tuaj sepse gjithēka tjetėr ėshtė falso. Nėse njė nga shokėt/shoqet tuaja thot se janė tė intersuar pėr seksualitetin, nuk do tė thotė se edhe ti je.
  Po ashtu mbaj mėnd se njerėzit kanė dėshirė tė flasin dhe tė hiqen se janė shumė tė “pėrparuar” seksualisht, por ata kanė shumė mungesė vetbesimi dhe provojnė qė me fjalė tė duken si tė mėdhenj. Ndėrsa pėr juve, pėr secilin do tė vijė koha ku do tė ndjeheni se seksualiteti apo ndjenjat tuaja janė tė vėrteta. Mos lejo askėnd tė tė ngut, ata nuk e dinė se si ti ndjehesh.
  Kėshtu, koha e zhvillimit tė seksualitetit tuaj ėshtė e veēantė pėr ty, dhe askush tjetėr nuk e di se si ndjenjat tuaja kanė filluar tė shfaqen, tash, nė pyetjen tjetėr ka disa gjėra tė rėndėsishme pėr kėtė ēėshtje…

  Ku
  Pėrgjigja ėshtė se kudo qė tė shkosh seksualiteti do jetė pjesė jotja. Ndjenjat tuaja janė tė vėrteta si nė shkollė, shtėpi apo plazh.
  Mund tė tė duket se emocionet tuaja seksuale janė tė ndryshme nė vende tė ndryshme. Por ato gjithmonė kanė qenė brenda teje nga njė vend nė tjetrin. Ajo ēka mirret parasysh ėshtė se si i menaxhoni ato nė vende tė ndryshme.
  Nėse jeni nė njė vend larg nga shėpia juaj nuk do tė thotė qė dikush do t’iu detyroj tė bėni diēka seksuale jashtė dėshirės suaj. Ashtu si jeni zot i vetes suaj nė shtėpine tuaj, njėjtė jeni zot i trupit dhe dėshirės suaj kudo qė tė jeni. Nėse jeni nė shtėpinė e dikujt, nuk do thotė se ai/ajo ka tė drejtė
  t’iu thotė se ēka tė bėni.

  Pra, seksualiteti juaj ėshtė “punė pėr juve” pavarėsisht se ku ndodheni, mos lejo askėnd tė ju mashtrojė nė lidhje me kėtė. Tani nė pyetjen tjetėr do tė shihni se sa e rėndėsishme ėshtė kjo cėshtje…

  Pse
  “Pse-ja” e seksualitetit ėshtė njė nga misteriet mė tė mėdha tė jetės. Natyrisht, shkencėtarėt thonė se e gjithė kjo ėshtė njė ceshtje e disa ndryshimeve fiziologjike dhe kimike tė cilat i shkaktojnė kėtė ndryshime. Sidoqoftė, pėr shumicėn e adoleshentėve seksualiteti i tyre ėshtė pak mė shumė se “shkencė”.
  Pavarėsisht se kush e shkakton seksualitetin tuaj, ai ėshtė i vėrtetė dhe ti dhe miliona tė tjerė si ty janė duke u ballafaquar me ndjenjat ngjashme sikur tuajat.
  Njė “Pse” tjetėr ėshtė, pse tė provohet tė menaxhohet seksualiteti? Pse tė mos bėj “ēka tė dua” kur tė mė shfaqen ndjenjat seksuale dhe tė shoh se ēka ndodh pastaj? Pėrgjigja nė kėtė ėshtė se nėse nisemi me atė “bėj ēka tė dua” na befason shpesh nė mėnyra tė cilat nuk i duam pastaj. Kėshtuqė ėshtė mė sė miri tė menaxhohen veprimet tuaja nė lidhje me seksualitetin nėse nuk dėshiron tė befasohesh, madje edhe tė lėndohesh.
  Ka njė numėr tė ndryshėm tė befasive tė pakėndshme. Po, tregimi pėr sėmundjet me bartje seksuale ėshtė mė se i vėrtetė. Mund tė fitosh gjėra mjaft tė kėqija tė cilat shumė seriozisht do tė lėndojnė trupin dhe shėndetin tuaj, madje edhe tė ardhmen e jetės suaj seksuale. Disa nga befasitė tjera siē ėshtė AIDS, do tė tė vras me siguri.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Vizitor
  Vizitor

  default Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga Vizitor prej 2/6/2008, 09:11

  E nisin jetėn seksuale qė nė moshėn 15 vjeēe, ndėrsa pohojnė se nuk lėnė pa shfrytėzuar festat, mbrėmjet apo ekskursionet, pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale me partnerėt e tyre. Madje, ata pohojnė se seks kryhet edhe nė ambientet e shkollės, kryesisht nė banjo dhe nėpėr klasa. Ndėrsa kanė deklaruar se nuk mungojnė as orgjitė, kryesisht nė festa ku pėrdoret drogė. Ky ėshtė rezultati i njė sondazhi tė kryer nga FORIS nė 500 gjimnazistė tė kryeqytetit. Parlamenti Rinor ka kėrkuar qė nė kėtė situatė, Ministria e Shėndetėsisė tė planifikojė njė fond rezervė, me anėn e tė cilit tė bėhet e mundur shpėrndarja falas e kontraceptivėve nė tė gjitha shkollat e mesme tė vendit.
  Sondazhi

  Sondazh ėshtė zhvilluar nga qendra FORIS nė periudhėn tetor-nėntor 2007. U anketuan 500 tė rinj nga 12 gjimnazet mė tė mėdha tė Tiranės, tė moshave 16–19 vjeē. Dhe pėrgjigjet e vetė gjimnazistėve vėrtetojnė atė qė pėrflitet, pėr njė “shthurje” tė tė rinjve edhe nė ambientet e shkollave.
  Sondazhi ka nxjerrė se rreth 68% e femrave shprehen se do tė preferonin tė qėndronin tė virgjėra deri nė moshėn 18 vjeē, por mund tė kryenin marrėdhėnie edhe mė herėt, nėse do tė gjenin partnerin e duhur. Ndėrsa meshkujt duken se janė mė konservatorė, pasi 82 % e tyre kanė thėnė se do tė preferonin qė tė martoheshin me njė femėr tė virgjėr. Ndėrsa kanė renditur si ndėr arsyet kryesore pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale nevojėn biologjike, pėr t’u ndjerė tė rritur, pėr status (meshkujt), pėr njė hap tjetėr tė raportit, pėr tė forcuar lidhjen, por edhe pėr kuriozitet. Kėshtu, 75 % e femrave kryejnė pėr herė tė parė marrėdhėnie seksuale nė moshėn 15-16 vjeē, ndėrsa 52% e meshkujve kryejnė pėr herė tė parė marrėdhėnie seksuale nė moshėn 17-18 vjeē. Vetėm 7 % deklaron se ka informacion qė kryhet seks edhe nė ambientet e shkollės. Nė kėto raste, ambientet janė banjot dhe klasat. Rreth 63 % shprehen se mbas festave/ballove tė ndryshme, tė rinjtė kryejnė marrėdhėnie seksuale. Nė kėto raste, vendet mė tė shpeshta janė nė motel ose nė makinė. 87% e atyre qė deklarojnė se kanė kryer marrėdhėnie seksuale, pranojnė se kanė kryer marrėdhėnie gjatė ekskursioneve shkollore. Rreth 73% e tė rinjve u shprehen se nėse kanė besim tek partneri i tyre, nuk pėrdorin prezervativė. 10 % u shprehėn se pėrdornin prezervativė, por jo nė ēdo rast. 92% u shprehėn se blerja e prezervativėve ishte njė problem pėr ta (paragjykimi dhe ēmimi). Vetėm 3% e atyre qė deklaruan se kryenin marrėdhėnie, pohuan se pėrdornin pilulat si kontraceptivė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/6/2008, 09:39

  jeta sexuale nuk ka te beje me shkollen,aq sa shkolla nuk ka te beje me moden.Keto sjellje te shthurura vijne nga edukimi i dobet familjar dhe edukata e rrethit shoqeror.Fundja neper Evrope gjimnazi llogaritet shkolla me e mire,ndonese ne shoqerine shqiptare ndoshta mund te jene shendruar ne mode sexi!

  ben kalaja
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 8
  Data e rregjistrimit : 30/06/2008

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga ben kalaja prej 1/7/2008, 07:08

  nje gje duhet te vihet (re) sepse sexi neper shkolla po behet e modes duam apo nuk duam ne.po te shkosh perdite ne shkolle me tanga,mepantallona te tejdukshme,me barkun jashte,kur rri ne banga dhe nxeneses i dalin breket mbi pantallona si mund te duroje nje adoleshent i gjore vetem te shkoje ne banjo e te masturboje (te prishet). :ups: ..................................................

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga Vizitor prej 1/7/2008, 07:32

  ben kalaja shkruajti:nje gje duhet te vihet (re) sepse sexi neper shkolla po behet e modes duam apo nuk duam ne.po te shkosh perdite ne shkolle me tanga,mepantallona te tejdukshme,me barkun jashte,kur rri ne banga dhe nxeneses i dalin breket mbi pantallona si mund te duroje nje adoleshent i gjore vetem te shkoje ne banjo e te masturboje (te prishet). :ups: ..................................................
  po mos i shif ti re mylli syt :ino:
  avatar
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga alinos prej 1/7/2008, 14:21

  mh e di qe se ke keq Miranda
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga stavri prej 1/7/2008, 17:03

  gjimnazistet sot nuk din se cfare eshte shkolla ata vec per mod shkoin.

  ata ne vend qe te fusin librat ne canet fusin prezervativet.
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/7/2008, 18:18

  po qe nuk kan libra fare ato ua mban i dashuri se kan frike se i prishin pamjen Dmth librat :D


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Musafir
  Vizitor

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga Musafir prej 1/7/2008, 18:19

  **GISHTEZA** shkruajti:po qe nuk kan libra fare ato ua mban i dashuri se kan frike se i prishin pamjen Dmth librat :D

  te lumt e vertet esht kjo :qesh:
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga stavri prej 8/7/2008, 17:38

  seks e kan mendjen

  Sponsored content

  default Re: Gjimnazistėt shkolle apo mode

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 21/5/2018, 06:57