Depresioni nga rrobat e banjos

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Depresioni nga rrobat e banjos

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 27/7/2008, 13:34

  Te veshurit me rroba banjoje per femrat shkakton depresion. Deshira per te pasur
  nje trup sa me estetik pengon kenaqesine qe te jep sezoni i veres. E kanė quajtur “depresioni i rrobave tė banjės”, panikun qė mbėrthen shumicėn e njerėzve pėr dukjen estetike pėrpara se tė shkojnė nė plazh e t’i gėzohen diellit.
  Sipas specialistėve kjo ėshtė gjithēka normale dhe nuk ka asgjė tė habitshme. Aq sa
  sipas njė studimi, 4 italianė nė 5 janė nė njėfarė mėnyrė tė goditur nga ‘sindroma’ e re para verė. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė studim i “Donne e qualitą della vita”, qė mori si kampion 300 persona, meshkuj e femra, nga 20-50-vjeē, tė cilėt u intervistuan nė plazhet italiane. Vetėm 15% e tė intervistuarve provonin lehtėsim shpirtėror pėr mbėrritjen e pushimeve tė shumėpritura. Ndėrsa 35% tė tjerėt vuanin nga njė depresion i fortė, qė lidhej me mospėlqimin e trupit tė tyre. Shoqėria e studimit kėrkoi tė shkonte mė thellė nė kėtė kėrkim: pėr 34% e tė intervistuarve prova e kostumit tė banjės provokonte njė siklet tė madh; pėr 25% njė ndjenjė tė fortė bezdisjeje dhe pėr 20%, turpėrim total. Vetėm njė pjesė e vogėl, 9%, arrinin tė gjenin njė ndjenjė kėnaqėsie teksa dilnin me bikini. Nėse pėr gratė celuliti dhe pjesėt e tepėrta vazhdojnė tė mbeten nė majėn e defekteve qė i shqetėsojnė mė shumė(38%), pėr meshkujt barku mbetet elementi mė
  bezdisės (35%). Nė kushte tė tilla, ēfarė mund tė bėhet pėr t’u ndjerė mirė?
  Jo mė orė tė tėra tė lodhshme tė kaluara nė palestėr, ose dieta tė rrepta. Sot metoda mė e preferuar ėshtė ndėrhyrja kirurgjikale, e zgjedhur nga 35% e tė pyeturve.
  Por kini kujdes. Sipas kirurgut plastik Massimo Pierotti, “ėshtė gabim i madh qė tė
  mendosh tė arrish perfeksionin. Ata qė e kanė qėllim nė vetvete kėtė arratisen
  nga vetvetja, sepse perfeksioni nuk mundtė ekzistojė”.
  Ndėrsa sipas profesor Paolo Gottarelli, janė nė shtim personat qė pėr probleme tė tila
  estetike kalojnė nė depresion.
  “Njė fytyrė perfekte, nuk ėshtė njė fytyrė pa rrudha. Obsesioni i perfeksionit sjell shpesh njė shpirt tė varfėr dhe njė kirurg i mirė duhet t’i japė pėrgjigje tė menēura pacientit tė vet, duke i ndihmuar tė pėrballen me pėrgjegjėsi edhe para ndėrhyrjes kirurgjikale”- thotė ai.


  Edituar pėr herė tė fundit nga **GISHTEZA** nė 16/9/2008, 10:34, edituar 4 herė gjithsej


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Depresioni nga rrobat e banjos

  Mesazh nga stavri prej 27/7/2008, 15:35

  nderroni menyren e pushimeve o gra

  shkoni me pushime malore ene kshu se keni me problem te zhvisheni:)
  avatar
  Erisel
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 689
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Depresioni nga rrobat e banjos

  Mesazh nga Erisel prej 29/7/2008, 11:17

  Gjate dimrit trupi eshte i fshehur poshte rrobave, ndersa ne vere, femrat duke pare trupin e tyre dhe te te tjerave fillojne e bejne krahasime.
  Krahasimet sjellin pak depresion, ndoshta edhe pak zili midis femrave.

  Sponsored content

  default Re: Depresioni nga rrobat e banjos

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:35