Madonna

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Madonna

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 16/8/2008, 12:24

  Diva e muzikės pop, Madonna, ka theksuar se mosha shpirtėrore e saj tani ėshtė 36-vjeēare.

  Kėngėtares sė hitit, “Give It 2 Me”, e cila nesėr i mbush 50 vjet, njė prift i religjionit mistik tė ēifutėve, Kabbalah, i ka thėnė se ajo ėshtė 14 vite mė e re sesa mosha e saj e vėrtetė.

  Nga ai moment kėngėtarja ka kėrkuar nga miqtė e saj qė tė mos ia festojnė 50 vjetorin e lindjes dhe tė mos sjellin gjėsende nė ceremoninė e saj tė cilat shkruajnė pėr moshėn e vėrtetė tė kėngėtares


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default per te treten here martese

  Mesazh nga >> TeLi << prej 2/10/2009, 15:53


  Brenda kėtij viti, Madonna ka planifikuar tė martohet! Ėshtė martesa e saj e tretė dhe dhėndrri do tė jetė modeli brazilian me tė cilin ajo ka njė lidhje prej disa muajsh, 23 vjecari Jesus Luz. Kėngėtarja 51 vjecare Madonna, ėshtė shprehur se ėshtė shumė e dashuruar pas tė dashurit tė saj dhe kjo martesė do tė bėhet pasi “ai ėshtė shumė i ėmbėl”.

  Albanian Center Press
  avatar
  Nastradin Hoxha
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 367
  Data e rregjistrimit : 07/02/2008

  default Re: Madonna

  Mesazh nga Nastradin Hoxha prej 2/10/2009, 15:55

  Jane avantura bota e yjeve keto hobe ka martesat - ndarjet
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Madonna

  Mesazh nga stavri prej 3/10/2009, 11:19

  qyqa si su lodhka kjo madonna mer zot...ngele vec tu i nderru burrat si fustanet qe vesh:P

  ja boft hallall zoti ajo o femer jo si kto tonat qe sa shkoin 51 vjece zbojen mo gili vili u dhemb mezi:P
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default kjo eshte e vertete

  Mesazh nga >> TeLi << prej 3/10/2009, 11:33

  [quote = "Stavri"] qyqa si su lodhka Kjo madonna mer zot ... ngele vec tu i nderru Burrat si fustanet qe vesh: P

  ja boft hallall Zoti ajo o femer si jo kto tonat qe sa shkoin 51 vjece zbojen mo Gili vili u dhemb mezi: P [/ quote]

  Patjohem me ty Stavri -no coment
  (por pas ketyre postimeve do e shojim se si e marrin veten edhe "keto tonat" hahahahaha
  si inati i shqiptarit)
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Madonna

  Mesazh nga Klea prej 3/10/2009, 18:14  Louise Veronica Ciccone, Madona ka lindur mė 16 Gusht 1958 nė Rochester, Michigan. Nė atė kohė familja e saj jetonte nė Pontiac, Michigan, por po vizitonte gjyshen nė Bay City kur Madona vendosi tė vinte nė jetė. Kur ajo ishte vetėm 5 vjeēe e ėma i vdes nga kanceri i gjirit. Madona ka thėnė : “njė nga gjėrat mė tė vėshtira qė mė ėshtė dashur tė pėrballoj nė jetė ėshtė vdekja e nėnės time, e cila mė dhemb dhe sot”. Madona mėsoi shpejt qė tė bėhej e fortė dhe e pavarur nė jetė pasi kishte trashėguar dhe kurajon e sė ėmės. Madona thotė pėr tė ėmėn : “Ajo e mbajti tėrė dhimbjen brenda vetes dhe nuk u ankua kurrė”.

  Nė 1977 niset pėr New York pėr tė studiuar kėrcim dhe dy vite mė pas bėn pjesė nė Patrick Hernandez Revue, njė amsambėl disko qė kujtohet pėr hitin "Born To Be Alive". Kjo eksperience e shtyn qė tė shkojė mė pas nė Paris pėr tė thelluar mė shumė profesionin e saj. Me kthimin e saj nė New York pasi ka krijuar njė grup tė pasukseėsshėm fillon tė bashkėpunojė me Stephen Bray, me tė cilin le disa gjurmė dance me emrin Emmy. Ėshtė pikėrisht ky projekt qė do ta bėjė tė vihet re nga dj dhe produktori njujorkez Mark Kamins dhe t’i garantojė njė kontratė me Sire Records.
  Nė 1982 del singėli i parė, Everybody dhe menjėherė bėhet njė hit qė ndiqet dhe nga suksese tė tjera. Albumi i parė del nė shtator 1983 dhe futet nė Top 40 me hite si "Borderline" dhe "Lucky Star" qė ngjitet deri nė pozicionin e katėrt.
  Ndėrkohė vajza e papėrmbajtshme italo-amerikane punon pėrkrah Rosanna Arquette nė xhirimet e filmit "Cercasi Susan Disperatamente".
  Nė 1984 Like A Virgin, prodhuar nga Nile Rodgers, qėndron nė majė tė klasifikimeve pėr gjashtė javė dhe e proklamon kėngėtaren e re si yllin e ri tė botės muzikore duke krijuar fenomenin Madona.
  Sukseset e kėtij disku janė tė shumtė dhe vitin tjetėr Madona niset nė turne me Beastie Boys. Me shfaqjen e fenomenit Madona shfaqet dhe njė film soft-porn me njė kosto tė ulėt qė ajo e kishte xhiruar 6 vite mė parė dhe disa foto nudo tė kėngėtares sė re publikohen tek Playboy dhe Penthouse. Por skandali shėrben vetėm pėr tė rritur suksesin e Miss Ciccione qė nė gusht tė tė njėjtit vit do tė martohet me aktorin Sean Penn.

  Njė sukses pas tjetrit
  Disku i tretė del nė 1986 me titullin True Blue. Looku i Madonės pėson trasformimin e parė. Nuk ka mė kryqe nė qafė veshje tė lira apo flokė tė shpėrndarė nė erė. Por veshje mė dinjitoze dhe flokė tė verdhė nuancė platini tė derdhur. Stili ndryshon por suksesi mbetet po i njėjtė. Vetėm nė Amerikė shiten mė shumė se 5 milionė kopie. Ndėrsa nė botėn e filmit publiku nuk e pret Madonėn me tė njejtin entuziazėm. Kjo gjė ka ndodhur me Shangai Surprise, ku ajo ka recituar pėrkrah bashkėshortit tė saj. Vitin mė pas vijnė sukseset muzikore dhe dėshtimet kinematografike me Who's that Girl dhe nė 1989 fillojnė praktikat e divorcit njėkohėsisht me daljen e Like a Prayer dhe Blonde Ambition Tour. Nė 1992, pas disa shfaqjesh tė tjera nė filmin Dick Tracy, Madonna kthehet tė bėjė skandal me daljen e librit Sex i pasur me foto tė sajat erotike pėrkrah personazheve shumė tė njohur si Isabella Rossellini apo Naomi Campbell, diskun e ardhshėm Erotica dhe filmin dokumentar “In Bed With Madonna" derisa e mbyll fazėn e saj erotike me diskun Bedtime Stories nė 1994. Nė 1995 kėngėtarja e shfrenuar pop trondit sėrish fansėt e saj me lookun e saj tė ndryshuar tėrėsisht gjatė interpretimit tė Evita Peron tek filmi Evita me tė cilin njė vit mė pas do tė fitojė Golden Globe si aktorja mė e mirė. Figura e Madonės do tė trasformohen nė figurėn e njė femre klasi. Do tė jetė pikėrisht nė kėtė vit qė ylli do tė tregojė qė ėshtė shtatzėnė me Lourdes, fėmijė e trajnerit tė saj personal Carlos Léon. Tė qenit nėnė do ta ēojė Madonėn nė njė gjendje meditimi dhe nė njė pjekuri tė brendėshme qė reflektohet dhe tek muzika e saj dhe looku nė albumin Ray Of Light. Kolonat e sukseshme zanore ndjekin njėra tjetrėn dhe po ashtu dhe filmat ku ajo interpreton pėrkrah Rupert Everett, qė ėshtė njė mik i madh i mbretėreshės sė popit. Nė 2000 Madona eksperimenton tinguj tė rinj me diskun Music duke u mbėshtetur pėrsėri nė ndihmėn e William Orbit. Nė tė njėjtin vit martohet me regjizorin anglez Guy Ritchie me tė cilin sjell nė jetė Roccon. Tė bashkuar si nė jetėn private ashtu dhe nė atė profesionale tė dy punojnė pėr videon e kėngės What It Feels Like For A Girl dhe pėr filmin Swept Away, rikrijim i "Travolti da un Insolito Destino…". Dy vjet mė pas Madona do tė interpretojė kolonėn zanore tė James Bond ‘Die Another Day’. Albumi i dhjetė i regjistruar nė studio “American Life” del nė 2003 dhe ka bashkėpunime tė ndryshme me mbretėreshėn e hip hopit Missy Elliott.

  Albumet e Madonės
  Madonna (1982)
  Like A Virgin (1984)
  Vision Quest (1985)
  True Blue (1986)
  You Can Dance (1987)
  Who's That Girl (1987)
  Like A Prayer (1989)
  The Early Years (1989)
  I'm Breathless (1990)
  The Immaculate Collection (1990)
  Erotica(1992)
  Bedtime Stories (1994)
  Something To Remember (1995)
  Evita (1996)
  Pre-Madonna (1996)
  In The Beginning (1998)
  Ray Of Light (1998)
  The Next Best Thing (2000)
  Music (2000)
  GHV2 - Greatest Hits Volume 2 (2001)
  American Life (2003)

  Kėngėt e suksesshme single
  Be Careful With My Heart, Beautiful Stranger, Bittersweet, Don't Cry For Me Argentina (Miami Spanglish Mix), Each Time You Break My Heart, Erotic, Freedom, Get Over, Goodbye To Innocence, Guilty By Association, Hoy Que No Estas, I Surrender, Dear, If You Forget Me, Just A Dream, Justify My Love (The Beast Within Mix), Let Down Your Guard, Lo Que Siente La Mujer, Love Won't Wait, Santa Baby Sidewalk Talk, Supernatural, The Funny Song, Verįs.

  Madona dhe bomba per Bushin
  “American-life” ėshtė njė video e bėrė qėllimisht pėr tė krijuar polemika mbi luftėn anglo-amerikane nė Irak tashmė tė kundėrshtuar. Gjatė kėngės shfaqen imazhe tė cilat janė kundėr impenjimit tė Bushit. Por kjo lloj sjelljeje dhe ky klip kanė vėnė nė alarm ēensurėn. Nė fund tė videos popstari italo-amerikan merr njė granadė dhe e hedh mes kėmbėve tė njė aktori qė ėshtė sozi e presidentit aktual Bush. Pėrballė vėrejtjeve tė kritikės Madona ka replikuar: “Unė nuk jam kundėr Bushit, por kundėr luftės. Mė pėlqente ideja qė tė shkatėrroja njė objekt tė tmerrshėm siē ėshtė njė bombė, njė diēka plasėse”. Nė tė vėrtetė nė video, sozia e Bushit mbledh copat e bombės dhe e pėrdor si ēakmak pėr tė ndezur njė cigare. Por edhe kėtu shumė kanė aluduar pėr instikte seksuale duke nėnvizuar domethėnien falike tė cigares.

  Jashtė lokaleve luksose nuk mbeten vetėm personat normalė tė shoqėrisė njerėzore, di ēka e tillė i ka ndodhur dhe Madonės. Tashmė duket se dhe tė jesh njė ēift i serisė A nuk mjafton pėr t’u futur nė lokalet mė tė mira londineze. Brooks, nė St James’s Street nė West End tė Londrės konsiderohet si njė nga klubet qė frekuentohet nga njerėzit mė tė njohur tė Britanisė sė Madhe. Por nė hyrje tė kėtij lokali janė bllokuar Madona dhe bashkėshorti i saj Guy Ritchie kur kishin vendosur tė pinin diēka pasi kishte kaluar ora dhjetė e mbrėmjes. Por personeli i sigurimit i ka ndaluar tė futen pėr shkak tė orarit tė vonė. Guy ėshtė shpesh vizitor i kėtij lokali ndėrsa Rebelja nuk dihet nėse do tė mund ta gėlltisė kėtė kafshatė tė hidhur.

  Madona, Britney e Christina Aguilera: Kujdes me atė trio!
  Formula e re e bashkpunimit tė artistėve nė kėtė dhjetvjeēar do tė jetė trio. Tė parat qė janė ngjitur nė terrenin e garės janė Madonna, Britney Spears dhe Christina Aguilera. Tė treja artistet kanė vendosur tė bashkohen nė njė video pėr hapjen e MTV Music Award, para njė publiku qė i ka ndjekur nė njė version tė ri tė kėngės sė Madonės "Like a Virgin” Qė tė treja e kanė hartuar kėtė projekt gjatė njė evenimenti mondan tėrėsisht femėror: 45 vjetori i Madonės. Nė qoftė se nuk ju ēudit fakti qė Madona dhe Britney kėnduan sė bashku, pasi herė pas here e kanė bėrė publike konsideratėn pėr njėra-tjetrėn, tė kuriozon arsyeja qė mund ta ketė shtyrė Christina Aguileran t’i bashkohet kėsaj dysheje pėrderisa jo shumė kohė mė parė ajo deklaronte se nuk mbante mend asnjė nga sukseset e Madonės. Tė veshura me fustane nusėrie si virgjėresha, ato kanė kėnduar suksesin e viteve ‘80 tė miss Ciccone. Britney dhe Christina mbanin veshur fustane (nė se mund tė quhen tė tillė) tė bardha plot tantella dhe ēizme tė bardha, ndėrsa Madonna i ka qėndruar besnike tė zezės. Divet e muzikės pas tre orė shfaqjeje nė skenėn e “Radio City Music Hall” gjatė edicionit njujorkez tė “Mtv Muzic Awards” i kanė lėnė tė gjithė me gojė hapur. Ylli, Madonna ka puthur plot pasion nė buzė dy koleget e veta. Britney, ish lolita e muzikės pop sė fundmi ka dėshmuar se nuk ka lėnė gjė pa bėrė nė jetė ndėrsa Madonna nuk i ka pėr herė tė parė skandalet

  Sponsored content

  default Re: Madonna

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 24/5/2018, 02:09