poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 3/9/2008, 12:13

  Poezi nga libri mė i ri “ Kėngėt e ujit”
  E hene, 01-09-2008,

  ART POETIK

  Kjo fjalė gjaku o mik
  qė vjen nga thėllima
  ėshtė njė plagė e jona
  nga drita e tė sotmes

  Njeri,merri rreze diellit
  merri edhe pak frymė
  qė fjala poshtė zemrės
  tė d a l i mė me forcė

  O zė i ėmbėl i poetit
  ti qė fjalėn shpėrndan
  si dhuratė tė shpirtit
  lavdi tė qoftė poezia

  Kosovė e artit tė lartė
  Kosovė e artit tė artė
  Me thėrrimet t u a j a
  T h u r i kėngė pėr ty
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 3/9/2008, 12:14

  REGJISORI

  Vėllai im i kėngės
  Ti qė poezinė e lexon
  Me ngjyra, me zė
  Kjo ėshtė jeta jonė

  Vėllai im i kėngės
  Vėllai im i shpirtit
  I magjishėm ėshtė ai
  qė e ndien poezinė

  Nė jetėn e pėrditshme
  Janė tėra tė sotmet
  Janė tėra tė nesėrmet
  Janė tėra tė ardhmet

  Vėllai im i kėngės
  Vėllai im i gjakut
  Goditi ato qerre
  Qė fshehin trazira
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 3/9/2008, 12:15

  B UJ T Ė S I T

  Plot pushtues tė huaj
  Qė i ranė kėtej pari
  Ata ishin edhe”bujtės”
  Dhe s“iknin pa luftė

  Qė nga Troja e lashtė
  Kur u shuan pellazgėt
  U ngrit Iliro-shqipėria
  Nga ishte pellazgjia

  Plot bujtės tė huaj
  Nėpėr t r o j e t tona
  Frigonin v e t ė s i n ė
  Pėr grurin dhe vajzat

  Plot pushtues tė huaj
  Me emrat mė vrasės
  Prapa lanė varre, dhe
  pemė gjaku tė prera
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 3/9/2008, 12:15

  OHRI

  Njė stuhi e madhe
  Nė shpirt mė buēet
  Fryn e r ė e fortė
  Njė erė me xhaketė

  Bari z ė e dridhet
  Qielli shungullon
  Njė erė me xhaketė
  Pluhurin lart e qon

  Laureshė e malit
  Mė thuaj a mė donė
  Laureshė e malit
  Pse nuk e pohon

  Mos u skuq o shpirt
  Mos u skuq o xhan
  Se tė dashuruarit
  Njė dhimbje i mban
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 3/9/2008, 12:16

  YJET PREJ UJI

  Nė kėngėt me ēamėri
  Fjalės i bien drithma
  Djersė tė ftofta kohe
  Tė rėna tė pėrgjakėta

  Nė kėngėt me ēamėri
  Populli i vogėl ēam
  Ēdo ditė i bie daulles
  Se toka e tij nuk flė

  Nė kėngėt me ēamėri
  Tė trojeve tė ilirisė
  Ēami tregon Greqinė
  Lirinė e tij tė shkelur

  Nė kėngėt me ēamėri
  Prej ku nis ēamėria
  Plot lule gjaknxehta
  Me kėngė ēame ēelin
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Rrustem Geci, “Kėngė pėr Ēamėrinė” nga libri i shekullit “Ka

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:01

  Rrustem Geci, “Kėngė pėr Ēamėrinė” nga libri i shekullit “Kanuni poetik”  LIBRI I TOKĖS

  Ne historinė e mėsojmė

  tė mbushemi me frymė

  tė njohim tė kaluarėn

  vlerat e saj nė tė sotmen

  Ne historinė e mėsojmė

  nga njeriu i njerėzimit

  nga shpirti betejave , nga

  nevoja pėr tė kundėrtėn

  Ne historinė e mėsojmė

  qė tė jemi vetja , vetvetja

  trashigimtarė tė krijimit

  trashigimtarė tė pėrvojės

  Ne historinė e mėsojmė

  nga mėndjet e luftėrave

  nga bashkėsia e gjėrave

  nga pika e gjakut tė rėnė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:02

  P R E V E Z A

  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  Kam njė lutje Ēamėri

  Zot tė fatit tė jemi vetė

  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  Kam njė lutje kombi im

  Shqipėri jam tokė e det

  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  Babė dielli dhe flamuri

  Ēamėrisė i jepin shėndet

  Kam njė lutje Ēamėri

  Kam njė fjalė amanet

  S“ ka Greqi nė Ēamėri

  Tokė e Ēamit shqip flet!..
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:02

  Trokitje Ēame

  Nė kėngėt me Ēamėri

  Fjalės i bien drithma

  Djersė tė ftofta kohe

  Tė rėna tė pėrgjakėta

  Nė kėngėt me Ēamėri

  Populli i vogėl ēam

  Ēdo ditė i bie daulles

  Se toka e tij nuk flė

  Nė kėngėt me Ēamėri

  Tė trojeve tė ilirisė

  Ēami tregon Greqinė

  Lirinė e tij tė shkelur

  Nė kėngėt me Ēamėri

  Prej ku nis Ēamėria

  Plot lule gjaknxehta

  Me kėngė ēame ēelin
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:02

  A R V A N I T Ė T  Unė flas gjuhėn shqipe

  i pat thėnė mikut tė tij

  Aristidh Kola - Arvaniti

  para se grekėt ta vrisnin

  Asgjė nuk ka mbaruar

  mė duhen 4 shekuj jetė

  pėr ta kthyer mbarė, tė

  kaluarėn tonė tė shkelur

  Nėn atė qiell G r e q i e

  tė tė vėrtetave pėrmbys

  gjuha bėn luftėn e saj

  Ēamėria tė mos bjerė  Homeri shkruante nė shqip

  nė shqipen e pellazgėve

  nė pellazgjisht Odisenė

  lexuar e kam kėtė verė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:03

  Ē A M Ė T

  Ēame , Ēame, Ēamėri

  ke kraharorin me flori

  I ke krojet bar me vesė

  tek bie dielli po tė pres

  Ēame , Ēame , Ēamėri

  plot tė vrara ke nė gji

  tri tė korra nė njė pemė

  tri tė korra nė njė lėmė!

  Ēame , Ēame , Ēamėri

  tremijė vjet moj i l i r i

  populli ynė ėshtė burrė

  ėshtė gjaku nė flamur  Ēame , Ēame , Ēamėri

  ti moj je njėmijė hijeshi

  kėngėn mos e lė tė qaj

  jepi gjakun tė mos thaj
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:03

  Kėnga e K“lumshtit

  Mėmė e gjakut

  Mėmė Shqipėri

  Shpirti mė digjet

  Tė jem me ty

  Loti i diellit

  Nė pemė pikon

  Ēami e ēamja

  Gjėmė lėshojnė

  Qiellit tė gjerė

  Ndodhė ka re

  Jo rrallė erėrat

  Fshehin rrufe

  Nė tokėn ēame

  Homerit plak

  Emri e sytė

  I kullojnė gjak
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:03

  Shkruan Janina

  jam Prishtinė

  jem Tiranė

  e jem njė himn

  Trapi i ēamit

  traget me nam

  mijėra vjet

  lundron n“kėto anė

  Qan Janina

  gjakun e saj

  nėn Greqi

  pema do thaj

  Dheu i ēamėve

  njė ( dhe ) flori

  sa jam Ēam

  aq jam Shqipėri
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:04

  J A N I N A

  Nė pemėt e ēamit

  koha nuk ka rėnė

  ajo nuk ka tharė

  po aty kėtu e vrarė

  Nė pemėt e ēamit

  pjesė tė kohės sonė

  vetėm janė holluar

  ato do shėndoshen

  Nėn pemėt e ēamit

  edhe ( hija ) qan

  luftohet me veten

  edhe me tė tjerėt

  Nė pemėt e ēamit

  koha s“ vjetėrohet

  ajo do rinohet, me

  gjallesa tė gjuhės
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:04

  LUTJA E ĒAMIT

  A mė lė o tokė tė qaj

  unė dua tek t“i njė varr

  unė dua kėtu tė vritem

  gjaku im tė mos thaj

  Gurė gjyshi kam kėtu

  nė beteja i ka mbjellur

  brenda ka disa kėngė

  gjyshi im i ka shkruar

  A mė do o tokė pėr vete

  a mė pranon tė vdes kėtu

  tė betohem jam ardhė

  tek shtėpia ku kam jetu

  A mė lė o tokė tė dua

  gjaku i varreve mė troket

  guri gjyshit atje brenda

  ngritu o bir, mė thėrret!..
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:04

  P O E T I

  Kam edhe pak gjak

  kam edhe pak jetė

  qė letrėn ta mbushi

  me muzikė tė fjalėve  Kam edhe pak gjak

  kam edhe pak jetė

  tė pi edhe pak ujė, tė

  marr edhe pak frymė  Kam edhe pak gjak

  kam edhe pak jetė

  qė shenjtin e pa zot

  ta flaki tej n“errėsirė  Kam edhe pak gjak

  kam edhe pak jetė

  qė dritėn e ėndrrave

  ta shkrijė nė fjalė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:05

  Kėngėt e shtėpisė

  Prej kėtu fillon populli

  Intonimin e h i m n i t

  betimin e tij pėr veten

  betimin para flamurit

  Prej kėtu fillon populli

  rendjen e tij nėpėr kohė

  ngjitjen e tij tek vetja

  vrapin pėr tė ardhmen

  Prej kėtu fillon populli

  me duar dhe me thonj

  tė mos humbas kohėn

  ėndrrėn e tij tė ardh

  Prej kėtu fillon populli

  tė jetė zot i fatit tė tij

  luftėtari i tėra betejave

  heroi i tė gjitha fitoreve
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:05

  Prej kėtu fillon populli

  ti flakė targat e huaja

  ti prish muret qė ndajnė

  ti hap portat qė ndalojnė

  Prej kėtu fillon populli

  tė jetė vetja , vetvetja

  tė hap malet me diell

  tė hap fushat me rreze

  Prej kėtu fillon populli

  tė shprehė fuqinė e tij

  lėvizjen e tij pėrpara, tė

  drejtėn e vetėvendosjes

  Prej kėtu fillon populli

  tė jetė trim i betejave

  lideri i tė gjitha fateve

  bashkimi i shqiptarėve
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:05

  Prej kėtu fillon populli

  ti bie me grusht tė keqes

  drejtėsisė sė padrejtė

  dhe mizorisė sė fqinjėve

  Prej kėtu fillon populli

  kėngėn e tij tė shtėpisė

  t“i marrė ditės d r i t ė

  dhe t“i japė kohės kohė

  Prej kėtu fillon populli

  gjeninė e tij krijuese

  qė lirinė ta armatosė

  me kohėn e tij historike  Prej kėtu fillon populli

  marshimin e tij tė madh

  ndėrtimin e tij tė lirė

  ėndrrėn e gjithė brezave
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:06

  Prej kėtu fillon populli

  tė mbushė gojėn thirrje

  qė kėngėt e shtėpisė, tė

  shumėzohen gjithandej

  Nė kėtė ditė tė diellit

  toka, ajri, uji, z j a r r i

  katėr rrėnjėt e arbėrit

  prej kėtu nisin tė rritėn

  Prej kėtu fillon populli

  fėmijėt e tij tė luftės, ti

  kthej nė shtėpinė e tyre

  nė njė betejė krejt ė re

  Prej kėtu fillon populli

  heroikėn e kėngėve

  mesditėn e tij tė ardh

  bashkimin e dy Drinėve
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:06

  GJEGJ ELEZ ALIA

  ( Sipas motivit popullor )

  Ndali shpurat bajloz i zi

  ndali shpurat ku ke mėsy

  unė nuk kam prona pėr ty

  tokat e mia s“merren me sy!

  Gjergj Elezi flet me popullin

  qehajasė unė do t“ i tregojė

  se zullumi mbi shqiptarėt

  nė mejdan do tė mbaroj

  Arma e Gjergjit flakė me ar

  Arma e Gjergjit prush e zjarr

  Kot rreh flatrat bajloz i zi

  unė nuk kam motėr pėr ty!

  Motra Gjergjit, vėllain veshė

  Ia veshė armėt me u ndesh

  Mbi ( 9 ) plagėt ngritet trimi

  Gjerg Elezi nis tek himni!

  Gjergj Elezi trim mi trima

  I ngul shpatėn mu tek sqima

  kurrė mos mėsy nė Shqipėri

  se s“tė lėnė shqiptarėt e mi
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:06

  K R I J U E S I

  Jam mėsuar tė jetoj

  edhe ku fryn era, edhe

  ku bie shi, edhe ku bie

  borė. Kjo ėshtė jeta ime

  shtėpia ku unė vuaj

  udha nėpėr tė cilėn eci

  Jam mėsuar tė jetoj

  me idetė e kėsaj kohe

  qė i thėrrasin mėndjes

  tė jetė mė krijuese, mė

  e lirė dhe mė i lumtur

  Jam mėsuar tė jetoj

  me kohėn e panginjur

  me vetminė kumbuese

  dhe kundėrthėniet e saj

  Jam mėsuar tė jetoj

  edhe aty ku fryn era

  edhe aty ku bie rrufeja

  edhe aty ku bėhet luftė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:07

  PRITJA GJENIUT

  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Ai qė f l e t si populli

  Ai qė qan si p o p u l l i

  Ai qė di tė kėndoj si ai

  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Pyesin n ė n a t,baballarėt

  Gratė e veja, fėmijėt jetim

  Pyetė e gjithė K o s o v a

  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Ai mė i bukuri i kėngėve

  Ai mė i bukuri i betejave

  Ai mė i bukuri i fitoreve

  Ku ėshtė fshehur gjeniu

  Mė i gjakshmi dhimbjeve

  Pyetė vullneti i popullit

  Pret vullneti i popullit
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/11/2009, 12:07

  I burgosuri i idesė

  Jam gur i pandarė i kohės

  I burgosur i diellit dhe ajrit

  Jam fjala e gjerė e poetit

  Jam zėri juaj i mė tė vrarit  Nė flakėt qė vetėm rritėn

  goditem nga valė tė ashpra

  nga pėrsėritjet monotone

  tė zhurmave thuaja koti

  Jam njė i burgosur i idesė

  njė i burgosur...i pafjetur

  jam dhimbja e sė bukurės

  jam loti juaj i pėrbashkėt

  Nė kėtė botė tė pėrplasjeve

  kam plot tė pashpėrthyera

  jam arti qė nuk mburrem

  jam arsyeja qė nuk jepem

  Sponsored content

  default Re: poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:25