Dashuria ne cift

  Share
  avatar
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  heart Dashuria ne cift

  Mesazh nga alinos prej 28/10/2008, 10:11

  Ngjarja
  *******
  Gruaja, pėrgatiti darkėn dhe shtroi tavolinėn ashtu siē i pėlqente tė shoqit. Pasi u rregullua, e emocionuar po priste bashkėshortin e saj, kur ra edhe dera. Burri, ashtu i nxituar dhe i lodhur u fut me hov brenda duke thėnė “kam shumė tė ftohtė dhe jam shumė i uritur. Ėshtė gati darka apo jo?”.

  Gruaja, pa tė shoqin me duar bosh. Ai nuk kishte asnjė as buqetė lulesh e as njė gonxhe tė vetme.

  Ashtu e zhgėnjyer pa tė shoqin nė sy. I foli dhe me njė gjysėm zė i tha: “Mirėseerdhe zemėr. Dukesh qė ke tė ftohtė. Urdhėro brenda”.
  “Me tė vėrtetė qė ėshtė shumė ftohtė jashtė, por brenda qėnka shumė mirė” i tha ai.
  Dialogu

  ******
  - Darka ėshtė gati, mund tė ulemi, menjėherė, - i tha gruaja.
  - o ca surprize po kėto ē’janė?
  - Tė gjithė gjellėt e mia tė preferuara!!!!!1
  - Mos do tė na vijė ndonjė mysafir? – e pyeti burri i habitur.
  - Jo zemėr, i kam pėrgatitur vetėm pėr ty, - iu pėrgjigj ashtu disi e heshtur gruaja.
  - Po pse je lodhur kaq shumė? – e pyeti burri.
  - S’e di..., tha gruaja me tė njėjtin ton zėri.
  - Offf, si harrova unė, sot ėshtė pėrvjetori jonė i martesės. Prit pak, sa tė shkoj deri nė dyqanin e lulėve e tė tė sjell njė buqetė trendafilash, - tha burri disi i dėshpėruar.
  - Jo, jo. Mos dil nė kėtė tė ftohtė e tė ftohesh pėr mua,- tha gruaja qė nga brenda ziente nga mėrzia.
  Perfundimi

  ********
  Gratė, vlerėsojnė shumė atė qė ėshtė e veēantė pėr ta. Por, burrat gjithmonė i harrojnė kėto gjėra. Me tė drejtė, edhe gratė mėrziten nga situata tė tilla. Kjo gjendje e tyre, vjen si pasojė e mendimit tė skalitur nė kokėn e gruas se burrat nuk i vlerėsojnė ato siē duhet.

  Po te vėresh me kujdes, nuk ėshtė se s’kanė tė drejtė. Ėshtė bukur tė tė jesh e veēantė dhe tė kujtohesh ne ditė tė caktuara!
  Ndėrkaq, burrat, nė tė shumtėn e rasteve harresat e tyre i lidhin me lodhjen dhe punėn e ngarkuar tė ditės.

  Sikur tė mos e harrojė atė ditė, burri do t’i rikujtonte gruas sė tij qofte edhe me njė lule qė ajo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė, qė qė nga dita qė e ka njohur e deri nė atė moment, ai ndihet i lumtur me pranine e saj ...

  Ka edhe nga ata burra qė raste e ditė tė tilla, i vleresojnė si tė pavlera dhe imitime, apo pse jo edhe ironi. “Ajo e di qė unė e dua. Ajo e di qė ėshtė gjėja mė me vlerė qė kam, pse duhet t’ia rikujtoj pėrsėri?”-mendojnė ata. Apo pse jo ka edhe nga ata qė nuk parapėlqejnė tė shprehin ndjenjat e tyre.

  E rėndėsishme nė harmoninė e njė ēifti ėshtė qė ndjenjat e fshehura nė zemėr, tė thuhen. Ato nuk mund tė fshihen pas perdeve tė fshehta. Nuk duhet tė jetė shumė e vėshtirė njė buqetė lule, njė fjalė e bukur apo njė shprehje ndjenje qė i tregon sėrish shoqes sė jetės se je dhe se do tė jesh me tė pėrgjithmonė...

   Ora ėshtė 24/5/2018, 02:19