MBAHET FESTIVALI I TRETĖ"ZĖRI I ALFABETIT"-2008

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default MBAHET FESTIVALI I TRETĖ"ZĖRI I ALFABETIT"-2008

  Mesazh nga shaban cakolli prej 8/11/2008, 14:33

  Posted in shoqėria on November 8, 2008 by cakolli
  MBAHET FESTIVALI I TRETĖ “ZĖRI I ALFABETIT- 2008”
  Manastir, mė 8 Nėntor 2008.
  Siē na njoftoi Drejtori i Shoqatės Qytetare “Estrada” dhe
  Organizatori i Festivalit “Zėri i Alfabetit” nė Manastir, z. Habib
  Rushani, nė kuadėr tė shėnimit jubilar tė 100- Vjetorit tė Kongresit tė
  Alfabetit, nė Manastir do tė mbahen njė varg manifestimesh kulturore,
  duke filluar qė nga data 14 e deri mė 22 Nėntor tė kėtij viti.
  Ndėr manifestimet e shumta qė do ta shėnojnė kėtė ngjarje tė madhe
  historike tė kulturės sonė kombėtare , mė datėn 15 Nėntor 2008, duke
  filluar nga ora 19.00, do tė mbahet Festivali i Tretė i Muzikės
  Popullore me dimensione mbarėkombėtare “Zėri i Alfabetit -2008” , nė
  Pallatin e Kulturės nė Manastir.
  Nė kėtė Festival, do tė prezantohen 15 kėngėtarė profesional dhe 3 shoqėri kulturore artistike nga trojet e ndryshme shqiptare.
  Nga emrat pjesėmarrės, tė cilėt na i dha organizatori i kėtij
  Festivali, janė:Demir Krasniqi, pėrfaqėsues nga Kosova, i cili do tė
  prezantohet me kėngėn e tij:”Kurrė nuk shuhet Manastiri”, qė i
  kushtohet 100- Vjetorit tė Kongresit tė Alabetit tė Manastirit. Po
  ashtu nga Kosova, do tė prezantohet edhe kėngėtarja Vjollca Buēaj .
  Pastaj , do tė prezantohet kėngėtarėt: Habib Rushani nga Manastiri ,
  me kėngėn “Manastiri sot feston”, Nebi Halili nga Gostivari, Dervish
  Dervishi nga Kėrēova, Nuredin Fetahu nga Kumanova, SHKA “Burimet e
  Sharrit” nga Tetova, SHKA ”Drita” nga Livadhija e Strugės, SHKA
  “Bashkimi” nga Manastiri , si dhe disa kėngėtarė tjerė.
  Festivali i Tretė “Zėri i Alfabetit – 2008”, do tė hapet me njė referat
  tė pėrgatitur nga historiani manastiras , Prof. Dr. Reshat Nexhipi.
  Gjilan, mė 08 Nėntor 2008. Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė 21/7/2018, 00:24