vetem dhenduerėve u kėndojmė pėr sė gjalli

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  heart vetem dhenduerėve u kėndojmė pėr sė gjalli

  Mesazh nga shaban cakolli prej 6/12/2008, 19:12

  :hart: :hart:
  Koment


  VETĖM
  DHĖNDURĖT KĖNDOHEN PĖR SĖ GJALLI  Gjatė
  karrierės sime si kėngėtar krijues , mė ka rėnė qė tė pėrballem
  me lloj – lloj njerėzish tė mentaliteteve tė ndryshme . Dihet se
  shijet dhe kėrkesat e njerėzve ndaj kėngės dhe muzikės janė tė
  ndryshme, ashtu siē janė edhe zhanret e muzikės tė ndryshme.  opusin tim krijues nė zhanrin e muzikės popullore, sidomos tė asaj
  rapsodike dhe lirike, mė se 70% tė kėngėve tė mia , i takojnė
  ngjarjeve historike, trimave legjendarė, heronjve, dėshmorėve dhe
  figurave mė tė ndritura tė kombit tonė , gjithandej trojeve etnike
  shqiptare. Kėto kėngė mė bėjnė tė jam krenar dhe t’i kėndoj
  me gjithė frymėn e shpirtit qė kam.


  Mirėpo,
  jo rrallė herė , mė ka rastisur qė tė zhvilloj dialogje tė pa
  kėndshme me njerėz qė kanė ambicie tė njė mentaliteti tė sėmurė
  nga lashtėsia dhe primitivizmi i trashėguar ndėr shekuj
  . Njerėzit e vuajtur nga njė mentalitet i tillė, do tė dėshironin
  qė edhe atyre tė iu thuren kėngė dhe tė kėndohen pėr sė gjalli,
  pa e bėrė asnjė hap nė tė mirė tė popullit, kombit dhe atdheut!


  Njerėzit
  e njė mentaliteti tė kėtillė (pa asnjė meritė), do tė ėndėrronin
  qė tė futen nė analet e historisė sė kėngės shqiptare, nė historinė
  kombėtare dhe tė rreshtohen me elitėn e trimave tė atdheut! Ata,
  do tė donin qė kėngėt e tyre , tė jehojnė fuqishėm nėpėr tregje,
  vetura, koncerte, e sidomos nėpėr odat e burrave, ku do tė pėrcilleshin
  vazhdimisht me rrebeshe rafalėsh nėpėr tavanet e odave dhe shtėpive
  tė huaja, nė mėnyrė qė edhe bota femėrore dhe fėmijėt, tė mėsonin
  e tė dėgjojnė pėr “trimėritė” dhe “burrėritė” e tyre!  ushqyer nga njė mentalitet i kėtillė, shumė njerėz nė jetėn time
  mė kanė ndalur rrugėve dhe mė kanė kėrkuar qė t’ iu thuri dhe
  t’ iu kėndoj kėngė?!


  Tė tillėt,
  me njė mllef dhe nervozė tė pa matur , mė drejtohen kėshtu:


  “More,
  ti, krejt dynjasė ju kėndove dhe i qite nė kėngė, vetėm mua jo?!”


  Pėrpjekjet
  e mia, pėr t’ i bindur se kėnga nuk mund t’ i kushtohet secilit
  njeri, asnjėherė nuk kanė qenė bindėse dhe tė suksesshme !


  Pėrveē
  atyre, tė cilėt mė drejtohen drejtpėrsėdrejti me kėrkesa pėr
  t’ iu kushtuar dhe kėnduar kėngė personalisht atyre, ėshtė edhe
  njė grup tjetėr individėsh qė janė simpatizantė tė sėmurė ndaj
  liderėve tė tyre politik dhe tė tillėt janė edhe mė agresiv se
  sa ata tė parėt, nga se ata dinė tė shprehin kėrkesat e tyre edhe
  me fjalė e tone kėrcėnuese!


  Po e marr shembull
  njė rast shumė tė freskėt, i cili mė ndodhi kėto ditė , mu nė
  sheshin e qytetit tim:


  Duke
  shėtitur nėpėr sheshin e qytetit sė bashku me njė mik timin, pa
  pritur mė doli pėrpara njė njeri bukur i moshuar, i veshur pedant
  e me kravatė, qė nė shikim tė parė dukej tė jetė ndonjė intelektual
  i ngritur! U ndal mu pėrpara meje dhe mė pėrshėndeti, duke mė pyetur:”
  A je ti, Demir Krasniqi?”


  Unė,
  iu pėrgjigja me urtėsi dhe modesti: “Po , vet unė jam Demir Krasniqi,
  por Ju kėrkoj falje, nga se Juve nuk po ju njoh !”


  Kalimtari i
  pispillosur deri nė kokė, ma ktheu me njė buzėqeshje ironike:


  “Po,
  po . Ju kėngėtarėt nuk e njihni askėnd, pos vetės ! Por, unė jam
  njė zyrtar i lartė i drejtėsisė, i cili ju adhuroj dhe me kėngėt
  tuaja, jam rritur! Por tash, kam fillua tė ta marr inati, nga se krejt
  kėngėtarėt e regjioneve tjera, po ju kushtojnė kėngė dhe po i
  kėndojnė liderėt e vet tė gjallė, kurse Ti, pėr krejt dynjanė
  ke krijuar kėngė, vetėm pėr liderėt e gjallė tė Anamoravės,
  jo! E pėr kėtė , tė ndala qė tė tregoj se nuk e ke mirė, nga
  se unė jam njė jurist me fakultet dhe ne kemi nevojė qė t’ iu
  kėndojmė liderėve tanė politik sa janė tė gjallė, se kur tė
  vdesin, nuk mund t’ i dėgjojnė kėngėt e veta!”


  Sjellja
  e kėtillė e kėtij juristi, mė habiti dhe mė shokoi ! Pasi mė nxori
  nga takti, mė detyroi qė t’ ia them edhe unė , dy – tri fjalė:


  “Mė
  vjen keq, zotėri jurist, qė Ju , nuk po e ditkeni se nga ana juridike
  ėshtė vepėr e rėndė penale, qė t’ i kėndosh kėngė njeriut
  pėr sė gjalli, pa marrė para sysh se pėr kėnd ėshtė fjala!


  E
  dyta: - Nė traditat dhe zakonet tona popullore, vetėm dhėndurėve
  iu kėndohen kėngė pėr sė gjalli, e askujt tjetėr!


  Vajzat
  , iu kėndojnė kėngė me defe – dhėndurėve, nja tri ditė para
  se tė martohet, me qėllim qė t’ ia lavdėrojnė nusen, t’ a trimėrojnė
  atė, pėr t’ ia hequr tremėn dhe frikėn para se tė hyjė dhėndėr,
  nga se nė kohėrat mė tė vjetra djemtė e ri martoheshin me vajzat
  qė ua caktonin prindėrit, pa u pa kurrė me to , deri nė natėn e
  martesės, andaj edhe kishin frikė shumė nė natėn e parė tė martesės!


  Ndėrsa,
  sa iu pėrket liderėve tanė tė gjallė, nuk mendoj se ka nevojė
  qė t’ ua heqim tremėn me kėngė, pėr t’ u marrė me politikė
  dhe pėr ta drejtuar popullin nė rrugė tė drejtė e tė mbarė!”  Demir KRASNIQI
  avatar
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  heart Re: vetem dhenduerėve u kėndojmė pėr sė gjalli

  Mesazh nga skifter prej 28/4/2009, 20:07

  ok demir shum mir eke shru

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:28