POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:51

  ANAKRONIZĖM

  Kuajt ende s’kanė sosur trokthin
  Zinxhirat e anijeve s’janė shkulur
  Muret shtatė pashė nėn dhe
  Strukur t’i dėshmojnė ecjes
  Sa shumė kjo Tokė ka vuajtur!

  Nėpėr faqet e historisė ecim
  Lexojmė dėshminė e kohėrave
  Flakim ēorbėn e gatuar gjetkė
  Flakim anakronizmin.

  “U sulėn nga deti
  rrėzė maleve kaluan
  tentuan tė shfarosin,
  djegin
  tė fshijnė njė Komb
  Tentuan!”

  Themelet tė parėt gatuan mė fortė
  Me gjakun e tyre
  Tė mbronin kėtė Tokė.

  Toka hapi gjoksin
  Struku nė gji themelet, gurėt
  Trokthin e kuajve e mbajti gjallė
  Zinxhirat e anijeve grasatuar
  Nė faqet e historisė.

  Nė stenda,
  Nėn ēukitje arkeologėsh
  Zhurma e kuajve zien
  Velat anijet tendosin
  Krenare skutat e kėsaj toke ndihen
  Qė bėnė edhe gurėt tė dėshmojnė
  Tė flakin tej anakronizmin.
  27
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:52

  LUMENJTĖ E ĖNDĖRRAVE

  Kapėrcej lumenj
  Nė mes tė natės
  Eci mes pėrmes tyre
  Pėrballem mes llucės, mes baltės
  Edhe pse s’u besoj syve.

  Lumenjtė e ėndrrave
  Kam nisur tė pushtoj
  Lodhur, kapluar mesnatave
  Notoj dhe vetėm notoj, papushim mes tyre.

  Ujra pafund nė ėndėrrat e mia
  Lumenj qė rrjedhin papushim
  Aty pastaj krihet vetmia
  Aty nis ēdo meditim.

  Lumenjtė e mi kurrė s’flejnė
  Tė tyren veti mė kanė dhuruar
  Edhe nė pusin e errėt tė natės mė gjejnė
  Rrugė tė reja pėr tė sfiduar.

  Lumenjtė ka kohė qė janė egėrsuar
  Ėndrrave tė mia tė netėve dimrore
  S’di ē’duhet pėr t’i qetėsuar
  Ndoshta, rikthim te ėndėrrat rinore.
  28
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:53

  BALADA E DIMRIT

  Malet tė thinjur
  Mbledhur grusht,
  njėsh me retė
  kėngės sė moēme gati pėr t’ia nisur
  era nxiton t’iu shfletojė fletėt e librit
  rrapat legjendarė bėjnė gati pianon
  nė korr kėndojnė,
  Baladėn e Dimrit.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:53

  “BURRAT E SHTETIT”

  Kulmi i vapės
  As erė,
  as re,
  qielli qelq
  Dritat si shkollat e natės
  Heshtje nate nė vend tė fjalės
  Jetė nė dreq!

  Sytė na mbetėn nga tavani
  Flasim me veten
  I kthejmė pastaj nga ekrani
  Ku hijet e “Burrave tė Shtetit” mbetėn.

  Dhe fap njė vegim
  Pastaj njė dritė
  Qindra, mijėra xixėllojnė qytetin
  S’ka mė natė
  S’ėshtė mė gėrmadhė,
  qyteti im.

  Nxitojmė tė ndezim ekranin
  Tė kapim lajmin e lėnė nė mes
  Po “Burrat e Shtetit” veē shanin
  Dhe prapė asgjė nė thes!

  30
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:54

  MALL

  Makina,
  qė ecin e ndalen nė semafor
  Njėrėz,
  qė mbajnė telefona, qese a fėmijė ndėr duar
  Shtylla,
  qė ngulen thellė nė tokė
  Qielli,
  qė u rri si shapkė mbi kokė
  Unė,
  qė dy sy kam ngulur mbi ta e s’i heq
  vetminė pėrplas nga dritarja nė qelq.

  Lotė,
  qė pėrzihen pastaj me shiun
  Asfalt,
  qė larmon nga ēimēakizėt
  Reklama,
  qė pėrballen me erėn, veriun
  Qielli,
  qė buēet e gati s’ndizet
  Unė,
  qė shtrėngoj laps e penė nė duar
  lėvizjen nė letėr tentoj tė shkruaj.

  Kaltėrsia,
  qė rikthehet pasi ikin retė
  Rrugėt,
  qė formojnė kryq nė ate kėnd
  Statuja,
  qė njėrėzit pret e pėrcjell
  Liria,
  qė zotėron nė kėtė vend
  Unė,
  qė ndodhem kėtu pėr hir tė saj
  mbytem padashje, pastaj nė vaj.

  Male,
  qė s’i shoh nė kėtė cep
  Lumenj,
  qė s’gurgullojnė si ato tė fėmijėrisė sime
  Dielli,
  qė kur s’tė djeg
  Shiu,
  qė mė ngriu ēadrėn nė ēantėn time
  Unė,
  qė vazhdoj tė pėrballem me vargun
  s’di vallė nga shiu apo lotėt jam lagur?!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:55

  MĖRZITJA KA PASAPORTĖN E SAJ

  Shkėputem nga pena
  lė libra,
  blooqe,
  shėnime
  pėr njė ēast
  Humbas nė meditime,
  ndodhi,
  lajme.
  Mė duket e pazakontė ē’do gjė pastaj.
  I drejtohem Qiellit
  I falem Tokės
  I lutem Hapėsirės,
  Zotit, si I zėnė nė faj
  Dhe fap instiktivisht i rikthehem penės, lapsit
  Edhe mėrzitja paska pasaportėn e saj!

  32
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:55

  FUNDDIMĖR
  Nėn kėmbė akull
  Mbi kokė re
  Majtas dhe djathtas mjegull
  Para, si njė pasqyrė,
  Shtrihet njė Det
  Shtriqur gjerė e gjatė
  Ku krihen retė.
  33
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:56

  VARGU I POETIT

  Qielli. deti, oqeani
  Gjithė hapėsira ndalet
  Hyjnė brenda vargut pa trokitur
  Tek streha e tij “falen”.

  Ē’do lėvizje, ē’do ndryshim
  Rregjistrohet nė varg pa pretencė
  Vargu ėshtė gjithnjė nė kėrkim
  Vargu s’do liēencė.

  Peisazh i qiellit, tokės, detit
  Fle i qetė nė varg

  Dora e butė e poetit
  E pėrkėdhel me laps.
  :lule:
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:57

  DIKTATORI

  Ti merje ajėr
  Unė si ty
  Ti lėvizje
  Njėsoj tė dy.

  Sallave, banesave ndryshonim pėr ēudi
  Zyrave s’ishim njėsoj
  Edhe pse ishe thjesht si unė njė njeri
  Unė duhet tė tė pėrkulesha, tė tė respektoj.

  Ti pastaj ikje zhdukeshe
  Fluturoje kapje retė
  Unė prapė nė tė zakonshmen
  Durimtar dhe I qetė.

  Harrove o njeri
  Hapėsirrėn qė kishe pranė
  Flake tutje njeriun pėr inerci
  S’njihje mė nėnė e babė.

  Tani ajo kohė s’ėshtė mė
  Iku vapa bashkė me gushtin
  Ende mallkimi i nėnave nėn zė
  Ka mbetur aty ku ke edhe bustin.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:57

  E SHKUAR

  “Gardhe, tela, piramida
  gurė tė gdhendur
  pranė tyre tyta
  njėrėz tė ngjeshur
  bomba nė brez
  armė nė krahė.
  Kanė harruar tė qeshin.
  Kanė harruar tė qajnė.

  Kėngėt s’pushojnė
  Me tingull tė ēalė
  Vargjet diktohen
  Jeta tėrhiqet zvarė
  Tė parit i kėndojnė
  Ē’do gjė qė fluturon hahet!

  Nė rrjesht fitimtarė
  Zhveshur kacaviren
  Zorėt nė garė
  Ndėrtojnė Piramidėn.”

  Aty vėrtet pėrhumbesh
  Qosheve me Fill tė Kuq
  Qė thellė e thellė struken
  Diku nė muzeum.
  36
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 16:58

  ATA DY SY TĖ KALTĖR

  Skllav i dy syve tė kaltėr kam mbetur
  Hutohem, ēoroditem kur shoh tė kaltrėn
  Dheu kurrė s’ka pėr tė mė tretur
  Nėse ata dy sy s’do mė shohin nė sy, tė paktėn.

  Shkėlqimin e tyre atė ditė kur pashė
  Vegim i pėrēudshėm mė rrethoi
  Nė rrugė pėr turp gati s’rashė
  Mė iku qėnėsia, mė tradhtoi.

  Kaloj pranė detit nė Verė
  Pėrhumb nė tė kaltrėn e tij
  Shkėlqimin e atyre syve kėrkoj tė gjej
  Mbetur fiksim qė kur isha i ri.

  Vitet kalojnė, rrudhat shtohen
  Tė kaltrėn kam filluar tė ngatėrroj
  Por ato dy sy s’mė harrohen
  Edhe pse e di se kurrė s’do ti shikoj.

  37
  :syze:
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:04

  VĖSHTIRĖ

  Vėshtirė tė gjendesh me mua nė njė rrugė
  Vėshtirė tė ndodhesh nė njė hap me kėmbėn time
  Vėshtirė tė gjesh ngjashmėrinė qė na ndau
  Atė ditė kur ti kėrkoje pikėrisht atė
  Atė ēast kur zhurmimit i dhe ēmimin e ēmendur
  Vėshtirė tė trokasėsh nė portėn qė pėrplase
  Vėshtirė tė shohėsh nė dritaren ku pėshtyve
  Vėshtirė tė harrosh atė kohė kur jashtė binte shi
  Atė stinė qė s’ishte stinė e shirave
  Atė mot qė mori dhuratė prej teje rrufenė, bubullimėn
  Atė orė qė i fale dy zemrave akullin dimėror.
  Vėshtirė!
  Vėshtirė tė shkrish akullin qė na ndau
  Edhe pse njė amsh i zjarrtė ende mė djeg nė kraharor.
  38
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:05

  JETĖ LYPĖSISH

  Dielli rezet ka lėshuar thikė
  Mbi asfaltin qė pėrvėlon
  Kruspull nė trotuar njė lypės
  Askush pranė tij s’kalon.

  Kėmbanat mbi kokė tė tij ēahen
  Ulėrijnė makinat papushim
  Pėr vapėn ca njėrėz ankohen
  Afėr lypėsit, kthyer me shpinė.

  Nė sheshin e madh ndanė udhės
  Reklamat bėjnė natėn ditė
  Ku gdhihet e ngryset ky lypės
  Njė qindarkė pėr tė lypė.

  Gėrmoj pastaj astarin
  Qėllon qė t’i hedh njė dyshe
  Qė kurrė s’ia ndėrron fatin
  Aspak s’ia bėn jetėn ndryshe.

  Dhe iki i zhytur nė meditim
  Nga ai vend ku kėmbanat s’pushojnė
  Nė heshtje marr njė vendim
  Edhe pse e di se jetė lypėsish s’ndryshon.
  39
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:05

  ZAGARI ELEKTRONIK

  Ai lėviz,
  zvarritet,
  zgjatet,
  nuhat,
  thuajse njėsoj si njė origjinal.
  Ai ledhatohet,
  shtrėngohet,
  drejtohet,
  lėshohet mbi gjah
  nga tė njėjtit “ustallarė”.
  Ai s’lodhet,
  s’i turret grykave
  nuk zgjon gjahun nga fera
  por fap nėn komandėn e tė zotit
  e gjen “lepurin” tė gatshėm tek dera.
  Ai s’ka frikė
  s’e saēma e gjahtarit mund t’a pikasė
  gjahun zbulon pėrditė
  mjafton turirin tė zgjasė.

  Ka kohė qė ky zagar
  Zbret edhe nė anėt tona
  Pa lehur, pa u tėrhequr zvarė
  Mendjefyll, ziliqar
  Pret diēka qė tė zhvasė.

  Sa kohė ka qė anėt tona
  Zagarin kanė pikasė
  Mure ngrejnė, bedena
  Si moēėm ato tė Kalasė.

  Punė zagarėsh vėrtet
  Prej shekujsh kjo punė e tyre
  Por ky pėr besė s’ka frikė
  S’e u gatua elektronik.
  40
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:12

  DEVIZA ME SHIJE LOTI

  Shaminė kanė hedhur supeve rrethinat
  Tetova nėn kėmbė tė Sharit dremit.
  Rruga e moēme pushtuar nga makinat
  Njė qen aty ndanė udhės dhėmbėt skėrmit.

  Mbi mal tė Sharit
  ca rreze dielli ikin e vijnė
  lėshohen pastaj aty mes ugarit
  ku lotėt njė grua fshin.

  Dielli i mesditės zbret mbi ugar
  Ku dheu trazohet nėn plug
  Aty ku njė fėmijė fillon tė qaj
  Dhe nėna e ushqen me bukė.

  Dheu forcohet mė shumė
  Kazma, lopata s’e ēajnė
  Jo! Kjo s’ėshtė punė
  Nėna me vete ofshan.

  Pastaj nga gjoksi nxjerr ca deviza
  Lotėt i rrjedhin si ēurk
  Ikėn ugarit, kalon drizat
  Tė gjej tė paguaj njė bujk.

  Dielli shpinėn i ktheu ugarit
  Fėmija sėrish qan e qan
  Nėna i afron bukė tė pushojė sė qari
  Ai bukėn e shtyn, kėrkon babanė.

  Nė qiell njė avion fluturoi
  Kokėn kthyen tė dy atje lart
  Fėmija pėr ēudi pushoi
  Nata kish rėnė mbi ugar.
  41
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:12

  RRUGĖT E MENDIMIT

  Rrugėve tė mendimit bredh
  Nė heshtje, kėrkues me laps nė dorė
  Pastaj nė njė fletė tė bardhė hedh
  Ato qė lapsi im kor.

  Rrugėve tė mendimit
  Shemben kufijtė
  Nuk ekziston ndarje
  Nuk sheh asgjė me njė sy
  As nata, as dita s’rinė veēuar
  Aty ecėn e ecėn pafre
  Botėn ke nė duar.

  Rrugėt e mendimit janė tė gjata
  Moēėm ka nisur ecja e tyre
  Ato s’kanė ditėlindje, data
  Vėshtirė t’u dalėsh nė krye.

  Rrugėve tė mendimit qėndroj
  Natė e ditė, orar e pa orar
  Mbi libra veten harroj
  Nektarin qė t’u marė.
  42
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:13

  BINJAKĖT

  Lulet ēelėn vonė atė vit
  Natyra ende s’kish veshur fustanin e bardhė
  Unė mbeta ankimesh, prisha monotoninė
  Ngela rrugės pėr nė Park.

  S’ėshtė kollaj tė bėhesh baba
  Aq mė shumė tė thiresh “babush”
  Herė me tė qeshur, herė me tė qarė
  Njėherėsh, nga njė vogėlushe dhe njė vogėlush.

  Tani s’ankoj tė dal nė park
  Shoqėruar nga dy palė sy, dy palė duar
  Skuqem sė qeshuri bėhem flakė
  Kur ata grinden pėr tė mė pėrqafuar.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:14

  UNĖ DHE TI

  Kurrė s’u bėmė dy ėngjėj tė mirė
  Kurrė nuk pamė njėri tjetrin nė sy
  Ecėm tė ndarė
  Unė nė rrugė,
  Ti nė trotuar.
  Dy sekse tė kundėrt, qė vėrtetė
  Kurrė s’u bashkuan nė kėtė jetė.

  Blirėt qė doje
  Erėn kundėrmuese nė bulevard kur ēelnin
  Shėtitjet mes freskut qė kishe zili
  Njėrėzit qė u trembeshe se tė pėrflisnin
  Trėndafilėt qė ēelin kėtė muaj nė qytetin tim
  Ndoshta prapė I shijon Ti
  E unė?
  Unė nė Dhe tė huaj, tė vuaj!

  Shoh shėmbėlltyrėn tėnde nė qelq
  Nga kolltuku, shikimin ngulur nė dritare
  Vėshtroj se si Qielli pėrkėdhel
  Re, Diell, Yje si dele manare
  Unė jam aty prapė tė shoh
  Derisa qepallat mė mbyllen fare.

  44
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:15

  FJALA

  Fjalėn e nxorėn nė rrugė lakuriq
  Flokėngjyer, ngritur lart si iriq
  S’lanė pa kopjuar pastaj modė
  Kudo nė Europė, nė Botė.

  Pastaj shėtitėn tė trullosur
  U mbushėn revista, gazeta
  Fjala iu turr pėr t’i damkosur
  Me fjalėn s’bėhej shaka!

  Fjala ėshtė fjalė vėrtet
  S’do intrigė, krenohet kur e mbron
  O njeri i mirė, o poet
  Fjala, ka kostumin e vet.

  45
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:15

  PIRAMIDĖ

  Ritėm ēoroditės
  Bujė
  Tufa kartmonellash
  Pasuri
  Fjalė qė parfumosin
  Rrėmujė
  Korr rrėnqethės
  Ēmenduri
  Fjalė tė zjarrta
  Mallkim
  Fytyra tė zverdhura
  Premtim
  Dhėmbė qė kėrcasin
  Sharje
  Armė qė pėlcasin
  Vrasje
  Zyra qė vlojnė
  Kolltuk
  Rrugė qė nxihen
  Vrull
  E gjitha Piramidė
  Prodhuar nė pak orė, nė pak ditė.
  46
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:16

  KALARASI

  Shijoj peshkun e Danubit
  Nė njė restorant nė Kalarasi
  Pėrdor thikė e pirunė
  Modern,
  “Perėndimor”,
  Duart ruaj mos bėj pis
  Zyrtar i kollarisur, me kostum,
  Veshur spic!
  Gotėn me verė kthej pak e nga pak
  Dhe prapė fap e fup me peshkun nė pjatė.
  Pėrballė njė plak mė vėshtron
  Kokėn kthej nga ai, ai shikimin s’largon
  Pastaj shoh si i shpėrqėnduar
  Peshkun qė plaku shkrafanjit me duar
  Unė pėrsėri tė njėjtin avaz
  Derisa pjatėn me peshk e zbraz.

  Unė Ballkanasi nė Kalarasi
  Me kamera kam shkuar tė prezantoj
  Festivalin e kėngės njė javė qė do zgjasi
  Kėngėn qė popujt e Ballkanit
  Kanė shekuj qė e kėndojnė.

  Pastaj, prapė nė shesh e ndesh plakun
  Bėn me shenjė e me duar mė pėrshėndet
  Kthehet andej nga lumi zgjaton
  Diēka mė thotė, diēka mė tregon.

  Ballkanas tė dy, s’meremi vesh
  Ai tund kokėn, lėviz duart, vazhdon flet
  Unė ngre supet dhe i buzėqesh
  Ē’kėrkon tė mė thotė ai nė tė vėrtet?

  I afrohem dikujt miqėsisht
  E pyes se plaku ē’mė thotė
  Flasim si miq, sqarohemi Anglisht
  Dhe fap pėrlotem, plakun pėrqafoj.

  Shekujt na ndanė them me vete, or vėlla
  Na degdisėn hallet, kusuret nėpėr botė
  Kush mundi doke, zakone, gjuhė tė mbaj
  Mallin tė largoj e ka mė tė lehtė.

  Plakun shtrėngoj pėr krahu, s’e lėshoj
  Ecim nė sheshin ku kėngėt kanė filluar
  Papritur unė nis lehtė tė kėndoj
  Kėngėn e Myzyrit, qė sheshin ka pushtuar.

  Ai lėviz buzėt, mbushet me lot
  Tenton tė imitojė, tė thotė shqip njė fjalė
  Zė lėshon, bėrtet si djalė, por fjalėt s’thotė dot
  Derisa Festivali ul siparin ngadalė.

  Kalarasi, Rumani 1997
  47
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:16

  E QELQTĖ

  E hollė,
  Latine,
  Empirike.

  Herė elegante,
  Herė delikate,

  Vallėzon mes gishtave tė mia

  sfidante,

  e heshtur, natyrale!

  Krendesh mes tujesh,

  Mes rrėmujės

  Ndjehesh jetike.

  Prapa qelqit a vitrinės
  Dy gishta tė ledhatojnė tinės
  Ti zbret qetė e qetė
  Tė lezatohesh mes tavolinės.

  S’le modė pa kopjuar
  Nė sfilatėn tėnde qelqore
  E kush s’tė ka shijuar?
  Kush s’tė ka lėpirė si akullore?

  Nė kėtė botė s’je mysafire
  U ndodhe pėr hir tė sė tėrės
  Kur s’tė quajtėn lavire
  Edhe pse buzėt ia fale dėshirės.

  48
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:17

  EMIGRIM

  Moēėm e patėn thėnė troē:
  “plakut veē pordhėn mos t’i dėgjosh".
  Larg dheut tėnd, sipas tė huajve
  Kur mos qėndro prapa kuajve!
  49
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:18

  BOSHLLĖK

  Pėrqėndrohu nė qetėsi
  Sheh veten nė njė botė tjetėr
  Dhe kėshtu provo tė bėsh mė gjatė
  Provo me ditė e me natė
  Boshllėk!
  Provo tė rrish nė qetėsi
  Vetja s’tė duket mė njeri.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:18

  VLERA E KOHĖS

  Kohėn konsumojnė ata qė punojnė
  Se kohės ia marrin minutat, orėt
  Kohės i mbesin borxhli gjithė jetės
  Njėrėzit e lapsit dhe penės.

  Koha flori ėshtė pėr tė gjithė
  Populli e ka thėnė moēėm
  Por vlerėn e kohės a e dinė
  Ata qė s’i kanė sekondė borxh kohės?

  Sponsored content

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:33