POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:19

  QĖLLOFSH NĖ DERĖ TĖ MIRĖ”

  “Ti ishe nga derė e mirė…”


  Derėn vetė e pėrplase
  Mbylle dritare,
  Palose kanate
  Gozhdė u vure qepenave
  Ēatisė ia theve tjegullat
  Gardhet bėre mullar
  Mbylle derėn tėnde
  Atė buzėnatė ti i ndėrtove barikadė
  Qėnies tėnde gjithė inat.
  Gardhe tė reja gozhdove po atė natė
  Tjegulla tė tjera mblodhe fshat mė fshat
  Qepenat i montove prapė
  Kanatet u vunė sėrrish
  Dritaret u hapėn ngadalė
  Por dera qė t’i pėrplase
  Nuk u hap mė atė natė
  Dhe ti me inat e shembe prapė…
  Qė nga ajo kohė mbete nė derė tjetėr
  Lutesh e lutjet e tua s’kanė tė sosur
  Zotohesh s’e s’do tė pėrplasėsh mė derė
  Kurė s’ke pėr t’u inatosur.
  Por dera qė ėshtė derė e mirė
  Hapet pėr atė qė e mbyll ngadalė
  Dera e shtėpisė ėshtė e tillė
  Tė mbyllet e s'tė hapet mė.
  Kujdes me derėn o njėrėz
  Mos e pėrplasni kurrė me inat
  S’e dera qė ju me forcė e mbyllni
  Mund t’ju lėrė pėrherė jashtė.
  Mos harroni trokitjen nė derė
  Kur derės ia keni nevojėn
  Dera e shtėpisė nuk ėshtė thjesht derė
  Qė vetėm zėvendėson rojėn.
  Nė dėgjofsh tė thuhet “nga derė e mirė”
  Turresh me vrap tė trokasėsh nė atė derė
  Por kur t’i harron veten nga ē’derė vjen
  Dera ku troket tė bėhet veē barrikadė.

  U shtofshin dyert e mira!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:19

  NĖ DY KOHĖ

  Det i ftohtė
  Rrezet bien thikė
  Rrėra e thatė
  Mbi kokė Varna
  qė rrėshqet e zhurmshme
  kalėruar mbi frymė pushuesish
  pėrballė nė njė kodėr njė Kala
  qė flet pėr histori pushtuesish…

  Rrugės pėr nė det njė Luan i ēimentuar
  Mbeti gojėhapur rrugėn pėr tė treguar.

  Varna 1996
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:20

  KARTMONEDHA

  Aty shoh fjalė
  Shoh djersėn qė kullon rrėke
  Shoh gjak
  Mund, lodhje edhe fat
  Aty pikturohet jeta
  Ndoshta jo me moshėn e saj
  zė vend parcelizuar nė hapėsirėn e katėr cepave
  ngjeshet nėn shifra, lyer me bojė
  Dyfytėrėsi stampuar!
  Dhe zė e mendoj pastaj
  zė e kujtoj gojėdhėna,
  ndėrtoj minihistori
  me shenja skllevėrish,
  gishta mbretėrish,
  pamje bedenash,
  rrugė tė pabitisura
  kolona Tempujsh
  njėrėz tė vdekur, njėrėz tė gjallė
  dhe mendjen bėj ēorap,
  asgjė s’vendos, asgjė s’fus nė thes
  nga tėrė ky “kėrkim” ku jam pleks.
  54
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:21

  MUZEUM

  Direkėt ngulur thellė nė tokė
  Trarėt nxirė flejnė nėn ēati
  Dy “V” mbajnė shtrėnguar fort
  Atė prag tė vjetėr, atė shtėpi.

  Njė tufė rrezesh krihen nė dritare
  Dera e rrėndė pėrkulet me respekt
  Era lėshon puhizėn stendave varė
  Aty ku historia sot brezave u flet.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:22

  LULE

  Dy rrokje
  Tre gėrma
  Njė fjalė,
  Ku L- ja pėrsėrit veten e saj
  Ndoshta, si dhuratė pėr bukurinė e rradhė.

  56

  :engj:
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:22

  INTEGRIM

  Rri e vėzhgoj i hutuar
  Bukurinė qė shtrihet pambarim
  Mas me sy e me pėllėmbė
  Parkun qė zgjatet si njė qilim.
  Lule,
  gjithėfarėsoj ngjyrash
  zogj qė kėndojnė papushim
  flutura qė lodhen, pushojnė e luajnė
  rreze qė flenė mbi shatėrvan
  tė gjithė si njė kor, si njė familje
  unė dhe njė mizė diē bluajme
  unė dhe ajo mizė ngjajmė tė huaj.


  Wandle Park 2007
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:23

  PERSIATJE

  Kur ē’do gjė tė ecėn mbrapsht
  Kur dita tė lodh
  Kur trupi yt dehet
  Kur koka tė djeg valė
  Shko diku ku ėshtė qetė
  Dėgjo vetėm frymėmarjen
  por me heshtjen mos u bėj palė

  mos u pajto me pushtetin e errėsirės,

  se ia kėput fijet dritės!


  58
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:24

  ĖNDĖRR

  Aty ku ndodhem unė
  Nė fakt ku je edhe ti
  Ndėrtoj pallate
  Katet lartėsoj nė sekondė
  Fusha stolis
  Male qeth
  Botėn t’a sjell nė dorė
  Pastaj hap sytė edhe qesh
  Se prej teje kėtė ėndėrr e pata peshqesh.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:24

  LONDĖR

  As mal, as kodėr
  Vetėm fushė
  erė dhe pak vapė
  shi qė tė bėn ēdo stinė dush
  Londėr.

  Qėndėr e botės, metropol qė lėviz
  Veriun, Jugun tėrė Botėn bashkon nė njė pikė
  Aty mbi Tamiz.

  Rrugė qė tokės, nėntokės, qiellit, oqeanit
  kapilarė u shtojnė ēdo ditė
  nisen e zbresin nė Londėr.

  Aty ditėt, muajt, vitet, shekujt
  dėshmojnė historinė lirshėm librave, muzeumeve
  qetėsojnė tė gjallė e tė vdekur.

  Aty edhe gjuha ime, mes dyqind tė tjerave
  Flitet nė rrugė, nė shkollė e komunitet
  Londėr, tė falemi pėrjetė.

  Unė njė lėvizje digitale nė kėtė vrull
  turrem t’i bashkohem ecjes sė Kohės
  Mirėnjohje Londrės!

  60
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/12/2008, 17:26

  PA TY E DASHUR

  Kafen qė piva pa ty
  Kafen me emrin “Moka”
  Mezi e kam gėlltitė
  Pa TY kafja s’shkoka.

  Nė kafenė qė ndejta deri vonė
  Djersė tė ftohta mė zbritėn nė trup
  Njė foto mbeti e syve tė mi pronė
  U pėrlota mbi tė pėr turp.

  Nė xhamin e ftohtė tė dritares pėrballė
  Thinjat ndriēonin si neonė
  Pse kafenė mė le t’a pi nė vetmi mbrėmė?
  Tregomė tė lutem, tregomė!

  Kafenė qė pij pa ty
  Tė ftohtė, tė ngrohtė, apo “Moka”
  E kuptoj pėrditė e mė mirė
  Pa TY asnjė kafe s’shkoka.  Fatmir Terziut:

  ECJE NĖ QELQ
  :goda:

  Sponsored content

  default Re: POETI YNĖ FATMIR TERZIU

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:27