TAFIL DURAKU

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:32

  LARASKAT


  MOS PYESNI MIQ

  pėr asnjė kohė
  mos pyesni
  miq

  korba dhe laraska
  kur vishen
  me pendla shqiponjash

  as kur orvaten tė m’i veshin
  me dhunė pendėt e tyre tė zeza
  mos mė pyesni

  korbat dhe laraskat
  dalin nė skenė vetė
  duarpėrgjakura gjer nė sy

  korbėtarolaraskėri
  del sheshit vetė me rrathė
  korbėtarolaraskorė

  andaj orvaten kot sė koti
  tė m’i veshin pendėt e tyre tė zeza
  ēdo kohe si kjo

  dhe mos mė pyesni
  pse Atdheu
  erret e terret hendeqeve

  dalin korba dhe laraska
  ruajnė ēdo fundorė
  diellin ta pėshtyjnė

  mė tej mos mė pyesni miq
  dhe ruana zot
  nga ligėsia e tyre shekull
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:32

  LARASKAT

  kohėve si kėto
  gjithmonė
  zi e mjerė

  tryezave kyēe
  kryesore
  korba mbi shtėpi

  nėpėr ēdo kohė
  vjetėrsi e tyre
  sy nxjerr

  heshtin dhe ēirren
  mjeshtėrisht brenda e jashtė
  kushedi ē‘ndjellin

  nga brendia e tyre
  natė del
  zėri nė ēdo kohė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:33

  PĖR ĒDO ORĖ LETRARE

  pėr ēdo orė tė tillė
  trembėdhjetė janarėve
  letrarė e jashtėletrarė

  datave tė shėnuara muajve tė vitit
  tė mos na pėrsėriten mė
  juritė e zeza

  as larvat e (para)caktuara
  qė shpėrblejnė
  korba laraska (sh)krimtarė

  pėr ēdo orė tė tillė
  nė pritė tė kurdisur
  ngrėnshin kokat e tyre

  mjaft
  pėrgjaken
  letėrsinė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:33

  NAMI

  e kotė ėshtė
  kėtu
  Maldelenė

  dhe kot
  flet
  me figura

  para laraskave tė shpėrblyera
  jurive tė (para)caktuara
  dhe korbave mbi ura

  zija e tyre shekull
  qė mbjellin pasardhėsve
  namin ua shoftė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:34

  SKENĖ STRUCE

  para publikut tė verbėr
  ndėrrojnė vetėm rolet
  emrat vijat e zeza udhėkryqeve

  laraskėri
  dhe kobtari
  njė janė

  i shihni edhe ju ndryshe
  u duartrokitni pėr shqiponja
  korbave dhe laraskave mashtruese

  nė kėtė kafaz tė rryer nga e zeza
  pėrherė lulėzon laraskėri e egėr
  korbėtari e zezė

  shpėrblehet para syve tė huaj
  qirret e krekoset trash
  njė vije tė zeze skėterrė

  (sh)krimtarėt nė udhėkryq
  terrojnė ardhmėrinė tonė
  netėve tė vetmuara vonė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:34

  NĖSE NUK JE

  kohėve si kėto
  heq
  tė zitė e ullirit

  nėse nuk je
  qen bushtėr
  langua

  korb
  laraskė dhe
  struc si ata

  pėrherė
  nė tel tė lahutės tė qeshin
  pėr tė keq

  nėse nuk je korb (sh)krimtar
  me pendla shqiponje veshur
  vėshtirė e ke

  nėse nuk je
  mė i zi se shkau pėr tėndin
  vėshtirė e ke kėtu

  miku im
  a bėn tė qeshet lahuta
  me kėta syverbėr tė krisur nė krye
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:35

  VESHJERREMĖ

  nė ēdo orė letrare
  ka korba tė ftuar
  letrat nxijnė

  me flatra pėllumbash
  me lėkura qengjash
  me pupla zogjėsh vishen

  mashtrojnė publikun
  korbat
  e korbave tė mėsuara

  nė emėr tė tė gjitha laraskave
  del njė laraskė-KORB
  pohon sojin e tij

  sėrish
  mashtrohet publiku
  veshjerremė

  kujdes
  miq

  korbave tė kėtij qielli
  hiqjuani puplat mashtruese
  dhe bindeni pėr sojin e tyre laraskorė

  nė tė dy anėt e Drinit
  ēerdhet e tyre
  zi ndjellin pėr ēdo kohė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:35

  NĖ KĖTĖ (NĖN)QIELL

  sot dhe kėtu
  si gjithmonė
  e nė ēdo kohė

  laraskat
  dhe korbat e mėsuara
  kanė arrogancė

  miq shumė tė dashur
  kujdes
  kur i thėrrisni me emra

  kush e di
  kush i ushqen ato
  degėve tona

  e syve u del tėrbimi
  mbi shtatė palė dorėza
  u del gjaku im qė pijnė

  tė dresuara siē janė
  nuk kuptojnė gjė
  kot i thėrret me emra

  laraskat dhe korbat
  kanė arrogancė
  nė tė dy anėt e Drinit

  nė kėtė (nėn)qiell kėtu
  ēerdhet e zeza i kanė po
  kush i mban

  sėrish
  nė kėtė katrorėsi rrethi
  vetėm vendet ndėrrojnė

  kėtij (nėn)qielli tė luhatshėm
  me erėra shumė
  tė papastėr kulmėrisht
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:36

  TRAGJEDI

  kot orvaten kohėve
  me flokė
  ta rrisin kokėn

  kapaciteti
  i trurit tė tyre
  ėshtė katastrofė

  shqetėsimi
  kurrė s’i le rehat
  gjerė nė tragjedi

  ndėrrojnė
  figurat e shahut fushės
  dhe kujtojnė qė kush s’i sheh

  kah rriten pleshtat
  nėnsqetullave tė tyre
  tė huaja

  gjithmonė tė ligjtė
  shajnė kohėt e liga
  qė bėjnė vet

  dhe ēuditen pastaj
  si ndodh
  tragjedia
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:39

  MJESHTRI SKENORE

  nė skenė arti vetė
  lėkundė
  tokėn dhe qiellin

  rrėzon
  vetėdijen e ndryshkur
  mykun kohėve ngjitur

  nė prapaskenė del
  njė laraskė korb
  fare pa e ftuar

  botėrisht
  pohon emrin
  e profesionit tė tij korborė

  andaj nuk kanė thėnė kot
  mos e pyet fare
  kur e ka mizėn pas veshi

  ai
  edhe nė skenė
  prekė veshin e vet
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:39

  NAKATOSJE E TRILLUAR

  kot mė nakatosin
  me sorra laraska e korba
  paci(t)fistėt

  kėtė e bėjnė tmerrėsisht
  pėr ta mbuluar sorrllėkun
  laraskėllėkun korbėllėkun e vet

  nuk nakatoset dielli
  as me sorra
  as me laraska e korba

  kot e kanė
  nė kėtė mjegull qė pėrhapin vetė
  korbat laraskat langonjtė

  kujdes mik pėr gjithēka
  qentė e egėr tė nakatosin
  pėr qėllime tė tyre e tė huaja

  kohėve ua rrėfe
  nakatosjen e trilluar
  qė bėjnė ata
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:39

  PRUSHTĖSI

  zakonisht ndjehem mirė
  para vrasėsve tė porositur
  kur i njoh e nuk i njoh

  e di se e shkruaj
  poezinė
  mė tė prushtėn

  e di saktėsisht
  ku u dhembė
  qenve

  ku u dhembė
  laraskave
  e korbave nė kohė

  pse nuk bėhem me ta
  e sikur ata
  qen laraskė korb

  prushtėsi
  ēdo kohe jam
  poezi
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:40

  RRENACAKĖT

  ngėrdheshen
  ngėrdhucen ligėsisht
  (sh)krimtarėt

  rrenacakėt e pushteteve tė huaja
  nė kulm tė shtėpisė
  rrejnė tė gjitha kohėt tona

  e kohėve pėrherė si kėto
  priten mishngrėnėsit
  shtojnė oreksin

  i kanė skuqur sytė
  i kanė zverdhur fytyrat
  ngėrdheshen kuku

  sall t’i mashtrojnė burrat e shtėpisė
  njėherė qėllim kanė
  pastaj do t’i presin lisat e drejtė

  ngėrdheshen e ngėrdhucen
  deri nė mashtrim heshtin siē duan
  malin ta lėnė me lisa tė shtrembėr

  a durojnė kohėt mė
  laraskėri nė kulm shtėpie
  phu phu phu rrenacakė lirie
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:40

  RRENACAKĖT I

  kultura ēirren
  e politika thonė
  kanė fytyrėn e tyre

  po mjerisht
  fatkeqėsisht
  e kėtu pėrherė

  dhe njėra
  e tjetra
  mbesin pa fytyrė pėrherė

  kultura
  e politika
  nuk duan tjetėr pasqyrė

  kanė faqe tė lėmueme
  dorėza tė zeza nė duar
  e thika nė heshtje ruajnė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:41

  TRADITĖRISHT

  nuk marr pjesė
  nė varrim
  qensh

  as kur u bėjnė himne
  pėrjetėsishtfėlliqurve
  gazetave

  e kam nė traditė
  nė varrimet e atyre
  qė i ēojnė koordinuarisht qiellit

  mediat
  gojėpalarėt
  urrej traditėrisht
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:41

  PIKĖ FYTYRE S’U MBETET

  kur kalojnė fluturimthi
  ose nė ndejė degėve tė krisura
  kur janė dhe rrinė nėn hije tė huaja

  pikė fytyre s’u mbetet
  para syrit tim
  tė qiqėrr

  shikojnė pėrēudshėm
  shajnė hijen e tyre tė madhe
  se fėlliqur i ka lakmia

  andej laraskave
  e korbave nėn hije tė huaj
  pikė fytyre s’u mbetet

  para syrit tim qiqėrr
  Maldelenė
  tigreshė tė mė bėhesh
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:42

  STRUC ME DHĖMBĖ TĖ ZINJ

  (DHĖMBĖT E STRUCIT)

  horizontit fėmijėror
  luaja me dhėmbė qeni
  me dhėmbė ujku luaja

  nėna
  mė rrėfente
  ninulla

  dhe nuk dija atėherė
  se ēdo kohė i mbėshtillte me mjegull
  dhėmbėt e kėtij struci modern

  luan koha dhe luaj unė
  me dhėmbė strucėsh
  shpėrndarė horizontit me shi

  tėrheq dhėmbėt e ujkut strucit qenit
  krejt njėsoj
  tė shtrėmbėruar deri nė ēmendi

  shpjegojnė brendinė e trinisė
  qė lulėzon dhėmbėve tė tyre
  kėtuprore

  ujku struci qeni
  ngėrdhucen
  ēdo dielli tė rinj

  unė
  sėrish luaj
  me dhėmbėt e tyre tė ēartur

  ēaraveshur kohės
  gjak pijnė
  gjakun e vet prore

  mė thanė
  ata janė dhėmbė qengjash
  e nuk u besoj fare

  them mė vete
  dhėmbė ujqish strucėsh janė
  tėrbues tė ēartur tė palarė

  sikur gojė e tyre
  kafeneve
  ēdo horizonti tė ri

  kushedi ēfarė kėrkon mė shumė
  struci me dhėmbė s’ka mė ku
  fėlliq gojėn shpirtin e vet

  sėrish
  hedh valle
  preh syrin mendjen diturinė

  nė gojė tė tij
  luaj me dhėmbėt e strucit
  thiut qenit ujkut

  dhe shkrihem sė qeshuri
  me tėrbimin e tij
  miku im

  struci mbetėt struc
  pėr ty pėr mua
  pėr ēdo kohė

  strucemuc
  strucemuc
  strucemuc
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:42

  LEHJE PUBLIKE

  ēohet e leh publikisht
  kuc kuc kuci
  i hucėve

  gjedheria
  ēalon nė krye
  nuk don ta dijė

  e leh nė diell
  kuci i hucėve bythecė
  gjedh kėmbė e krye

  nxit strucėt laraskat
  tė m’i vė mbi kokė
  kuc kuci i hucėve

  publikisht leh
  gazetave tė veta
  dhe nė rrugė kuc huci i ri
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:43

  LOJĖ PA MASĖ

  ende s’e ke lėshuar
  kokrrėn
  kapuēave e endė dorėn

  mih pa pushim
  pa ditur ku do t’u dalė uji
  mihjeve tua

  pa ditur kurrė
  ku do t’i dalė tymi
  asnjė pune

  pse i mbulon
  pendlat e shpendkeqes
  jashtė dhe nė kafene

  s’e ke lėshuar prapė
  nėn kapuē
  kokrrėn

  mjerisht endė atė kokėrr
  po edhe pa e lėshuar mirė
  ta zė mendja ime

  fatkeqėsisht
  shpendkėqijve si ti qenve
  s’u hiqet copė fytyra

  lojė pa masė
  bėjnė kohėve
  kapreēėt e Serbisė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:43

  KOHĖ E HUAJ

  nė rreth
  tė kuajve tė mėsuar
  jam

  pesė dekada e mė shumė
  nė rreth tė caktuar
  gjedheri e mėsuar ēirret

  nė rreth tė kurdisur
  gjedheria
  me kėlyshėt e vet

  kohė e huaj
  mė sillet
  pas shpine
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/1/2009, 17:43

  NĖ RRETH TĖ MĖSUAR

  askund nė botė si kėtu
  nuk gjen
  gjedheri tė mėsuar nė krye

  gjedheri
  bythec pas bytheci
  gjedheri e krisur nė krye

  horizontit tė zez nga mjegulla
  zonės sė gjedherisė sė mėsuar
  shpendkėqinjtė sytė duan tė m’i nxjerrin

  brenda dhe jashtė
  plot kafenetė
  gjedheri tė mėsuar nė rreth


  (Marrė nga pėrmbledhja “Njerėz thjeshtėr”, DRENISHTA - SHQIPĖRI, 2007)

  Sponsored content

  default Re: TAFIL DURAKU

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:35