Libri ndryshon mendjen, mendja ndyshon boten

  Share
  avatar
  liri
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 418
  Mosha : 97
  Vendi : Prit, te presi ♥
  Data e rregjistrimit : 08/06/2008

  default Libri ndryshon mendjen, mendja ndyshon boten

  Mesazh nga liri prej 26/2/2009, 23:23

  Libri ndryshon mendjen, mendja ndryshon boten", nje shprehje e famshme kjo qe na bind te lexojme, duke na bere qe te kuptojme, se sa me shume lexojme shohim qe aq me te pa ditur jemi.
  Por kohet e fundit po vihet re se libri po braktiset gjithmone e me shume, frekuentimi i bibliotekave ka rene ndjeshem sidomos nga te rinjte.
  Ne te njejten kohe vihet re se po lulezon "institucioni" i kafeneve, ku te rinjte preferojne me mire te rrine me ore te tera neper lokale, e te diskutojne gjithecfare temash sesa te lexojne nje liber.
  Ne nje sondazh te bere kohet e fundit tregonte se 60% e te anketuarve pohonin te kishin libra ne shtepi, ndersa pjesa tjeter pohonin te kunderten, dhe te pakten pranonin te kishin lexuar nje here nje liber. 
  Per mendimin time ky fakt perben nje fenomen shqetesues, pasi braktisja e librit te cone drejte nje dificiti intelektual personal, per mos te folur pastaj per krijuesit te cilet e ndjekin me ankth kete situate sidomos ata te fushes se poezis, fushe e cila eshte per te ardhur keq qe po ngelet elitare.


  Pra a ju duket normale braktisja e nje vlere te tille sic eshte libri?

   Ora ėshtė 19/7/2018, 17:18