Durimi per te bere nje femer per vete.

  Share
  avatar
  liri
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 418
  Mosha : 97
  Vendi : Prit, te presi ♥
  Data e rregjistrimit : 08/06/2008

  default Durimi per te bere nje femer per vete.

  Mesazh nga liri prej 26/2/2009, 23:25

  Ėshtė e provuar matematikisht, tė bėsh pėr vete njė grua do tė thotė ti vish rrotull pėr shumė kohė. Nė fakt sa me e gjatė tė jetė faza e pėrpjekjeve pėr ta bėrė pėr vetė, aq mė tepėr pikė do tė grumbullojė pretendenti nė sytė e gruas, e cila ka shumė nevojė tė kuptojė gjatė kėsaj kohe nėse ai ėshtė i duhuri pėr tė. 
  Ky rezultat ėshtė bėrė i ditur sipas njė studimi matematikor mbi “fenomenin e tė bėrit pėr vete” tė organizuar nga skuadra e Robert Seymour nga Universiteti College i Londrės. 

  Ekspertėt kanė realizuar njė model teorik tė bazuar nė teorinė e lojės, pėr tė analizuar sjelljet e burrave dhe grave nė raportet midis tyre. 

  Ky model ka si protagonist njė burrė(i cili mund tė ketė qėllime tė mira ose jo) dhe njė grua, tė cilėt dalin bashkė pėr disa herė. Loja mbaron me refuzimin e saj ose me pranimin pėr tė vazhduar njė lidhje bashkė. Ai mundohet ta bėjė pėr vetė duke e ftuar pėr darkė, nė kinema dhe nė vende tė tjera argėtimi duke marrė pėrsipėr edhe koston financiare tė kėtyre daljeve. 

  Kėshtu sipas Seymour njė kohė mė e gjatė njohjeje ėshtė nė favor tė femrave pėr tė fituar mė tepėr informacione nė lidhje me mashkullin me tė cilin po del. 
  Nė fakt rezultati i modelit tė prezantuar mė sipėr, vėrtetoi se “djemtė e kėqinj” tė cilėt kanė dėshirė tė mos e zgjasin shumė fazėn e njohjes por duan tė dalin menjėherė nė temė, nuk janė tė pėlqyer nga gratė. Eshtė vertėtuar se sa mė tepėr tė zgjasė faza e njohjes aq mė tepėr femra bindet se ka pėrballė njė “djalė tė mirė” me qėllime tė mira. (BalkanWeb)

  A mendoni se ėshtė e sakt kjo teori apo gjithēka lind spontanisht pa patur nevoj pėr fazėn e njohjes?
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Durimi per te bere nje femer per vete.

  Mesazh nga Klea prej 1/4/2009, 17:53

  besoi se nuk duhet shum per te bere per vete nje femer

  mjafton sinqeriteti i femres ndaj mashkullit

   Ora ėshtė 27/5/2018, 11:40