Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 3/3/2009, 22:25

  Si mendoni ju a eshte kjo rrugezgjidhja?


  Edituar pėr herė tė fundit nga **GISHTEZA** nė 3/3/2009, 22:34, edituar 1 herė gjithsej


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 3/3/2009, 22:27

  Me vetvrasje do tė kuptojmė veprimin e njė personi pėr tė shkaktuar vdekjen e vet, pėr t’i shpėtuar njė situate tė gjykuar tė padėshirueshme pėr tė. Pėr herė tė parė termi vetėvrasje (suicid) ėshtė pėrdorur nė shekullin XIII. Mė parė quhej “vrasja” (homicid) e vetėvetes.
  Depressioni ėshtė paraprijės i shumicės sė vetėvrasjeve.
  Sot nė botė nga vetėvrasja vdesin rreth 1 milion njerėz pėr ēdo vit. Sipas Organizatės Botėrore tė shėndetėsisė nė ēdo 40 sekonda nė botė dikush bėn vetėvrasje. Vetėvrasja tani zė vendin e tetė nė botė, nė mesin e shkaqeve kryesore tė vdekjes nė popullatėn e pėrgjithshme dhe madje ėshtė shkaku i tretė kryesor i vdekjes sė individėve tė moshave ndėrmjet 15 dhe 24 vjeē.
  Ndonjėherė, vetvrasja ėshtė menduar edhe si vepėr e arsyes sė lartė.
  Seneka, njė filozof romak ka thė nė: “Jeta nuk ėshtė e mirė, pėrveē jetės sė mirė. Prandaj, njeriu i menēur jeton mirė aq sa duhet, e jo aq gjatė sa mundet… Ai gjithmonė duhet ta mendojė jetėn nė kushtet e cilėsisė e jo nė tė sasisė … Vdekja e hershme apo e vonshme nuk ka rėndėsi, vdekja e mirė apo nga sėmundja ka”.
  Shumė vende tė botės kanė qėndrime nderuese apo lavdėruese rreth vetėvrasjes. Nė Japoni vetvrasja ėshtė njė akt i glorifikuar. Ata besojnė se vetėvrasja ėshtė “njė zgjidhje krenare e problemeve tė pazgjidhura”. Edhe pse shumė kultura e pranojnė vetėvrasjen, nė tė shumtėn e rasteve ajo
  konsiderohet si njė akt i mjerė pėr dalje nga situata. Vetėvrasja nė shumicėn e shoqėrive ėshtė e ndaluar. Shumica e religjoneve e
  konsiderojnė atė si mėkat, ndėrsa nė disa shtete ajo ėshtė edhe krim.
  Vetvrasja nuk ėshtė mishėrim i forcės dhe shpesh vjen pas njė periudhe tė gjatė depresioni. Vetėvrasja duket sikur tė jetė zgjidhja e
  problemeve kur personi mendon se tani nuk ka zgjidhje pėr problemet e tij.
  Nga pikė pamja juridike, kryerja e vetėvrasjes nė shumicėn e vendeve tė botės nuk konsiderohet si krim. Ndėrsa, ndihma qė jepet pėr
  shkaktimin e vetėvrasjes, nė shumė vende konsiderohet si krim pėr tė cilin parashikohen dėnime deri me 15 vjet burgim. Hulumtimi i parė
  shkencor pėr vetėvrasjen ėshtė kryer nga Emil Dyrkemi (Emil Durkheim 1858-1917). Nė vitin 1897 ai botoi njėrin nga librat mė tė rėndėsishėm
  nė sociologi, “Vetėvrasja: njė studim nė sociologji”.

  Faktorėt kryesorė tė rrezikut pėr vetėvrasje

  Faktorė tė pėrgjithshėm tė rrezikut nga vetėvrasja


  1. Serioziteti mjeksorė i tentativave tė mėparshme
  2. E kaluara me tentativa vetvrasjeje
  3. Ideacioni akut suicidal
  4. Atraksioni/ngazėllimi ndaj vdekjes
  5. Ndjenja e humbjes sė shpresės
  6. Historia familjare e vetvrasjeve
  7. Mbi dozimi me alkool
  8. Humbja/Ndarjet
  Faktorė tė rrezikut pėr vetėvrasje tek tė miturit

  1. Tentativat e mėparshme pėr vetėvrasje
  2. Depresioni ose abuzimi me substancat
  3. Prania e hershme e ēregullimeve mendore
  4. Situata stresuese apo humbja e dikujt
  5. Vetėvrasje nė familje


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  MeLiEoNeFiVe
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 3
  Data e rregjistrimit : 10/03/2009

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga MeLiEoNeFiVe prej 10/3/2009, 20:23

  ka shum menyra per te vrare veten
  Spoiler:
  avatar
  Frankfurt
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 231
  Vendi : Frankfurt am Main / Germany
  Puna : www.alb-derflatv.com
  Data e rregjistrimit : 29/08/2008

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga Frankfurt prej 10/3/2009, 22:33

  Vetvrasja nje rrugezgjidhje?.....

  JO Ne asnje menyre!
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga Morena prej 12/3/2009, 16:47

  Vetevrasja eshte vetem nje cast i erret, kur njeriu humb kuptimin e jetes.Une nuk arri ta kuptoj si mund ti japin fund jetes disa njerez.Kesaj
  jete qe vetem njehere na eshte dhene mundesia me e jetuar.Gjithmon ka nje zgjidhje.. ne jete edhe nuk eshte e thene te zgjedhesh ate me lehten,qe eshte vetevrasja ,
  jeta eshte lufte luftoje ate etj... se per te vdekur eshte e lehte fare,mendimi im !
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga stavri prej 12/3/2009, 17:55

  dicka mjaft e bukur sepse me i then tjeterit me vrit e merr kot me qaf plus qe mbyll hallet iher e mire ene se vret mendje per asgje ne ket bote
  avatar
  Hannah
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Vendi : Shume larg...!!
  Data e rregjistrimit : 18/12/2009

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga Hannah prej 22/12/2009, 23:55

  Nuk ka akt me egoiste se vetvrasja per ate qe ben(ai ose ajo vetem veten e mednon).
  Edhe pse eshte nje rjedhoje e shpresave te humbura krejtsisht ka rugezgjidhje,ende nuk ka vdekur njerzimi.
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga Morena prej 23/12/2009, 12:00

  Vetevrasja, eshte nje akt apo semundje komplekse, qe paraqitet ne nje moment dhe atehere ai qe deshiron te vetevritet e realizon ate pa marre parasysh arsyet, problemet etj.
  Vetevrasja nuk eshte gje tjeter pos pranimi i disfates. Nje iluzion qe te ben te mendosh se do t’u ikesh problemeve, mashtrim qe do te mund te ikesh nga vetvetja.
  Pa marre parasysh se sa e pashprese do te mund te duket jeta ne ndonje moment te caktuar nuk duhet te mendohet qe me mbylljen e syve do te rregullohen te gjithat, pra njeriu nuk duhet te tregohet aq i dobet dhe aq egoist sepse me vetevrasja askujt nuk i sjelle ndonje te mire.

  Jane njerezit e dobet ata qe ndermarrin nje akt te tille...

  Sponsored content

  default Re: Vetvrasja nje rrugezgjidhje

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 21/7/2018, 00:24