Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Share
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Morena prej 2/4/2009, 15:54

  Inteligjenca eshte nje faktor te cilit shumica e njerezve i referohen per te karakterizuar vetveten dhe sjelljet ne nje moment te caktuar. "Do te doja te isha aq i zgjuar sa ti". "Ajo ishte nje budallallek me brire". Perpjekjet per te perkufizuar inteligjencen kane qene se paku te veshtira, ne mos te komplikuara dhe kontradiktore. A eshte ajo nje aftesi specifike, apo nje grup aftesish? A eshte inteligjenca dicka e lindur apo e kultivuar? A eshte ajo statike apo e ndryshueshme?

  Jepni mendimin tuaj!
  avatar
  Nastradin Hoxha
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 367
  Data e rregjistrimit : 07/02/2008

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Nastradin Hoxha prej 2/4/2009, 17:32

  Fitohet mund te jete e lindur por nese nuk perpunohet dhe fitohet mbetet shume e dobet
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga stavri prej 2/4/2009, 17:43

  une mendoi se rifitohet gjate kalimit te kohes pavarsisht se duhet te jesh dhe pak inteligjent ne lindje
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Morena prej 3/4/2009, 16:16

  Une mendoj qe inteligjenca eshte e lindur dhe mbetet e lindur. Cdo gje qe mesohet ne jete per mendimin tim hyn tek dituria e cila eshte pjese e inteligjences por nuk ben inteligjencen e nje njeriu.Ne jete mund te mesosh gjithmone e me teper duke pasur nje vullnet shume te madh por nuk eshte dituria ajo qe e ben nje njeri inteligjent. Njerez inteligjent per mendimin tim quhen ato njerez qe pavaresisht nga dituria qe kane , dine te shfrytezojne situaten qofte per keq apo per mire.
  avatar
  Nastradin Hoxha
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 367
  Data e rregjistrimit : 07/02/2008

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Nastradin Hoxha prej 3/4/2009, 17:49

  Inteligjenca e lindur eshte ashtu si bukuria e lindur pra bukuria fizike. Nje bebe kur lind eshte e bukur duke u rritur fillohen dhe te behet bajat ska aspak hijeshi e as rrespekt shan bertet nervozohet behet xheloz e bla bla..... Inteligjenca fitohet nuk eshte e lindur
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga stavri prej 4/4/2009, 13:34

  te dyja rastet
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Klea prej 4/4/2009, 19:41

  Arian Leka-shkrimtar

  Tashi shum kush ka lexuar dhe dėgjuar aq sa pėr tė pėrsėritur atė qė thonė dhe librat; pra se inteligjenca qenka aftėsi pėr tė nxėnė nga pėrvoja vetjake dhe e tė tjerėve, pėr tė arsyetuar pėrmes shqisave dhe mendimit abstrakt, pėr tė vjelė pėrfundime nga njohuritė e pėr t’ia dalė kėsisoj, jetės nė krye. Ndonėse e dimė pėrse bėhet fjalė, kam pėrshtypjen se e pėrdorim termin pėr tė pėrshkruar tjetėr gjė, atė qė shpesh e lidhim me suksesin e dikujt nė shoqėri, apo me kujtimin se aksh ēun apo gocė e paskėsh pasur fletoren gjithė dhjeta. Mendoj se nuk mund tė jesh krejt i paanshėm kur do tė shprehesh se ē’ėshtė inteligjenca, pasi do tė na vijnė ndėrmend testet qė bėheshin dikur mbi bazė etnike pėr tė treguar se cila racė ėshtė superiore apo testet me bazė kulturore, qė duan tė thonė se nga gjithė kulturat, vetėm ajo pėrėndimorja ėshtė prijėtare. Pėr tė mos mbetur tek kjo pikė, po i bėj bisht pėrgjigjes sė drejtpėrdrejtė se ē’ėshtė inteligjenca dhe po hap njė tjetėr. Pėr mua inteligjenca ėshtė ėshtė produkti mendor qė nuk duhet t’i pėrgjigjet pyetjes sa inteligjentė jemi, (sepse njeriu hyn tek qeniet inteligjente aq mė shumė kur ka filluar tė krijojė edhe inteligjenca artificiale) por pyetjes pėr ēfarė e pėrdorim inteligjencėn tonė. Nė tė gjitha kohėrat inteligjenca ka pasur dy pėrdorime: tė ndriturin dhe tė errėtėn, gjenialen dhe demoniaken, duke krijuar edhe ēifte binjake si Mark Aureli apo Adriani, vs Neronit, Faust - Mefistofel, Moxart - Salier apo pėr ta mbyllur kėtė qerthull, tė kujtoj edhe tregimin e Alfons Dodesė - Njeriu me tru tė artė. Rėndėsia e inteligjencės, sipas meje, ėshtė pėrdorimi i saj. Le tė kthehemi tek vetėdija e ngulitur si mendėsi pėrmes njė proverbi. “Mendja bėn kala - mendja bėn hata.” Ėshtė po kjo mendje njerėzore qė shpiku e zbuloi gjithēka dhe ėshtė po kjo mendje, arketip i pandryshuar dhe i pandreqshėm tek njeriu, qė pranon tė jetojė mbi kėtė kovė tė nxehtė e tė ndotur, siē e ka katandisur veprimtaria e tij intelektuale sot Tokėn. Pėrse njerėzit - qeniet inteligjente, pėrdorin shumė dhe shpesh mėnyra tė palogjikshme nė arsyetimin dhe veprimet e tyre? Pyetja ėshtė e thjeshtė dhe nuk ėshtė vetėm imja. Unė pėrpiqem t’i pėrgjigjem asaj.
  Duke qenė baba binjakėsh e kam tė vėshtirė tė bėhem palė nė njėrėn nga zgjedhjet e ofruara pėr inteligjencė tė lindur apo pėr atė qė fitohet. Rasti im vlen mbase vetėm pėr mua qė mbetem i mahnitur mbi njė gjė qė ndodh para syve tė mi e mė lė pa pėrgjigje kur shoh se si dy krijesa qė janė ngjizur bashkė, kanė dėgjuar tė njėjtėn zemėr nė bark nė nėnės, kanė thėthirė tė njėjtin ushqim e qė kanė dėgjuar tė njėjtat ninulla, kanė sot “inteligjenca tė ndryshme”. Ėshtė ēudi pėr tė mbledhur supet kur sheh se si “luajnė” me njėri-tjetrin kėto dy inteligjenca tė lindura, se si ndahen ata qė dikur ishin identikė, se si zhvendosen tek sho-shoqi cilėsitė e tjetrit. Nuk dua tė kujtoj ato qė pėrmend Catell pėr inteligjencėn fluide me prirje drejt abstraksionit apo pėr inteligjencėn e kristalizuar me prirje pėr konkreten. Sa tė rrekem tė zgjidh atė ē’ka thėnė sfinksi druaj se do tė jem pėrjashtues duke pėrkrahur njėrėn apo tjetrėn. Mua mė vjen mė mbarė tė them jo se cila ishte e para ndėr dy inteligjencat, por cila mund tė jetė mė e rėndėsishmja, ndėr ata elementė tė inteligjencės sė lindur apo tė bėrė, me tė vetmen dėshirė, qė sė paku fėmijėt tanė tė jenė po aq tė lirė e tė barabartė me moshatarėt e tyre, qė janė “tė lindur” dhe jo “tė adoptuar” me vlerat e qytetėrimit tė sotėm.
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Klea prej 1/10/2009, 16:22

  A ėshtė ajo njė aftėsi specifike, apo njė grup aftėsish?
  A ėshtė inteligjenca diēka e lindur apo e kultivuar?
  A ėshtė ajo statike apo e ndryshueshme?  Inteligjenza .Njohja e emocioneve njerėzore. Vetėdija – e tė njohurit tė ndjenjave nė ēastin kur ato paraqiten – paraqet themelin e inteligjencės emocionale. Siē do ta shohim nė kapitullin e IV, aftėsia pėr t’i kontrolluar ndjenjat nė ēdo ēast ėshtė e paēmuar pėr vetėnjohjen dhe tė vetėkuptuarit psikologjik. Joaftėsia pėr t’i njohur ndjenjat personale na ēon deri tek varėsia nga ato. Njerėzit tė cilėt janė tė sigurtė nė ndjenjat e tyre me njė mjeshtėri ma tė madhe e udhėheqin jetėn e tyre dhe me njė vetėbesim mė tė madh marrin vendime, nisur nga ajo se me kė do tė martohen deri tek profesioni me tė cilin do tė merren.
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Morena prej 1/10/2009, 19:17

  Klea shkruajti:A ėshtė ajo njė aftėsi specifike, apo njė grup aftėsish?
  A ėshtė inteligjenca diēka e lindur apo e kultivuar?
  A ėshtė ajo statike apo e ndryshueshme?  Inteligjenza .Njohja e emocioneve njerėzore. Vetėdija – e tė njohurit tė ndjenjave nė ēastin kur ato paraqiten – paraqet themelin e inteligjencės emocionale. Siē do ta shohim nė kapitullin e IV, aftėsia pėr t’i kontrolluar ndjenjat nė ēdo ēast ėshtė e paēmuar pėr vetėnjohjen dhe tė vetėkuptuarit psikologjik. Joaftėsia pėr t’i njohur ndjenjat personale na ēon deri tek varėsia nga ato. Njerėzit tė cilėt janė tė sigurtė nė ndjenjat e tyre me njė mjeshtėri ma tė madhe e udhėheqin jetėn e tyre dhe me njė vetėbesim mė tė madh marrin vendime, nisur nga ajo se me kė do tė martohen deri tek profesioni me tė cilin do tė merren.
  Kjo teme kziston shoqa moderatore ,edhe eshte e hapur pikerisht nga une !
  avatar
  Nastradin Hoxha
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 367
  Data e rregjistrimit : 07/02/2008

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Nastradin Hoxha prej 2/10/2009, 15:44

  Tema e njejte eshte bashkuar
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Latinisht/unter- nder; lego - Lidh; pėrzgjedh, kuptoj

  Mesazh nga >> TeLi << prej 3/10/2009, 09:16

  Intelegjenca eshte fjale e huaj, ne shqip Dmth
  MENĒURI

  Klea pyet;
  1.A ajo ėshtė njė aftėsi specifike, apo njė grup aftėsish?
  2.A ėshtė inteligjenca Dicka e lindur apo E kultivuar?
  3.A ėshtė ajo statike apo E ndryshueshme?


  1.Menēuria ngerthen ne vete njė grup aftesishė (e shumfishtė)
  2.ajo linde dhe perfitohet-kultivohet tere jeten
  3.intelegjenca statike eshte sikurse Uji i nje pusi qe nuk leviz dot!

  intelegjenca ka shume perkufizime mvaresisht lemive ne te cilat ajo lidhet prandaj ato edhe dallojne mir njera-tjetren, ndryshe ne psikologji, ndryshe ne pedagogji etj mirepo mos te harrojme se intelegjenca prezente eshte edhe ne boten shtazore ...

  teme e gjere por u pergjegje ne pytjet e temes perkatese

  mir respekt teli
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga stavri prej 3/10/2009, 11:11

  varet

  Sponsored content

  default Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 27/5/2018, 11:20