KTHEMI ESHTRAT

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default KTHEMI ESHTRAT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 27/4/2009, 22:03

  Me rastin e Ditės sė tė pagjeturve:

  KTHENI ESHTRAT

  Para syve t’ botės mbarė –

  Presin nėnat nė Merdarė !...

  Ende shpresat nuk janė humbur ,

  Pėr mė t’ dashurit qė u janė zhdukur !

  Gjėmat e tyre e luajnė gurin –

  Presin djalin, vėllain, burrin !...

  Ktheni eshtrat, ogurzi –

  Presin nėnat me duar n’ gji !

  N’ shami t’ zeza, gratė te dera ,

  Zemėr - shkrumb, motrat e mjera...

  Syrgjyn vdekur kėto viktima,

  Buzėtharė , fėmijė jetima.

  Ktheni bijtė e nėnės loke –

  T’ prehen n’ gjirin e kėsaj toke !

  Se kjo tokė iu dha ushqim –

  Ktheni bijtė t’ prehen n’ amshim !

  N’ dhera t’ huaja mbushė me djaj –

  Dergjen eshtrat hiq pa faj !

  Presin nėnat nė Merdarė –

  Lumi i lotėve s’ ka tė tharė !...

  Njė thes eshtra pėr ngushėllime –

  Nga xhelatėt, qė bėnė krime !...

  I vodhėn eshtrat nė skėterra ,

  E na i fshehėn nė humnera !...

  Teksti, muzika dhe interpretimi:

  Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:29