Shtatzene me djalin e tezes

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/5/2009, 15:51

  Punonjesit e maternitetit “Koco Gliozheni” tregojne historine e rralle. Sipas tyre, vajza-nene e braktisi foshnjen dhe tashme jeton me barren e braktisjes se foshnjes...


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/5/2009, 15:52

  Dalja nga kthetrat e trafikimit e kishte lumturuar shume, por nuk do ta dinte se pas kesaj ngjarjeje traumatike do te pesonte nje tjeter ndodhi, qe do t’i linte pasoja per gjithe jeten. Kur nje vajze nga Kukesi u shfaq ne dyert e maternitetit te ri, u detyrua t’i tregonte punonjeses sociale se kishte rene ne dashuri me djalin e tezes se saj, madje se kishte ngelur shtatzene me te. Nje gje te tille e kishte kuptuar vone, ndaj u detyrua qe ta mbante femijen, ta lindte, por me pas ta braktiste. Jo sepse donte ta bente nje gje te tille, por sepse nuk kishte rrugezgjidhje tjeter. Historia Vajza nga nje fshat i thelle i Kukesit, me inicialet E.M., u ndodh para me shume se nje viti ne nje situate teper te veshtire, per shkak se disa trafikante donin ta dergonin jashte shtetit per qellime prostitucioni. Sikurse ka rrefyer ajo vete ne maternitetin e ri “Koco Gliozheni”, per fat te mire mundi ta shmangte trafikimin e saj. Kesisoj, u detyrua qe te shkonte per te banuar perkohesisht te shtepia e tezes se saj, ne menyre qe te humbiste gjurmet nga ata qe tentuan ta trafikonin. “Ketu nis fatkeqesia tjeter. Rashe ne dashuri me djalin e tezes sime”, do te rrefente me lot ne sy vajza 18-vjecare. Dhe ngjarja e rende e tentatives per trafikim, solli ngjarje te tjera te renda, ne menyre te njepasnjeshme. E.M. ngeli shtatzene me kusheririn e saj dhe e mbajti femijen. “E lindi ketu ne maternitet, dhe me pas e braktisi”, tregon Sonila, punonjesja sociale e maternitetit “Koco Gliozheni”.

  Braktisja

  Edhe nese vajza-nene do te kishte dashur ta mbante femijen e saj, nuk kishte mundesi. Sipas punonjesve te maternitetit, ajo nuk kishte ku ta rriste dhe as me cfare te rriste. Ishte e re, e papune dhe per me teper jetonte ne nje vend me mentalitet te eger. E per te teper, babai i foshnjes ishte pikerisht djali i tezes se saj. Sonila rrefen se raste te braktisjes se femijeve ka plot. “Mos kujtoni se e kane te lehte. Momenti kur nenat e reja bejne shkeputjen perfundimtare me foshnjat e tyre, gati sa nuk cmenden”, tregon punonjesja sociale ne maternitetin “Koco Gliozheni”. Ajo thote se te gjithe rastet jane te dhimbshme dhe me pasoja. Statistikat Sipas statistikave nga dy maternitetet, gjate gjashtemujorit te pare te ketij viti jane braktisur nga nenat biologjike rreth 17 foshnja, vetem ne dy maternitetet e Tiranes.
  Nderkohe qe gjate vitit te kaluar, numri i foshnjave te braktisura vetem ne Tirane ishin 25. Sipas punonjeseve, viti i kaluar ka shenuar edhe numrin me te ulet te bebeve te lena ne maternitet, pasi dy vjet me pare ky numer shkonte ne 40 bebe te lindura nga marredheniet jashtemartesore ose me sindromen daun.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  ``Blerta``
  moderator
  moderator

  Numri i postimeve : 3352
  Mosha : 33
  Vendi : london
  Loisirs : ca esht kjo me?:D
  Data e rregjistrimit : 03/06/2007

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga ``Blerta`` prej 1/5/2009, 17:51

  hej zot :ups:
  avatar
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga skifter prej 1/5/2009, 20:20

  degjerenim
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/5/2009, 21:28

  Nder shkeljet kryesore qe vihen re ne Kodin e Ri te Familjes jane:
  1. Ne Kodin e Ri te Fmiljes nuk percaktohet nocioni dhe perkufizimi i qarte i termit "femije"( Neni 1 i Konventes per te Drejtat e Femijes)

  2. Kodi i Ri i Familjes nuk ndalon perdorimin e dhunes fizike, mendore dhe seksuale ndaj femijes, si dhe nuk pershkruan masat qe merren ndaj prinderve dhunues. Ne kete drejtim Kodi i Ri i Familjes del ne kundershtim te hapur me nenin nenin 19 te Konventes per te Drejtat e Femijes si dhe me Kushtetuten shqiptare.

  3. Kodi i Ri i Familjes nuk pershkruan ne asnje moment rolin dhe pergjegjesine e Administrates se Pergjithshme te Sherbimeve Sociale per mbrojtjen e femijeve nga dhuna ne familje, si dhe ne te gjitha rastet kur familja eshte e pazonja per te permbushur detyrimin ndaj femijeve per ushqim, veshmbathje dhe vendbanim. (Neni 27 paragrafi 3 i Konventes per te Drejtat e Femijes)


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga skifter prej 4/5/2009, 20:25

  kjo qka po ndodh ne popllin shqiptar asht karastrofale

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga Vizitor prej 5/5/2009, 18:13

  Katastrof.. u prishé dynjaja more adha -adha ...
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga Klea prej 5/5/2009, 18:18

  un e quaj degjenerim ne familje esht injoranc
  avatar
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga skifter prej 5/5/2009, 20:02

  keta njerz se meritojn me qen ne mesin e kombit shqipatr
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/5/2009, 10:20

  Sad Sad Sad Nė zgrips tė ekzistencės njeriu detyrohet pėr kafshatėn tė bėhet urė mbi tė cilėn tė ēnjerėzuarit shkelin pa dhimbje.E kuptoj qartė dhe ndjehem mjaft keq me fatin qė pėrjetoj kjo motėr e gjorė.Kėsaj i shkon pėr shtati poezia ime e dhimbshme:

  NĖN KTHETRAT E VARFĖRISĖ


  Plagė dhimbjesh nė zemrat tona
  shpresa tė humbura qdo stinė
  anėekėnd trojeve tona
  dhimbje qė zemrat nxinė.

  Shko drejt Evropės
  me dorė tė shtrime
  nė vend tė lėmoshės
  ndeshesh me krime.

  Eh,njomėz varfnjake
  me tė bukurin shtat
  pėr hirrė tė njė kafshate
  ndeshesh me ndotėsin n“shtrat.

  E qė kėnaq epshet
  ajo qelbėsirė
  mbi shtatin tėnd tė freskėt
  moj varfnjake e mirė.

  Mallkuar qofshin kohėt
  kur bukė nuk kanė fėmijtė
  me manjakėt detyrohen
  pėr njė biznes tė ndyrė.

  Sponsored content

  default Re: Shtatzene me djalin e tezes

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 21/7/2018, 00:19