KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/5/2009, 08:54

  1. VRASJA E QAMILE SALIQIT  Nė Zajēec, afėr kufini ,

  Kur me OZNĖN , luftoi Shahini,

  Bash nė “Natėn e Bozhiqit” –

  Ja vranė gruen , Adem Saliqit !

  Vranė Qamilėn , atė malėsore ,

  Te nji pėrrue ra dėshmore .

  Plumbi i shkaut pėr tokė e shtrini –

  Kish nji djalė t’ vogėl pėr gjini...

  Djali e kish emnin Hysen ,

  Ishte i vogėl, s’ dinte sen ,

  Kujton se nana po flen’ !...

  Tue ikė nana, prej dhunimit –

  Mori rrugėn e amshimit !...

  Qamilėn e Adem Saliqit ,

  E vranė plumbat e dorėflliqtit .

  Porsi lule u shtri pėr toke –

  Mbet Hyseni, pa nanėloke !

  Bashkėluftėtarėt e Liman trimit –

  Donė me i shkue nė ndihmė Shahinit !

  Ngat Shahinit, kur janė afrue –

  Atė Qamilėn , e gjetėn n’ pėrrue ?!

  Mezi f’tyrėn ia kanė njohtė –

  E kanė vra nė ujė e n’ skllotė !

  N’ ujė e n’ skllotė e kishin mlue –

  Kush ta shohė , ka me u trishtue !...

  Mbi kufomė , n’ atė trup tė shkretė –

  Nji za i tmerrshėm po pisket !

  Nji za i tmerrshėm , nji za fėmije –

  Nanės s’ vet, po i bante thirrje !...

  Nanės s’ vet , i kish mbetė n’ gji –

  Nė atė pėrrue, ku ishte shtri !

  N’ ujė e n’ skllotė, ku ishte mlue –

  Krejt me gjak ishte ckurrue !...

  “Trimni t’ madhe” kishte ba OZNA –

  Kish lanė n’ borė , kėto dy kufoma !

  I la n’ borė , nė ujė e n’ skllotė –

  Nji sabi , tue kajtė me lotė !...

  Nji sabi, qė s’ dinte hile –

  Mbet mbi trup t’ Nanės Qamile !...

  Kėto janė veprat e sllavizmit –

  Qė ja dinė rendin sadizmit !

  Kėto janė veprat e mizorit ,

  Dhe argatėve t’ okupatorit ,

  Qė s’ kanė f’tyrė, as nuk kanė shpirt –

  Veē me mbėrri ndonji pozitė !...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/5/2009, 08:54

  2. RABĖ DHE AJETE PISHTARI  N’ vatėr t’ shpisė , ku ndizej zjarri –

  Po lufton nji Rabė Pishtari .

  N’ prag tė shpisė, ku mėsynė bullgari –

  Lufton Raba – nji bijė shqiptari .

  Sulm po banė si shqiponjė mali ,

  Pėr t’ u mbrojtė nderi e morali !

  Kjo trimneshė , bijė e shqiptarit –

  Ja ēau kryet nė dysh bullgarit .

  Gjeraēina e Malėsisė –

  Mirė ia dinė mananė kacisė !

  Mirė ia ēau bullgarit kokėn –

  Me gjak t’ tij e uli tokėn !

  Mitralozi n’ dorė t’ bullgarit –

  Zbrazi plumba tė rafalit ,

  Ia shoi jetėn Rabė Pishtarit ,

  Qė luftoi si zanė e malit .

  Tue mbrojtė nderin, plang e votėr ,

  Luftoi Raba me nji motėr .

  Tue mbrojtė nderin dhe oborrin –

  N’ prag tė shpisė e gjeti vorrin !

  II.

  Duel Ajetja, n’ ēosh tė votrės –

  Me ia marrė hakun e motrės !

  -Gajret banė , moj motra Rabė ,

  S’ ta len motra, gjakun falė !

  Me sakicė , sa rreptė po sjell –

  N’ vend e preu nji oficer !

  Oficer dhe nji ushtar ,

  Qė tė dy ishin bullgar .

  Mirė, Ajetja, e luen sakicėn –

  Krejt bullgarėt desh u shashtrisėn !

  Pėrmbi krye iu rrinė sakica –

  S’ po i ndalė mali, as Jabllanica !...

  Fort qėndruen Raba e Ajetja ,

  S’ i frikėsoi pushka, as vdekja !

  Nuk ju dhimtė gjaku , as jeta ,

  Pėr me vdekė pėr troje t’ veta !

  Kėto dy motra – dy kunata ,

  Nuk iu trembėn pushkėve t’ gjata !

  Para tytave t’ barbarisė –

  Ranė dėshmore n’ prag t’ shtėpisė !

  Tue mbrojtė rritėn e fėmisė ,

  Tue mbrojtė pragun e shtėpisė ,

  Kėto trimnesha tė Malėsisė ,

  Rritėn famėn e shqiptarisė !

  Ku dhanė jetė, tue mbrojtė oborrin –

  Aty, djali ua bani vorrin ,

  Te nji lis pėrskaj shtėpisė ,

  Me i ba hije gjithė Shqipėrisė !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/5/2009, 08:56

  4. SULLTANA E QAFĖS

  N’ Qafė t’ Ujmirit, ka dalė Mikajli –

  Aty ishte njė shqiponjė mali !

  Njė trimėreshė , qė i thonė Sulltanė ,

  Qė i pret hasmit me gėrshanė !

  Refreni:

  Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit,

  Mirė ia bane , ti, kapedanit !

  Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

  Pret ēetnikė – si me pre molla !

  Eu, Sulltanė , ta lumsha djepin –

  Pret komitė – si me e pre pjepnin !

  Trėndafile me bojė gjaku –

  Mirė ia more, ti, babės hakun !

  Mbrojte nderin dhe lirinė ,

  Me gjak shkrove historinė !

  Refreni:

  Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit,

  Mirė ia bane , ti, kapedanit !

  Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

  Pret ēetnikė – si me pre molla !

  Eu, Sulltanė , ta lumsha djepin –

  Pret komitė – si me e pre pjepnin !

  DEMIR KRASNIQI
  avatar
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

  Mesazh nga skifter prej 9/5/2009, 11:39

  vetum bravo dhe ty lumt shaban 🇦🇱

  Sponsored content

  default Re: KĖNGĖ PĖR HEROINAT SHQIPTARE

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 19/7/2018, 17:23