KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/5/2009, 11:01

  SHYT MARECI – BISLIM ZEQIRI

  Shyt Mareci , ni trim si zana ,

  Djalė pėr pushkė e kish lind nana .

  Me Ymerin e Azizit –

  Krah ju banė Mulla Idrizit .

  Prej Zhegoci e der’ n’ Zajēec ,

  Prej Tėrpeze e nė Tugjec ,

  N’ Hajkobillė e n’ Dabishec ,

  Prej Mareci e n’ Gjyrishec...

  Gjoksat plot me rrethatore ,

  Strajcat plot me bomba dore ,

  N’ istikame e nė llogore –

  Anė e mbanė n’ Kosovė Lindore...

  Hije u kishin pushkėt krahut –

  Si dy yje tė sabahut,

  Nė bunkerė bajshin konak ,

  Pushkėn kishin si jastak...

  N’ gjitha fshatrat nė Gollak -

  Pėr t’ i mbrojt kufijtė me gjak !

  Pėr t’ i mbrojt tue luftue ,

  Tokat tona me i ēlirue !

  Kanė dhanė besė, janė besatue –

  Kurrė tė gjallė , mos me u dorėzue !

  Me i dalė hasmit n’ mejdan pėr ballė –

  Mos me i ra nė dorė pėr t’ gjallė !

  Me u dalė zot, maleve kreshnike –

  Me i dalė zot, Shqipnisė etnike !

  N’ ato male , nėpėr Gollak –

  Shumė kanė nxjerrė kėta trima hak !

  Kanė nxjerrė hak, veē pėr shqiptarė ,

  Pėr do burra – trima t’ parė !...

  Shyt Mareci, shumė luftonte ,

  Por tradhtarėt , nuk i donte !

  Kush iu bante argat shkaut ,

  Kush ia thente krahun vėllaut...!  Be nė Zotin, kishte ba :

  “Ai qė bahet krah me shka,

  E nuk din as Zot qė ka,

  Vend pėr s’ gjalli s’ do t’ i la –

  S’e lėshoj t’ gjallė, kurrė, pa e vra !

  Do ta vras , si me e vra qenin –

  Ta pastroj prej tyne, vendin !”...

  Shumė familje nėpėr Gollak –

  I dhanė bukė, i banė konak .

  Shyti, ishte trim i paqė,

  Njeri t’ gjallė nuk merrte n’ qafė !

  Gjithmonė , shokėve ju ka kallxue –

  Kur kam dalė n’ mal me luftue ,

  Njiherė Zotit, ju kam betue-

  Kurrė i gjallė, mos me u dorėzue !

  -Do t’ luftoj, sa t’ mė bajnė shneti,

  Tej t’ ė mjet i mramė fysheki,

  Nja dy bomba i ruej pėr veti,

  Kur t’ ėm vjen dita e kiametit –

  Kėto dy bomba ia zbrazi vetit !

  Nė Hajnoc, OZNA e Serbisė –

  Kish “stranicėn” e milicisė ;

  Bashkėpunėtorė kanė rekrutue ,

  Shumė me pare i kanė pague!...

  Shumėve , poste iu kanė premtue –

  Me kėqyrė , Shyti , ku asht strehue ,

  Me e nxanė t’ gjallė , me e arrestue ,

  Ose n’ kurthė me e likuidue !...

  Bashkėpunėtorėt , nė gjah janė lėshue –

  Me e gjetė Shytin, ku asht strehue !

  Edhe n’ rreth , gjahtarėt e shtinė ,

  E njoftuen milicinė:

  “Banju gati, t’ ia rrethojmė shpinė –

  N’ shpi t’ Rexhė Vrapcės, ish n’ Meshinė!”

  Mė 8 Shkurt, dyzet e shtatė ,

  E rrethojnė Shytin e ngratė .

  E rrethojnė OZNA me milici ,

  Bashkė me ta, shkuen shumė hafi...

  Prej Hajnocit, po shkojnė n’ Meshinė –

  Rexhė Sinanit, ia rrethojnė shpinė:

  “Dil, bre Shyt, n’ dash me u dorėzue ,

  Se i gjallė, s’ mundesh me pshtue !”

  T’ madhe, Shyti, ju ka ngėrmue:

  “O, tradhtarė, koki mashtrue,

  Kėta gjahtarė, ju kanė tradhtue,

  Qysh me kohė, s’ ju kanė kallxue -

  Shyti, i gjallė, s’ ka me u dorėzue!

  N’ fyshek t’ fundit, pėr pa u kallė –

  Nuk dorėzohet , Shyti, i gjallė !”

  Luftė e rreptė kishte fillue ,

  S’ po mujnė , Shytin, me e zaptue !

  Si vetimė e ēau rrethimin –

  Dhe u nis me e gjetė shpėtimin !...

  N’ luftė me OZNĖN, dhamė pėr dhamė –

  E kish marrė nji plagė tė randė ,

  Trupi , Shytit, ju kish ligshtue ,

  Nuk ka mujtė ma ndej me shkue !

  Zhdirgjej Shyti, teposhtė nji shpatit –

  Ndėr shtėpi t’ Shaban Gubacit...

  Mu ndėr Bri tė Kurtoviqe –

  Nė livadh asht ungjė “kambkryqe”...

  S’ mund t’ i bante plagės ballė ,

  As s’ dorėzohej , dot, i gjallė !

  Nxori dy bomba prej nji xhepi –

  Qė i ruente gjithmonė pėr veti !...

  Kėto dy bomba i ka kurdisė –

  Ra me bark, mbi to, pėrmbys ;

  Bombat, shpejt i aktivizoi –

  Aty, vetin e likuidoi !...

  Turren OZNA, si kasapė –

  Pėr hakmarrje, t’ kėrkojnė jatakė !

  Kush i bani , Shytit, konak –

  Ia kanė mėsy pėr me marrė hak ?!
  Rexhė Sinanit, nė Meshinė –

  Menjiherė ia rrethojnė shpinė !

  E vranė Rexhėn, n’ derė t’ oborrit –

  Veē pse i jepte bukė , dėshmorit ?!...

  “Te Ymer Aziz Tugjeci –

  Shumė ka nejtė, ai Shyt Mareci !

  Te Ymeri, tash do t’ shkojmė –

  Edhe atė, ta pushkatojmė !

  E ka majtė Shytin, me bukė t’ vet –

  Tė dy bashkė , t’ i ēojmė “n’ xhenet!”...

  Shkojnė, Ymerin, e kanė thirrė –

  N’ derė t’ oborrit e kanė lidhė !

  Para syve t’ robėve t’ vet –

  E kanė lidhė me tė dy djemtė !...

  Me Ramizin e Hajrullahin –

  Babė e djemė, teposhtė po i marrin !

  Po i ēojnė para, nėpėr Dibok :

  “Asht mėrzitė me t’ pa nji shok!...

  Asht mėrzitė , nji shok i yti –

  Qatje poshtė, asht tuj t’ pritė Shyti !

  Ish mėrzitė, pėr ty, me t’ pa –

  Na erdh keq , prej tij, me t’ nda !...

  Nė livadh, Shyti, po t’ pret –

  Bashkė me ty, me shkue n’ xhenet !”...

  Kaluen lumin, pėrpjetė po ngjiten –

  Muharrem Vrapcės, po i aviten ...

  N’ Shtab tė OZNĖS, te Muharrem Vrapca –

  Pak ma parė, ku kish ndodhė vrasja !...

  Ku e vranė Rexhėn, tė mjerin –

  Aty, tash , po e ēojnė Ymerin !

  Komandanti, ai barbar –

  Po i kėrkon dy “vullnetarė” !

  Dy milicė, ju kanė lajmėrue –

  Komandanti i ka urdhėnue :

  “Merrne Ymerin, para me e ēue ,

  Drejt te Shyti, keni me e ēue ,

  Krye pėr krye me i bashkue

  Dhe n’ atė vend me e pushkatue !”

  Qysh ju tha – qashtu vepruen

  Dhe Ymerin e pushkatuen !

  Para djemve , ia morėn shpirtin ,

  Veē pse e mbajti n’ konak, Shytin !

  Nip e dajė, i vranė nė borė –

  N’ histori, mbetėn dėshmorė !

  Xhelatxhinjtė , po bisedojnė:

  “Komandantėt, nuk na besojnė !

  Do t’ na kapin neve pėr fyti –

  Ku kanė mbetė Ymeri e Shyti?!”...

  Njeni u tha:”Nuk keni faj,

  Pėr kėtė punė, ia bajmė kollaj ,

  Po e ngarkojmė , Shytin, nė saj,

  Drejt n’ Hajnoc, kemi me e ēue ,

  Komandantat me na besue ,

  Shkije e shkina, kanė me u gėzua !

  Shkije e shkina, do t’ flejnė rehat –

  S’ e shohin n’ andrra, Shytin, pėr ēdo natė !”...

  *****

  OZNA – Serbisht: Odsek za narodnu odbranu = Seksioni pėr mbrojtje popullore.

  Hafi- turqisht = Spiun, tradhtarė .


  Demir KRASNIQI

  “KĖNGĖ KRISMASH LIRIE 2”

  Gjilan, 2003/ faqe 124 - 129/
  avatar
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: KĖNGĖ PĖR SHYT MAREVCIN

  Mesazh nga skifter prej 9/5/2009, 11:36

  shaban flm shum per kit tregim mua meka tregua shum her per shut marecin dhe per fetah llapashticen ne jabllanic, me kujtohet fjalte babajit ku me thojke se fetah llapashtica ka qen shok i ngusht e shut marecit po shikanat aq shum kan pas frig prej fetahit se dhe femit kur jon halit ikan frigu me fjalen qyti sine evo ide feta, shum bir se po vjen fatahi, dhe pas vetvrasjes te shytit fetahi kadal ne shipri dhe atje ka vdek.

   Ora ėshtė 22/5/2018, 09:44