CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:20

  KRYEMĖSIMI
  (ose ninulla e jetės)

  Ah
  historia, historia
  (phu ai horr qė e shkroi!)
  ē’ėshtė kjo pėrrallė kaq e pacipė
  ti biri im, qėndro sa mė larg saj
  nuk tė vė dot nė gjumė
  se pastaj gdhihesh
  mbrapsht

  bares ta gjej
  historinė, historinė
  (qė s’u shkrua kurrė!)
  ėshtė pėrrallė e padėgjuar
  ti biri im, qėndro sa mė afėr saj
  ta bėsh gjumin e qetė
  qė tė marrėsh
  mbroth
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:20

  DUKE MĖSUAR VETEN
  (ose zgjimi i hershėm)

  Kujdes,
  i them vetes,
  pse t’ia mėsysh kot
  rrugės bredh gjithkush
  para se tė hedhėsh hapin
  mblidhe mendjen njėherė
  paēka se bėre gjėra tė mira
  s’e di qė i ziu s’ka tjetėr punė
  tė qėllon atėherė kur s’e pret
  eh sa keq mund tė plandosesh
  ta pėsosh si Shtjefėn Gjeēovi
  pse tė biesh nė kurth kaq i ri
  tani ka rėndėsi tė jetosh
  jo tė vdesėsh qenēe
  ato qė s’i bėre sot
  mund t’i bėsh nesėr
  mos i beso frikės
  por ec me kujdes
  mėsohu tė jetosh
  gjithnjė syēelė
  tė ligun lėre
  le tė plasė
  nė pusi
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:21

  STINĖ E HUAJ
  (ose gjumi i jetėvdekjes)

  Pse mė thua tė jetoj
  kjo nuk ėshtė stina ime
  a nuk sheh sa i huaj dukem
  jam i vockėl edhe para mizės
  unė kam lindur pėr tjetėr stinė
  ndaj do bie nė kllapi si arusha
  ta shtyj kohėn i gjallėvdekur
  gjersa tė vijė ora ime fatlume
  atėherė tė zgjohem ngadalė
  e t’ia nis tė jetoj
  ballėlart
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:21

  ENGJĖJT E ZI
  (ose ora e vrasjes)

  M’u tha goja
  duke pėshtyrė mbi engjėjt e zi
  do t’i ndjek si djall me njė kėmbė
  do t’i vras me helmin e dhembjes sime
  sa mė ka marrė malli tė bėhem vrasės
  e di qė pastaj do tregojnė me gisht
  o sa gjė e bukur kur do thonė:
  ja, sa krenar po bredh
  vrasėsi i engjėjve tė zi
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:21

  FLUTURA NĖ gjo***
  (ose thikat e engjėjve)

  Engjėjt
  mė gjuajnė me thika
  mbi gjoksin me plagė
  ndalet njė flutur e bardhė
  ik i them gjithė psherėtimė
  pse t’i hash ti thikat e mia
  ata janė bėrė tė marrė
  i ka zėnė gjaku i zi
  s’pyesin kush je
  as ē’kėrkon
  ku shkon
  ke
  apo s’ke
  faj

  jo
  s’largohem
  mė thotė flutura
  s’ndiej pėr engjėj tė tillė
  as pėr thikat e tyre tė helmta
  kam ardhur pas luleve tė njoma
  sa bukur tė kanė mbirė nė gjo***
  dua t’i lag buzėt e mia tė thata
  e t’ua thith pjalmin e ėmbėl
  aherė nėpėr trupin tėnd
  do ēelin aq mė shumė
  do dukesh mė i madh
  engjėjt do thyhen keqas
  tė gjithė do pėlcasin
  pranė thikave
  tė tyre
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:22

  ORA E SHPĖTIMIT
  (ose ėndėrr ikanaku)

  Nuk dua
  tė lodrojnė mbi mua
  gjakun tė ma thėthijnė
  trupin tė ma shkrumbojnė
  do t’u shkas nga duart e zeza
  e t’i flak si qenie tė ngordhura
  dhe ashtu tė rravgoj pa bėzajtur
  tė degdisem larg syve tė botės
  kurrsesi nuk dua tė dukem
  si krijesė e mjerė
  veten nuk
  e shes

  do iki
  nga sykėqinjtė
  e tė vithisem nė hon
  tė thėrrmohem si dhé i thatė
  mandej le tė ēirren sa tė duan
  punė e madhe se do mė ndjekin pas
  madje as dy gurė tė mos i lėnė tokthi
  le t’i pyesin edhe engjėjt edhe djajtė
  unė njėmend do iki nga kjo ligėsi
  s’dua ta shoh kopenė e babėzitur
  ehehehehehehehehehehehej
  tani erdhi ora e shpėtimit
  vdekja ėshtė mė e bukur
  se jeta
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:22

  DĖSHPĖRIM I ZOTIT
  (ose kėngė pendimi)

  Njeriu
  ah njeriu
  seē iu vėrsul edhe zotit
  ia rrėmbeu parajsėn dhe ferrin
  nė emėr tė tij vepron lirshėm
  s’e gjen asnjė
  e keqe

  njeriu
  ah njeriu
  flet i pėrēartur
  tė gjithė i bėn tė dridhen
  paēka nėse ndokush e mallkon
  ai di tė ndėshkojė
  dhe tė shpėrblejė

  njeriu
  ah njeriu
  rend turravrap nė jetė
  me ferrin e parajsėn nė duar
  fuqiepėrmi ka rėnė nė hall
  dergjet si skllav nė qiell
  ndaj pyet i dėshpėruar:
  ē’mu desh qė bėra
  kėtė pjellė
  tė mbrapshtė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:22

  NEVERIA E SKLLAVIT
  (ose thirrja e fundit)

  Ditėt
  po m’i ha nata
  i vjell mbi mue
  e unė ende kujtoj
  se po m’lag shiu
  heu ku je vdekje
  qė m’paske
  harrue
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:23

  CONTRA
  (ose hija e vdekjes)

  Mė kot
  i flakni ato koka
  njė nga njė i mbledh
  i ringjall si Shėn Donati
  qė sėrish t’ju dalin pėrpara
  pastaj asnjėherė tė mos i rrėzoni
  se hijet e tyre ju ndjekin si shpatė
  e s’ju lėnė tė qetė as nė ėndrra
  ju tmerrojnė edhe nė kthina
  kokat mė pėrkasin mua
  juve ju mbetet turpi
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:23

  PAKĖSIMI I SHQIPONJAVE
  (ose kėnga e zhbėrjes)

  Ky dhé
  gjaknxehtė
  derėn e mba tė hapur
  tė pret me bukė kripė e zemėr
  po shqiponjat prapė e hanė njėra-tjetrėn
  pa fije turpi bėhen mish e gjak nga zilia
  tryezėn e pėrmbysin para syve tė zotit
  s’ka kush ua prish lojėn hijerėndė
  tė mbyt vaji tek i numėron tė gjorat
  sa tė duash mund tė llahtarisesh
  ato gjithnjė po pakėsohen
  po pakėsohen
  pakėsohen
  …!?
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/5/2009, 11:24

  ABEJA E AKULLT
  (ose zgjimi i Faik Konicės)

  1.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  ju kėrkova dy metra vend
  edhe harxhet ua lashė tė gjitha
  pse mė mbyllėt nė vetmi tė ftohtė
  jam duke plasur nga ngushtėsia
  sa keq po tkurrem e kėrcėlloj
  ē’ėshtė ky mot kaq i egėr
  mos vallė atdheu
  qenka bėrė
  akullnik

  2.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  nuk mė habit ky ndėshkim
  mė habit ferri qė e shoh
  e kam ditur tė zjarrtė
  po ky qenka i akullt
  seē vuaj njė dėnim
  tė mbrapshtė
  pėr punė
  tė mbarė


  3.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  sa e sa herė ju kam thėnė
  njeriu godet mė keq se djalli
  pse nuk mė besuat asnjėherė
  se jemi armiq pėr njėri-tjetrin
  tani qani si murgj tė mėrzitur
  kush na ka faj qė s’afrohemi
  ndodhemi nė stinė tė ligė
  duart na ngrijnė
  nga fėrtyma

  4.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  kam frikė do plasni nga mėrzia
  fundja besoni qė ashtu qenka shkruar
  mos u lemerisni nga kjo gjuhė e shprishur
  ndryshe s’bėzaj nė mbretėrinė e vdekjes
  mė mirė do ishte tė mos isha fare
  se ua plasa shpirtin
  edhe juve

  5.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  kaq shumė jam mėrzitur
  mė thoni sa mote i bėra kėtu
  apo ndoshta s’ka fund kjo hata
  pse nuk bėni asgjė prej gjėje
  ju ka dėnuar perėndia
  apo s’ju lėnė njerėzit

  6.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  si s’mė sollėt asnjė lajm
  sa shumė u bė qė s’jemi parė
  s’besoj qė s’ju ka marrė malli
  mua mė treti gjer nė palcė
  po si ta shuaj tė shkretin
  jam bėrė vetėm borimė
  zjarrit ia kam harruar
  hijen

  7.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  seē mė griu kjo thėllimė
  trupin ma bėri trohallė
  kur tė takohemi njė ditė
  a thua do mė njihni
  apo do dukem
  tmerr i gjallė

  8.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  mos mė lini tė ngrirė
  mė hidhni pakėz prush
  tė tretem mu para syve tuaj
  se mund tė humbas pa gjurmė
  tė mos pėshpėritet mė asnjė fjalė
  tė mos mbetet asnjė copė ashti
  pastaj si do t’u thoni breznive
  se patėt njė mik

  9.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  po shkrihem pak nga pak
  fund e krye kulloj si gur i lėvarur
  ju pėrulem qė mė nxorėt nga ferri
  e mė shpėtuat nė fund tė stinės
  po pse s’mė kthyet nė atdhe
  nuk gjetėt njė copėz vend
  apo kaq i tepėrt
  paskam qenė

  10.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  vallė pse s’ju shoh askund
  jeni tretur nga faqja e dheut
  dikur qemė shumė tė afėrt
  po tani si ka mundėsi
  tė jemi kaq tė largėt
  edhe sa kohė
  do tė jemi
  tė huaj

  11.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  ē’kėrkoni nė botėn e Hadit
  edhe aty jeni pranė njėri-tjetrit
  veē prapė na tretė dheu i huaj
  pse na ndjek ky mallkim i zi
  ne nuk e deshėm atdheun
  apo ai s’na honeps
  fare

  12.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  ju neveriti bota e andejme
  ndaj morėt udhėn e kėndejme
  atje nuk gjetėt njė shtrojerė
  dhe klithėt me psherėtimė
  mė mirė nė duart e zotit
  se nė duart e atdheut

  13.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  mos e hani veten kotas
  me gjithė marrėzitė e mėdha
  bėmė edhe shumė gjėra tė mira
  po atdheu nuk na mori nė gji
  nėse vėrtet nuk iu deshėm
  do ta zėrė buka
  qė ia dhamė

  14.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  sėrish po flas me pikėllimin
  atdheu edhe kur na e kthen shpinėn
  s’kemi tė drejtė ta mallkojmė
  besoj qė me zemėr na do
  paēka se me gojė
  s’na flet

  15.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  nga anadeti fryn ojniku
  mė duket se na thėrret njė zė
  paska ardhur dėrgata e engjėjve
  do nisem krejt i shkėrmoqur
  dy metra vend do m’i japė
  tė prehem i qetė
  e shpirtin ta lė
  tė fluturojė

  16.
  Imzot Noli
  dhe ti Lamja im i vogėl
  shihni si po mė hapen dyert
  a thua nė ē’kohė kemi shkelur
  atdheut i flas me gjuhėn tonė
  ai mezi ma kthen njė fjalė
  unė shkrehem nga gėzimi
  ai ka turp tė afrohet
  sa i huaj qė i dukem
  o zot o zot o zot
  edhe sa do pres
  ta puth nė ballė
  ….?!

  Sponsored content

  default Re: CIKĖL POETIK NGA POETI YNĖ AHMET SELMANI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:34