NĖ PĖRKUJTIM TĖ 100-VJETORIT TĖ LINDJES SĖ KOMPOZITORIT LORE

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default NĖ PĖRKUJTIM TĖ 100-VJETORIT TĖ LINDJES SĖ KOMPOZITORIT LORE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/5/2009, 15:17

  Nė pėrkujtim tė 100 – vjetorit tė lindjes sė kompozitorit Lorenc Antoni:
  ĒKA SHKROI LORENC ANTONI PĖR DEMIR KRASNIQIN?

  Kompozitori
  , etnomuzikologu, pedagogu , themeluesi i shkollės sė parė tė muzikės
  nė Kosovė , pionieri i muzikės sė kultivuar artistike nė Kosovė dhe
  redaktori i parė i muzikės popullore nė Radio Prishtinė , Lorenc
  Antoni - nė Blenin e VII-tė tė pėrmbledhjes “Folklori muzikor shqiptar
  “ , tė botuar nga Redaksia e botimeve “Rilindja” tė Prishtinės , mė
  1977, nė pjesėn hyrėse tė kėtij libri, pėrkatėsisht nė rubrikėn
  “Shėnime mbi pėrmbledhjen”, faqe 16 , ndėr tė tjera pėr kėngėtarin dhe
  rapsodin popullor Demir Krasniqi, shkruan:


  “Nė kėtė
  pėrmbledhje janė pėrfshirė 93 kėngė e disa variante tė tyre . Tė gjitha
  kėngėt janė incizuar nė shirit magnetofoni , nė tėrėsi . Pėr kėngėt
  bifonike janė pėrdorė dy magnetofonė , njė pėr zėrin e parė e njė pėr
  zėrin e dytė .


  Nga ky
  numėr kėngėsh , 46 janė incizuar nė terren e 9 sosh , prej banorėve
  fshatarė tė ardhur nė Prishtinė pėr tė kryer ndonjė punė private .


  Kėngėt
  tjera, 38 dhe njė variant , i kemi incizuar prej Demir Krasniqit nė
  Prishtinė . Kėto kėngė sipas origjinės , janė tė vendeve tė ndryshme tė
  Kosovės , tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe njė e rrethit tė Tetovės .


  Nga se janė marrė prej njė kėngėtari , e shohim tė nevojshme tė japim disa sqarime.

  Demir
  Krasniqi lindi nė Tugjec tė Kamenicės, mė 1950 . Nė vendlindje kreu
  shkollėn fillore, kurse nė Prishtinė shkollėn e mesme tė muzikės , si
  dhe njė vit tė shkollės sė lartė pedagogjike (dega e muzikės) . Tash
  shėrben si mėsues i muzikės nė njė shkollė fillore tė Prishtinės .


  Por,
  Demiri ėshtė njėkohėsisht edhe kėngėtar popullor , qė ka edhe ansamblin
  e vet , me tė cilin merr pjesė nė dasma nė tė gjitha vendet e Kosovės,
  tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe nė shumė vende tė Maqedonisė .


  Prandaj
  ėshtė i detyruar t’ i mėsojė kėngėt e tė gjitha viseve , ku merr pjesė
  me ansamblin e vet e t’ i kėndojė autentikisht ashtu si i kėndon vet
  vendi .


  Pėrveē kėsaj , Demiri ka njė kujtesė tė madhe . Na ka kėnduar mė se 100 kėngė popullore me tekste komplete dhe meloditė , me tė gjitha nuancat dhe zbukurimet .

  Ai
  nuk ėshtė vetėm kėngėtar i shkolluar , qė di tė shėnojė kėngėt edhe me
  nota , por edhe kėngėtar i vėrtetė popullor , qė jeton nė kėngė dhe me
  kėngė popullore .


  Kėngėt e
  Kosovės qė na i kėndoi Demiri , janė kėngė tė vjetra , tė cilat i kemi
  dėgjuar shpesh herė dhe i dėgjojmė edhe sot e kėsaj dite . Ato nuk
  kėndohen vetėm nė njė vend , por nė tėrė Kosovėn dhe nė vende tė tjera
  , si nė valėt e Radio Prishtinės .


  Kemi
  pas rast t’ i krahasojmė disa kėngė qė na i kėndoi Demiri dhe qė i kemi
  incizuar nė terren . Ato janė krejt identike , pa kurrfarė ndryshimesh
  tė vogla melodike .


  Prandaj
  , edhe kėngėt qė i kėndoi ky kėngėtar i konsiderojmė si autentike , si
  dhe ato tė incizuarat nė terren , ose prej banorėve tė vendeve tė
  ndryshme , qė kanė ardhur rastėsisht nė Prishtinė .”


  Lorenc ANTONI

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:31