prezantojme poetin tane te ri Liridon Miftari

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default prezantojme poetin tane te ri Liridon Miftari

  Mesazh nga shaban cakolli prej 15/6/2009, 13:43

  Liridoni ka lindur nė njė ditė qershori (13.06.1991), nė njė fshat tė Vushtrisė, nė Novolan.
  Gjatė shtatė viteve tė para te jetės sė tij, nuk ndodhi asgje e veēantė, perveē luftės sė fundit nė Kosovė.
  Pas
  gjashtė muaj shkolle, ai pėrzihet nga bankat e shkollės nga makineria
  ushtarake serbe. Atė kohė ishte i pasionuar pas vizatimit. Luftėn e
  kalon nė njė banesė nė Prishtinė, pastaj nė Bllacė dhe mė pas nė Itali.
  Gjatė tėrė kesaj kohe vizatimet e tij, kishin si teme kryeore luftėn,
  duke i bėrė ata qė i shihnin pikturat e tij shumė emocionuese, tė
  tregonin njė vemendje tė veēantė. Poezia e parė e Liridonit, ishte ajo
  me titull "Bardhė e zi". Si per ēudi, titulli i kėsaj poezie, erdhi
  vetė ne mendjen e tij, porsa ai mori lapsin ne dorė, duke rigjetur
  veten dhe qetėsinė tek kjo poezi, e cila do tė shėnonte edhe pikėnisjen
  e njė udhe te re dhe tė gjatė, siē ėshtė ajo e Letėrsisė. Gjithēka nė
  jetėn e pėrditshme arrinte ta inspironte dhe frymėzonte Lirindin,
  tashmė 15 vjeēar, i cili spikat ndėr moshatarėt e tij, edhe nė njė
  takim nė shkollė me poetin e njohur Agim Deva. Teksa lexon poezinė e
  Liridonit, pėr momentin kujton qė nuk ishte shkruar prej tij, por mė
  pas i premton qė do ta ndihmojė nė realizimin e ėndrrės sė kėtij tė riu
  kaq tė talentuar, i cili sapo kishte nisur tė prekė mbi tokėn e
  realitetit. Libri i tij i parė ..."Dhjetė vezėt e dragoit Parkalipso",
  na kthen nė njė histori tė para dymijė viteve. Ndėrsa nė duart e tij,
  janė nė rrugėn e pėrfundimit edhe dy romane : "Trėndafili i Zi" dhe
  "Antijeta". Por jo vetėm nė fushėn e prozės ky shkimtar i ri dhe i
  talentuar, ka kėrkuar ta tregojė shpirtin e tij artistik. Poezitė dhe
  frymėzimi i tij gjatė viteve tė shkollės sė mesme, nuk kanė kaluar pa
  lėnė gjurmėt e tyre. Poezitė e tij mė tė bukura, shkruar deri tani mni
  dashurinė e tij tė parė, ai po mundohet ti pėrmbledhė nė njė libėr me
  poezi.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: prezantojme poetin tane te ri Liridon Miftari

  Mesazh nga shaban cakolli prej 15/6/2009, 13:47

  QYTETIT TĖ BRAKTISUR

  Rrugėt u boshatisėn mbetėn vetėm fjalėt e erės

  Lulet janė tė vetmet gjallėri nė ditėt e pranverės

  E nė shtėpitė tani vetėm bilbili bėn njė ligjėratė

  Urithi ndryshon vijat e rrugės gjithēka punė e ngratė

  Fantazmat e frikshme mbajnė jetėn e natės

  E vetėm njė gjinkallė a turrec kupton fundin e ligjėratės

  Vallė ku mbetėn njerėzit, mos u bėnė zogj shtegtarė

  Muret janė tė pashpresa, njerėzit s’kanė mė pėr ti parė

  S’ishte sėmundje, s’ishte pushtim

  Apo njė pseudo profet pėr eksod mori vendim

  Por qyteti mbeti vetėm nėn qiell

  Ku ta dimė ndoshta vetė me vetveten e tij diēka do tė mbjell

  Nėse e kap zjarri do tė zgjohet si feniksi

  E nėse e do tė mėparshmen, ai ėshtė mė i fortė se Uliksi

  Ose me trėndafil gjemba, mė shumė shtresa tė jetė qėndisur

  Gjithēka mund tė ndodhė nė qytetin e braktisur
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: prezantojme poetin tane te ri Liridon Miftari

  Mesazh nga shaban cakolli prej 15/6/2009, 13:48

  FUNDI I FJALĖVE TĖ DIKTATORIT

  Flas sikur se di se ēka flas

  Fjalėt pa fjalė s’kanė kuptim, por edhe kuptimi ėshtė pa fjalė

  Gjithė kjo nga goja ime tė dalė

  Fjala ime dikush vdiq

  A mund tė quhet fjalė kur gjithēka ktheva nė hiq

  Sa flas, dikush foli por heshti

  Flas e vras, mė sė thjeshti

  Unė jam lindja, unė jam perėndimi

  Unė jam ndryshimi, unė jam vendimi

  Jam ēmenduria e tė menēurit, menēuria e tė marrit

  Por si ėshtė e mundur, unė jam rob i varrit

  Ai do ti jep fund fjalėve tė mia

  Vetėn aty s’mė punon filozofia

  E nėse varrit tim i flas

  Ai s’flet plas moj zemėr plas

  Sundimtari i botės me tėrė kėtė fuqi koke

  Tė heshtet me fjalėt e tij nga njė copė e vogėl toke
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: prezantojme poetin tane te ri Liridon Miftari

  Mesazh nga shaban cakolli prej 15/6/2009, 13:48

  LULĖS SĖ HISTORISĖ

  Prita plot 2000 vjet

  Arat e mia u bėn shkret

  200 vjet prita por s’u bėra gurė

  Me penj damarėsh qėndisa kėtė flamurė

  Lulet e rinisė ngriheshin statuja lirie nė jetė

  Zemrat u gėrvishtėn nė idealin tonė pėrjetė

  E ēdo kėngė me pushkė e kam kėnduar

  Patėm gjunjė por s’ditėm pėr tu gjunjėzuar

  Toka e zezė, por ne e skuqėm dhenė

  Por pa matės e gėrshėrė tokėn seē na e prenė

  Toka e kuqe mbolli lulen mė tė vyer

  Mė fal botė e ndershme, jam si Promete, s’mbetem pėrherė i fyer

  U deshėn plot 2000 vjet qė kjo lule tė dalė mbi dhe

  Lulja imė qė bashkon ēdo komb ēdo fe

  E unė tani jetoj me njė akrep tė shėnuar tė historisė

  Tingulli pėrhapet: URIME KOSOVĖ DITA E PAVARSISĖ

  Sponsored content

  default Re: prezantojme poetin tane te ri Liridon Miftari

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:26