Mrekullite e Jonit

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Mrekullite e Jonit

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/6/2009, 09:47

  Rruga e Rivierės, ose rruga e diellit qė pėrshkon krejt fshatrat e
  Bregut, nga Vlora nė Sarandė tashmė ėshtė gati, e zgjeruar dhe e shtruar me asfalt, pėr tė pritur mijrat e turistėve vendas e tė huaj,qė do tė vėrshojnė kėtė sezon veror nė plazhet e mrekullueshme tė Jonit tė kaltėrt. Kėto ditė tė para tė qershorit, ndėrsa u nisėm nga Tirana nė njė mot me vranėsira dhe me shi, nė mė pak se dy orė mbėrritėm nė Vlorė, duke pėrshkruar deri nė Fier autostradėn e sapo pėrfunduar. Mbi bregdetin e Radhimės, mbi Karaburun dhe mė tej nė ishullin e Sazanit rrezet e diellit tė ngrohtė, binin mbi kaltėrsinė e kthjellėt tė detit. Nė krejt kėtė zonė deri nė Sarandė, ditėt me diell janė rreth 300 nė vit. Mbas Llogarasė deri nė Dhėrmi ku rruga pėrfundoi gjatė vitit tė kaluar, njė mrekulli tjetėr tė shfaqet. Rruga me dy kalime megjithėse nė njė terren shkėmbor tepėr tė vėshtirė, ka pėrfunduar dhe ėshtė e shtruar e tėra me asfalt deri nė Himarė, ku disa firma po punonin nė unazėn e qytetit bregdetar pėr ta pėrfunduar brenda kėtij muaji. Mbas Himarės krejt rruga deri nė Sarandė, qė pėrshkron disa fshatra tė mrekullueshme turistike si Qeparo, Borsh, Lukovė, ėshtė komplet e asfaltuar dhe e zgjeruar nė pjesėn kryesore tė saj, duke bėrė tė mundur qė aksi Vlorė- Sarandė prej 171 km tė pėrshkohet nga automjetet pėr 2 orė e 30 minuta. Ndėrsa nga Tirana nė Sarandė tashmė krejt ky aks i rėndėsishėm pėrshkohet pėr 5 orė, kur pėrpara dy-tre vitesh duheshin rreth 10 orė tė mundimshme.
  Banorėt e Bregut nxitojnė tė pėrgatisin vilat dhe hotelet pėr turistėt
  Lajmi i shtrimit me asfalt tė rrugės sė Rivierės, ka mbėrritur edhe nė Greqi, ku punojnė emigrantė tė shumtė tė kėsaj zone. Nė Himarė takuam disa prej tyre. Paksi Nėrėnxi qė ka ndėrtuar sė bashku me djemtė e tij njė vilė nė Spille ,afėr molit kishte
  mbėrritur para dy ditėsh nga Greqia , pėr tė sistemuar dhomat dhe ambientet e tjera. “ Kėtė sezon turistėt e parė pritet tė vijnė mė shpejt, sepse rruga tashmė ka pėrfunduar. Presim jo vetėm turistė nga Tirana dhe qytete tė tjera tė vendit, por dhe nga Kosova dhe Maqedonia”-thotė Paksi. “ Vjet kur u larguam nė fillim tė shtatorit, as na shkonte nė mėnd qė kjo rrugė e vėshtirė mes malave dhe me kthesa tė vėshtira tė pėrfundnte kaq shpejt”-shprehet ai. Pėrfundimi i autostradės sė veriut, do tė gėrshetohet me aksin e Rivierės dhe pa dyshim do Rruga e Rivierės, ose rruga e diellit qė pėrshkon krejt
  fshatrat e Bregut, nga Vlora nė Sarandė tashmė ėshtė gati, e zgjeruar dhe e shtruar me asfalt, pėr tė pritur mijrat e turistėve vendas e tė huaj, qė do tė vėrshojnė kėtė sezon veror nė plazhet e mrekullueshme tė Jonit tė kaltėrt. Kėto ditė tė para tė qershorit, ndėrsa u nisėm nga Tirana nė njė mot me vranėsira dhe me shi, nė mė pak se dy orė
  mbėrritėm nė Vlorė, duke pėrshkruar deri nė Fier autostradėn e sapopėrfunduar. Mbi bregdetin e Radhimės, mbi Karaburun dhe mė tej nė ishullin e Sazanit rrezet e diellit tė ngrohtė, binin mbi kaltėrsinė e kthjellėt tė detit. Nė krejt kėtė zonė deri nė Sarandė, ditėt me diell janė rreth 300 nė vit. Mbas Llogarasė deri nė Dhėrmi ku rruga pėrfundoi gjatė vitit tė kaluar, njė mrekulli tjetėr tė shfaqet. Rruga me dy kalime megjithėse nė njė terren shkėmbor tepėr tė vėshtirė, ka pėrfunduar dhe ėshtė e shtruar e tėra me asfalt deri nė Himarė, ku disa firma po punonin nė unazėn e qytetit bregdetar pėr ta pėrfunduar brenda kėtij muaji. Mbas Himarės krejt rruga deri nė Sarandė, qė pėrshkron disa fshatra tė mrekullueshme turistike si Qeparo, Borsh, Lukovė, ėshtė
  komplet e asfaltuar dhe e zgjeruar nė pjesėn kryesore tė saj, duke bėrė tė mundur qė aksi Vlorė- Sarandė
  prej 171 km tė pėrshkohet nga automjetet pėr 2 orė e 30 minuta. Ndėrsa nga Tirana nė Sarandė tashmė krejt ky aks i rėndėsishėm pėrshkohet pėr 5 orė, kur pėrpara dy-tre vitesh duheshin rreth 10 orė tė mundimshme.


  Edituar pėr herė tė fundit nga **GISHTEZA** nė 19/6/2009, 09:55, edituar 1 herė gjithsej


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Mrekullite e Jonit

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/6/2009, 09:49

  Dhe rruga e re pritet tė zhvillojė mė shumė zonėn. Tashmė nėpėrmjet rrugės edhe banorėt vendas do tė kenė mundėsi tė transportojnė mė lehtėsisht materialet e ndėrtimit pėr tė riparuar banesat e vjetra qindra vjeēare prej guri.
  Vasil Rrapo sapo ka pėrfunduar hotelin e tij tė ri modest nė hyrje tė Himarės nga ana lindore e qytetit. Ka punuar sė bashku me tė shoqen dhe fėmijėt nė Greqi dhe me fitimet e kursyera ka aritur tė ndėrtojė kėtė hotel dy katėsh, mbi themelet e godinės sė vjetėr, pronė e prindėrve tė tij.Hoteli me 6 dhoma, tre prej tė cilave edhe me kushte pėr gatim, ka njė pamje tė mrekullueshme pėrballė detit. Dhomat janė me orendi kejt tė reja dhe me kondicionerė. ‘ Mė ka kushtuar shumė- thotė Vasili- mbi tė gjitha transporti i materialeve nėpėr kėto rrugė tė vėshtira, por tani qė rruga u bė, do ta kem mė tė lehtė pėr tė ndėrtuar edhe njė kat tjetėr komod pėr pushuesit”.
  Ndėrkohė kodra sipėr qytetit, apo siē quhet Himara fshat, ku ndodhen pjesa kryesore e shtėpive tė banorėve, qė deri tani nė pjesėn dėrmuese kanė qėnė tė braktisura prej 19 vitesh pėr shkak tė largimit masiv tė tė rinjve pėr tė punuar nė Greqi, kishte filluar tė gjallėrohej. Vila tė reja kanė filluar tė ndėrtohen, nė faqet e kėsaj kodre, tė mbushur me ullishta dhe agrume. Pamja nga kėto vila ėshtė magjepėse, se dritaret vėshtrojnė tė gjitha nga Joni. “ Tani qė rruga pėrfundoi, do ta kemi mė tė lehtė pėr tė shpejtuar punimet nė banesat tona.”-thotė Jani, qė ka punuar 14 vite nė Korfuz nė baret dhe restorantet greke.Shumica e pushuesve qė vijnė nė Himarė, thotė ai, zbarkojnė nė godinat dhe hotelet nė breg tė detit dhe nuk e njohin kėtė zonė sipėr tyre, qė ėshtė akoma mė e bukur, sepse kėtu ndihet jo vetėm era e detit, por dhe e malit, kėtu pushuesit gjejnė edhe prodhimet tradicionale tė freskėta bujqėsore, gjejnė jo vetėm peshkun, por dhe mishin, perimet bio, mjaltin, vajin e ullirit dhe agrumet. “ Rruga-thotė ai i ka penguar deri tani tė vijnė kėtu turistėt, por vilat e reja qė kemi filluar tė ndėrtojmė, do ti bėjnė shumė shpejt konkurencė, hoteleve poshtė nesh”.
  -TRISS , kompania qė ka marrė pėrsipėr akset mė tė vėshtira tė Rivierės-
  Nė kėtė rrugė qė sapo ka pėrfunduar, me pėrjashtim tė unazės sė Himarės, qė pritet tė pėrfundojė brenda muajit qershor, kompania “ TRISS” ka marrė pėrsipėr akset mė tė vėshtira dhe banorėt,
  shprehen se pa punėn e specialistėve, inxhinierėve dhe punėtorėvetė saj, ishte e vėshtirė pėrfundimi nė kohė i kėsaj vepre tė re infrastrukturore qė i shtoht vendit. Nė kėtė rugė janė zbatuar 10 kontrata (lote). Gjatėsia totale e saj ėshtė 70,125 km dhe vlera e ndėrtimit llogaritet 43 milionė euro. TRISS ka mobilizuar nė kantier makineritė moderne pėr tė pėrfunduar unazėn e Himarės. Inxhinieri nga Tirana i kėsaj firme Ilir Murthi, thotė se punohet natėn dhe ditėn. qė ky aks tė pėrfundojė pa u afruar dyndja e turistėve, qė tashmė e kanė marė vesh se rruga nė krejt gjatėsinė e saj ka pėrfunduar. ‘ Ėshtė njė teren mjaft i vėshtirė-thotė Iliri- kėtu nuk ka ėshtė vėnė dorė asnjėherė prej mbi disa dekadash dhe po punohet qė krahas rrugės, tė ketė edhe trotuare si dhe tė shtrohet nė breg tė detit njė shetitore e ndriēuar qė lidh lagjet e qytetit bregdetar.” Por dhe projektet e ndėrtimit tė ujėsjellėsave nė fshatrat Dhėrmi e Vuno, respektivisht 50 dhe 60 km nė jug tė Vlorės, tė financuara nga Qeveria shqiptare dhe Banka Botėrore, janė nė fazėn pėrfundimtare tė punimeve dhe kėtė sezon do tė vihen nė funksionim. F.Marko, drejtues i punimeve, thotė “ritmet e punės janė tė larta dhe garantojnė pėrfundimin e projekteve, me qėllim garantimin e furnizimit me ujė tė pijshėm pėr 24 orė nė fshatrat Dhėrmi e Vuno, duke zgjidhur njė problem tė vjetėr tė komunitetit tė kėtyre fshatrave. Pėrveē projekteve tė mėsipėrme, nė to pėrfshihen ndėrtimi i rrugėve tė daljeve nė det nė fshatrat Ilias e Qeparo, rikonstruksioni i qendrės sė fshatit Dhėrmi, ndėrtimi e sistemimi i rrjetit tė ujėsjellės- kanalizimeve nė Himarėn e Vjetėr, etj. Edhe nė projektet e tjera, punimet janė nė njė fazė tė avancuar dhe pritet tė finalizohen brenda pak javėsh, gjė qė do tė shoqėrohet me pėrmirėsimin e ndjeshėm tė standardeve tė infrastrukturės rrugore dhe do tė sigurohet komunikimi me bregun e detit.
  Ndėrsa pimė njė kafe nė lokalet e Himarės mbasdite vonė, kur dielli nė perėndim duket sikur zhytet nė detin e kaltėr tė Jonit, nė portin e vogėl krahas peshkarexhave ankorohen edhe jahte me turistė, qė japin tė parėt sinjalin e njė bumi turistik kėtė vit nė krejt Rivierėn.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 21/7/2018, 00:24