zgjodhem nga Ismail Kadare

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 09:58

  Vallja shqiptare

  Tri here opinga rrahu dheun
  sikur kerkoi leje prej tij;
  pastaj shamia palet ndehu
  me qetesi dhe madheshti.


  Keshtu mes qiellit dhe tokes
  vallja u lind, vallja u shpall;
  kemba sinjale i con tokes
  dhe dora qiellit i jep lajm.


  Dhe vallja rrokulliset tutje
  mbi kohra hedhur si hobe;
  prilli persiper i hedh lule,
  dhjetori boren shkund atje.


  Valle shqiptare, shenja ne ere
  ylbere tirqesh tej-e-tehu;
  kush ju kerceu ju njehere
  dhe kembet rob s'i mbene tek ju?


  Kush ra midis vorbulles suaj
  dhe s'u pershit dhe s'u perflak,
  ju bubullima me opinga
  qe neper shekuj brodhet varg?
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 09:58

  E HIDHUR VJESHTE E KETIJ VITI

  Ne memorje te demonstratave studentore
  ne Prishtine ne vitin 1981

  E hidhur vjeshte e ketij viti
  Kosoven gjeti nen terror
  Korba te zes mbi te ja mbriten
  Hetues,gjykates,prokurore.


  Me 5 vjet burg,me 8,me 7
  Me 12 denojne diku
  Keshtu mes jush shekullin ndani
  Dhe mijevjecarin ndani ju.


  Keshtu e preket historine
  Mbi supe e bartet JU serish
  Prangat ne shkolle qe i mesuat
  Ne duar i ndjete befasisht.


  Dhe pate se nuk ish larg mesjeta
  S'qe larg dhe vec ne endra s'qe
  Dh'u kthye nata e Prishtines
  Ne naten Shen Bartoleme


  U ngritet Ju vigane,fisnike
  Me korektese e madheshti
  Ngaqe kerkuat *Republike*
  Ju shtypen si ne Monarki.


  Por koha kurre s'vjen pergjysem
  Nat e masakres vetem s'mbrin
  Se pas Dushanit car te frikshem
  Rrufeshem Skenderbeu arin.


  S'kish deshmitare,TV nuk pati
  Zinxhir i tankut kur ju griu
  Por rete e globit vec ju pane
  Ndergjegje e botes tek ju mbriu.


  Keshtu ne vorbull te epokes
  U ngritet Ju si monument
  Ju qe e preket historine
  Dhe n'histori u kthyet vete.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 09:59

  DITE VJESHTE

  Autobuzet urbane nga periferite
  drejt qendres mbi xhama bien brymen
  vjeshta si luaneshe krifeverdhe
  ruan ditet e fundit nga dimri.


  Te vitrinat,tek xhamat e kafeve
  kalimtare te shumte ka

  Ne autobuzet urbane eja
  te kalojme periferive mebryme
  te shohim se si vjeshta krifeverdhe
  ruan ditet e fundit nga dimri.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 09:59

  Portreti i Skenderbeut

  Si dite e plote ai shtillej
  me re dhe ere mbi atdhe
  Nje emer, Gjergj, e kish si diellin,
  Tjetrin si henen, Skenderbe.

  Dy brire dhie kish mbi krye,
  Embleme e vjeter e cuditshme,
  Sikur ta dinte qe mes brinjve
  Dy perandore do te godiste.

  Njezet e kater luftera beri,
  NJezet e kater vdekje theu,
  Cka manget linte diten Gjergji,
  Plotesonte naten Skenderbu.

  Pas vdekjes eshtrat iu ndane,
  Ne mijera varre ato u shkrine.
  Gjithcka te shumte ai pati,
  Te vetmen kish vec Shqiperine.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 09:59

  NĖ KOHĖN KUR TĖ DESHA

  Nė kohėn kur tė desha
  Mendimet pėr ty mė mbulonin natė e ditė,
  Ashtu si Vezuvi qė me hirin e tij
  Mbulonte Pompeun me periferitė.

  Por koha shkoi
  Tani lava e ftohur
  Plehėron tė gjatat rreshta tė tė mbjellave,
  Ndėrsa mendimet pėr ty
  Plehėrojnė
  Rreshta poezish tė kthjellėta.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:00

  Ne studion dimerore

  1.

  Befas dritaret u tranden, jashte po ndodhte D*cka,
  U afrova te shoh, gjemimet valle c'qene.
  Gjethe te rrezuara si krahe zogjsh ne nje hata,
  Dhe nje bresher si shtresa perlash mbulonte dhene.

  C'jane ato zonja, valle, qe shkundin qafat atje lart
  Qe si bresher shkundin perlat, stolite?
  Dicka ka ndodhur, pa dyshim D*cka
  Ne toke, ne qiell, ne shpirtera.

  Dicka ka ndodhur
  vec tek ti perhere
  Ne trurin tend e jashtezakonsheme ngjan gjithecka
  Kurse ne te vertete
  Dimri erdh ne dere
  Kjo vec ka ndodhur e gje tjeter ska.

  2.

  Floket gjysem te ngrire
  Te ftohur krejt
  Si nga qendra e dimrit
  Ti erdhe drejt.

  Ca kokerriza bresheri
  Solle me vete qe jashte
  Qe kishte D*cka nga qielli
  Kjo dukej haptas.

  Dicka nga drite e tij
  Opake, enigmatike
  Kokrrizat e bresherit
  Shkrinin pike pike

  3.

  Perskaj raftesh te bibliotekes se bardhe
  Pasi ike, une qendrova ne qoshe
  Hija e mbretit Hamlet u cfaq
  dhe u zhduk ngaqe s'ishte e nevojshme.

  Deliri shumegjuhesh i Xhojsit
  Me ofron sherbimin e tij
  E gjate eshte pasditja me thote
  Ne pune mund te te hyj.

  C'dialoge te dashuruarish, te ndaresh,
  C'letra, c'memuare te hap?
  Ja gjysmepercart murmurisin ne qoshe
  Zelda dhe Skot Fizxherald.

  Po une largohem me tutje
  Ne rafte te tjere ik
  Me fal, Volodja Majakovski
  Me fal, dhe ti Lili Brik.

  kaloj ngadalshem bri raftesh
  Ke do te doja te ngjallej serish?
  te pyesja per ferrin Danten,
  Gjithcka e ka thene imtesisht.

  Ti beja ndoshta Eskilit
  Nje naive, vulgare, pyetje
  Me te mira ishin dramat qe humben
  Nga ato qe kane mbetur?

  Iki me tutje, e pafundme
  prej tyre me ngjan kjo dhome
  Ja Pushkini, hapat i ndal
  Per Ana Kernen tregome

  ndonje dite pa dyshim ka ardhur
  Ne floke me kokrriza bresheri?
  me trego shkrirjen, denesen
  Dhe kthimin pasatj ne perla.

  Me trego atje thelle nen toke
  Poeti ditet si i ngrys,
  Atje ku nuk mberrin lavdia
  E as turpi, natyrisht, nuk mbrrin

  4.
  Porsi cifuti i kthyer ne fe tjeter
  Ia behu shiu i konvertuar ne bresher

  sa here shiu ne qelqe do trokase
  Ti do te vish ketu dhe ne mos ardhsh

  Qofsh si muzike, si pikellim apo si kryq
  Une do te njoh e do te cohem vrik.

  Dhe si ai qe guackes perlen ia merr
  Nga muzika, kryqi a vdekja do te te nxjerr...
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:01

  I KUSHTOHET V.

  Germėn e parė tė emrit tėnd
  E shkrova nė krye, nė tė djathtė tė vjershės.
  Kėshtu njė grumbull rosash tė egra,
  Nė formė V-je, ikin larg nė qiellin e bardhė tė vjeshtės.

  Ti vazhdimisht largohesh, largohesh,
  Del prej meje, prej rreshtave, prej pritjes.
  Kur ktheva kokėn prapė,
  Bosh ishte qielli
  Dhe hapėsirė e bardhė bosh ishte.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:01

  U ZUNĖ RRUGĖT

  U zunė rrugėt me dėborė,
  Afėr teje s’mund tė vi.
  Rri dritareve me orė,
  Nė mendime futur rri.

  Era zė tė ulėrijė ;
  Gjithė rrugėt mbenė shkret…
  Bora s’ka ndėr mend tė shkrijė.
  Ti siē duket nuk mė pret.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:01

  Motive me diell

  Mbi liqenjte e Lures po bie mbremja
  Muzgu rrjedh nga majat e pishave neper
  .....................................trungjet e kalbur
  Grumbullohet ne pellgje te vegjel
  Kullon pastaj neper furcen tende te dridhshme

  Shpejto
  U be vone

  Kap c'te kapesh nga ngjyrat qe dridhen
  .........................................e ferfellojne
  Duke ikur plot alarm nga mbremja qe i ndjek

  Kap motive me diell...
  Neper furcen tende kurre nata mos kullofte
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:06

  Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.
  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.
  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?
  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:06

  Malli i Shqiperise

  Me ka marre malli per Shqiperine tone.
  Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
  Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush
  Dridhej kalteronte,bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
  Mua bashkatdhetarit.

  Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
  Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ma mbajne,
  Koken do ma tundin,
  Por une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,
  Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
  Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
  shtegtojne

  Per lokomotivat dhe kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat,kopete dhe varret
  Malli me ka marre.
  Malli me ka marre,
  Per shqipetaret.

  Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
  Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
  Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima,
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:06

  Kercenimi

  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar,
  Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete.
  Erdh'pas tij i nenti,i dhjeti radhaz.
  Sa ngadale ne epos mllefi del...
  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:07

  Mall

  Ca pika shiu rane mbi qelq,
  per ty une befas ndjeva mall
  Jetojme te dy ne nje qytet
  Dhe rralle shihemi sa rralle


  Dhe mu duk pak e cuditshme
  Si erdhe kjo vjeshte, ky mengjes
  Qiejte e ngrysur pa lejleke
  Dhe shirat pa ylber ne mes


  Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
  Sec mu kujtua sot per dreq:
  ' Te zgjuarit jane bashke ne bote,
  Kurse te fjeturit jane vec"


  Ne c'ender kemi rene kaq keq,
  Qe dot s'po zgjohemi valle
  Ca pika shiu rane mbi qelq
  Dhe une per ty ndjeva mall.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:07

  Ky Dimer

  C'i gjate ish ky dimer, c'i pafund.
  E lodhur pudra mbi fytyren tende.
  I mpire eshte gezimi, thua s'ngjallet dot.
  Apo si ai q'u dergj nga nje lengate e gjate.
  S'do mekembet kurre ashtu sic qe?

  C'i gjate ish ky dimer, c'i ftohte ish.
  Ne pusin e ndergjegjes mezi ndihen
  Tingujt kambanash si renkim te mbyturish.
  Ato gjithashtu vdiqen, dot s'i ngjall,
  Sa gjera u vyshken, me e keqe se vete vdekja
  Ish vyshkja e tyre e ngadalte, o Zot.

  C'i gjate ish ky dimer, c'i pashprese ish.
  Kinezet qe s'duken me ne udhekryq rrugesh
  Por vete ata s'kane vdekur: qelqe dritaresh
  Te stilit q'ata sollen vezullojne ngriraz
  Duke derguar ftohtesine e tyre
  Mbi mijera fytyra si prej maske kalimtaresh

  Sa kohe valle do ti duhet
  Genit te races ate maske te shpelaje
  Apo ne luften e maskes me lekuren
  Maska do te fitoje me ne fund?
  ?'i gjate ish ky dimer, ?'i acarte ish,
  Mbi varrin e tiranit monoton
  Shiu po bie. Ka gjume a s'ka nen dhe?

  ?'i gjate ish ky dimer, ?'i vrerosur ish.
  E lodhur pudra mbi fytyren tende.
  Nen pluhur tempujsh, i lodhur shpirti im.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:08

  Llora

  -I-
  Llora
  Prape mu kujtove, Llora.
  Dashurine tone te shkuar
  Prape ripertyp
  Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
  Naten
  Ne grazhdin e rrethuar nga bora.
  Po ripertyp
  Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
  Borite dhe katroret mizeri te taksive,
  Tabelat e kafeve plot drite,
  Afishe, stacjone metroshe
  Ku me ty brodha
  Nofullat e zemres
  Me dhembin
  Llora.


  -II-
  Tani shiu godet me shkelma xhamave.
  Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
  Llora,
  Me ka marre malli,
  Mall boje hiri.
  Tani nata si nje mbulese vigane
  qendisur me drita aneve
  Karrfosur me paralele dhe meridiane
  Nga lindja ne perendim,
  Na mbulon e shqetesuar.
  Ne shtrihemi nen te,
  Si ne ethe zbulohemi
  Te ndare,
  Te larget,
  Te vetmuar.
  Pati nete
  I qullur nga stuhia jote
  Heshtja prane teje dhe pasjonit te marre
  Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
  Si mbi nje kryq te madh
  Te bardhe.
  Ne fillim e mora kaq lehte.
  Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
  S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
  Do te kryqezohesha mbi ty.


  -III-
  Ja
  Vetetimat e bardha ne qiej
  Adresen tende shkarravisin.
  Sikur keto re
  Te perhimta
  Te ngarkuara
  Te ti dergoja si letra, Larisa.
  Letra ...
  Nga tere letrat qe shkrova
  Sdi pse te dergova ate me te marren
  Pas se ciles si personazh Dostojevski
  Te thashe njeqind here "me fal!"
  Me pas ate faj per ta shlyer
  Doja te te shkruaja por me kot.
  Lapsi me ngrinte mbi leter
  Dhe une ngrija si robot.
  Ti u ngryse kur ta shpjegova,
  Veshtrimi t'u err, t'u mpi,
  Si syte e falltarit kur pikasin
  Midis fallit kumtin e zi.
  Dicka qe prishur ne bote
  Ne zemrek te saj, ne aks.
  Ikje e letrave si e zogjve
  S'parandillte vec dimrin plak.


  -IV-
  Keshtu pra te ti nisja keto re
  Gjer ne vilen tende ne rrethine te Moskes.
  Ti ne mesnate e hutuar atje
  Do te coheshe nga gjumi
  Tek xhami t'afroheshe:
  C'ndodh keshtu?
  C'eshte kjo gjeme,
  Ky shi her i merzitur, her i rrepte,
  Keto vetetima,
  Keto rrufe?
  Dhe do te rrije gjithe naten tek dritorja
  Rete te deshifroje,
  Llora.


  -V-
  Zor se ne jete do te takohemi.
  Adresat humben,
  S'ka me letra.
  Ti mjegullat,
  Une rete
  Do ti dergojme njeri-tjetrit
  Gjersa dhe vete
  Te mjegullohemi.


  -VI-
  Me kujtohet, gazetat hapa ne mengjes
  Si nje terbim, si nje shkulm ere,
  Shkronjat vallzonin si ne ethe:
  Prerje. Prerje. Prerje.
  Prerje mardheniesh diplomatike
  Kurre s'do te shoh ty.
  Ambasadat u mbyllen.
  Pasaportat,
  Vizat
  Rame ne zi.
  Mbi ijet e tua te bardha
  Ra pluhur.
  Mbi syte e tu.
  Larisa diplomaticeskaja
  C'ndodhi ne bote keshtu?


  -VII-
  Qendrova perpara globit.
  Ballin e nxehte mbeshteta
  Mbi rrudhat e meridjaneve
  Do te desha te pija me globin,
  T'endeshim te dy te dehur,
  Ai mes kozmosit,
  Une rrugicave te Tiranes.


  -VIII-
  Nga erdhi kjo dashuri
  Ne kohen kur turp me vinte nga fjale.
  Ishte me siguri si ndeshkimi
  I atij qe me tempullin tallet.
  Njohja ne stacjonin Konsomolskaja
  Banale si rrallehere ish
  Numri i telefonit
  Numri i telefonit shkarravitur shkujdesshem
  Me te kuq buzesh
  Barbarisht.
  Restorant Leningradi
  Shampanje
  Snobizem i dyanshem.
  Kotni.
  Perlat, secili, pse valle
  Perpiqet ti fshihte ne thellesi?
  Nje te kollur si prej prostitute
  Ajo nxirrte ore e cast si mburoje,
  Ndersa une ngukembe se nga lirat,
  Merrja vesh me pak se nga futbolli.
  Vec te port e shtepise
  Nen ca jargavane
  Ajo psheretiu njerezisht
  Dhe iku me vrap pas puthjes se pare
  E kthyer ne madone serisht.


  -IX-
  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Naten avjoni u ul n'aeroport.
  C'pati mes nesh,
  Llora,
  Harrese, ftohje, abort?
  Tek dera e avjonit era te priste.
  Zemra ime me debore u mbush
  Si nje vetmi e madhe zbrisja
  Po n'aeroport.
  Askush.
  askush.
  Hamej, merrini keto valixhe.
  Te renda?
  Jane mbushur me pritje.
  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Ti s'dija c'kishe, s'me prisje.


  -X-
  Ne kafe artistike bashke jemi prape.
  Jashte debora ruse.
  Brenda ti.
  Shkrofetin brenda meje geni i rraces:
  Prape me sllaven ben dashuri.
  Pusho, gen i vjeter i rraces,
  Ne thellesi, ne humnere hesht,
  Nese jetes sime do ti duhej nje kryq
  Kryqi im ajo le te jete.


  -XI-
  Dhe ja gdhiu mengjesi plot gazeta.
  I ngrysur, shpresepak, shteteror,
  Kemi flakur te dy mburojat,
  Si qelqi te thyeshem jemi prore.
  Ku jane ditet e shkudesshme.
  Te djelat mendjelehta, te martat,
  Kur ti me shthurjen une me njorancen
  Vertiteshim si me maska?
  Tani qe te tjeret rresht vune maskat
  Ne papritur i hoqem ato
  Fishkelle, uleri ere e marre,
  Oren e ndarjes kendo!


  -XII-
  Ndarja ...
  Nje fjale goje
  Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta qit.
  Te ndertosh nje ndarje per te qene
  Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.
  Si yjet jane vertete dashurite,
  Kerkojne hapsira te medha e po aq mund.
  por jet e njeriut s'eshte galaktike
  Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.
  Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
  Per dashuri,
  Per ndarje,
  Harrese.
  Pleksen dashurite dhe ndarjet dhe harrimi
  Kengetor i thinjur shetites syqorruari ...
  Era e nentorit
  Librin e trete te vjeshtes
  Shfleton dhe mbyll duke uluritur trishtuar.
  Te gjitha keto rikujtoj
  Ripertyp.
  Ne dhembe guret e pendimit me kerrcasin,
  Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.
  Keshtu pra, Larisa, moskovitja.
  Keshtu pra, Llora.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:09

  Varri

  Jashte ngrene, piramiden e turpit
  Me ulerima, brohoritje, thirra vaj.
  Dritaret une i mbylla trishtueshem,
  Te mos hyje zhurme e tokes, pluhuri i saj.
  Shkretetire grimcash, parullash.
  Sahare plenumesh. Te kercet
  Ne dhembe kuarci i frazave,
  Te vdekura qysh nga viti '40.

  Jashte ngrene piramiden e turpit
  Te murtajes, te Hoxhes se zi.
  Ndersa une prane oxhakut te studios
  i vetem mbi varrin e tij.

  I thelle ky varr duhet te jete
  Qe piramiden ta gelltise krejt
  Qe prej gropes se tij te mos dale
  As hoxha, as fantazma e vet.

  Mih e germo dite e nate
  Thellohu kon dantesk.
  Me emrin varrmihes do ta nderroja
  Prej kohesh emrin poet.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:09

  Unė pashė lulet e para

  Unė pashė lulet e para
  qė ēelen kudo pėrmbi dhe
  Pashė zogjtė e parė shtegtarė
  q'u kthyen sėrishmi tek ne

  Nė brigje, nė kopshte, nė ara
  gjithēka ėshtė e parė, gjithēka
  Ndėrmend dashuria e parė
  ato kur i pashė mė rą.

  Do vyshken tė gjitha tė parat
  dhe prap do kthehen ato
  pėrveē dashurisė sė parė
  as vyshket, as kthehet ajo...
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:09

  Nė Parkun qė e Mbuluan Fletėt


  Nė parkun q'e mbuluan fletėt
  Tė dy ne ecim qetėsisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim tė verdhė natyrisht.

  Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
  Ju fanit njė muzg i vonė
  Ky park q'e kan' mbuluar fletėt
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

  Nga vagabondėt me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tėnd as dinosaurėt
  Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

  Qė ti tė vije kaq e bukur
  Me kėta flokė, me kėtė hap
  Toka tė egrėn klimė e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

  Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
  Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
  Qė te kjo botė tė vije ti...
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:10

  Njė Vajzė

  Duke tė puthur, pa tė dashur
  Nė shpirt ai ty tė plagoi
  Buzėpėrgjakur nga tė kuqtė e tu,
  si vrasės tinėz shkoi


  Krenar qė ty "tė shtiu nė dorė"
  Gjith' shokėve emrin tėnd ua tha.
  Pranė gotės sė birrės pėr ty folėn
  nė park, tė dielave ata.


  Dhe ti e vetme mbete, bosh
  mbenė sytė e ty nė net bilbilash
  Si sheshi i shkretė, ku posa ndodhi
  Njė katastrofė automobilash.


  Tani kur shkon Rrugės sė Dibrės
  Ata me sy tė ndjekin pas
  Pataj me bėrryl i bien shokut
  "E sheh filanen? E ka pas..."


  Dhe ti ul kokėn shpejton hapin
  T'arrish tek shoqja sa mė shpejt
  Tė pėrsėrisėsh fjalėt standart:
  "Ah, njėlloj janė tė tėrė djemtė"


  Tė dyja t'ulura pranė radios
  Do ndizni heshtur njė cigare
  tek supi i saj, nėn fjalė lajmesh
  njė ēast dremitja do tė t'marrė


  Dhe do tė tė ēojė tek njė rrugė tjetėr
  M'e gjerė, m'e bukur dhe mė e re
  Atje nė sfond fabrikash, njerėzit
  Nga kembėt s'do tė tė venė re.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:10

  Mesueset e fshatit


  Ne udehkryqe ndane xhadeve
  Ditet e shtuna dalin shpesh
  Dhe zgjatin doren nga makinat
  Here dy nga dy here vec e vec

  Po shpesh ata qe jane brenda
  me njeri-tjetrin shkembejne fraza
  Si shume pretendime kane
  Mor shoku Jani , keto vajza

  Dhe jane ata qe bejne zhurme
  Qe kane per vete dyzet goje
  Qe i shkruajne leter presidiumit
  Per nje guzhine po t'ju mungoje

  Dhe ato presin makinen tjeter
  Atje ne rruge atje ne shi
  Ato te urtat gjer ne dhembje
  Te thjeshtat gjer ne madheshti

  Tek presin , java qe kaloi
  U kujtohet si ne tym
  Klasa me nxenesit, gabimet
  Q'u perseritn ne hartim
  Ne mbremje radion degjon njera
  Tjetres ne medn i vjen serish
  Shikimi i fotoreporterit
  Q'andej kaloj rastesisht

  Koha e fejeses i ka ardhur
  Dikujt ndoshta i shkon cdo dite
  Pluhur i shkumesit, vello e bardhe
  U bioe mbi supe e i trondit

  Pos'ngrene ato boten ne kembe
  Ne komitet ne ministri
  Ato te urtat gjer ne dhembje
  Te thjeshtat gjer ne madheshti.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:11

  E vėrteta pėr Kadarenė : ‘Nobeli’, Akademia Suedeze

  E vėrteta e refuzimit tė ‘Nobelit’ pėr Ismail Kadarenė do tė mund tė mėsohet vetėm pas 35 vitesh! Historia e vitit 1994, kur shkrimtari i njohur nuk arriti tė merrte ēmimin prestigjioz nė letėrsi edhe pse ishte kandidat serioz pėr tė, ėshtė mbyllur tashmė nė arkivat e Akademisė dhe nuk do tė dalė prej andej deri sa tė pėrfundojė periudha e ruajtjes sė sekretit. Carola Hermelin, asistente e Komisionit tė Nobelit tė Akademisė Suedeze, deklaroi dje pėr “Gazetėn Shqiptare” se tė gjitha materialet e arkivės lidhur me kandidaturat pėr ēmimin nė letėrsi, pėrfshi kėtu edhe letrat qė mund tė jenė shkruar pro dhe kundėr kandidaturės, janė konfidenciale pėr njė periudhė 50-vjeēare. Hermelin shpjegon se e gjithė kjo ėshtė e pėrfshirė nė rregulloren e akademisė dhe se tė gjitha dokumentet do tė jenė tė vlefshme pėr publikun, por vetėm pas kėsaj kohe. Historia e refuzimit tė ‘Nobelit’ pėr shkrimtarin e njohur u rikthye nė vėmendje pak ditė mė parė, kur vetė Kadare deklaroi se ambasadori shqiptar nė Suedi nė kohėn kur ai ishte kandidat pėr ‘Nobelin’ kishte bėrė fushatė kundėr dhėnies sė ēmimit pėr tė, duke i shkruar njė sėrė letrash Akademisė Suedeze.
  Kadare nuk ka pranuar tė nxjerrė emrin e ish-ambasadorit nga goja e tij, ndėrkohė qė tė afėrmit e tij pohuan se ky ėshtė Bardhyl Kokalari, i cili ka qenė ambasador nė Suedi gjatė viteve 1992-1995. Deklarata e shkrimtarit Ismail Kadare ka hapur shumė debate edhe midis shkrimtarėve tė tjerė. Disa thonė se nuk ka qenė Bardhyl Kokalari njeriu qė ka folur kundėr Kadaresė, ndėrsa shkrimtarja Natasha Lako pohon tė kundėrtėn, duke e quajtur veten dėshmitare e kėtij skandali. Ish-ambasadori Bardhyl Kokalari deklaroi pak ditė mė parė pėr “Gazetėn”, se “nuk ka shkruar asnjė letėr kundėr Kadaresė”. “As mė ka shkuar ndėr mend t’i shkruaj letėr Akademisė pėr tė kundėrshtuar nominimin e Kadaresė pėr ēmimin ‘Nobel’. Nė atė kohė unė kam qenė ambasador i Shqipėrisė nė Suedi, ēka do tė thotė kam qenė nė funksion e nė mbrojtje tė shqiptarėve e jo kundėr tyre, e mbi tė gjitha kundėr njė shkrimtari si Kadareja”.

  Ndėrkohė, Natasha Lako, shkrimtarja dėshmitare e humbjes sė ēmimit ‘Nobel’ nga Ismail Kadare nė 1994, i ka hedhur poshtė pretendimet e ish-ambasadorit Kokalari, se ai nuk ka ndikuar aspak te Akademia Suedeze pėr t’i hequr ēmimin nga duart Kadaresė. “Ai ėshtė njė mjeran, i mbėshtetur nga shumė tė tjerė”, - tha Lako, nė njė intervistė dhėnė “Gazetės”, duke dėshmuar se ambasadori dhe shumė tė tjerė tė nxitur prej tij i kanė dėrguar letra nė kėtė kohė Akademisė Suedezė pėr tė kundėrshtuar ēmimin ‘Nobel’ pėr shkrimtarin Ismail Kadare.
  _________________
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:12

  Ti dhe Hena

  Kėsaj nate me hėnė tė vjeshtės
  Dola fushės tė bredh kuturu
  Retė shtuhen me vrap pa reshtur
  Hėna duket aty-kėtu


  Porsi retė mendimet e mia
  Po mė shtyhen ndėr mend mė shpesh
  dhe pas tyre gjithnjė gjendesh ti
  si kjo hėnė qė duket mes resh.


  Hėna shpejt do tė zhduket dhe netėt
  do tė mbeten pa tė kurse ti
  nė ėndėrrimet e mia pėrjetė
  perėndim s’do tė kesh kurrsesi.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:12

  Ti qave

  Ti qave dhe me the me zė te ulet
  Se une te trajtoja si prostitute.
  Athere loteve te tu s’ua vura veshin
  Te desha, pa ditur se te desha.

  Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m’u duk,
  Athere kuptova c’kisha humbur,
  C’kisha fituar kuptova gjithashtu.

  Me rrezellinte si smerald merzitja,
  Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re…
  Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
  Sepse seicila m’e bukur se tjetra qe.
  Se ish i tille ky koleksion bizhush
  Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
  Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
  Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:12

  Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.
  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.
  C’te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?
  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/6/2009, 10:13

  -
  EDHE KUR KUJTESA


  Ismail Kadare
  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s’do tė harroj.
  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.
  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje…
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė
  _________________

  Sponsored content

  default Re: zgjodhem nga Ismail Kadare

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:29