cikel poetik nga Demir Krasniqi

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default cikel poetik nga Demir Krasniqi

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/7/2009, 20:11

  DEKLARATA
  E PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS

  Oh, mbarė Kosova n’
  kėmbė ėshtė ngritė ,

  Delegatėt ka porositė
  –

  Tė shpallė aktin
  e Pavarėsisė ,

  T’i hapė rrugėn demokracisė
  !


  Zėri i popullit po na thėrret
  –

  Pėr vend tonė -
  t’ vendosim vet !

  T’ jemi Zot t’ Atdheut
  tonė –

  Kėmba e huaj t’ mos na sundojė
  !


  Delegatėt si kreshnikė
  ,

  Nė Prishtinė, mė
  2 Korrik ,

  Para tankeve tė Serbisė
  –

  Shpallėn aktin e Pavarėsisė
  !


  Shpallė Kosova – PAVARĖSI
  ,

  Shpallet KOMB , e jo “KOMBĖSI
  “!

  Popullata e mbarė
  shqiptare –

  T’ i gėzojė t’ drejtat
  gjithėkombėtare !


  Delegatėt, trima e trimėresha
  ,

  Si luaj e luanesha ,
  Me vullnetin e gjithė
  njerėzisė –

  I dhanė vulėn historisė
  !


  O, rroftė Kosova , rroftė
  Flamuri ,

  Me djem trima – zemėrguri
  !

  As n’ Ballkan, as tej oqeani
  –

  S’ na pėrēanė pėr jetė
  dushmani !


  Shumė urime nga mbarė
  bota –

  Faqebardhė tė prej
  Evropa !

  T’ pret Brukseli e Amerika
  –

  Me fat t’ qoftė Ty , REPUBLIKA
  !


  Gjilan, mė 02.07.1990.


  KUSHTETUTA
  E 7 SHTATORIT


  O, delegatėt popullorė
  ,

  Mblidhen tok, mė 7 SHTATOR
  ,

  N’ bazė t’ vendimeve tė
  2 KORRIKUT –

  Ia mėsynė Grykės sė
  Kaēanikut .


  O, n’ Kaēanik, n’ qytet
  tė dritės –

  Mbajnė KUVENDIN E REPUBLIKĖS
  .

  Shpallė Kosova – KUSHTETUTĖN
  ,

  VETĖVENDOSJEN DHE SHKĖPUTJEN
  !


  O, shpallė Kosova: REPUBLIKĖ
  ,

  SHTET I LIRĖ DEMOKRATIK ,
  SHTET I KOMBIT TONĖ SHQIPTARĖ
  DHE PAKICAVE KOMBĖTARE .

  O, SHTET SOVRAN E JURIDIK ,
  TERITORI I SAJ, UNIK ,
  Ka themelet t’ forta si guri
  ,

  STEMĖN, HIMNIN DHE FLAMURIN
  .


  O, moj Kosovė, Ty, t’u
  shtoftė buka ,

  Me fat t’ qoftė Ty, KUSHTETUTA!
  O, moj Kosovė, Ty, t’u
  shtoftė rrita ,

  Me fat t’ qoftė Ty, REPUBLIKA
  !


  Gjilan, mė 07.09.1990.


  ***** Shėnim
  plotėsues:  Autor
  i teksteve , melodive dhe interpretues i kėtyre dy kėngėve
  ėshtė Demir KRASNIQI . Qė tė dyja kėto kėngė, po mė 1990,
  janė incizuar dhe publikuar pėr opinion , pėrmes audio-kasetave tė
  botuara nė Produkcionin Muzikor “ZĖRI I KOSOVĖS”, ku producent
  dhe redaktor pėrgjegjės i kėtij programi ishte i ndjeri Musa Tolaj,
  nga fshati Skivjan i Gjakovės, tė cilit mė vonė forcat paramilitare
  serbo-ēetnike ia dogjėn shtėpinė dhe studion muzikore nė Prishtinė,
  kurse atė e masakruan mizorisht !


  Atij, i qoftė
  i lehtė dheu i Kosovės martire , ndėrsa kujtimi pėr te, do
  tė rrojė krenarė gjithmonė nė zemrat tona
  !


  Po
  kėto dy kėngė, janė botua dhe publikua mė vonė edhe nė librin
  tim tė parė, me titull:”MALLĖNGJIME E USHTIMA”, nė Gjilan, mė
  1993, faqe 171 dhe 173.


  Ata
  qė i kanė tė freskėta ato ditė dhe atė
  kohė, do ta kuptojnė mė lehtė se sa ishte e rrezikshme
  kėndimi, botimi dhe publikimi i kėtyre veprave nė atė kohė !


  Gjilan, mė
  02. Korrik 2009. Demir KRASNIQI
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default AUTO-EPIGRAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL

  Mesazh nga shaban cakolli prej 10/7/2009, 20:50

  AUTO
  – EPITAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL


  Se
  nė kėtė botė , ēdo gjė ėshtė gėnjeshtare
  , mashtruese dhe se gjithēka qė ka lindur do tė pėrfundojė
  me vdekje , kėtė mė sė miri na e dokumenton kėngėtari popullor
  legjendar Qamili i Vogėl , i cili i vetėdijshėm se “ vdekja ėshtė
  mė afėr se kėmisha e veshur “, plot pesė vjet para se tė vdiste
  ( nė moshėn 62 vjeēare , gjatė njė sėmundje tė rėnd , nga e
  cila mendonte se do tė vdes ) e thuri auto-epitafin e vet me titull:
  “VJERRSHA IME”, tė cilėn e kishte lėnė amanet qė tė ia shkruajnė
  mbi rrasė tė varrit tė tij !


  Kėtė
  auto- epitaf , Qamili i ndjerė e kishte fshehur thellė nė
  dokumentacionin e tij krijues , me qėllim qė tė mos ia shohin
  familja e tij, para se tė vdiste !


  Auto-epitafin
  nė dorėshkrim e kishte gjetur vajza e tij, Shqipja , gjatė hulumtimeve
  tė dokumentacionit dhe arkivit krijues tė babait tė saj .  VJERRSHA IME


  O,
  ju shokė, miq dhe dashamirė ,


  Kur
  t’ kaloni ndo ‘i herė k’tu pari –


  K’theni
  e m’ k’qyrni ku jam i shtrirė ,


  Ndoshta
  pak ju hiqet malli !  Kėto
  fjalė qė janė n’ kėtė guri –


  Pėr
  kujtim Ju, ua lash n’ atė jetė ,


  Se
  jam kenė gjithmonė i Juaji ,


  Ju
  kėndova pa hiq pritesė !  Njė
  pjesė t’ botės e kėrkova ,


  Tuj
  kėndu’ ndėr mėrgimtarė...


  Me
  dėshirė gjithmonė iu kėndova –


  Veē
  me i kėnaqė kah ka shqiptarė !  Pra
  , m’ kujtoni , or shokė tė mi ,


  E
  mos harroni kėt’ arshik tė vjetėr ,


  Se
  jam kenė nji sevdali ,


  I
  mirė e i keq – si unė s’ keni tjetėr !  62
  vjetėt , unė qė jetova –


  Nuk
  u ngina me atė jetė !...


  Boll
  fort para, qė u mundova ,


  Por
  s’ ish ēare pėr pa vdekė !...  ***** Kėtė
  auto-epitaf Qamili i Vogėl e kishte shkruar nė Prishtinė, mė datėn
  07.06.1986, kurse ka vdekur pesė vjet mė vonė, mė 04.11.1991.


  Demir KRASNIQI “Qamili i Vogėl –
  zė qė nuk shuhet”- Gjilan, 1995.

   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:31