NGA TRADITA JONĖ

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default NGA TRADITA JONĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/8/2009, 18:35


    MOTRAT MUSTAFA
    – KĖNGĖTARE ME TRADITĖ DHE KULTURĖ
    UNIVERSALE KOMBĖTARE
  Dasmat dhe ahengjet popullore sot


  Sezoni
  i pushimeve verore nė periudhėn prej datės 15 Korrik deri mė
  datėn 15 Gusht, ka shumė vite qė ėshtė shndėrruar
  nė sezon tė dasmave, fejesave, martesave, konagjeēeve , synetive
  dhe ahengjeve tjera familjare .


  Kėtė
  sezon e ka imponuar realiteti kohor mbi trojet shqiptare, nga se tė
  pakta janė ato familje tė cilat nuk i ka prekur virusi i
  kurbetit, apo mėrgimit. Por, edhe ato pak familje tė cilat nuk i ka
  prekur ky virus, nuk kanė shpėtuar pa u prekur nė rrethin e gjerė
  familjarė, nė rrethin miqėsor dhe nė rrethin e ngushtė shoqėror
  .


  Andaj,
  nė kushtet dhe rrethanat e krijuara nga virusi i kurbetit, nė
  ditėt e sotme ėshtė e pa mundur qė ndonjė familje ta organizojė
  ndonjė aheng familjarė, dasmė, fejesė , apo ndonjė ceremoni tjetėr
  tradicionale familjare dhe tė mund t’i tubojė tė gjithė rrethin
  familjarė, rrethin miqėsor, apo rrethin shoqėror, nga se shumica
  e njerėzve tanė janė tretur anė e kėnd rruzullit tokėsor, duke
  bredhur rrugėve tė kurbetit tė zi, duke kėrkuar punė dhe kushte
  mė tė mira pėr tė mbijetuar, duke u ndarė nga familja, vendlindja,
  atdheu, dasmat, vdekjet dhe nga gjithė bota e tė gjallėve me tė
  cilėt kanė lindur, janė rritur dhe e kanė ndarė sė bashku tė
  ėmblėn dhe tė hidhurėn !  anėn tjetėr, nga rrethanat e rėnda ekonomike dhe papunėsia e madhe
  qė mbretėron nė Kosovė, por edhe nė mbarė
  trojet tjera etnike shqiptare, edhe ato familje qė kanė ngelur tė
  vetmuara pa njė pjesė mė vitale tė pjesėtarėve tė tyre, pėrkundėr
  dėshirės sė madhe tė tyre qė tė bėjnė ndonjė dasmė martese,
  fejese, apo ndonjė aheng tjetėr familjarė , kushtet e rėnda ekonomike
  dhe varfėria e skajshme nuk ua mundėson qė tė organizojnė kėso
  dasmash e ahengjesh, nga se kostoja e njė dasme, apo ahengu familjarė,
  sot ka njė ēmim shumė tė lartė .


  Duke
  u nisur nga kėto rrethana tė krijuara nga koha mė e re,
  sot familjet shqiptare janė tė shtrėnguara qė dasmat
  e martesave, fejesave dhe gazmendet tjera familjare, t’i organizojnė
  ekskluzivisht nė sezonin e pushimeve verore, gjatė gjysmės sė dytė
  tė muajit Korrik dhe gjysmės sė parė tė muajit Gusht, me shpresė
  se sado pak do tė krijohen kushtet mė tė volitshme pėr t’ u bashkuar
  sė paku njė herė nė vit, me mė tė dashurit dhe mė tė afėrmit
  e tyre, nga se dasmat , as gazmendet tjera familjare nuk do tė kishin
  kuptim, as gėzim pa praninė e tė gjithė njerėzve mė tė afėrm
  tė familjes.


  Pėr
  ta arritur sado pak kėtė qėllim, familjet shqiptare janė
  tė shtrėnguara qė terminet e dasmave tė tyre , t’ i caktojnė
  sė paku 6 muaj mė pėrpara, apo ndoshta edhe njė vit mė pėrpara
  dasmės ! Kėto termine caktohen kaq herėt me tė vetmin qėllim: qė
  tė kenė kohė tė mjaftueshme kurbetēinjtė pėr t’u pėrgatitur
  materialisht dhe me dokumentacione tė nevojshme pėr udhėtime nė
  vendlindjet, familjet dhe atdheun e tyre.


  Nga
  kėto shkaqe, janė krijuar krejtėsisht rrethana tė reja
  nė dasmat tona dhe mė nuk respektohet tradita e vjetėr,
  kur dasmat dhe ahengjet tjera familjare bėheshin ekskluzivisht ditėve
  tė Enjte, apo tė Dielave. Edhe kohėzgjatja e dasmave tona , mė nuk
  ėshtė sikur dikur , qė njė dasmė zgjaste hiq mė pak se tri ditė
  e tri netė , bile nė raste tė jashtėzakonshme , ndonjė dasmė zgjaste
  edhe me javė !


  Tani
  mė nuk shikohet se nė cilėn ditė tė javės do tė organizohen
  ceremonitė e dasmave dhe ahengjeve tė ndryshme familjare, madje ato
  organizohen edhe nė termine tė para-ditės, por edhe nė kohėt e
  mbrėmjes , ku kohėzgjatja e ceremonive dhe ahengut zgjatė maksimalisht
  deri nė 6 orė .


  Ngarkesat
  kaq tė mėdha dhe tė dendura tė gazmendeve tė ndryshme familjare,
  kanė bėrė qė nė kėtė sezon veror, tė shtohet konkurrenca e sigurimeve
  tė lokaleve hoteliere dhe konkurrenca e sigurimeve tė kėngėtarėve
  dhe grupeve tė ndryshme muzikore pėr argėtimin dhe disponimin e mysafirėve
  dasmorė .


  Mu
  nga kėto rrethana, u janė krijuar kushte ideale hotelierėve
  dhe grupeve artistike , qė t’ i vjelin mirė organizatorėt
  e dasmave dhe ahengjeve tė ndryshme familjare, duke akorduar ēmime
  astronomike si pėr shėrbime hoteliere, ashtu edhe pėr shėrbime muzikore
  dhe argėtim tė dasmorėve . Kėshtu qė , duke e respektuar sezonin
  veror qė nė fakt , kalon shumė shpejtė , organizatorėve tė dasmave
  dhe ahengjeve tjera familjare, shpeshherė nuk u mbetet hapėsirė pėr
  tė manipuluar me pėrcaktimin e ēmimeve, por pėr tė tillėt mė
  e rėndėsishmja mbetet sigurimi i lokaleve hoteliere dhe sigurimi i
  kėngėtarėve dhe grupeve artistike, pa i pyetur fare pėr ēmimin?!


  Nėse
  bėjmė njė analizė tė thukėt dhe njė
  matematikė tė thjeshtė rreth shpenzimeve globale tė njė
  dasme sot, na del se pėr to shpenzohen aq shumė para, sa mund tė
  ndėrtohet komplet njė shtėpi mesatare moderne dhe e mobiluar pėr
  banim tė njė familjeje.


  Merrni me mend
  kur njė dasmė ka tė ftuar 300- 500 mysafirė
  dasmorė dhe ata gjatė tėrė natės hanė e pinė nė hotel, apo restorant,
  ēka tė duan dhe pėr secilin person duhet paguar minimum nga 12 Euro,
  ku do tė na del llogaria pėrfundimtare?!


  Pėr
  disponimin dhe argėtimin e atyre dasmorėve, do tė paguhen kėngėtarė
  dhe orkestra me ēmime prej 2500 Euro deri nė 3500 Euro ! Ku janė
  shpenzimet tjera familjare rreth pėrgatitjes sė dasmės nė shtėpi,
  rrobat e nusėrisė, mobilet e dhomės dhe kur tė llogariten tė gjitha
  kėto tė dhėna, atėherė do ta kuptojmė se ēfarė shpenzimesh bėhen
  sot pėr finalizimin e njė dasme familjare?!


  Por,
  tė gjitha kėto shpenzime, mundime dhe pėrpjekje bėhen me tė
  vetmen arsye dhe qėllim:- Qė sė pakut njė herė
  nė vit , tė bashkohen familjet, miqtė dhe shokėt
  pėr t’u parė nė mes veti, pėr t’u ēmallė, pėr t’u argėtua
  sė bashku, pėr tė kėndua e vallėzua sė bashku, e pastaj sėrish
  do tė vazhdojė ndarja, malli , lotėt, dhembja dhe etja pėr t’
  u parė me njėri – tjetrin plot 11 muaj deri nė verėn tjetėr ,
  kur nuk do tė dihet se kush do tė lindė, kush do tė martohet, as
  kush do tė largohet nga kjo botė ?!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: NGA TRADITA JONĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/8/2009, 18:36

  Njė
  dasmė qė do tė mbahet mend pėr tė
  mirė dhe tė mbarė  Mėrkurėn mbrėma, mė datėn 29 Korrik tė vitit 2009, miku
  im, poeti popullor dhe adhuruesi i flakėt i kėngės dhe folklorit
  tradicional popullor, zotėriu Vahid Nasufi nga Kėrēova , mėrgimtarė
  nė Zvicėr , kishte organizuar dasmėn e martesės sė djalit
  tė tij tė hasretit – Arlindit me Dėshirėn nga Kėrēova .


  Pėr
  kėtė dasmė tė madhe familjare , Vahidi qė herėt
  kishte rezervuar Restorantin ekskluziv “Dardania” nė Kėrēovė
  dhe krahas tij, kishte rezervuar qysh herėt yjet e Estradės kosovare
  – Motrat Mustafa me orkestrinėn e tyre , qė do tė kujdeseshin pėr
  ahengun , argėtimin dhe disponimin sa mė tė mirė tė mysafirėve
  tė tij dasmorė .


  Pronari
  i kėsaj dasme, z. Vahid Nasufi , i kishte ftuar mysafirėt e tij, plot
  6 muaj pėrpara ditės sė caktuar pėr kėtė dasmė . Kishte ftuar
  shumė familjarė, miq, shokė, dashamirė , jo vetėm nga Kėrēova
  , por gjithandej trojeve dhe krahinave shqiptare, po edhe shumė miq
  e dashamirė nga diaspora . Numri i mysafirėve pjesėmarrės tė kėsaj
  dasme ishte vėshtirė tė pėrcaktohej edhe pse salla e restorantit
  ishte mjaftė e madhe , dukej se po gumėzhinin mysafirėt mu sikur
  bletėt nė hojet e koshiqeve tė tyre .


  Zoti
  i dasmės , bashkė me familjarėt e tij, i mirėprisnin mysafirėt
  dasmorė tė rreshtuar para hyrjes sė restorantit, mu ashtu si qė
  ėshtė mikpritja tradicionale shqiptare dhe pėr secilin mysafir angazhoheshin
  qė t’ i vendosin nėpėr ulėset dhe tavolinat meritore.


  Ajo
  qė na ra nė sy qė nė hyrje tė restorantit
  e qė dallonte nga shabllonet e traditave tė vjetra , ishte fakti se
  nė kėtė dasmė askush nga mysafirėt dasmor nuk ishte i ngarkuar
  me dhurata tė shtrenjta e pompoze, sikur qė shihej dikur nė dasmat
  tjera , por tė gjithė i kishin duart e lira dhe tė zbrazura ?!  Stop dhuratave ,
  “urimeve dhe pėrshėndetjeve” dasmore !  Ajo
  qė na befasoi pėr tė mirė dhe tė mbarė
  nė kėtė dasmė, ishte thyerja e njė shablloni tė
  vjetėr tradicional, nga ana e Zotit tė dasmės – Vahid Nasufi ,
  i cili pėr herė tė parė nė historinė e dasmave tona popullore
  , nė ftesat e dėrguara pėr pjesėmarrje tė mysafirėve nė dasmėn
  e martesės sė djalit tė tij, pos fjalėve mė tė pėrzgjedhura qė
  i kishte shprehur nė ato ftesa, kishte bėrė edhe njė befasi tė
  kėndshme dhe tė pa parė deri mė sot , ku nė njė shtojcė speciale
  tė shkruar me ngjyrė tė kuqe, kishte shkruar kėshtu:


  “Ju
  lutemi, qė tė mos na sillni dhurata dhe tė
  mos dėrgoni “urime e pėrshėndetje” pėrmes ansamblit muzikor
  gjatė dasmės “!


  Kjo
  “vėrejtje” nga ana e Zotit tė dasmės, sikur ua lehtėsoi frymėmarrjen
  dhe pjesėmarrjen tė gjithė atyre dasmorėve dhe dashamirėve tė
  cilėt kishin marrė rrugė pėr nė dasmėn e tij nė Kėrēovė .
  Por, njėkohėsisht kjo “vėrejtje” u mirėprit nga tė gjithė
  dasmorėt , nga se blerja e dhuratave tė shtrenjta pėr t’i dėrguar
  nėpėr dasma dhe porosia e kėngėve nė formė tė “urimeve dhe
  pėrshėndetjeve” pėrmes mikrofonit dhe kėngėtarėve tė dasmės,
  shumė kėnd e vė para aktit tė kryer , nga se shumica prej tyre nuk
  posedojnė kushte tė mira materiale pėr tė blerė dhurata luksoze
  dhe pėr tė porositur nga disa herė kėngė nė formė tė “urimeve
  dhe pėrshėndetjeve tė veēanta”, andaj edhe bien nė pozita tė
  pa lakmueshme para dasmorėve tė tjerė , nga tė cilėt me siguri
  se do tė ndaheshin tė turpėruar dhe kokulur !


  Lidhur
  me eliminimin e kėtyre dy dukurive tė praktikuara kohė
  tė gjatė nėpėr dasmat dhe ahengjet tona popullore , Zoti
  i dasmės Vahid Nasufi, para dasmorėve tė vet e tha publikisht:


  “Unė,
  ju kam ftuar nė dasmėn e martesės sė djalit tim – Arlindit, pėr
  ta ndarė sė bashku gėzimin tim jetėsor familjar! Nuk ju kam ftuar
  pėr tė iu gjobitur me tė holla e dhurata tė ndryshme
  , nga se gjatė tėrė jetės sime kam punua pėr t’ ia siguruar jetėn,
  kushtet dhe ekzistencėn djalit tim. Kam punuar pėr t’ ia siguruar
  dasmėn, shpenzimet e ahengut dhe tė gjitha gjėrat e nevojshme, pa
  e ngushtuar askėnd tjetėr!


  Kam
  punua pėr t’ ia siguruar edhe grupin e kėngėtarėve dhe orkestrinėn
  pėr argėtimin sa mė tė mirė tė mysafirėve tonė dasmorė, andaj
  nuk e shoh tė arsyeshme qė ta bllokojmė muzikėn me tė ashtuquajturat
  “urime e pėrshėndetje tė dasmorėve tanė”, nga se jemi tė vetėdijshėm
  se secili prej jush , jeni nisur nga shtėpitė e juaja, me dėshirat
  dhe urimet mė tė pėrzemėrta pėr tė na e uruar dasmėn dhe martesėn
  e djalit tonė! Prandaj, nuk ka nevojė qė pėrmes mikrofonave tė
  bėhen “urime”, duke shpenzuar para mė kot dhe duke i vu nė pozita
  tė pa lakmueshme dasmorėt tė cilėt nuk e kanė xhepin aq tė rėndė,
  sa tė shpenzojnė edhe pėr kėso lloj urimesh”!


  Zoti
  i dasmės, Vahid Nasufi , kėsaj radhe i theu edhe dy shabllone tjera
  tė praktikuara nė traditat e dasmave tona popullore . Ai , nuk i lejoi
  mysafirėt dasmorė qė t’ i dhurojnė para nuses gjatė ceremonisė
  sė vallėzimit pėr krah bashkėshortit tė saj ! Po ashtu gjatė
  ahengut tė kėsaj dasme , nuk u lejua absolutisht as pėrdorimi dhe
  konsumimi i pijeve alkoolike !


  Kėto
  dy “ndalesa” konsiderojmė se janė shumė tė mirėseardhura dhe
  shumė tė dobishme pėr tė gjithė dasmorėt dhe organizatorėt e
  dasmave dhe ahengjeve tė ndryshme popullore .


  Ndalesa
  e parė, qė kishte tė bėjė me mosdhėnien e dhuratave me para, nuses
  gjatė vallėzimit tė saj, ndikon shumė pozitivisht ndaj tė gjithė
  mysafirėve tė pranishėm dasmorė, nga se nė aktet e kėsaj ceremonie
  , shumė shpesh ka ndodhur qė dikush nga dasmorėt e pranishėm, tė
  prirė nga mendja e madhe, ua kanė dhuruar nuseve nga njė shumė tė
  madhe parash, tė cilat ia varnin nėpėr duar e shami, pėr t’u reklamuar
  para dasmorėve tjerė, se gjoja, ata janė njerėz shumė tė pasur
  dhe shumė tė dashur tė familjes sė dasmorit ! Nė rastet e kėtilla,
  dhurata nė para, tė cilat ia dhuronin nuseve njerėzit me xhep mė
  tė hollė, ngeleshin nėn hijen e atyre “mė tė pasurve”! Nė
  anėn tjetėr, njerėzit e shtresave tė varfra , dilnin nga sallat
  e dasmave, tė skuqur, tė turpėruar dhe kokulur para tė gjithė tė
  tjerėve !


  Ndalesa
  e dytė , qė kishte tė bėnte me mos-shėrbimin dhe
  mos-konsumimin e pijeve alkoolike, gjithashtu ėshtė shumė
  e mirėseardhur dhe shumė e dobishme , nga se nė njė
  ambient tė tillė ahengu familjarė, nė mesin e tė
  cilit gjenden vajza, gra, nuse, plaka, pleq, fėmijė, burra, beqarė...tė
  lloj-lloj mentaliteti, shpesh herė mund tė ndodhė qė dikush prej
  tyre ta humb kontrollin e mirėsjelljes dhe tė bėjė ndonjė sjellje,
  apo ekses tė pahijshėm , nga i cili do tė ketė pasoja tė pa parashikueshme
  dhe mund tė vije deri tek prishja e dasmės !


  Nga
  konsumimi i pa kontrolluar i pijeve alkoolike nėpėr dasmat dhe ahengjet
  e ndryshme popullore, jo rrallė herė, ka ndodhur qė tė
  vijnė deri tek rrahjet, kacafytjet dhe pėrleshjet ndėr mė
  tė ndryshme nė mes tė dasmorėve prezent . Po ashtu, nga pėrdorimi
  i tepruar i pijeve alkoolike nėpėr dasmat e ndryshme popullore, nė
  disa raste ka ardhur edhe deri tek sulmet e ndryshme nė zemėr tė
  ndonjė dasmori, i cili nuk ka ditur tė ndalet duke vallėzuar gjatė
  tėrė natės, madje nėn vapa tė mėdha vere, derisa tė tillėt kanė
  pėrfunduar jetėn tragjikisht nga sulmet nė zemėr, me ē’ rast
  edhe ua kanė prishur dasmat organizatorėve tė tyre !   Stop
   muzikės dhe kėndimit “Tallava” !
   Stop “urimeve dhe pėrshėndetjeve” nė
   dasmat dhe ahengjet familjare !  Zoti
  i dasmės, Vahid Nasufi, krahas angazhimeve dhe shpenzimeve tjera rreth
  pėrgatitjes dhe organizimit sa mė tė mirė tė
  dasmės sė tij, rėndėsi tė posaēme i kishte kushtuar
  sigurimit dhe angazhimit me kohė tė kėngėtarėve dhe grupit
  muzikor , tė cilėt do tė pėrkujdeseshin pėr argėtimin dhe disponimin
  sa mė tė mirė tė mysafirėve tė tij dasmorė !


  Pėr
  kėtė qėllim, ai kishte angazhuar yjet e dėshmuara tė
  kėngės tradicionale popullore shqiptare, motrat: Sahide , Safete dhe
  Luljeta Mustafa, kėngėtare kėto qė janė tė njohura nė mbarė
  nėn-qiellin shqiptar me posedim tė njė tradite dhe kulture
  universale tė artit tė mirėfilltė tradicional shqiptar .


  Kėto
  motra artiste tė mirėnjohura pėr kultivimin besnik dhe ruajtjen
  e vlerave tė kėngės popullore shqiptare , nė koordinim
  me anėtarėt e orkestrinės sė tyre, me pėlqimin dhe pėrkrahjen
  e pa rezervė tė bashkėshortėve tė tyre , kishin marrė njė vendim
  tė formės sė prerė: qė njėherė e pėrgjithmonė t’iu thonė
  “STOP” fenomenit tė ashtuquajtur “Urimet dhe pėrshėndetjet
  e dasmorėve tanė”, si dhe njėherė e pėrgjithmonė t’i
  thonė “STOP” stilit tė muzikės dhe kėndimit me prejardhje rome,
  tė quajtur “TALLAVA”, stil ky, qė viteve tė fundit i ka ngulfatur
  kėngėt dhe vlerat e mirėfillta tė traditės muzikore shqiptare!


  Motrat
  MUSTAFA dhe anėtarėt e grupit tė tyre muzikor, qė me kohė
  e kishin bėrė traditė, qė gjatė negociatave me ofertuesit
  e tyre lidhur me marrėveshjen pėr muzikim nė dasmat dhe ahengjet
  e ndryshme popullore, kushti i parė i tyre ishte qė dasmorėt
  tė mos iu kėrkojnė kėngė dhe muzikė tė stilit “TALLAVA” dhe
  qė dasmorėt tė mos i bezdisin ato me kėrkesa tė “urimeve dhe
  pėrshėndetjeve”!


  Kėto
  kushte dhe kėrkesa tė motrave MUSTAFA, me kėnaqėsinė
  mė tė madhe i kishte mirėpritur dhe pėrqafuar edhe Zoti
  i dasmės, Vahid Nasufi nga Kėrēova .  nė hapje tė programit muzikor tė dasmės, motrat Mustafa
  , po sa ia uruan pėrzemėrsisht dasmėn Zotit tė shtėpisė
  dhe iu uruan mirėseardhje tė gjithė mysafirėve dasmorė,
  menjėherė iu drejtuan mysafirėve publikisht se ato nė asnjė
  mėnyrė nuk do tė pranojnė kėrkesa pėr kėngėt “Tallava” e
  as “urime e pėrshėndetje tė dasmorėve tanė”!


  Dasmorėt
  e pranishėm pak si me habi, i mirėpritėn kėto kėrkesa tė
  kėtyre kėngėtareve tė spikatura, duke shprehur nė veti
  habinė se gjoja , kėto MOTRA, nuk po i duakanė paratė dhe “bakshishet”?!


  Motrat
  MUSTAFA, ia morėn kėngės duke shkėlqyer si yje tė vėrteta
  nė skenė, para dasmorėve. Ato gjatė tėrė mbrėmjes
  sa zgjati ahengu i kėsaj dasme, asnjėherė nuk dolėn nga binaret
  e kėngės dhe muzikės sė mirėfilltė tradicionale shqiptare .


  Bukurinė
  dhe shijen e vėrtetė tė kėngės, edhe mė tepėr
  ia shtonin qėndrimet e tyre modeste, buzėqeshjet dhe disponimi kulmor
  para dasmorėve tė pranishėm, tė cilėt ēdo kėngė
  tė tyre e mirėpriste me duartrokitje frenetike dhe me shoqėrim
  vallėzues .


  Kėndimit
  tė mrekullueshėm origjinal dhe artistik tė Motrave MUSTAFA,
  iu jepte ngjyrė, shije dhe ėmbėlsirė orkestrina e mrekullueshme
  profesionale nė pėrbėrje tė kėtyre instrumentistėve:
  Enver Ibrahimi- klaviatura sintetike , Sefė Kryeziu – saksofonist
  dhe surlė , Sadat Elashani – kitarist dhe tonist dhe Fadil Stublla
  – bateri .  mrekullueshėm ishin edhe z. Fadil Mareci – bashkėshorti i Sahides
  dhe Bujar Hoti – bashkėshorti i Safetes, tė cilėt pėrkujdeseshin
  nė vazhdimėsi pėr teknikėn e zėrimit dhe atmosferėn sa mė tė
  mirė tė ahengut nė favor tė disponimit tė dasmorėve dhe familjarėve
  tė dasmorit .


  Vlen
  pėr t’u theksuar se Motrat MUSTAFA, vijnė prej njė ēerdheje tė
  bilbilave tė kėngės shqiptare dhe djepi i trimave legjendar shqiptar,
  pra nga Mushtishti legjendar . Ato vijnė nga njė familje pėrparimtare,
  arsimdashėse, artdashėse dhe atdhetare, tė cilėn e pėrbėjnė 8
  motra dhe 2 vėllezėr . Pra, gjithsejtė janė 10 fėmijė tė njė
  babe dhe tė njė nėne.


  Bashkėshorti
  i Sahides, zotėriu Fadil Mareci , i cili ka diplomuar kriminalistikėn,
  lidhur me eliminimin e “Urimeve dhe pėrshėndetjeve” nė dasmat
  dhe ahengjet familjare, ai thotė:


  “Urimet
  dhe pėrshėndetjet e dasmorėve”, nuk e rrisin ahengun dhe nuk e
  shtojnė atmosferėn dasmore! Pėrkundrazi, ato e prishin atmosferėn,
  krijojnė nervozė nė mesin e shumė dasmorėve dhe mund tė sjellin
  edhe konflikte tė ndryshme nė mes tė dasmorėve, apo edhe nė raportet
  dasmorė- kėngėtarė! “Urimet dhe pėrshėndetjet e dasmorėve”
  i obligojnė kėngėtarėt qė tė shmangen nga kėngėt e mirėfillta
  tradicionale dhe t’ i fusin nė pėrdorim kėngėt me vlera tė dyshimta,
  madje edhe aso tė stilit “Tallava”!


  Unė,
  mendoj se aplikimi i formės sė “Urimeve dhe pėrshėndetjeve”
  nė dasmat dhe ahengjet popullore, nuk i kontribuon askujt, e aq mė
  tepėr dasmorėve, apo pronarėve tė dasmave, nga se forma e “urimeve”
  tė tilla i takon njė shtrese tė primitivizmit dhe tė stilit tė
  kafeneve klasike ! Unė, apeloj tek tė gjithė shqiptarėt kudo qė
  jetojnė dhe organizojnė dasma e ahengje tė ndryshme familjare, qė
  njėherė e pėrgjithmonė t’ i flakin nga pėrdorimi “urimet dhe
  pėrshėndetjet e dasmorėve” dhe pėrdorimin e kėngėve tė stilit
  “Tallava”, nga se ato nuk i pėrkasin kulturės dhe traditės muzikore
  shqiptare !”  fund tė kėsaj dasme, tė gjithė mysafirėt e pranishėm
  dhe familjarėt e kėsaj dasme tė madhe, u ndanė me pėrqafime tė
  ngrohta vėllazėrore, duke bėrė fotografi e xhirime tė ndryshme
  me kėngėtaret dhe anėtarėt e kėtij grupi tė mrekullueshėm muzikor,
  nė mėnyrė qė t’ i ruajnė nė gji me xhelozi, kujtimet dhe pėrjetimet
  mė tė mira dhe tė paharrueshme nga kjo mbrėmje plot kėngė, vallėzim,
  aheng e gėzim!


  Le
  tė shpresojmė se shembulli i dasmorit Vahid Nasufi nga Kėrēova
  dhe shembulli i Grupit muzikor tė Motrave MUSTAFA, do tė
  iu shėrbejė edhe shumė e shumė dasmave e ahengjeve tjera
  familjare nė mbarė trojet etnike shqiptare !  Kėrēovė
  – Gjilan, mė 29 Korrik 2009. Demir KRASNIQI

   Ora ėshtė 22/5/2018, 09:44