Mengjesi sa i rendesishem eshte .

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Mengjesi sa i rendesishem eshte .

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 7/8/2009, 18:58


  Pse duhet te hani mengjesin?  Alarmi asnjehere nuk ndalet. Jeni vonuar per pune, femijet nuk munden ti gjejne detyrat e shtepise, qenin duhat ta ushqeni – eshte koha per mengjes? Asesi!

  Sipas nje statistike te bere qysh ne vitin 1987, nje prej kater femrave te moshes 25-37 zakonisht nuk hane mengjesin.

  Shume hulumtime shkencore gjate 20 viteve te fundit kane sjellur perfundime se mengjesi eshte ushqimi me i rendesishem dhe njeherit kane sjellur aresye se pse nuk duhet asnjehere te lejoni qe te mos e hani mengjesin:

  1. Mengjesi sjell vitamina: Nje mengjes i thjeshte me sallate, qumesht dhe frute cdo here sjell sasi te mjaftueshme te kalciumit, B6, hekur etj.

  2. Ju mundeson koncetrim : Femijet qe hane mengjes kane treguar rezultate te shkelqyera ne teste si dhe nje nivel me te larte te ekoncentrimit ne klase; ata gjithashtu jane me te gjalle dhe me kreative Ndersa, te riturit nese kane bere me rregull mengjesin e tyre atehere jane me te kthjellur ne ambientin e punes si dhe me te koncentruar.

  3. E zmadhon mundesine per te kontrolluar peshen tuaj:
  Nje statistike e vitit 1994 ka treguar se ne nje familje ku femijet rriten me dy prinder, Te here femijet qe nuk hane mengjes dyfish me shume kane gjasa te shtojne me shume ne kilograme se femijet qe mengjesin e tyre e hane rregullisht. Shume te rritur nuk hane mengjes me shprese se do te dobesohen. Per fat te keq, ky program I humbjes se kilogrameve te tepruar do te ju deshtoje. Duke ju larguar mengjesit kjo sjelle deri tek krijimi te urise me te madhe gjate dites me vone, qe pastaj resulton ne kalori me shume.

  SI TE GJENI KOHE DHE, C KA DUHET TE HANI?


  Tani i kuptuat te gjitha aresyet shkencore lidhur me rendesine e mengjesit te rregullt. Mirepo si te gjejme kohe te hame, dhe cfare ne te vertete domethene nje “Mengjes I balancuar”?

  Mendoni ne 3 lloje te ushqimit:

  1. Zarzavate per energji
  2. Frute per te ju sjellur fuqi vitaminash
  3. Proteina per energji te perhershme.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Mengjesi sa i rendesishem eshte .

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 7/8/2009, 19:00

  Grupi i pare

  Ne kete kategori hyne zarzazvatet e ziera ose te fresketa

  Grupi i dyte

  Shume njerez hane peme vetem nje here ne dite: ne mengjes. Mund te mos ju pelqeje te hani banana cdo dite po mundohuni te beheni me kreative!

  Grupi i trete

  Ushqimi i mengjesit zakonisht ka me teper proteina, gje qe na mbane ne forme gjate tere dites.. Ato (proteinat) gjithashtu na mundesojne qe te mos jemi te uritur shpejtdhe njeherit e plotesojne mengjesin tone.

  · Produktet sic jane qumeshti dhe jogurti jane proteina te shkelqyera.
  · Mengjesi tradicional me veze gjithashtu permban proteina, mirepo zakonisht me nje mase jo edhe aq te shendetshme te yndyres. Provoni veze te ziera ose te ferguara me tost te tere.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 21/6/2018, 18:03