Ēka ėshtė PSIKOLOGJIA ?

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Ēka ėshtė PSIKOLOGJIA ?

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/8/2009, 19:06

  Psikologjia ėshtė njė subjekt i popullarizuar qė kohėve tė fundit ėshtė duke u rritur interesimi pėr studimin e saj.

  Fjala psikologji pėr tė parėn herė ėshtė paraqitur nė Angli mė 1693, por nuk ėshtė pėrdorur dhe nuk ėshtė kuptuar njė kohė tė gjatė, deri nė vitet 1800. Ėshtė kuptim i pėrbėrė nga dy fjalė greke “psyche” dhe “logos”.
  Psyche nė mėnyrė origjinale nėnkupton frymėmarrje (respiracion), por mė vonė ėshtė kuptuar si shpirt, sepse frymėmarrja ėshtė ndikuar nga shpirti, i cili ende nuk e ka lėshuar trupin.
  Nė mitologjinė greke Psicho ka qenė nje grua, e cila ka qe nė nė marrėdhėnie dashurie me perėndinė e dashurisė, Eros. Ai ishte dashnor i saj, por kishte njė kusht ndaj saj: qė mos t’i shikonte fytyrėn e tij kurrė. Por, nga kureshtja, Psichoja njė natė vendosi njė qiri pėr t’ia shikuar fytyrėn.
  Nė momentin kur e kupton Erosi, atėherė e magjeps atė. Pėr tė arritur cakun, ėshtė dashur tė bėnte njė luftė tė madhe me pėrplot rreziqe, por nė fund ajo ėshtė transformuar nė perėndeshė dhe i ishte ba shka ngjitur Erosit nė parajsė.
  Psycho simbolizon shpirtin njerėzor. Gjatė shekullit tė shtatėmbėdhjetė, kuptimi i fjalės psiche ėshtė shndėrruar nė kuptimin e mendjes.
  Logos, njė fjalė tjetėr greke, ka nėnkuptuar shkencėn ose arsyen. Sipas rrugėve greke, psikologjia ėshtė njė kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, apo siē thuhet sot studimi - mbi mendjen.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Ēka ėshtė PSIKOLOGJIA ?

  Mesazh nga Klea prej 20/8/2009, 17:53

  PSIKOLOGJIA


  "asgje ( qe njeriu punon ose krijon) nuk mund te kuptohet pa psikologji "

  Psikologjia si disipline shkencore qe per objekt studimi ka njeriun, eshte mjaft e re. Psikologjia si shkence nga pikepamja e veēante na i ndriēon aktivitetet dhe sjelljet tona si dhe na ben te mundshme t'i kuptojme me lehte e me mire sjelljet dhe veprimet tona.
  Pra psikologjia studion realitetin psikik dhe jeten psikike. Psikologjia duhet t'i pergjigjet tri pyetjeve te cilat jane: ĒKA ? SI ? dhe PSE ?
  Fjala psikologji rrjedh nga gjuha e vjeter greke qe don te thot psiko-shpirt dhe logos-shkence.
  "Askush nuk ka te drejte te nenēmoj shkencen , te cilen nuk e njeh "
  PARAPSIKOLOGJIA -

  Eshte dege e psikologjise, e cila merret me studimin e dukurive te cilat jan jashte forces se te kuptuarit te shqisave njerezore e shpesh i kalojne edhe ligjet ekzistueze te shkences bashkekohore e qe ne popull merren si ēudira.

  SUGJESTIONI DHE AUTOSUGJESTIONI

  " Forca e imagjinates eshte me e rendesishme se dituria "

  Me sugjestion nenkuptojme pranimin e nje ideje apo mendimi te huaj lehte pa u munduar dhe pa pjesmarrjen e deshires. Psh: nje femije eshte ne gjendje ta nderprej tere orkestren ne qofte se para tyre befas lepin ndonje limon.
  Eshte i madh perdorimi i sugjestioneve edhe ne mjeksi, per sherimin e neurozave,te thatit ne bark etj. Pra sugjestioni dhe autosugjestioni paraqesin force, e cila me veprimin e vet shume here tejkalon te gjitha prirjet tona, por nuk duhet harruar se kjo force mund te jete e drejtuar si ne kahjen pozitive ashtu eshte ne ate negative.Sugjestioni dhe autosugjestioni gjithashtu luajne rol te rendesishem ne krijimin dhe formimin e opinioneve te individualtitetit personal ose kolektiv.Andaj q'do fjal apo fjali qe e perdorim gjate te shprehurit ne jeten e perditshme duhet ti kushtojme rendesi shume te madhe.

   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:25