EDONA BEQIRI

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:03
  Autorėt E » Edona Beqiri

  Edona Beqiri
  E shtune, 01-08-2009, 08:44pm (GMT+1)


  Edona BEQIRI
  Ėshtė
  e lindur nė Gjilan mė 25. X. 1991. Shkollėn fillore e ka kryer nė
  vendlindje, ndėrsa Shkollėn e mesme Ekonomike ėshtė duke e vijuar po
  ashtu nė Gjilan. Ėshtė nxėnėse shembullore por, talenti i saj shquhet
  nė recitim, ese dhe nė hartimin e poezive.
  Qė kur ishte nxėnėse e
  shkollės fillore nisi tė merrej me krijimtari poetike dhe me talentin
  e saj i ra nė sy mėsuesit tė saj dhe mė vonė mėsimdhėnėsit tė gjuhės
  shqipe. Si filloriste recitoi vjershat e saja nė orėt letrare, duke u
  mirėpritur nga tė pranishmit.
  Pasioni tjetėr i saj ėshtė natyra dhe pėrshkrimi i saj.
  Dėshira e saj pėr tė dalė me libėr para lexuesve u realizua me veprėn e saj tė parė “Zemra troket nė zemėr”
  Edona nuk do ta ndalojė talentin e saj. Ajo do tė vazhdojė tė shkruaj.
  Jeton dhe vepron nė Gjilan.


  Tufė poezishė nga pėrmbledhja
  “Zemra troket nė zemėr”
  (Redaktoi: Hysen Kėqiku)
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:04

  Edona BEQIRI

  TY, QĖ MĖ LĖ PA GJUMĖ

  POHIM

  Fole, flet, fol
  Edhe buzėqesh
  O diell

  Ėndrrove, ėndrron, ėndrro
  Natyrė pranvere
  Me shikim drejt diellit

  Erdhe, vjen, eja
  Me mėngjese tė reja
  Me puhizė pranvere

  Venerove, veneron, venero
  Pėr pulėbardhat
  Nė fluturim magjik

  Shkrove, shkruan, shkruaj
  Pėr ėndrrat, dėshirėn, tė mirėn
  Pėr lindjet e ninullave.

  Fole, flet, fol
  Edhe buzėqesh
  O diell...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:05

  TĖ MOS DHEMBSET

  Tė mos lodhen duart
  Duke shkruar

  Tė mos prishet gjumi
  Kur ėndėrron
  Zogėzėn e strukur

  Tė mos ndėrprehet ėndrra
  Kur fluturon
  Mbi male bleruar

  Tė mos heshtėsh
  Pėr ta ndėrprerė
  Fjalėn ters

  Tė mos dhembset durimi
  Kur s’ke
  ēka flet.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:05

  TI...

  Ti flet e flet
  Fjala nuk tė shket

  Ti shkruan e shkruan
  Me fjalėt tua luan

  Ti bluan e bluan
  Ngopjen e gatuan

  Ti mendon e mendon
  Tė drejtėn sublimon

  Ti mėton, e mėton
  Prapa nuk shikon

  Ti sfidon, sfidon
  Me tė mirėn hapėron
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:05

  TI JETON

  Tė tė pėrshėndes
  O shpirt artisti
  Ti jeton
  Dhe
  Mbetesh i ri
  Nė histori

  Ti thundrohesh
  Nė simbol miqėsie
  Ylli tė tė lakmojė
  Nė mes errėsirės
  Netėve pa hėnė

  Ti jeton i ri
  Dhe shkon i ngarkuar
  Me vjetėrsi
  Kėndej lė
  Mirėsi
  Kėnaqėsi

  Tė tė pėrqafoj
  Urtinė e vargut
  Pėr varfanjakun
  Tė uriturin
  Dritėn
  Pėr tė verbėrin
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:06

  ME TY

  -Ky qiell
  pa ty
  pa diell
  -Ky qiell
  me ty
  me diell.

  Kjo rrugė
  Me ty
  me ecje
  -Pa ty
  me ngecje

  Kjo jetė
  Me ty
  e vėrtetė
  Pa ty
  e shkretė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:06

  RRUGĖ MJALTI

  1.

  Ora ec
  Fatin magjik e kėrkon
  “Mirėmbrėma”
  Depėrton
  Nė thellėsi

  Kjo ndodhi
  Se tė ndjeva
  Kur hėna
  Na shoqėronte.

  Siluetė
  mu shfaqe
  Nė qiellin e hapur
  Me yjet dėshmitar

  Mė pe
  Tė pash
  Ti siluetė
  Unė i vėrtetė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:07

  2.

  Frymėmarrja
  Tė dilte nga zemra
  Shiu kishte pushuar
  Vetėm ylberi
  Nuk dukej
  Ishte natė

  Mė fole
  Apo nuk mė fole
  -T’i dėgjova psherėtimat
  I pėrjetova pėrkėdheljet
  Si njė fllad pranvere

  Mė erdhe
  Ja kėtu
  Nė hapėsirėn
  Zemėr
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:07

  3.

  U takuam nė qiell tė hapur
  Kur hėna ish pesėbėdhjetė
  Ndoshta do tė na sjell fat
  Aq shumė tė ndjeva
  Ngrohtėsia avullohej
  E ndjeja me butėsinė e gishtave
  Nė flokėt e valėzuara

  Faqja e mėngjėr
  Me faqen e djathė
  Puēur
  Duart bėnin lojė baleti
  Diku
  Edhe nė hapėsirė
  Ani pse natė
  Nuk mungonte
  ngrohtėsia
  E diellit imagjinar

  O, natė
  E hėnės
  Ėngjėllore.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:08

  4.

  Sa mė patėn zili pemėt
  Se tė zgjodha ty

  Sa ėmbėl kėndonin zogjtė
  Se tė doja vetėm ty

  Mijėra lule ēelėn
  Nė mijėra aroma i ndjej

  Nė asnjė stinė nuk vyshken
  Iu falem
  pėrunjėsisht
  Mė ndihmuan tė tė gjej

  Ujėvara
  Thurrte njė melodi
  E imagjinoja refrenin
  Lum unė pėr ty.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:08

  5.

  Ah, bilbil fatlumi
  Me krahė tė bardhė je ti
  Sa shumė fluturove
  Dhe
  Kurrė s’u ankove.

  Fusha mė dha angrohtėsi
  Mali freski

  Yjet tė gjithė mė rradhė
  Mė hudhėn fuqi
  Tė tė takoj
  Ty
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:08

  6.

  Nositi nė det
  Dreri nė malėsi
  Erė e fortė nė fusha
  Nė lugina puhi

  Krahė mė fali pėllumbi
  Pėr njė fluturim
  Shqipri – Britani
  Deri
  Nė kėtė pjesė etnije
  Pėr t’u gjet’ ne dy
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:09

  7.

  Ti ishe duke fjetur
  Bilbili tė shikoi me qetėsi
  Zemra yte nė mua
  Zemra ime nė ty

  Nuk tė gjeta
  Nė fund tė botės
  Mė joshi thirrja jote
  Zėri ėngjėllor
  Me jone shoqėruar
  Forcoi
  Vrullin tim
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:09

  8.

  Unė kur tė ik
  Ta lė zemrėn time
  Do ta marrė tėnden
  Tė mė trokasė nė shpirt

  Tash fli e qet
  Zemra ime fli
  E kur tė del gjumi

  Letrėn e lexo’
  Me titullin nė zemėr
  Zemra ime tė do
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:09

  LULET E PRANVERĖS

  Nė kopshtin tim
  Vetėm dy lule gjeta,
  Njėra ishte e bardhė
  E kuqe ishte tjetra.

  Ngadalė iu afrova
  Vetėm njėrėn e mora,
  Shkėlqente ajo e bardha
  Ashtu sikur bora.

  Ecja i vetmuar
  Duke i marrė erė,
  Lules time tė bardhė
  Qė qeli nė pranverė.

  Por lulja e kuqe
  Shumė u zemėrua,
  Me ndjesi mė tha
  -Pse s’mė more mua.

  E unė iu pėrgjigja
  Kjo ka mė shumė erė,
  Sepse lulebardhat
  Janė tė parat nė prnverė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:10

  DASHURIA VERORE

  Zogjtė e vegjėl
  Kėndonin ngadalė,
  Dielli i bukur
  Lotin pėr mos e tharė.

  Pishat e mėdha
  Nė ėndrrėn e fjetur,
  Lakmojnė dashurinė
  Qė nuk rri e heshtur.

  Flutura e mahnitshme
  Po sillet rreth neve,
  Ti ne gjoksin tėnd
  Gėzimin e mbėrtheve.

  Ruaje tė lutem
  Nė zemrėn tėnde tė butė
  Lulebardha e pranverės
  Me psherėtima tė lutė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:10

  SHIKOJ

  Shikoje qiellin
  Derdh lot
  vėrshime
  Mbi lumin e fshatit
  Edhe dielli shikohet
  Nė pasqyrė.

  Ujėvara
  Ėshtė lot i diellit
  E drurin aty pranė
  Kush e gėrvishti...

  Nė ėndrrėn
  E fanitur
  Kush pėshpėriti
  Kėtė lojė
  kush e komponoi.

  Nuk dua ujėvar lotėsh
  As gėrvishje drurėsh
  Shikoje dashurinė
  Qė ndjehet nė pėrjetėsi.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:11

  MĖ NDJE

  S’ dua tė flas me askend
  Si dikur
  Ke hyrė nė zemrėn time
  Dhe s’do tė dalėsh
  mė kurrė.

  Ajo ndjenjė qė lindi
  Si lule livadhi
  po e shkėlqen si pika
  E ujit sikur kristali.

  Tani po zhytem
  Nė ėndrrėn e fjetur
  Vetėm nė syrin tėnd
  Tė mos jem i tretur.

  Tani hesht, hesht
  Vetėm njė qast jeto,
  Nė sytė e mi det
  Qiellin e vėshtro...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:11

  SĖ PAKU NĖ KUJTESĖ

  Mos e le ėndrrėn
  E parė ku e ėndrrove
  Mos e le dashurinė e vetme
  Qė me zjarr e shijove.

  S’mund tė shkosh
  S’mund ta les*
  Lulen tė vyshket.

  Qėndro pranė pishave
  Ku ke kaluar ditėt
  E psherėtimave.

  Qėndro edhe pranė malit
  Ku zogjtė cicėrronin
  Nė veshin tėnd.

  S’mund tė shkosh
  Ta lėsh anijen
  Tė fundoset
  thellė nė oqean.
  Qėndro pranė meje
  Ku qiellin e kaltėrt
  E shikoje nė sytė e mi

  S’mund tė shkosh
  Dhe ta les* gjithė atė jetė
  Qe e pėrjetuam

  S’mund t’i harroshas emrat tanė
  Ku i ke shkruar nė mur
  S’mund tė shkosh atje

  Sepse s’mundem
  Pa e shikur diellin me sy

  Nėse mė mungon
  Fshehtas do vij me ty.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:12

  ĖNDĖRR

  U ktheva
  Larg prej teje
  gjysmė jete u ktheva

  Tek vendi i vjetėr
  Ta dėgjoj zėrin tėnd
  Lumi qė ishte nė afėrsi
  Dėgjohej me rrėshqitje
  Pyesja zogjtė shtekėtarė
  Se ku ishe ti

  Me thanė je tretur diku
  Dhe nuk je kthyer mė
  Lulet kishin ēelur
  Bari ishte rritur
  E ti nuk erdhe pėr tė shijuar
  Aromėn e luleve

  Dielli poq e dogj
  E ti nuk erdhe
  pėr ta ujitur

  Pemėt ishin rritur
  Pjekur e tharė
  Asnjė nuk e shijove

  U ktheva pėr ty
  Tė jemi bashkė pėrsėrėi
  Tingujt kompononin
  Unė mbeta i shurdhėr...

  Dritarja jote e vogėl
  Ish mbuluar me gjemba

  Peshqit lotonin
  Zogjtė vajtonin
  Shpirti im qante.

  Zogjtė me braktisėn
  Mė lanė vetėm
  Nė kėtė tokė tė pashkelur
  Prej shumė kohėsh

  Doja tė flulturoja me ta
  Tė tė gjeja ty
  Por kot
  Mbeta vetėm aty
  U nisa edhe unė
  Rrugės pakthim
  Tė gjej njė fjalė tė mirė
  Tė ma gėzoje shpirtin tim.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:12

  PARA SYVE TU

  Ndjej se jam nė hėnė
  E mbuluar me jetė
  Me shekuj
  Posi velloja qė valon
  Dhe fluturon lehtė

  Nėpėr rėrė po udhėtoj
  Tė ta puthė
  Buzėn e ėmbėl

  Dėshiroj
  Tė jem nė diell
  Le tė mė pėrvėlojė nxehtėsia

  Tė jem pranė teje
  Tė mė shkrijė dashuria

  Para syve tu
  Ndjej parajsėn
  E ėndėroj
  Me melodinė e Saharės
  Shurdhuar nga heshtja

  Qoftė larga Sahara
  Ti je nė mua
  E ngrohtė
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:12

  ĖNDĖROVA TĖ TĖ TAKOJ

  U linda
  Pėr ta sfiduar shpresėn
  U rrita
  Me melodi tė akorduar
  U zgjova
  Pėr ta shuar etjen me vesė
  Kur dielli dhe hėna
  Tė etshėm ndaheshin
  E vogėl
  Isha ta kapja rrezen qė e doja
  Njė pėllumb i bardhė
  Pėrshėndetej me njė dallėndyshe
  Kėnga e tyre mė thėrriste
  Zemra rrahte fort
  E
  Vitet bėnin vallen e akorduar
  Unė ecja ta kapja rritėn
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:13

  SA MELODI THURE

  Thurja
  e mbėrtheu
  vlerėn
  Lulja tė mbetet
  pa nektar

  E mbėrtheu
  edhe melodinė
  Vlerės t’ia fali
  gjerat therėse

  Takimet
  mbetėn nė ėndėrime
  Prekja
  tė ta rrėmbejė dorėn

  Tingujt prekės
  mbetėn tė cvililtur
  Pėrballė
  erės sime
  tė mbyllur
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:13

  YJET KANĖ ZILI

  Nė histori
  Njė gjumė
  Tė lė pa vulė

  Lėvizja
  E lyp shkakun

  Urat
  Shurdhohen
  Pa zėra

  Thonė
  Yjet kanė zili
  Pėr puthjet
  e tė pagjumėve

  Si t’i kaloj
  Kėto ēapitje
  Merita hesht
  Tok me hėnėn
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/8/2009, 12:14

  PĖRHERĖ NĖ SHTEKĖTIM

  Ėndėra luftoi me ne
  Na futi nė mbėshtjelljen e saj

  Pėr t’u gjetur
  Vendosėm
  t’i thejmė akullnajat
  Pėr ta pushtuar
  Hapėsirėn.

  Largohej
  ikja
  nga fluturimi i shpendit
  Si shtekėtari me mallin
  pėr njė fije bari
  Tė zhuritur
  nga acari i verės

  Ti zhdukeshe papritur
  Si njė shpend
  Si nji shtekėtar
  Nė labirinthe
  E di
  Shpendi nuk e harron ēerdhen
  Me ngrohtėsinė e verės

  Sponsored content

  default Re: EDONA BEQIRI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:29