Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Share
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Mesazh nga Klea prej 8/9/2009, 15:41


  ----------------------------------------


  TY, QĖ MĖ LĖ PA GJUMĖ


  POHIM

  Fole, flet, fol
  Edhe buzėqesh
  O diell

  Ėndrrove, ėndrron, ėndrro
  Natyrė pranvere
  Me shikim drejt diellit

  Erdhe, vjen, eja
  Me mėngjese tė reja
  Me puhizė pranvere

  Venerove, veneron, venero
  Pėr pulėbardhat
  Nė fluturim magjik

  Shkrove, shkruan, shkruaj
  Pėr ėndrrat, dėshirėn, tė mirėn
  Pėr lindjet e ninullave.

  Fole, flet, fol
  Edhe buzėqesh
  O diell...

  TĖ MOS DHEMBSET

  Tė mos lodhen duart
  Duke shkruar

  Tė mos prishet gjumi
  Kur ėndėrron
  Zogėzėn e strukur

  Tė mos ndėrprehet ėndrra
  Kur fluturon
  Mbi male bleruar

  Tė mos heshtėsh
  Pėr ta ndėrprerė
  Fjalėn ters

  Tė mos dhembset durimi
  Kur s’ke
  ēka flet.

  TI...

  Ti flet e flet
  Fjala nuk tė shket

  Ti shkruan e shkruan
  Me fjalėt tua luan

  Ti bluan e bluan
  Ngopjen e gatuan

  Ti mendon e mendon
  Tė drejtėn sublimon

  Ti mėton, e mėton
  Prapa nuk shikon

  Ti sfidon, sfidon
  Me tė mirėn hapėron

  TI JETON

  Tė tė pėrshėndes
  O shpirt artisti
  Ti jeton
  Dhe
  Mbetesh i ri
  Nė histori

  Ti thundrohesh
  Nė simbol miqėsie
  Ylli tė tė lakmojė
  Nė mes errėsirės
  Netėve pa hėnė

  Ti jeton i ri
  Dhe shkon i ngarkuar
  Me vjetėrsi
  Kėndej lė
  Mirėsi
  Kėnaqėsi

  Tė tė pėrqafoj
  Urtinė e vargut
  Pėr varfanjakun
  Tė uriturin
  Dritėn
  Pėr tė verbėrin

  ME TY

  -Ky qiell
  pa ty
  pa diell
  -Ky qiell
  me ty
  me diell.

  Kjo rrugė
  Me ty
  me ecje
  -Pa ty
  me ngecje

  Kjo jetė
  Me ty
  e vėrtetė
  Pa ty
  e shkretė

  RRUGĖ MJALTI

  1.

  Ora ec
  Fatin magjik e kėrkon
  “Mirėmbrėma”
  Depėrton
  Nė thellėsi

  Kjo ndodhi
  Se tė ndjeva
  Kur hėna
  Na shoqėronte.

  Siluetė
  mu shfaqe
  Nė qiellin e hapur
  Me yjet dėshmitar

  Mė pe
  Tė pash
  Ti siluetė
  Unė i vėrtetė

  2.

  Frymėmarrja
  Tė dilte nga zemra
  Shiu kishte pushuar
  Vetėm ylberi
  Nuk dukej
  Ishte natė

  Mė fole
  Apo nuk mė fole
  -T’i dėgjova psherėtimat
  I pėrjetova pėrkėdheljet
  Si njė fllad pranvere

  Mė erdhe
  Ja kėtu
  Nė hapėsirėn
  Zemėr

  3.

  U takuam nė qiell tė hapur
  Kur hėna ish pesėbėdhjetė
  Ndoshta do tė na sjell fat
  Aq shumė tė ndjeva
  Ngrohtėsia avullohej
  E ndjeja me butėsinė e gishtave
  Nė flokėt e valėzuara

  Faqja e mėngjėr
  Me faqen e djathė
  Puēur
  Duart bėnin lojė baleti
  Diku
  Edhe nė hapėsirė
  Ani pse natė
  Nuk mungonte
  ngrohtėsia
  E diellit imagjinar

  O, natė
  E hėnės
  Ėngjėllore.

  4.

  Sa mė patėn zili pemėt
  Se tė zgjodha ty

  Sa ėmbėl kėndonin zogjtė
  Se tė doja vetėm ty

  Mijėra lule ēelėn
  Nė mijėra aroma i ndjej

  Nė asnjė stinė nuk vyshken
  Iu falem
  pėrunjėsisht
  Mė ndihmuan tė tė gjej

  Ujėvara
  Thurrte njė melodi
  E imagjinoja refrenin
  Lum unė pėr ty.

  5.

  Ah, bilbil fatlumi
  Me krahė tė bardhė je ti
  Sa shumė fluturove
  Dhe
  Kurrė s’u ankove.

  Fusha mė dha angrohtėsi
  Mali freski

  Yjet tė gjithė mė rradhė
  Mė hudhėn fuqi
  Tė tė takoj
  Ty

  6.

  Nositi nė det
  Dreri nė malėsi
  Erė e fortė nė fusha
  Nė lugina puhi

  Krahė mė fali pėllumbi
  Pėr njė fluturim
  Shqipri – Britani
  Deri
  Nė kėtė pjesė etnije
  Pėr t’u gjet’ ne dy

  7.

  Ti ishe duke fjetur
  Bilbili tė shikoi me qetėsi
  Zemra yte nė mua
  Zemra ime nė ty

  Nuk tė gjeta
  Nė fund tė botės
  Mė joshi thirrja jote
  Zėri ėngjėllor
  Me jone shoqėruar
  Forcoi
  Vrullin tim

  8.

  Unė kur tė ik
  Ta lė zemrėn time
  Do ta marrė tėnden
  Tė mė trokasė nė shpirt

  Tash fli e qet
  Zemra ime fli
  E kur tė del gjumi

  Letrėn e lexo’
  Me titullin nė zemėr
  Zemra ime tė do

  LULET E PRANVERĖS

  Nė kopshtin tim
  Vetėm dy lule gjeta,
  Njėra ishte e bardhė
  E kuqe ishte tjetra.

  Ngadalė iu afrova
  Vetėm njėrėn e mora,
  Shkėlqente ajo e bardha
  Ashtu sikur bora.

  Ecja i vetmuar
  Duke i marrė erė,
  Lules time tė bardhė
  Qė qeli nė pranverė.

  Por lulja e kuqe
  Shumė u zemėrua,
  Me ndjesi mė tha
  -Pse s’mė more mua.

  E unė iu pėrgjigja
  Kjo ka mė shumė erė,
  Sepse lulebardhat
  Janė tė parat nė prnverė.

  DASHURIA VERORE

  Zogjtė e vegjėl
  Kėndonin ngadalė,
  Dielli i bukur
  Lotin pėr mos e tharė.

  Pishat e mėdha
  Nė ėndrrėn e fjetur,
  Lakmojnė dashurinė
  Qė nuk rri e heshtur.

  Flutura e mahnitshme
  Po sillet rreth neve,
  Ti ne gjoksin tėnd
  Gėzimin e mbėrtheve.

  Ruaje tė lutem
  Nė zemrėn tėnde tė butė
  Lulebardha e pranverės
  Me psherėtima tė lutė.

  SHIKOJ

  Shikoje qiellin
  Derdh lot
  vėrshime
  Mbi lumin e fshatit
  Edhe dielli shikohet
  Nė pasqyrė.

  Ujėvara
  Ėshtė lot i diellit
  E drurin aty pranė
  Kush e gėrvishti...

  Nė ėndrrėn
  E fanitur
  Kush pėshpėriti
  Kėtė lojė
  kush e komponoi.

  Nuk dua ujėvar lotėsh
  As gėrvishje drurėsh
  Shikoje dashurinė
  Qė ndjehet nė pėrjetėsi.

  MĖ NDJE

  S’ dua tė flas me askend
  Si dikur
  Ke hyrė nė zemrėn time
  Dhe s’do tė dalėsh
  mė kurrė.

  Ajo ndjenjė qė lindi
  Si lule livadhi
  po e shkėlqen si pika
  E ujit sikur kristali.

  Tani po zhytem
  Nė ėndrrėn e fjetur
  Vetėm nė syrin tėnd
  Tė mos jem i tretur.

  Tani hesht, hesht
  Vetėm njė qast jeto,
  Nė sytė e mi det
  Qiellin e vėshtro...

  SĖ PAKU NĖ KUJTESĖ

  Mos e le ėndrrėn
  E parė ku e ėndrrove
  Mos e le dashurinė e vetme
  Qė me zjarr e shijove.

  S’mund tė shkosh
  S’mund ta les*
  Lulen tė vyshket.

  Qėndro pranė pishave
  Ku ke kaluar ditėt
  E psherėtimave.

  Qėndro edhe pranė malit
  Ku zogjtė cicėrronin
  Nė veshin tėnd.

  S’mund tė shkosh
  Ta lėsh anijen
  Tė fundoset
  thellė nė oqean.
  Qėndro pranė meje
  Ku qiellin e kaltėrt
  E shikoje nė sytė e mi

  S’mund tė shkosh
  Dhe ta les* gjithė atė jetė
  Qe e pėrjetuam

  S’mund t’i harroshas emrat tanė
  Ku i ke shkruar nė mur
  S’mund tė shkosh atje

  Sepse s’mundem
  Pa e shikur diellin me sy

  Nėse mė mungon
  Fshehtas do vij me ty.

  ĖNDĖRR

  U ktheva
  Larg prej teje
  gjysmė jete u ktheva

  Tek vendi i vjetėr
  Ta dėgjoj zėrin tėnd
  Lumi qė ishte nė afėrsi
  Dėgjohej me rrėshqitje
  Pyesja zogjtė shtekėtarė
  Se ku ishe ti

  Me thanė je tretur diku
  Dhe nuk je kthyer mė
  Lulet kishin ēelur
  Bari ishte rritur
  E ti nuk erdhe pėr tė shijuar
  Aromėn e luleve

  Dielli poq e dogj
  E ti nuk erdhe
  pėr ta ujitur

  Pemėt ishin rritur
  Pjekur e tharė
  Asnjė nuk e shijove

  U ktheva pėr ty
  Tė jemi bashkė pėrsėrėi
  Tingujt kompononin
  Unė mbeta i shurdhėr...

  Dritarja jote e vogėl
  Ish mbuluar me gjemba

  Peshqit lotonin
  Zogjtė vajtonin
  Shpirti im qante.

  Zogjtė me braktisėn
  Mė lanė vetėm
  Nė kėtė tokė tė pashkelur
  Prej shumė kohėsh

  Doja tė flulturoja me ta
  Tė tė gjeja ty
  Por kot
  Mbeta vetėm aty
  U nisa edhe unė
  Rrugės pakthim
  Tė gjej njė fjalė tė mirė
  Tė ma gėzoje shpirtin tim.

  PARA SYVE TU

  Ndjej se jam nė hėnė
  E mbuluar me jetė
  Me shekuj
  Posi velloja qė valon
  Dhe fluturon lehtė

  Nėpėr rėrė po udhėtoj
  Tė ta puthė
  Buzėn e ėmbėl

  Dėshiroj
  Tė jem nė diell
  Le tė mė pėrvėlojė nxehtėsia

  Tė jem pranė teje
  Tė mė shkrijė dashuria

  Para syve tu
  Ndjej parajsėn
  E ėndėroj
  Me melodinė e Saharės
  Shurdhuar nga heshtja

  Qoftė larga Sahara
  Ti je nė mua
  E ngrohtė

  ĖNDĖROVA TĖ TĖ TAKOJ

  U linda
  Pėr ta sfiduar shpresėn
  U rrita
  Me melodi tė akorduar
  U zgjova
  Pėr ta shuar etjen me vesė
  Kur dielli dhe hėna
  Tė etshėm ndaheshin
  E vogėl
  Isha ta kapja rrezen qė e doja
  Njė pėllumb i bardhė
  Pėrshėndetej me njė dallėndyshe
  Kėnga e tyre mė thėrriste
  Zemra rrahte fort
  E
  Vitet bėnin vallen e akorduar
  Unė ecja ta kapja rritėn

  SA MELODI THURE

  Thurja
  e mbėrtheu
  vlerėn
  Lulja tė mbetet
  pa nektar

  E mbėrtheu
  edhe melodinė
  Vlerės t’ia fali
  gjerat therėse

  Takimet
  mbetėn nė ėndėrime
  Prekja
  tė ta rrėmbejė dorėn

  Tingujt prekės
  mbetėn tė cvililtur
  Pėrballė
  erės sime
  tė mbyllur

  YJET KANĖ ZILI

  Nė histori
  Njė gjumė
  Tė lė pa vulė

  Lėvizja
  E lyp shkakun

  Urat
  Shurdhohen
  Pa zėra

  Thonė
  Yjet kanė zili
  Pėr puthjet
  e tė pagjumėve

  Si t’i kaloj
  Kėto ēapitje
  Merita hesht
  Tok me hėnėn

  PĖRHERĖ NĖ SHTEKĖTIM

  Ėndėra luftoi me ne
  Na futi nė mbėshtjelljen e saj

  Pėr t’u gjetur
  Vendosėm
  t’i thejmė akullnajat
  Pėr ta pushtuar
  Hapėsirėn.

  Largohej
  ikja
  nga fluturimi i shpendit
  Si shtekėtari me mallin
  pėr njė fije bari
  Tė zhuritur
  nga acari i verės

  Ti zhdukeshe papritur
  Si njė shpend
  Si nji shtekėtar
  Nė labirinthe
  E di
  Shpendi nuk e harron ēerdhen
  Me ngrohtėsinė e verės

  NUK JE AI QĖ MĖ LĖ PAGJUMĖ

  Shpresa
  e pėrkėdheli
  ėndėrėn
  Tronditja
  e spėrkakti me vesė
  shpresėn
  Shpirti
  Pėrjetoi frymėmarje
  tė shlirė
  Tronditja
  Treti nė hiēkund
  Zogjtė
  Akorduan ēakordimet
  Kėnduan pėr rrugėn e gjatė
  Tė idilės

  Nuk je mė ai
  qė mė lė pa gjumė

  MOS E BRAKTIS

  Nėse lulja e braktisė
  ku ka lindur - atė skaj,
  Pika e ujit nuk do ta pėrjetojė
  Puthjen e saj.

  Mos e mendo rrugėn e drejtė
  Fare pa lakesa,
  Edhe nė malin e vetmuar,
  Rruga tė dėrgon pa pengesa.

  Pėr ta kėrkuar lulen e fatit
  Ec pra e mos u ndal,
  Mos e braktis se vetėm tė mirat
  Vijnė dalė nga dalė.

  Ec, pra. Ajo rrugė tė kėrkon
  Pėr fatmirėsi .Vetėm ty
  Pėrjetoje kaltėrinė e qiellit
  Merr diēka mos e le n’dry’.

  Mos u ndal vazhdo, vazhdo
  Ulu mbi gurin e vjetėr,
  Nėse je lodhur
  -Gjeje princeshėn e fjetur.

  Mbyll sytė dhe mendo
  Kaltėrsinė e qiellit
  Shumė lule ka nė pyll
  Merre lulen e diellit.

  Tė gjitha janė tė bukura
  Njėra tė takon ty,
  Ajo tė josh me sy
  Ajo tė don vetėm ty.

  MOS E FSHEH

  Pėrtej shikimit
  E kam dėshirėn time
  Unė kėtu
  Atje jetoj me tė.

  Fshehtėsinė e tij
  E zbuloj nė ėndėrėn
  Qė mė mundon
  Sa herė qė dua tė tė
  Them diēka.

  Mos u fsheh pas kėshtjellės
  Ku ėndrron tė jetosh,
  Mė prit dhe mua
  Fatin ta shijosh.

  Mos e fsheh
  Flladin e kėsaj vere
  Tė vetme mos mė le
  Mos e braktis lulen
  Qė rritet- tė jesh me tė

  NDJENJA E DHJETORIT

  Po mbulohet e tėra
  Nga hija e reve
  Mjegulla e dhjetorit
  E fsheh...

  Duart e tua tė buta
  I japin ngrohtėsi
  Sikur dielli i qershorit
  Me pėrkėdheli.

  Zė ėmblit
  Porsi zogjtė nė verė
  Kur i fjaurojnė
  Krahėt e lehtė
  Nė pranverė.

  Sikur yjet nė qiell
  Sytė e zi para syve diellor
  kur shndėrisin faqet e ngrira
  Me brishtėsinė e yllit vizėllor.

  Sikur ėngjėllori
  i zbriur nga qielli
  Mė je TI o dritė
  e shkrepėtirė nga dielli.

  E VETMJA FJALĖ

  Fillimi i vajti pas
  Jetės sė re
  Lumturia
  Ia vari dashurinė
  mallit
  Bashkė me rrezen
  e pjekur

  Lulėzimi e okupoi
  kopshtin
  Krushk pati lulet e reja
  Cicėrimėn e bilbilėve
  Nė hulajė me harenė

  Duart u gėrshetuan
  Dhe dolėn nė sheti
  Nuk shikoheshin vėngėr
  Herė me miqėsi
  Herė me dashuri

  Ditės sė re
  Ia varim njė xherdan
  Ēka do tė na dhuroi ajo
  Mbase ecje
  Bashkė

  MBI LULEN TIME

  Mbi lulen time
  E shleva njė njollė
  Desha tė ta dhuroj
  Ashtu siē e do.

  Vonesa e vyshkė lulen
  Ia thanė vesėn e mėngjesit
  E petalet e vyshkura
  As bleta nuk i do.

  Bėrju shok
  Rrezeve tė para tė mėngjesit
  Do tė kesh fat
  Ta shohėsh gėrshetimin
  E dallėndysheve.

  Flokėt me valėza
  Butėsisė mėngjesore
  E duan
  Tok me puhinė

  Mos i shiko pengesat
  Tė padukshme bėri
  Se unė dhe ti
  Ngrejmė ura
  Ylberėsh...

  DĖSHIROJ TĖ MBETEM

  Dua tė ecė
  pėrmes kėtij kopshti magjik
  Mė thėrret aroma
  E lules me shpirt

  Dua tė tė mbetem
  Nė dhomėn e braktisur
  Ku kam lėn lotėt

  Dėshiroj tė mbetem
  Para lumit tė ngrirė
  Dėshiroj tė mbetem
  E mbyllur nė zemėr

  Dua tė mbetem
  Peng i kėsaj bote
  Atėherė kur s’ ka njeri

  Dėshiroj tė mbetem
  Midis dy urave
  Njėra e krisur
  E tjetra e re

  Dėshiroj tė mbetem
  Pranė lules sė parė
  Nė ėndrrėn e pazbuluar
  Dua tė mbetem kėtu
  Ku vura tė parin gur

  THESAR I ĒMUAR

  Njė anije po fundoset
  Mbi lumin e egėr
  Tė kėtij vendi enigmė

  Po shuhen plot dėshira
  Qė kam menduar
  Njė lule po thehet
  Tjetra po ēel.

  Zemra po me vlon
  Ta them atė qė dua
  Po goja mė ndalon
  tė them ēka ka nė mua

  Dua ta heq njė gur
  Ne mesin e shkretėtirės
  Apo tė vė njė lule

  Mbi fletėt e letrės sė bardhė
  Diēka mund tė shkruhet
  Apo nė thellėsi tė ruhet

  Shkretėtira
  Tė fitojė bardhėsi

  VENDLINDJA IME

  Sa e bukur dukesh
  Kur lagesh nga shiu
  Kurrė zjarrin mos e fik
  Mbaje zemrėn tė ngrohtė

  Dallėndyshja po fluturon
  Po kurrė nuk do tė tė harrojė

  Gjaku im
  Nėpėr damarėt Tu rrjedh
  Nė ty le tė derdhet krua

  NDOSHTA

  Ndoshta jam peshk
  Nė detin Mesdhe,
  Nodshta jam insekt
  Nė thellėzi nėn dhe.

  Ndoshta jam Perėndesha
  E lartėsive tė qiellit,
  Ndoshta jam rreze
  Shumė e ngrohtė e diellit.

  Ndoshta jam lule
  Nė blerim tė livadhit,
  Ndoshta jam pema
  E fshehur mes malit.

  Ndoshta jam planet
  Nė mesin e gjithėsisė,
  Ndoshta jam mbretėresha
  E pashpallur e bukurisė.
  [/size]
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Mesazh nga >> TeLi << prej 8/9/2009, 19:02

  Ka poezi te mirefillta brenda ketij cikli poezish por nuk arrita me e kuptuar se kush eshte autori i tyre per t'i deshiruar suksese dhe per me e pershendetur!?
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Mesazh nga Klea prej 5/10/2009, 17:51

  Shkruan xhelal ferizi

  n, penden time ka,hy gjithsija
  kan hy ,yje e bukurija
  kan hy fusha e bregore
  male brigje ,e,lugje e rrmore,
  vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore

  penda ime i kndon zallines
  i,kndon zog,e,kanarines
  shekuj muajve vit,e stines
  e kto bashk tash jan vargisė
  me i thurė artin bukurisė

  bukuri,ah,m,thuej kush je
  si u shartove n' kombee fe
  a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe
  a thue ne yll,kur u mbjell mahnija
  a ne ylber,kur ra shejtnija

  a ;n curril kur ,shndriti ingjija
  kush t, krijoj ty n' dritė kristali
  ,a,thue,zanat,n' maja mali
  qe ai yll artin ua fali
  a thue arti a piktura

  a vetull hana n 'hark ,a ura,
  ura e ylberit ,kthye n' kupė,t'qiellit
  a karajfil,i flladit t' prillit
  a ndoj sharm qe bjen,me fije
  mbi safire e dritė larmije
  kush t' krijoj moj bukuri

  meteort ,thonė kur jan shkri
  udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri
  a thue bashk jan ba shum dete
  a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete

  t' kan ba cak,e lakmi jete
  qe sot bota,turren n, vrap
  kush n,materje s' mbahet zap
  kur ti tok s' e shtron at hap
  bukuri ,a' thue magjija

  t ka,dhanė,brum,nga melodija
  qe ti n, t' folun e ,dehė hanen
  qe me ballė , e joshė rrezanen
  edhe diellit i shton oreksin
  me ta shndritė,mbi shend refleksin
  bukuri,kush;t pagzoj ne emer

  diell e hana ,t ndertuan zemer
  po at gjak qe t'rrjedhė prej ari
  qė t'lakmojn lulet mbi bari
  kush ta shkriu,me rrjedhė nder vena
  a thue yjet me pes krena
  sot ne glob ti je vet skena

  ti je skena ,e je hjeshija
  ti dridhė fllad per kah lehtsija
  ti je shejt ku bien njerzija
  kush t' krijoj mos gurė tė detit
  me ngjyrė arti n' pendė t'poetit
  kush t' krijoj ballin me lkurė
  kan bashkue safiret nurė

  lidh i kan rrezet si urė
  lidh i kan lulet me fletė
  ty t' kan dhanė shndritjen n' ket jetė
  sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė
  ke mbet cak per vargje e art
  ke mbetė joshje e diellit t' zjarrtė

  ke mbetė joshje per sy t' qiellit
  per qdo erė e lule t' prillit
  ti je vet ne cak ma e'para
  a thue gjak t' dha shega a nara
  a qerrshija qe pjekė e para
  ta ka dhan gjakun t' pranveres

  e aromen lulja e veres
  e'ata sy kush ti dha ballit
  e ato faqe a lulja e allit
  ti ndertoj anash si fletė
  glob e qiellit me i dhanė jetė
  cak njerzije ti me mbetė

  tash nuk ka nder kombe e fe
  as nder fise permbi dhe
  qe nuk, t'lshon sy e lakminė
  qe nuk vdes per bukurinė
  edhe shtegtarė edhe poet
  pendė qe shterrin ngjyrė si det
  edhe ligj kod e adet

  t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarė
  tagrambledhs e taksidarė
  kokrra e ullirit ,me gjith farė
  gjyqet dridhen para teje
  zgjidhen nyje e zgjidhen,neje
  kur ti del,n'kordele,kreje

  lidh per floku si zambaku
  para teje ndizet gjaku
  para teje kputet laku
  arma liget e penda shkrihet
  dielli e hana,e qielli krihet

  edhe shiu lshohet me pikė
  yll dritsije s' don me u fikė
  edhe mesnata kur t 'ket ikė
  t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarė
  kombe e fise fe e farė
  profesor e dijetarė

  edhe mosha e t' gjith si rrke
  lshojnė per ty lakmi e'be
  thue aromen e ke pre
  ashtu lshojnė lakmi trupore
  si ajo hana nder bregore
  kur lshon naten drit lakore

  qe n, lakmi me u pa me gurra
  kalon re e male n' turra
  kalon fjerė e gllija e,shkurra
  ashtu njerzit,n' bukuri
  art e mund edhe lakmi
  shkojnė me joshje n' ty me i,shkri

  Xhelal Ferizi AUTORI Nė MėRGIM i kėndon bukurisė
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Mesazh nga Klea prej 5/10/2009, 17:51

  NUK E DINI
  ************
  shkruan xhelal ferizi
  *****************
  Ju nuk e dini at q ė un e di
  e kam pa duke lidhė shekuj e muaj
  ka lidhė edhe kohrat epokat varg e vi
  kur e kujtoj sa shum vuaj
  ------

  un e kam pa me sytė e zemres time
  e kam prekė me damarė
  tė gjitha pjesėt e sajė ishin pėrvlime
  ajo ka lidhė nė shekuj shqiptarė
  ------

  ajo ka lidhė shum njerz e fe e fjalė
  edhe diturisė gojen ia ka mbyllė
  ajo djajve mėsimet gjithmonė ua ka falė
  ate nuk e don as dhe as qiell as yllė
  ---------
  mua mė duket aq e keqe e njoh afersisht
  nuk quhet dashuri
  ėsht ma e zezė se bisha edhe pse s' ka bisht
  emrin e ka robėri
  --------------

  kush e pagėzoJ nuk e di
  por emėr nuk ka ma katran
  edhe shekujt qajnė sa her e kan pi
  mbarsohet me satan
  ******************

  shkruar nga autori nė mėrgim
  Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Mesazh nga Klea prej 5/10/2009, 17:51

  Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
  ------------------------------
  Autori xhelal ferizi
  -------------------------------

  ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
  sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja sajė magjike
  sikur tė njihja te gjitha gjuhėt e gjithsisė
  sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
  --------------

  ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
  sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
  dhe vet zanafillen e botkuptoimit tė paranismėrisė
  dashurinė qė e nisi ajo vet
  -----------
  ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
  me kėt gjuhė e ndjenjė laborator te kuptimsisė
  me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
  ndoshta e kisha thėnė fjalėndjenjen e dashurisė
  ------------
  po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
  kėt zanafillė tė para nismėrisė
  ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
  e ndjenjat qė jan nisė i kan mbjellė para foljoret'mbiqiellore
  ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė paranismėritė mahnitore

  -------

  nė secilen paranismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
  nė secilen mikrondjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
  paraqiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
  spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell si vlim
  nė paragjith'sinė e paranismėrisė dedikuar pėr njerzim

  ---------
  mahni shkncoro laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
  qė ėsht nisė nė gjakun e para gjithsisė
  ndjeshmėri gjuhė mikrondjenjė nė tė qdo miliardten qelizė
  qehreshprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
  sikur te isha perkthyes mbi qiellorė i ksajė dashuri kuptimsisė
  ah sikur te isha perkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
  shkencė tė re tė pėrssour pėr dashuri do tė kisha nisė
  -------------

  por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėlnisje nisje ėmbėltare
  qė nxiti te gjitha flakė zjarmtaro ndenjė'ndezese qė qiellorisht flet
  me tė padukshmet spjegime vullnet formė nismėtare
  paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
  dashuria dashuria para zjarmtare
  para toksore para ujore para det
  ishte nisma ishte dashuria vet
  ---------

  ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
  e fuqishme tė perendisė
  ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
  qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
  kur paranisma nisi fenomen'istiken
  ather edhe dashuria ėsht nisė
  ---------

  dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė behem pėrkthyes dashurije
  kur nuk kam asgjė tė paranismėrisė
  se kjo esht mahni e forcė perėndije
  qe din kso qudirash me nisė
  --------

  e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
  ėsht njė qudi qė mister qė gjuhė zemre flet
  kur asnjė sekret toksorė zemėrissht si dry s' ka fuqi ta mbajė
  ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vaj
  e lotėt hidhrim gzim sa nji det
  ----------

  si tė behem un pėrkthyes i sajė njeri varfanjak gjuhtarė
  kur tė thellsishmen paransimėri nuk e njoh gjuhė as fare
  si tė jem un gjuha e intepretit pėr dashurinė kėt farė
  qe zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
  ------------

  Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
  avatar
  xheladin
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 170
  Vendi : rahovec
  Data e rregjistrimit : 13/06/2007

  default Re: Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Mesazh nga xheladin prej 2/12/2009, 13:06

  Shumė e respektuara dhe e nderuara Klea tė pėrgėzoj pėr punė tė palodhshme qė bėnė nė freskimin e kėtij forumi dhe qė na sjellė poezi tė bukura dhe domethėnėse. Besej se edhe mėtej do e begatosh forumin tonė.

  Respekte pėr Ty Klea
  Xheladin HAMZA

  Sponsored content

  default Re: Zemra troket nė zemėr (Cikėl poetik)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:25