Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Share
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga >> TeLi << prej 14/9/2009, 11:54  Forumistė tė nderuar,

  Rubrika e letėrsisė ka shumė tituj temash nga mė tė ndryshmet dhe besoj qė edhe titulli respektivisht tema qė unė po e filloj do te jetė e mirėpritur pėr ju duke shpresuar se nė mesin tuaj ka shumė adhurues tė poezizė.
  Pra tė sjellim poezi autoresh tė ndryshem si dhe poezitė tuaja njėashtu dedikur dėshmorėve tė kombit shqiptarė.
  me shumė respekt
  Te-Li


  Edituar pėr herė tė fundit nga Te-Li nė 12/10/2009, 09:53, edituar 2 herė gjithsej
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Major, Muharrem Ibrahimi nga Gjilani

  Mesazh nga >> TeLi << prej 14/9/2009, 18:22  T R I M I
  Nė njė dite shkova Marec,
  Nė tė madh mal gegessen,
  Me e pa Vendin ku luftuan trimat,
  Vellai im ku ra?!
  Pyeta Malin, pyeta lisat --
  A e keni pa?

  Mu afrua njė Shpend Mareci --
  Mallėngjyeshėm mė tha:
  "E kam njė njohtė Major Trimin --
  Muharrem Ibrahimin,
  Ish fisnik zemėrluan,
  I thoshin "Bajram"!
  I madh ėshtė Mareci,
  I madh je edhe Ti,
  Gjaku Yt, u befte dritė,
  Dritė pėr Liri!

  E Kalova tere Marecin,
  Gjithe Atje mė Degen:
  "Shumė TRIMA kėtu kane ra,
  Por gjithmonė tun t 'Jene gjallė! "

  Pyeta Malin, pyeta lisat
  A e kane pa vėllain tim?
  Mu bė sikur mali foli
  E m 'tha me krenari:
  "E kem njohtė njė Major Trimin --
  Muharrem Ibrahimin,
  Ish fisnik zemėrluan,
  Lum qė Kosova e ka!
  I madh ėshtė Mareci,
  Tė mėdhenj t 'gjithe Ju jeni,
  Gjaku i Juaj u befte dritė,
  Dritė pėr Liri!

  Autor, Demir KRASNIQI
  >> L a v d i <<


  Edituar pėr herė tė fundit nga Te-Li nė 10/10/2009, 13:15, edituar 1 herė gjithsej
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga Klea prej 9/10/2009, 16:59


  QĖNDRON NĖ TABE NĖ LAPIDARĖ


  Kur nė Cdo ane luftohej pėr Liri
  Mori pushkėn e babit, Isaku
  Dhe u bashkua te Tabet
  Me ushtarėt e lirisė.

  Nuk u hamend Tarif
  Dhe Investitionsschutza nuk iu tremb
  Bashkė mir Shoket e UĒK-sė
  Armikut kėtu si la vend.

  Betejė pas beteje ai luftoi
  Nė njė pritė, ra nė Varnidoll
  Kurse tash bashkė mir Shoket tjerė
  Qėndron nė Tabe nė Lapidar.
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Adem Hoti

  Mesazh nga Klea prej 9/10/2009, 16:59


  KOSOVĖS IA UROI LIRINĖ

  (Adem Hotit)

  Zemra flakė i digjej
  Tu ndihmonte ushtarėve tė lirisė
  Por edhe fėmijėt donin kujdes
  Me te u vra edhe Armendi nė lule tė rinisė.

  Ra nė Qafė tė Kaqanollit
  Nga njė granatė,bashkė me djalin e tij
  Por edhe ne ēastet e fundit
  Lirinė Kosovės ia uroi ai.

  Arbnori babin shumė e kėrkuar
  Por ai tash e ka kuptuar
  Se ai bashkė me yjet tjerė
  Nė qiellin e Kosovės jeton.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/10/2009, 18:31

  ju pergezoi keto jane poezite me te qelluara per poetet e kombit
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga Klea prej 10/10/2009, 16:53

  KĖNGĖ KUSHTUAR 08. MARSIT 1999  Hej unė kėtė kangė qė po e kėndoj,  Ishte viti nadhjet e nantė,  Muaji i tretė, data i tetė,  Ishte dimėr o i vėrtetė,  Shi e borė po bjen pa pra,  O Serbija na u ēojke n’kam:  Shtatmijė forca po i bashkon,  Kaēanikun po e rrethon,  Ja kanė msy shtabit n’Ivaj.  Nė mesnat nė ora nji,  Paskan hi kah Guri i Zi,  N’fshatin Shtrazė kur paskan mbrri,  UĒK-ja n’istikam dhe nė pikė,  Hej shumė shkiet po m’i vret.  Hej autoblinda, tanke, praga,  UĒK-ja me kallasha,  U kanė dalė shkive pėrpara  Hajdi, hajdi, o bijt e shkinės!  Tash i shihni ushtarėt e shqipes!.  Por kta shkiet s’mun t’depėrtojnė  Ja kanė nisė po granatojnė,  Edhe helm po gjuejn shumė,  UĒK-ėn pėr me vnu n’gjumė.  UĒK-ėn jo s’e merr gjumi,  Po luftojnė, more, plum pėr plumi.  Hajde, hajde, ore shka!  jem bashku na more vlla me vlla,  O, shtet Kosovėn dojm me ba.  O, luftė e rreptė-o ka fillue,  O, shumė e shkiet tuj palue.  ja kanė nisė trimat tuj knue,  Kangėn qė po e knojshin vetė,  pėr Kosovė thojnė, dojmė me dekė  Oj granatė, bre, kofsh mallkue!  O dy djem-o i kanė qėllue:  Nga fshati Shtrazė more, Murat Lika,  Qani Luma, nga Glloboēica  O, ranė dėshmorė, trimat nėpėr pika.  Hej kush lufton, more nėpėr pluma?  Komandant more Osman Luma.  U ka dalė shkive nė ballė,  Vret polic e vret ushtarė.  Po kta shkiet shum ishin kanė,  Me mitraleza po e qėllojnė.  O, pėr Kosovė trimi ra dėshmorė,  Jo atė ditė lufta nuk asht nalė.  Na ka ra edhe ni luftėtarė:  Raif Koraēi nga Kovaēeci,  O, ra dėshmor trimi, te liqeni.  Hej, unė kėtė kangė qė po e knoj me mall,  Ngo, or babė e ngo oj nanė,  Ngoni motra e ju vllazni,  Po kėndojmė me ēifteli,  Me ju hjek tė madhen mėrzi  O, gjithė t’u thojmė trimave LAVDI, more hej!


  Mustaf Lika, ushtarė i UĒK-sė  Brigadėn 162 “Agim Bajrami”  KĖNGĖ PĖR KOMANDANT  AGIM BAJRAMIN  Hej, sot po knojm nė Kaēanik,  Pėr Brigadėn niqin e gjashtdhjet e dy-e,  Me pushkė nė dorė ftyren na i zbardhi,  Komandant Agim Bajrami  Ishte nė Zvicer tuj punue,  O, i la fėmijt-o, me gjithė grue.  Jo s’i vynte viza CE  Erdh t’luftoj-o pėr atdhe.  Paska ardho-o nė Kaēanik,  Po formonte edhe njėsitė.  Nė Jezerc me trima tė lirisė,  O, luftoj kundra Serbisė.  Ishte trim-o atdhetar  N’fshatin Gabrrizė, o paska ardhė.  Do tradhtarė, tradhtar tė kombit,  I lajmruen forcat e serbit.  Policia o, e Serbisė  P’e rrethojnė fshatin Gabrrizė.  E rrethuen fshatin Gabrrizė  Miftar Kurtes ja rrethuen shpinė.  Ora katėr e tridhetė,  Filloj lufta nė mėngjes.  Katėr orė luftoj Agimi  Dhe Besniku e Xheladini  UĒK-ja me tre vetė  Forcat serbe pesė-gjashtėdhetė  Dhjetra shike aty janė vra  Shumė tė tjerė plague more janė kanė.  Nė Drenicė Adem Jashari,  O, nė Kaēanik, o Agim Bajrami-o hej!


  Mustaf Lika E Shefki Rexha ushtarė tė


  UĒK-sė nė Brigadėn 162 “Agim Bajrami”  KĖNGĖ PĖR FSHATIN KOTLINĖ  I  Hej, po kėndojė kėngė me ēifteli,  Po i kėndoj fshatit Kotlinė.  Qe pat ndodh ni tragjedi-e,  Na u rrethue fshati me shkie.  24 mars nandhjet e nantė,  Trimat e ktij fshati pritat, o i kanė zanė,  trimat kanė luftue pėr Kosovėn nanė,  Pėr Flamurin me shqiponjė, UĒK, UĒK- ushtrija jonė!  II  Hej, trembdhjet ushtarė na ranė dėshmorė,  Njani ish nga fshati Ivaj,  Neshat Rexha ra dėshmor.  Nė fshatin Kotlinė ra me gjithė dajtė,  Tuj luftue kundra Serbisė,  Tuj mbrojtė gratė dhe fėmijtė.  Kanė luftu trimat pėr Kosovėn nanė,  pėr Flamurin me shqiponjė, UĒK, UĒK- ushtria jonė!  III  Hej hordhitė serbe me tanke e praga,  O, krejt fshatit, o i duel flaka.  Nder civil filloi masakra,  Presin burra, dhe po i vrajkan,  Kajshin gra dhe kajshin fėmijė  O, t’pa shpirt ju shkiet e Serbisė.  Trimat kanė luftue pėr Kosovėn nanė,  pėr Flamurin me shqiponjė, UĒK, UĒK- ushtria jonė!  VI  Oj Kotlinė o shumė trima ke dhanė,  Mos mėrziti-o babė edhe nanė,  Mos mėrziti ju o motra vllazni,  Mos mėrziti gra e fėmijė  Kanė luftu trimat pėr Kosovėn nanė  Pėr Flamurin me shqiponjė, UĒK, UĒK- ushtria jonė!  Mustafė Lika, ushtar i UĒK-sė nė


  Brigadėn 162 “Agim Bajrami”

  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga Klea prej 10/10/2009, 16:57

  Tė gjitha luftrat qė u bėnė.
  Tė gjithė njerzit qė u flijuan.
  Sakrificat qė u bėnė.
  Atė ne nuk e harrojm.
  Lavdi u qoft atyre qė luftuan.
  Luftoj shota por si grua.
  Pėr atdheun e vet.
  Pėr njerzit e vet.
  Tė gjitha kto duhet tė kujtohen.
  Aj qė ėshtė kundėr kėsaj.
  Ai shqiptar mė ska me kan.

  Derguar nga Bardha
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga Klea prej 10/10/2009, 16:57

  Tė gjitha luftrat qė u bėnė.
  Tė gjithė njerzit qė u flijuan.
  Sakrificat qė u bėnė.
  Atė ne nuk e harrojm.
  Lavdi u qoft atyre qė luftuan.
  Luftoj shota por si grua.
  Pėr atdheun e vet.
  Pėr njerzit e vet.
  Tė gjitha kto duhet tė kujtohen.
  Aj qė ėshtė kundėr kėsaj.
  Ai shqiptar mė ska me kan.

  Derguar nga Bardha
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga sandra prej 25/2/2010, 08:25

  Dikush duhej tė vdiste
  Ai i cili gjithherė ka qen zgjuar
  Ēdo herė ndenji zgjuar
  Pėr ti zgjuar tė fjeturit.

  Pėrherė ishte nė marshim
  Nė marshim drejtė lirisė
  Gjashtė plumbat qė e morėn
  S’ ja ndalėn buzėqeshjen trimit tė Arbėrisė.

  Dikush duhej tė vdiste
  Tė vdiste ai qė me kohė kishte kuptuar
  Se jeta e tė robėruarit ėshtė luftė
  Dhe kjo i merr prijatarėt.

  Ky ėshtė ēmimi i lartė
  S’mund ta paguaj ēdo njeri
  Vetėm djemtė mė tė mirė tė kombit
  Nuk hezitojnė ta paguajnė pėr liri.
  avatar
  Loqki
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 234
  Data e rregjistrimit : 17/03/2010

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga Loqki prej 19/5/2010, 17:22

  Adem Jashari Legjendar
  Trim
  i Madh Kosovar
  Ka dhan shum per Pavarsi,
  Ka dhan Vllezer, Motra,
  Gru dhe Femi
  Ka dhan Jeten per Liri.

  Adem Jashari shum ka Luftu
  Jeten e Familes e
  ka Rreziku
  Qka po thot Vajza
  Besarta Jashari
  Shum per Migjen me ka marr
  malli.

  Migja jem thot Besarta shum ka Luftu
  Tu Luftu edhe ka
  Kendu
  Aspak trimit nuk ju ka dhimb Jeta
  Ka Luftu per troje te
  Veta.

  Ne Prekaz kushdo qe te shkon
  Vorret e Deshmorve
  Te
  Jasharve ti Viziton
  Krejt Kosoven e Nderon.
  avatar
  Loqki
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 234
  Data e rregjistrimit : 17/03/2010

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga Loqki prej 19/5/2010, 17:22

  Kjo Kosovė fortė po qanė,
  Po vajton e mjera nanė!
  Njė burrė trim
  me pas kanė,
  Zot ksaj toke sot me i dalė.
  Me i dalė zot
  mėmėdheut
  Si nė kohėn e Skėndėrbeut
  Si nė at' kohė dikur moti
  Kur
  ishte gjallė Kastrioti;
  Qė Sulltanat si la kurrė
  Nė Arbri me
  vendos flamurė!
  A esht' afrue dit' e bardhė?
  Si nė Krujė kur
  patė ardhė!
  Me ardhė prapė e mej pa me sy
  Si e kanė nda ket
  Shqiptari!
  Shum po vu'n Kosova nėn Sėrbi!
  Si nėn kthetrat e
  korbit tė zi!
  Kjo Drenica po fol vetė;
  Ende trimat nuk mė kanė
  vdekė!
  Ende trimat i kamė gjallė
  N' ball Serbies pėr me i dalė!
  Sllobodanin
  pėr me e ndalė.

  Pushkė e fortė ku paska kris?
  Pyet Kosova,
  djepi Shqipnis?
  N' Prekazin e Ahmet Delisė,
  Lufton Ademi kunder
  Sėrbisė!
  Si Tahir Meha qe luftoj dikur,
  Per tė gjallė s'u dorzue
  kurrė!
  Njėmijnėntqind e nėntdhjet e tetė
  Nė Mars ngritet
  legjenda vet!
  N' kamė po ēohet Legjendari,
  Komandantė Adem Jashari.

  Nga
  Kraleva, Nishi e Piroti,
  Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti!
  Si re
  e zeza' kur prishet moti!
  Ushtritė serbe kolonė po shkojnė
  Ushtar,
  polic nga Belgradi ēojnė,
  Pesmij trupa po parakalojnė!
  Tetėdhjet
  tanke po i dėrgojnė!
  N' Mitrovicė ushtria kalojnė,
  Drejt
  Skenderajt ata po shkojnė!
  Forca t' mėdha nga Skenderaj vijnė,
  Pa
  ēelė drita n'Prekaz po hyjnė.
  N'Polac n'Llaush stacionohen,
  Tre
  katunde keē po rrethohen!
  Nga Llausha e kanė lajmrue,
  Ademit i
  kanė tregue;
  Veē Prekazi ėshtė rrethue!
  Ademi djemve u paska
  thanė;
  Ēojnu trima gjithė nė kam,
  Mitraloz e bume mej marrė
  Gjith
  n'pozicjone pėr me dalė,
  Shkau Prekazin don me kallė!
  Shkau
  neve na paska mėsy,
  Nė Prekaz ushtria don me hi!
  Qoftė pėrhajr
  Ademi po thot,
  Njėqind vjet kemi pritė si sot.

  Te Jashart
  boll janė mundue,
  Dajt nga Llausha per me shkue.
  Askush s'mundet
  me u afrue!
  Ndihm Ademit s'po mujn mej ēue!
  Shum keē shkiet e
  kan' rrethue!
  Si me lisa me e gardhue!
  Rrethimin t'gjall mos me
  kalue,
  Askush i gjall' mos me shpėtue!
  Topat e shkaut po
  kėrsasin,
  Kullen Ademit ja godasin!
  Tanksi, minahedhsi s'po
  pushojnė,
  Barot e hekur ngado gjėmojnė!

  Jashart kanė nis me
  kendue
  Edhe me kangė tuj luftue!
  Pushkė e kangė s'po i ndalin!
  Zakon
  u kishte lėn i pari,
  Tuj kėndue lufton Shqiptari.

  Ēou
  nipash, daja po m'ja ban
  Ishte plak besa daja Osman
  Edhe Ademit
  ēka i ka than;
  O Adem ti je si djal i ri
  Krejt prapa nuk mujė
  tė t' rri
  Gjith ka lufton pas s'muj tė t'vi,
  Nje besė tė Zotit
  po t'a jap
  Pėr Ty njė pushk se la pa e zbraz.

  Britė Ademi,
  lėshon njė za;
  Ku tė kam Hamėz more vlla?
  Mbahu fortė, qėndro o
  burrė,
  Pushken shkaut mos ja ndal kurrė,
  Kurrė at' pushkė mos me
  ja nda
  Kem me u djegė me shka ka!
  Jem nė luftė qe njėqind vjet,

  Sot ėsht' koha me tregu vetė
  Me hek qafe serbin pėrjetė.
  Adem Jashari keshtu po
  flet,
  Po u thotė aj familjes vet:
  Se ket punė kur e kem nisė
  S'kena
  ba mend me lan pėrgjisė,
  Amanetin nė vend do ta ēojmė
  I madh' e
  i vogėl dot luftojmė,
  Jashart krejt me u farue!
  Po na fund kena
  me fitue.

  Plot tre ditė e plot dy net,
  Pushka nė Prekaz po
  kėrsetė!
  N'ditėn e parė shpėtojkan krejt
  Asnjė i vrarė te
  Jashart s'po jetė.

  Dit' e dytė para se po zbardhon,
  Komandir
  Ilija shka po bon?
  Nja tridhjet milic po i urdhron,
  Tė tridhjet
  t' Arkanit janė kanė!
  Prej Ushtrisė largue janė,
  Kullės s'
  Shabanit i shkojn pranė!
  E kcejn murin janė hi n'oborr!
  O Ademi
  edhe poj heton
  Njė za djemve po jau lishon,
  Fort Ademi edhe po
  bėrtet!
  Djem e nipa po mi thėrret,
  Po i leshon zė vėllaut vet;
  Priti
  Hamėz tė gjallė mos i le.
  A dhe Hamza tė gjall s'po i le!
  Sa po
  mujn shkijet po i palojnė,
  Jashart pushkėn nuk po e ndalojnė
  S'po
  i lan shkijet tė gjall me hi
  Nė prak me ju shkelė nė shtėpi,
  Kishin
  brenda rob e fėmi!
  K'shtu Ademi besėn e kish ba;
  Nė dorė tė
  shkaut mos me ra
  Me ka krejt kam me u vra!
  Kurrė Kosovėn vet'
  nuk e la!
  Me ka krejt pa u farue!
  Kurrė Kosovėn s'kam me l'shue,

  S'kam me l'shu, shkijet me pushtue!
  Brez pas brezi e kem
  trash'gue,
  Iliret kėt tok' kanė sundue,
  Dardan-kosovar kanė
  luftue!
  Kurr Kosovėn se kanė dorzue.
  Amanet t'parėt lanė naj
  kanė;
  Kurrė Kosovėn mos me e dhanė
  Kurr Serbies mos me ia lanė.
  Sa
  po mundė shkije po vret
  I kanė vrarė njėzet e tetė!
  Nja dy
  t'gjallė i kanė zanė!
  Ademit shka na i paskan thanė;
  Fort po e
  lusin, bej po i bajnė
  T'gjallė me na l'shue a nuk ban?
  Edhe
  Ademi po m’ i ngon;
  S'kena ardh ketu me luftue,
  Po me zorė na
  kanė ēue!
  Ēaj Ilija na ka urdhnue.
  Atėher Ademi po menon?
  Shqiptari
  e ka pas zakon
  Me liru aj qė vetin dorzon.
  Adem Jashari burrė azgan
  Tė dy serbet po i
  liron!
  Njėrit shka ēka i paska thonė?
  Shko Ilijes fjalė i ēonė;

  Baca Shaban ty a t'ka thanė,
  Besė nė ju nuk ban me nxanė!
  S'kemi
  pas kurrė besė me shka,
  Gjithė n' tradhti na kanė vra.

  Plot
  dy ditė e plot dy netė,
  Po na zbardhė dita e tretė!
  Nė Prekaz
  pushka po kersetė!
  Jashart me Serbi tuj luftue!
  Se kan nder mend
  me u dorzue!
  Me u dorzu kurrė tė gjallė!
  Shkaut pushken s'ja
  kanė ndalė,
  Nuk po ia ndalin pushkėn hiē,
  Farun shumė ushtar e
  milic!
  Shum' ushtar e milic tė vrarė!
  Nėpėr oborr e nėpėr arė,
  Nja
  treqind tė vramė i lanė!
  Si duaj kashte me u kanė
  Permbi trupat
  e shkive t'vramė
  Shokėt e tyre po kalojnė!
  Drejt Jasharve
  ushtria shkojnė!
  Sikur drapri n'arė tu korrė,
  Si me drapėr mej
  pre mu konė!
  Si kall'zi gruri nėpėr tokė.
  Pa shpirt sllavt bien
  si borė!
  Ademi n' mitraloz tuj korrė!

  Ushtria e Serbisė u
  farue!
  Jashart nuk dojn me u dorzue.
  Komandira edhe Gjeneral,
  Thojn
  Ademi nuk jepet i gjallė!
  Krejt Serbia k'tu me u kanė!

  Gjeneralat
  po urdhnojnė;
  Granatimet po i shpeshtojnė!
  Shumė predha kullėn
  qėllojnė!
  Barot e hekur po lėshojnė!
  Gjylet ishin kanė mallkue,
  Rob
  e fmi i paska farue!
  Rob e fmi granata i vret!
  Edhe Hamzėn me
  daj'n e vetė,
  Bacėn Shaban me nipa krejt!
  Jet Ademi veē me djal
  t' vetė!
  Babė e bir po bajn gajret
  Po qėndrojn si me u kanė
  tridhjet!

  Ushtria kull's iu afrue
  Dham n'dham me ēetnikėt
  tuj shkue!
  Njė plumb ishte kanė mallkue,
  Adem Jasharin ka qillue!
  Ademin
  keq e paska marrė
  Edhe Ademi jet' po ndrronė!

  Djalė i vetėm
  po mė lufton!
  I gjallė kullėn s'po e dorzon!
  Brenda ushtrinė
  s'po e lejon,
  Tė gjallė shkiet si len me hi
  Si lenė gjallė mej
  hi nė shpi.
  Tė mramtėn pushkė zbraz Kushtrimi
  Edhe djalin e
  merrė timi!
  E merr flaka, era barotit
  Nė gjo*** i bjenė gjylja
  topit!
  Gjylja topit veē po ma vretė
  Dhe Kushtrimi njė fjal e
  fletė
  Sa pėr plumba se kishim dertė!
  Familja ime me njė shtetė
  Ke
  tu luftue treqind vjetė!

  Autor: Fejzulla Duraku
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga shaban cakolli prej 19/5/2010, 17:23

  shume te bukura

  Sponsored content

  default Re: Poezi pėr dėshmorėt e kombit

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 24/5/2018, 02:24