ĒOHU AZEM;SE TI JE BOTA

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default ĒOHU AZEM;SE TI JE BOTA

  Mesazh nga shaban cakolli prej 14/9/2009, 16:28
     11-vjetorin e vdekjes :


     ĒOHU,
     AZEM, SE TI JE BOTA


     Teksti: Agim Doēi

     Muzika,incizimi dhe interpretimi:Demir
     Krasniqi


     U skuq bora n’
     majė t’ Shkėlzenit ,


     U than’ lisat
     nė bjeshknajė ,


     U ndal zemra e
     Azemit,


     Shqipja pret birin
     e saj .


     Ēfarė t’ i
     them vajzės e djalit?


     Ēfarė t’i them
     nuses sė re?


     Ēfarė t’i them
     fushės e malit?


     Zemrat thonė
     – Azem ku je?


     Je tek Drita e
     Dhjetorit,


     Je tek malet e
     Tropojės ,


     Je tek ėndrrat
     e studentėve ,


     Je tek plagėt
     e Kosovės .


     Je tek sheshet
     e fitores,


     Je tek sytė
     e Ardhmėrisė ,


     Je tek ideali i
     shokėve ,


     Je tek fjala e
     Shqiptarisė .


     Sytė e kombit
     mall pikojnė ,


     Ēohu Azem, se
     tė kėrkojnė !


     Ēahet qielli,
     rrudhet toka ,


     Ēohu, Azem, se
     ti je bota!


     SHQIPĖRINĖ
     AQ FORT E DESHI


     Teksti:Agim Doēi

     Muzika,incizimi dhe interpretimi:Demir
     Krasniqi


     Buzėqeshja jote
     si prej fėmije ,


     Tė ngriu
     sot nė gjoksin tim,


     Ti fluturove si
     zog lirie,


     U bėre engjėll,
     o vėlla i im.


     Ēeli pak sytė,
     tė shohėsh qiellin,


     Ēeli pak buzėt
     dhe fol njė fjalė.


     Tė pret mėngjesi
     , tė puthėsh diellin ,


     Sa shpejt t’u
     ftoh i bukuri ballė?!...


     Do t’i laj plagėt
     me ujė Valbone ,


     Do tė vajtoj
     me jehonė bjeshke ,


     Do tė mbuloj
     me lule bore,


     Do tė qajė
     motra me shira vjeshte .


     Njė degė
     bajame shoh nė dritare ,


     Njė dallėndyshe
     ēukitė nė xham ,


     Po pres tė
     vijė pranvera e madhe


     Bashkė me
     lirinė tė sjell vėllanė.


     Do t’ ia puth
     sytė me fllad tė erės ,


     Do t’ia njomė
     buzėt me vesė mėngjesi ,


     Do t’ ia pushtoj
     me mall tė zemrės ,


     Se Shqipėrinė
     aq fort e deshi !


     Gjilan, mė
     12 Shtator 2009.
   Ora ėshtė 19/7/2018, 17:31