Trishtimi Yjet E Panjohur

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Trishtimi Yjet E Panjohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/10/2009, 09:43


  Nese per ty s’kam qene
  me shume se veē nje ēast
  nje puthje e lene pergjys
  ca fjale dhe lote me pas...
  ...Sikur te jem... Trishtim
  sa shume shpresoj sikur...
  te sjell pak nga vetmia
  qe me ke dhene dikur...

  Zbret heshtja dalengadale
  kete nate perjashte neper oborre
  tek degjohen hapat e saj
  larg ne krahet e disa zogjve
  qe largohen sikur te jene
  lotet e fundit kur syte prisnin
  ledhatimin e lehte te Eres
  qe ndjenjat ti braktisnin
  ne luzione e hije Trishtimi
  ku Kujtimi yne serish
  ende endet si i verber
  fare i vetem prane Vetmise
  duke na kerkuar ne
  me lote ne sy per ti treguar
  se “Dashuria gjithmone vdes vetem”
  e “ai” s’e kish kuptuar

  E s’di ku shkuan ndjenjat tona
  ne Merguan pa kuptuar
  s’di ne gjetem dike tjeter
  njeri-tjetrin per te harruar
  ēfare mund te ish nje fjale qe s’thame
  per te qene kaq larg e prane
  ēfare mund te ish, ē’mund te mbetej
  ndoshta kote genjenim veten
  se iken Dite, se iken Muaj
  si Te Panjohur, si Te Huaj
  vetem heshtur e te ndare
  kaq shume kohe pa u pare
  vetem heshtur e te ndare
  ne nje cep Dhome duke qare
  pa i Falur, pa Urryer
  Buzet qe Zemren kishin thyer

  Nese per ty s’kam qene
  me shume se vec nje cast
  nje puthje e lene pergjys
  ca fjale dhe lote me pas...
  ...Sikur te jem... Trishtim
  sa shume shpresoj sikur...
  te sjell pak nga vetmia
  qe me ke dhene dikur...

  Melankolia, aq embel, mbeshtillte syte e zi
  dhe naten e erret e Mjegullen nder Shi
  me dy Buze qe dridheshin, dridheshin e s’flisnin
  ate frymemarjen tende e keto ndjenja qe prisnin
  si shpirt nga shpirti, nje shtrengim duarsh
  me pak Dyshim e Dashuri per te pyetur : Keshtu valle ē’do te thuash ?
  nese nuk ka me force, kjo qe Miqesi ti mund te quash
  se eshte nje shpirt qe renkon, se ka frike ta les* te vuash
  Kur iken duke heshtur, kur iken pa fjale
  pa kuptuar ē’do te thote te duash nje djale
  pa kuptuar sa veshtire te pranosh qe ky eshte fundi
  i tere asaj nga ne te dy, qe ne Nje Minute humbi
  sepse me te vertete, ateher kur Dashurojme
  s’besojme ne ato qe ndjejme, ndaj ndjenjat i Mohojme
  dhe rrime ne kaq prane e Vdesim nga Vetmia
  sa me nuk besojme, se kjo eshte Dashuria...

  Dashuria.?????....... Dashuria.!!!!!.......

  Mbi dy tre flete Ditari, lote vajzash pikuan
  mblodhen pak kujtime, dikujt ja dedikuan
  me ca vargje Poezie ne kete Udhe-Kryq Vite-Ndjenjash
  dhe Mall e Nostalgjie, mes mijera rrahje Zemrash...
  ...se Jeta vashdon e mua me duhet te eci
  larg teje pergjithmone, veē nje kujtim do mbesi
  nga nete te gjata lotesh qe vinin-shkonin nje ēast
  bashke me Vjeshten nder sy e shume Puthje mbetur pas

  Nese per ty s’kam qene
  me shume se veē nje ēast
  Nje puthje e lene pergjys
  ca fjale dhe lote me pas...
  ...Sikur te jem... Trishtim
  sa shume shpresoj sikur...
  te sjell pak nga vetmia
  qe me ke dhene dikur...

  Nese per ty s’kam qene
  me shume se veē nje ēast
  Nje puthje e lene pergjys
  ca fjale dhe lote me pas...
  ...Sikur te jem... Trishtim
  sa shume shpresoj sikur...
  te sjell pak nga vetmia
  qe me ke dhene dikur...


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: Trishtimi Yjet E Panjohur

  Mesazh nga Morena prej 1/10/2009, 19:39

  Nje nga preferecat e mia kjo kenge

   Ora ėshtė 22/7/2018, 23:56