Emocionet dhe klasifikimi i tyre

  Share
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Emocionet dhe klasifikimi i tyre

  Mesazh nga Klea prej 3/10/2009, 18:03

  Emocionet dhe klasifikimi i tyre Sot ne psikologji nuk ekziston ende nje klasifikim i qendrueshem dhe pergjithsisht i pranuar i emocioneve.Sipas nje klasifikimi te dhene nja Lazarus(1993),emocionet klasifikohen ne 3 grupe kryesore:
  1.Emocionet Negative-zemerimi,ankthi(frika),turpi,pikellimi,xhelozia,ne veria;
  2.Emocionet e Perziera-shpresa,keqardhja;
  3.Emocionet Pozitive-lumturia,mburrja,qetesimi,dashuria.
  Njera prej ndjenjave paresore eshte FRIKA.Kjo ndjenje paraqitet relativisht heret.Zakonisht shfaqet ne situata te cilat inividi i vlereson si te rrezikshme per ekzistencen e vet.Te femijet shkaktojne frike situatat e reja dhe te panjohura.
  Nje lloj tjeter e frikes eshte Fobia-me c'rast individi frikesohet prej disa objekteve dhe sitautave si p.shUjit,rruges.dhomes se mbyllur etj)ndonese ato objekte dhe situata,ne te vertete nuk paraqesin ndonje rrezik.
  ZEMERIMI-mund te perjetohet si nje pakenaqesi e zakonshme deri tek terbimi,me c'rast individi nuk eshte ne gjendje ta kontrrolloj veten.Mund te ndodhe qe ne raste te tilla individi t'i kercenohet ndonje te afermi te vet,i cili ne fakt nuk eshte aspak fajtor per situaten e shkatuar.
  GEZIMI -Njeriu zakonisht eshte i gezuar kur arrin suksese ne realizimin e qellimeve te veta,kur e kryen punen e tij me kenaqesi,kur eshte shendosh,kur dashuron dhe i ktheht dashuria nga personi perkates etj.
  HIDHERIMI-Paraqitet atehere kur humbim dicka te rendesishme per ne.Bie fjala femija hidherohet nese e humb lodren e tij.Ndersa nje i rritur hidherohet nese e humb nje te aferm.Hidherimi shpesh shkrehet ne vaj nganjehere shpreh edhe gezim ose ndonje tronditje.
  XHELOZIA-Ne thelb eshte pasiguri personale.Xhelozia lind ne ato raste kur personi,te cilin e dashurojme,kujdesin dhe dashurin nuk e drejton ndaj nesh por ndaj ndonje personi tjeter.
  DISPONIMI-eshte gjendje emocionale te kendeshme ose te pakendeshme te cilat zgjasin relativisht shume ,por nuk jane intensive.Disponime
  t tona nuk kane te bejne me dicka konkrete dhe te caktuar,mirepo ndikojne ne ne qe te marrim nje qendrim te caktuar ndaj njerezve dhe realitetit ne pergjithesi.
  PASIONI-Jane shprehi te formuara gjate jetes te cilat percillen gjithmone me emocione intensive.Ato ndikojne dukshem ne sjelljen dhe veprimet e njerevze p.sh dikush ka pasion shkencen,diturine,sportin qe jane pasione Pozitive.Ekzistojne edhe pasione Negative si bixhozi,pija,duhani etj.
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default emocion-nxitje

  Mesazh nga >> TeLi << prej 3/10/2009, 18:30

  Tė lumtė Klea, vertet nje teme per te cilen ia vlene t'i shkruaj pak fjalė edhe une si dhe sejcili qė ndihet i emocionuar hahahah!

  Si nxenes i gjimnazit (ne studime e kam mesuar pastaj) perhere i kam perzi ndjenjen dhe emocionin, pra per mua ka qene term i njejt ndjenja dhe emocioni e qė ma vone mesova t'i dalloj.

  Fjala emocion sikurse edhe shume terme tjera origjinen e ka nga Gjuha latine, EX qė dmth JASHT dhe MOTIO - lėvizje, pra me shkurt me emocion nėnkuptojme njė nxitje. Emocioni parasegjithash eshte njė gjendje mendore si dhe gjendje psikofiziologjike qė si nxitės ven direkt nje organizėm nė veprim.
  Lirohuni nga emocionet dhe jepeni
  edhe ju mendimin tuaj, ju pershendes
  TeLi

   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:26