Ego mashkullore?!

  Share
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Ego mashkullore?!

  Mesazh nga Morena prej 10/10/2009, 08:41

  Burri dhe gruaja, kur vendosin tė fillojnė jetėn e tyre, kur i japin fjalėn njėri-tjetrit pėr besnikėri dhe pėrkrahje nė ēdo kohė ndihen mė tė sigurt nė vetvete.

  Kjo mund tė zgjatė gjithė jetėn, por mund tė ndodhė qė tė zgjatė shumė pak. Disa burra, pavarėsisht se mund tė jenė besnikė gjatė gjithė jetės, me kalimin e viteve, ndryshojnė sjelljen e tyre, duke u bėrė mė tė mbyllur, duke mos biseduar si mė parė me bashkėshorten.

  Kjo gjė ndikon nė marrėdhėniet e tyre, pasi duke mos pasur bisedim, ata nuk arrijnė tė kuptojnė njėri-tjetrin.

  Gjatė bisedės me njė grup shokėsh u bėra njė pyetje: Kur ka qenė hera e fundit qė ke marrė mendimin e bashkėshortes tėnde?

  U habita kur pjesa mė e madhe e tyre buzėqeshnin ndėrsa dėgjonin pyetjen time pa dhėnė asnjė pėrgjigje. Shumė pak iu pėrgjigjėn pozitivisht asaj.

  Me tė drejtė pyes: Pse nuk kėshillohet burri me gruan e tij? Kėtė po e analizoj sipas arsyetimeve tė mėposhtme:


  Arsye edukimi dhe mentaliteti

  Ndoshta bashkėshorti ėshtė rritur nė njė ambient ku burrat kanė pasur epėrsi tė theksuar karshi grave. Kėshtu sjellja dhe veprimet me bashkėshorten, atij, ndonėse jo fort tė hijshme, i duken fare tė natyrshme, pasi njeriu ėshtė pjellė e ambientit ku rritet dhe edukohet. Ndoshta ky burrė merr pėr shembull tė atin, i cili mund tė mos e vlerėsojė dhe respektojė gruan e tij.

  Arsye psikologjike

  Ka njerėz qė nuk kėshillohen me asnjeri nė jetė, qofshin burra apo gra. Ata mund tė jenė mendjemėdhenj, egoistė dhe kanė besim tė tepruar nė vetvete dhe mendojnė se kėshillimi me tė tjerėt ėshtė tregues i dobėsisė sė tyre.

  Arsye fetare tė shtrembėruar

  Disa njerėz i kuptojnė disa tekste fetare gabimisht dhe kėmbėngulin nė disa aspekte pa dijeni tė plotė pėr to. Ky mund tė jetė dhe rasti i mosvlerėsimit tė gruas aq sa i takon asaj. Ata duket sikur e harrojnė ajetin kuranor: “O njerėz! Nė tė vėrtetė, Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre dhe ju bėmė popuj e fise, pėr ta njohur njėri –tjetrin. Mė i nderuari prej jush tek Allahu ėshtė ai qė i frikėsohet mė shumė Atij. Vėrtet, Allahu ėshtė i Gjithėdijshėm dhe pėr Atė nuk ėshtė e fshehtė.” (El- Huxhurat:13)

  Diktatura zakonore

  Pothuajse ėshtė e pamundur apo dhe gabim qė tė zhduken zakonet dhe traditat e popujve. E mira ėshtė qė ato zakone dhe tradita, qė bien nė kundėrshtim me legjislacionin islam, tė ndryshohen e tė zėvendėsohen me tė tjera. Tradita dhe zakonet janė tregues pėr identitetin dhe kulturėn e popujve. Ndodh qė ndonjėherė kėto zakone tė jenė diktatoriale.

  Prej tyre pėrmendim:

  - Mosparja e sė fejuarės;

  - Shtrenjtėsia e pajės sė nuses qė bėn djali (mehri);

  - Mosmartesa e vajzės sė vogėl para vajzės sė madhe;

  - Privimi i gruas nga trashėgimia

  Ka dhe shumė zakone tė tjera tė pėrhapura te myslimanėt, tė cilat bien nė kundėrshtim me natyrėn e Islamit. Tė ndryshuarit e kėtyre zakoneve kėrkon durim dhe kohė.

  Po ju tregoj njė histori tė shkurtėr. Tre motra indiane i dhanė fund jetės sė tyre duke u helmuar. Zėdhėnėsi i policisė sė Bombeit tha se babai i tre vajzave kishte refuzuar tė martonte dy vajzat e vogla para se tė martonte tė madhen. Ky ėshtė njė prej mijėra rasteve, ku njerėzit sakrifikohen pėr shkak tė zakoneve diktatoriale.

   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:26