Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Share
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga Klea prej 12/10/2009, 18:51


  Njeriu shumė gjėra mund t'i fsheh me sjelljet e veta, pohimet, pamjen e vet, por nuk mund tė fsheh gjendjen emocionale te sytė e vet. Sytė janė aq tė lėvizshėm dhe nė ēdo lėvizje japin nga njė informacion.

  Prej syve mund tė vėrehet se sa ėshtė i menēur njė njeri nė bazė tė asaj se a veprojnė sytė e atij personi aktivisht apo janė tė ngurtėsuara. Pastaj se sa ėshtė i shėndetshėm: A janė tė kthjellėt apo tė skuqur, apo tė turbullta. Nėse bebėzat i keni tė zgjeruara, atėherė jepni sinjal se po mendoni nė diēka seksuale, ndoshta pėr ndonjė aktore seksi bombė. Mos harroni se ajo ka tė drejtė qė i beson syve, ngase lėvizjet e syve janė tė drejtuara nė njėfarė mėnyre nga ndėrdija e njerėzve. Dhe, atėherė ėshtė ēasti kur edhe ajo merr nė mėnyrė tė vetėdijshme mjaft informata pėr botėn tuaj dhe sjell vendimin pėr po apo jo.


  Veshja

  Asnjė vajzė nuk ka dėshirė qė pėr vete ta ketė njė djalė qė thjesht ka hedhur ca rroba nė trup, tė cilat mė parė kanė qenė tė shpėrndara nėpėr dhomė. Po ashtu, ajo vėren se sa rėndėsi ju i keni kushtuar flokėve dhe pamjes sė fytyrės. Kur jemi nė kėtė temė, shumica e femrave i dėbojnė tipat e meshkujve qė nuk pėrkujdesen fare pėr veten, por edhe ata qė pėrkujdesen pėr sė tepėrmi. Sidoqoftė ėshtė mė mirė tė dukesh perfekt sesa i lėnė pas dore. Nė anėn tjetėr, nėse i pėlqen stili yt, atėherė hulumtimi i saj vazhdon, duke i rrotulluar sytė, poshtė-lartė.


  Kur i kushton rėndėsi vetes

  Nė rast se tepėr i ke kushtuar rėndėsi vetes, atėherė duhesh t’i ndihmosh femrės, qė nė njėfarė mėnyre ta shėrosh nga kompleksi i inferioritetit, e cila e ka kapluar nga pamja jote. Nėse ajo e sheh se rrobat tuaja janė aq perfekt, atėherė do ta kaplojė njė frika nga ideja se ėshtė e pamundshme pėr t’iu kėnaqur nė jetė. Pra duhet t’i japėsh ndonjė shenjė se ty tė nevojitet ajo. Sidoqoftė, kjo vlen vetėm pėr rastet kur asaj i pėlqen stili yt. Nėse jo, atėherė, skanimi i saj ndalet me kaq, i kaloni edhe disa ēaste, dhe nė vazhdim do tė dėgjosh vetėm arsyetime pėr mungesė tė kohės sė saj etj. Ajo asnjėherė nuk tė thotė drejtpėrdrejt se ti nuk i pėlqen. Kjo ndodh pėr arsye se femrat asnjėherė nuk do tė donin tė ishin nė pozitė tė tillė qė tė mos i pėlqejnė njė mashkulli.


  Pėrshtypja e parė nuk krijohet herėn e dytė

  Femrat krijojnė njėfarė baze ku do ta themelojnė mendimin dhe bindjen e tyre. Nėse ke gazetė nė duar, ajo do tė konstatojė se je mirė i informuar dhe bashkėbisedues interesant. Nėse me vete ke marrė qenin, atėherė ajo do tė kuptojė se je tip vetmitar dhe se je shumė i pėrshtatshėm si baba i fėmijėve tė saj. Profesori i psikologjisė, Michael Cunningham nga universiteti Lousville thotė: “Pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė prodhimi, sot gjithkush shikon nė paketim. Nėse njėherė keni mbetur tė zhgėnjyer nga prodhimi, herėn tjetėr mė tepėr rėndėsi do t’i kushtoni paketimit. Dhe, kur tashmė ka mbledhur dhe pėrpunuar mjaft materiale, do tė fillojė tė studiojė faktin se ēfarė ėshtė interesante te njė mashkull pėr sytė e femrės. Mos harroni, pėrshtypja e parė nuk krijohet nė herėn e dytė!
  avatar
  Edi7
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 224
  Mosha : 38
  Vendi : europe
  Loisirs : sporti,,femrat
  Data e rregjistrimit : 13/09/2009

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga Edi7 prej 12/10/2009, 21:05

  per mendimin tim dashuria lind nga shikimi,jeton nga ndjenja dhe vdes nga largesia..
  avatar
  shkodranja_yll
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 2162
  Mosha : 32
  Vendi : verdall
  Puna : pak nga te gjitha:P:P:P
  Loisirs : sdi
  Data e rregjistrimit : 20/06/2007

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga shkodranja_yll prej 13/10/2009, 18:29

  po largesia nga se vjen?nga mos shikimi i shpeshte ndaj jam dakord me ate qe dashuria lind ne sy jeton ne sy dhe vdes ne sy
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga >> TeLi << prej 13/10/2009, 20:48

  avatar
  shkodranja_yll
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 2162
  Mosha : 32
  Vendi : verdall
  Puna : pak nga te gjitha:P:P:P
  Loisirs : sdi
  Data e rregjistrimit : 20/06/2007

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga shkodranja_yll prej 14/10/2009, 09:02

  shum e bukur ajo qe ke shkru ti me lart
  avatar
  Nastradin Hoxha
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 367
  Data e rregjistrimit : 07/02/2008

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga Nastradin Hoxha prej 21/4/2010, 19:33

  Jo une nuk pajtohem me asnje mendim me larte. Dashuria jeton ne shpirt, duhet me zemer syri knaqet me pamjen e saj. nese keto dy te parat deshtojne ky i treti mund te humb pamjen e asaj qe duket e bukur.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga shaban cakolli prej 21/4/2010, 19:50

  mua me therr ne zemer e me bie terri sysh
  avatar
  Nastradin Hoxha
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 367
  Data e rregjistrimit : 07/02/2008

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga Nastradin Hoxha prej 21/4/2010, 19:56

  shaban cakolli shkruajti:mua me therr ne zemer e me bie terri sysh
  Eh more Shaban ktyneher ja degjojsha frymen Razes nga mbaskodra e tash as gerrhamen ne shtrat nuk po ja ndi ma as syri nuk po do me pa e pat dashnija jone po ishalla nuk e lexojne kete postim komshit
  avatar
  Ardhmeria
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2022
  Data e rregjistrimit : 10/06/2009

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga Ardhmeria prej 22/4/2010, 07:36

  se cfar flasin mbas shpine meshkujt
  Dashuria lind me Ndjenja qe burojn nga THEllesia e Zemres dhe Jeton ne Shpirt dhe Mbetet ne Zemer dhe nuk Vdes kurr kur esht Dashuri e vertet ...
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga sandra prej 28/4/2010, 11:11

  Dashuria lind me Ndjenja qe burojn nga THEllesia e Zemres dhe Jeton ne Shpirt dhe Mbetet ne Zemer dhe nuk Vdes kurr kur esht Dashuri e vertet ...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga shaban cakolli prej 14/8/2010, 22:52

  me mbetet parasysh

  Sponsored content

  default Re: Dashuria nė sy lind, nė sy jeton dhe nė sy vdes!

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 13:06