Puthja - fenomeni mė i “ēmendur” i dashurisė

  Share
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Puthja - fenomeni mė i “ēmendur” i dashurisė

  Mesazh nga Klea prej 12/10/2009, 18:52


  Gjithkush duhet tė dijė tė puthė, ky ėshtė ēelėsi qė hap dyert e dashurisė dhe pasionit tė zjarrtė. Kur puthni duhet tė dini tė gjitha detajet dhe domethėniet rreth puthjes. Edhe puthja si akt dashurie ka histori tė saj.

  Sipas studiuesve thuhet se puthja e relakson njeriun dhjetė herė mė shumė se ēokollata.
  Njė akt puthjeje vė nė veprim 29 muskuj tė fytyrės, e cila mund tė pėrdoret si njė ushtrim pėr parandalimin e rrudhave nė fytyrė. Kur njerėzit puthen kėmbejnė pėshtymėn gjatė puthjes dhe dihet se ajo pėrmban disa lloje substancash, ku nuk mungojnė mikrobet, kripėrat minerale, proteinat dhe tė tjera pėrbėrje.

  Bazuar nė studimet e fundit, kėmbimi i kėtyre substancave gjatė puthjes mund tė reflektojė nė pėrmirėsimin e imunitetit dhe prodhimin e antitrupave kundėr sėmundjeve tė ndryshme.


  Njė puthje e shpejtė romantike mund tė djegė 2-3 kalori, ndėrsa njė puthje franceze mund tė djegė mė shumė se 5 kalori. Ndjeshmėria e buzėve ėshtė 200 herė mė e lartė se ndjeshmėria e mollėzave tė gishtėrinjve. Po ashtu thuhet se ata qė pėrshėndeten me puthje jetojnė 5 vjet mė shumė mesatarisht..

  Puthja mė e popullarizuar, “puthja franceze” ėshtė quajtur “bashkimi i shpirtrave” nė Francė, kėtu nuk janė vetėm buzėt qė kryejnė kėtė puthje, por ėshtė gjuha shumė aktive. Puthja ėshtė po ashtu pjesa me e rėndėsishme e paralojės seksuale, prandaj ėshtė e rėndėsishme tė kuptoni se nė ēfarė situatė ēfarė puthje tė dhuroni:  Puthja franceze
  Edhe pse te gjithė e dimė se ēfarė ėshtė puthja dhe si duhet puthur, e ashtuquajtura puthje franceze ėshtė e zjarrte, por ajo ėshtė edhe hulumtim subtil i buzėve te partnerit. Prandaj, mos u bėni agresive.
  Puthja nė buzė
  Puthja nė buzė ėshtė serioze, pėrmes puthjes nė buzė dėshmohet njė lloje besimi i madh tek partneri e sidomos kur gjatė puthjes partneri ua prek fytyren apo flokėt. Kjo ėshtė shenja e parė e lindjes sė njė dashurie.
  Puthja nė qafė
  Mė shumė se 80 pėr qind e femrave thonė se qafa e tyre ėshtė njė pjesė shumė e ndjeshme dhe kur njė femėr ia ofron qafen njė mashkulli ai duhet me shumė kujdes dhe dashuri tė ia puth sepse shumė lehtė mund ta irritoje atė.

  Puthja nė faqe
  Puthja nė faqe nė kohen e sotme trajtohet si feminore, por ėshtė e gabuar. Jepjani nga njė puthje nė faqe partnerit nga disa herė nė ditė dhe buzėqeshni. Me kėtė i tregoni se ai/ajo ende ėshtė e vlefshme pėr ju dhe jeni i interesuar pėr tė.
  avatar
  shkodranja_yll
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 2162
  Mosha : 31
  Vendi : verdall
  Puna : pak nga te gjitha:P:P:P
  Loisirs : sdi
  Data e rregjistrimit : 20/06/2007

  default Re: Puthja - fenomeni mė i “ēmendur” i dashurisė

  Mesazh nga shkodranja_yll prej 13/10/2009, 18:28

  i bukur materiali

   Ora ėshtė 23/5/2018, 09:11