Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 19/10/2009, 14:40

  RAMĖ BLLACA

  Qeveria e Serbisė nė Beograd

  Njė vendim kishte kurdisė me delegatė –

  Gjithė shqiptarėve t’ ua shkulė rrėnjėt prej kėtij trolli

  E t’ i ēojė larg – larg n’ shkretėtira tė Anadollit!...

  Refreni:

  Hej, syrin si shkėndija , dhėmbėt shkrepnin gaca ,

  Kur e merrte fjalėn trimi ynė Ramė Bllaca –

  Jo , i gjallė s’ nėnshkruaj vendimin e Serbisė ,

  Po ē’ kėrkojnė shqiptarėt n’ troje tė Turqisė ?!

  Kėshtu janė tė gjithė stėrnipat e Skėnderbeut ,

  Flijojnė jetėn e s’ ia kthejnė shpinėn Atdheut !

  S’i tremb plumbi , as litari i tradhtarit –

  Sherif Vocėn dhe Ramė Bllacėn , kėta bijė t’ shqiptarit !

  Refreni:

  Hej, syrin si shkėndija , dhėmbėt shkrepnin gaca...etj.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 19/10/2009, 14:40

  NAZIM GAFURRI

  Pas moteve t 'vėshtira --

  Vijnė ditėt e mira,

  Kujtimet e hidhura

  Ich lexojmė nder pasqyra ...

  N 'tela t' ēiftelisė

  Kengen e nxjerr Burri,

  Fanar i njerėzisė,

  O, Nazim Gafurri.

  Refreni:

  Zemrat Thüringer Kenge --

  Lote tė vegjėlisė,

  Kosova ngrehė pėrmendore

  Trimave tė lirisė.

  Guri del prej guri,

  Burri lind prej Burri --

  Nenat rrisin djema

  Si Nazim Gafurri.

  Demokrat i lindur,

  N 'Arberi yll i ndritur,

  Ich urte e i Dahschur,

  Magje pro t 'uritur ...

  Si Shkembi qėndrove

  N 'kurthe e n' pusi,

  Pėr njeriun e vuajtur

  Dha Gaumen e Shtėpi.

  Refreni:

  Zemrat Thüringer Kenge ... etj.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 19/10/2009, 14:41


  Mulla Idriz Gjilani

  Hej, jehuan malet, O, N 'Kater Ane --

  Hej, na ka dale, o, njė trim mir den Ruhm,

  Hej, hakikat si e do vatani,

  Mulla Idrizi, o, nga Gjilani,

  Nė Kur'an, ai ishte betua,

  Pėr Atdhe, o, luftua mir!

  Mulla Idrizi, o, atdhetar,

  Arsimdashėsi ynė Kombėtar,

  U-Pa shkollua mir djemė e cika,

  Jo! Jo! Pėr ne nuk zbardhon drita!

  Hej, ngriti ZERIN, o, deri n 're --

  Hej, pa Liri, jo, nuk ka als fe!

  Hej, nuk i lėshojmė Kurre tokat shqiptare --

  Deri n 'đẹp, o, pro PA-dale fare!

  S'č lėshoj pushkėn, jo, Kurre prej dore,

  Ose vdekje, ose, Fitore!

  Mulla Idrizi, o, Trimm-i pare,

  Komandanti, o, vullnetar,

  Porsi qiri, o, nė Shandan,

  Oh, e shkriu jetėn, o je vatan-e.

  Hej, deri n 'vdekje luftoi n' Keto männlich,

  Hej, ich pa thyeshėm nė ideale,

  Hej, pro bashkimin, o, gjithėkombėtar,

  Pėr kufirin, o, gjithėshqiptar ...

  Flakadani, o, i lirisė --

  Shėmbėlltyrė e historisė.

  Mulla Idrizi, o, luftėtar,

  Trim - tribuni, o, legjendar,

  N 'burg dogjėn e, o, nė Gjilan --

  Oh je Atdhe, o, u ba kurban-e!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 19/10/2009, 14:41


  FAZLI GRAIĒEVCI

  O, Fazli, o arsimtar,

  Patrioti ynė shqiptar,

  E dhe nė jetėn Celi --

  Vec pėr popull e Lire!

  O, Fazli, o zemer gur,

  E dhe pėr jetėn flamur.

  Pėr tė flamur Skėnderbeut,

  Per te drejtat e Atdheut!

  Als torturat e Rankoviqit,

  Als nėnshkrimet e Nikoliqit,

  S 'mund t' i Thyen idealet --

  Pėr Kosova e jetėn fale!

  Gjaku i njomė i mėsuesit t 'ri --

  N 'damar t' tokes rrėnjė ka shti ...

  Bijnė lulėkuqe dhe lulėdrita,

  Gezon Kosoven - Republika.

  ***** Nga Permbledhja "Mallėngjime e ushtima", botuar nė Prishtina, mė 1993.

  Autor i teksteve, melodive dhe interpretues i kėtyre kėngėve ėshtė Demir Krasniqi.
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga >> TeLi << prej 19/10/2009, 15:19

  me pelqyen, i solla ca fotografi te ketyre atdhetareve per te cilet kam shume respekt
  Lavdi te gjitheve qe u flijuan per atdhe
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default ATA KĖNDUAN PĖR NE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/10/2009, 17:46

  ATA KĖNDUAN PĖR NE:

  ISUF MYZYRI

  Ēohu, Isuf Myzyri ,

  Ngjitu rreth kalasė ,

  Merre violinėn ,

  Se po dua me plasė !

  Tregoi Elbasanit

  Edhe gjithė Shqipėrisė –

  Qysh ua thonė ashikėt ,

  Kėngėve t’ ashikėrisė !

  Ēohu , Isuf Myzyri ,

  Dil n’ kasolle me kashtė ,

  Hiqja mallin pyllit

  Se shumė e ke dashtė !

  Bėri zė bilbilit ,

  Rexhepit n’ Kėrēovė ,

  Mazllomit , Qamilit –

  Ēabratit n’ Gjakovė...

  Mblidhuni pėr rreth sofre ,

  Rreth buke e kripe ,

  Tregoni kėsaj bote –

  T’ mos vdes kėnga shqipe !...

  N’ vend t’ kėngėve burrėrishte ,

  T ‘ “Shotės – mashalla” –

  Kėndojmė kėngė magjupishte ,

  T’ stilit “TALLAVA”!?

  Kokat na janė mbushė

  Me euro e dollarė...

  Mendjet janė bėrė fushė ,

  S’ kėndojmė si shqiptarė !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/10/2009, 17:46

  QAMILI VOGĖL

  Ditė e zezė – katėr nėntori ,

  Lajm i zi dheun e mori .

  Ra pikėllimi nė ēdo votėr ,

  Na ka vdekė Qamili i Vogėl .

  Qamili qė deshi kėngėn ,

  Deshi jetėn , shoqėrinė ,

  Deshi kombin e atdheun ,

  Toka e zezė na e rrėmbeu .

  Tė ndau vdekja prej kėsaj bote ,

  Por me ne, ti, prapė jeton .

  Kėngėt tua , fjala jote ,

  Gjithmonė n’ zemėr na pushon .

  Bashkė me ty , ikėn bilbilat ,

  E pa ty erdhėn n’ pranverė...

  Ēohu njėherė , baca Qamil ,

  T’ ia themi kėngės si pėrherė !

  Shih bilbilat kėsaj pranvere ,

  N’ ēfarė drejtimi fluturojnė !...

  Te Ēabrati , buzė Gjakovės

  Ty, Qamil , po tė kėrkojnė .

  Qamili qė deshi kėngėn ,

  Deshi jetėn dhe lirinė ,

  Qamili qė rriti famėn –

  I kėndoi kombit historinė .
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/10/2009, 17:47

  DERVISH SHAQA E DEMUSH NEZIRI

  Hej , i kujtojmė do vite tė rana –

  Kur dėgjohej Radio Tirana !...

  Kur kėndonte ,oh, ai Dervish Shaqa –

  Me kėngė t’ tija , oh, gjithmonė u kėnaqa !

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri –

  Me ata gishta , oh, si xhevahiri ,

  Me at’ za burrash dhe traditė shahiri ,

  Ia thanė kangės , oh, si asht ma s’ miri !

  Hej, kur ia lėshojshim radios , zanin –

  Seē e plasshim gjithė dushmanin !

  N’ ēdo shtėpi ku hyjshin valėt –

  Nga kėto kangė jehojshin malet !...

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri ...etj.

  Hej, kur e dridhte ēiftelinė –

  Seē e ngjallte Ahmet Delinė !

  Kur ia thoshte Dervishi, bejtet –

  Seē e ngjallte Azem Bejten !

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri ...etj.

  Hej, kur i knonte Shotė Galicės –

  Krenari i jepte Drenicės !

  Kur i knonte Bajram Currit –

  Ngritė n’ kala , kullat e gurit !

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri ...etj.

  Hej, kur i knonte Isė Boletinit –

  Ngriste kullat e Dukagjinit !

  Kur i knonte Hasan Prishtinės –

  Dridhte kullat e Vraninės !

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri ...etj.

  Hej, Kamer Loshit e Nak Berishės ,

  Haxhi Zekės , Rifat Berishės ,

  Dedė Gjon Lulit e Jakup Ferrit ,

  Sulejman Vokshit , Idriz Seferit ...

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri ...etj.

  Hej, mirė iu knoj trimave t’ vendit ,

  Edhe burrave tė kuvendit...

  Drinit , Vjosės dhe Shkėlzenit ,

  Burrave t’ Lidhjes Pėrzerenit ...

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri ...etj.

  Hej, me ata tela , oh, t’ asaj sharkis-e ,

  Mirė ia knojshin , oh, trimat Shqipnis-e !

  Si bylbylat , oh, n’ Ēabrat t’ Gjakovės –

  Mirė ia knojshin ,oh, trimat Kosovės !

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri ...etj.

  Hej, o Dervish , o legjendė e gjallė ,

  Ēohu nji herė , me ne me u ēmallė !

  Nė Deēan ,o , na sot kemi ardhė ,

  Gjithė kah jemi , o, rapsodė shqiptarė !

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri...etj.

  Hej, do t’i knojmė lirisė edhe paqes ,

  Trimav’ tanė edhe Dervish Shaqės ...

  Do t’ ua ēojmė , o , n’ vend amanetin –

  Kangėt shqipe , o, kurrė nuk do t’ vdesin !

  Refreni:

  Dervish Shaqa e Demush Neziri...etj.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/10/2009, 17:48

  SALIH E FERIZ KRASNIQI

  Pyet Anglia e Langoleni ,

  Pėr rapsodėt e kėtij vendi –

  Ē’ janė kėta zėra e kėto jehona ,

  S’ kanė nevojė pėr mikrofona ?!

  Refreni:

  Kur kėndonin Salihi e Ferizi –

  Si ndėr festa – tambli e orizi !

  Tė dy ishin me fis Krasniqi ,

  Me zė t’ ėmbėl si hurma e fiqi .

  -Janė rapsodėt kosovarė ,

  N’ tirq tė zi , e n’ plisa t’ bardhė.

  N’ Festivalin Ndėrkombėtar –

  N’ Langolen , zunė Vend tė Parė !

  Refreni:

  Kur kėndonin Salihi e Ferizi...etj.

  Nėpėr oda, ku ish burrėria ,

  Vlonte kėnga , e binte sharkia .

  N’ ballė ju printe krenaria ,

  Mbas ju vinte historia .

  Refreni:

  Kur kėndonin Salihi e Ferizi ...etj.

  Nėpėr odat kosovare ,

  U bėtė mbretėr t’ kėngės shqiptare !

  N’ krenari , ju kujtojmė prore –

  Trungu i kėngės popullore !

  Refreni:

  Kur kėndonin Salihi e Ferizi...etj.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/10/2009, 17:48

  REXHEP ZAJAZI

  Si bylbyli prej kafazit ,

  Po i kėndoj Rexhep Zajazit !

  Bacė Rexhepit , me djem t’ vet ,

  Qė kėnduan pėr ne shumė vjet !

  Kur kėndonte Rexhep Zajazi –

  Shuhej malli – shkrepte gazi .

  Me atė “ISON” kėrēovare ,

  Kėngė e valle mahitare .

  Kur kėndonte ai Bacė Rexhepi –

  Zėri i tij , porsi valė deti...

  Herė nė Shkup, herė nė Prishtinė ,

  Seē e shkrinte n’ kėngė shoqėrinė !

  Kur kėndonte Rexhep Zajazi –

  Plasnin zanat prej marazi !

  Kėngė ahengu , kėngė krenare –

  Krenaria jonė kombėtare .

  Zėri i tij vinte si fryma –

  “Nė bahēe na ka ra bryma!”...

  Mirė ia kėndonte “Zullufet e Ajshes”,

  Mirė ia fshinte lotėt prej faqes !...

  “Na pikuan gjethet e ullirit” –

  Shpejt ia mbėrrini stina e dimrit !...

  Dheu i zi – Rexhėn pėrpiu ,

  Bora e bardhė – zėrin ia ngriu !...

  Kėta bilbila kush na i thirri ?

  -N’ Elbasan , Isuf Myzyri !

  Shkoi Rexhepi nga Kėrēova ,

  Shkoi Qamili nga Gjakova...

  Formuan TRION LEGJENDARE –

  T’i kėndojnė kėngėt gjithė shqiptare !

  U bashkuan nė PĖRJETĖSI –

  TRI LEGJENDA – NJĖ SHQIPĖRI !...

  *****Autor i teksteve, melodive dhe interpretues i kėtyre kėngėve ėshtė Demir KRASNIQI.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 8/11/2009, 13:00     Parodi
     pėr ēifteli :


     FUSHATA
     ZGJEDHORE


     N’ kamė janė
     ēue liderėt e ngratė,


     I thyen kambėt
     ditė e natė ,


     Gjumin – gjumė
     s’e bajnė rahat ,


     Kurrė pa
     e qitė trupin nė shtrat!


     Tue vrapue
     n’ qytet e n’ fshat ,


     Shpi pėr shpi
     tue hallakatė ,


     Tu i mashtrue
     fukaratė ,


     Tue ja u lanė
     oborret thatė ...


     Tu i marrė
     ēikat , tu i marrė gratė ,


     Pėr me dalė
     me ba fushatė ,


     Drekė me
     drekė e darkė me darkė ,


     Zoti e di ēka
     qesin n’ bark ?!


     Dreka e darka nėpėr
     hotele,


     Tue kallėzue
     pėrralla e mesele ,


     Tue shitė
     poza me bukuroshe ,


     Gjithė tue
     dhanė premtime boshe !


     Bukuroshet pėrplot
     dyzene ,


     Iu prijnė
     para si manekene ,


     Mbush pallatet
     me postera ,


     Sheshe, lisa dhe
     bandera ...


     Po i fshinė
     lotėt mixha Bekė –


     Shumė e njeri
     paska vdekė ?!


     Me u ēue n’
     kamė pesėqind imam ,


     S’ mund t’
     varrosen deri n’ aksham !


     Ndali lotėt ,
     o mixha Bekė ,


     Se kėta njerėz
     nuk kanė vdekė,


     Kanė ba be,
     kanė dhanė premtimet ,


     Me na i dėlirė
     kanalizimet !
  Gjilan, mė
  06.11.2009. Demir KRASNIQI
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga >> TeLi << prej 8/11/2009, 14:28

  I lumte Demir Krasniqit, shume mire i ka renduar rreshtat,
  Populli i varfur manipulohet por tani ishallaaaaaaaaaaaaaaa
  eshte vetedijesuar.

  Eulexi ka marre nje fushatė
  peshqit e medhenjė me i kapė
  aty dot dalin qeveritaret n'publik
  atehere ju kini me u ēuditė!!!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/1/2010, 03:01

  KĖNGĖT E DASMAVE;ATDHEUT DHE DASHURISĖ
  Dasma kjo festė familjare qė bėhet nė shtėpitė e dhėndėrrit dhe nuses ka njė ceremonial tė lashtė por shumė tė pasur dhe
  tė kėndėshėm.Dasmat tradicionale shqiptare bėheshin mė parė tė shtunėn
  dhe tė dielėn,ku tė hėnėn vazhdonte tubimi i grave nga shumė fshatra e
  qy-
  tete pėr tė pa nusen.Ceremoniali i dasmave shoqėrohej me kėngė tė shumėta e tė larmishme,me valle,lojėra e shaka.
  Nusėn e kėndonin vashat,kurse nė odat e burrave ftoheshin kėngėtar tė
  shquar,tupane dhe zurla.Kėngėt dėgjoheshin me njė vemendje tė lartė nga
  dasnorėt,kurse me tupane dhe zurlė
  dasmoret hedhnin valle tė ndryshme.Dasmorėt apo krushqit si quheshin nė
  krye tė kolonės zgjidhnin njė burrė tė veqant i cili do u printe me
  Flamur,krushqit shkonin me kolona dhe rrugės luanin dhe kėndonin


  Kėngėtarėt qė ftoheshin nė dasma duhej tė ishin tė shquar nga se ata i ipnin kuptimin dasmave.
  Odat e miqėve pėr dasma zgjidheshin nė kėto ceremoniale familjare dhe
  trojet shqiptare kishin tradita tė lashta tė kėngės,mė parė kėndohej me
  lahuta tė cilat fėrkoheshin me hark ngjajshėm me violina dhe tingujt e
  saj
  tė ėmbėl i shoqėronte kongėtari.Mė pas dolėn ēiftelitė dhe sharkitė
  instrumente mė tė popullarizuara tė muzikės sonė folklorike me njė ton
  mjaft tė ėmbėl.

  Me kėto instrumente tė bukura shoqėroheshin kėngėt lirike,epike dhe vallet.Mjeshtri mė i mirė i qyftelisė,sharkisė,violinės dhe disa veglave tjera tė folklorit tonė ishte Demir Krasniqi.Ai ishte

  muzikolog,kėngėtarė,instrumentist,kompozitorė,pedagog
  muzike e tj...Malėsorėt tanė nė dasma e ftonin Demir KRASNIQIN:Ai
  kishte zė tė ėmbėl,taktikė nė kėngė,kėndonte ėngė tė zgjedhura mirė,u
  jepte frymė dhe plotėsonte
  dėshirat e dasmorėve,shpesh kėngėt e tij nga gėzimi i dasnorėve
  pėrcilleshin me shumė brohoritje,duartrokitje dhe tė shtėna nė ajr.
  Demir Krasniqi kur i k 137ndonte atdheut kėndonte begatitė e tij,kur i
  kėndonte popullit kėndonte vuajtėjet dhe traditat e tij,kur kėndonte
  pėr dashuri
  pėrmbushte kėrkesat e dasmorėve tė rinjė,me njė fjalė ishte i
  popullarizuar dhe shumė i mirėpritur.Disa nga kėngėt qė ishin shumė tė
  dashura pėr dasmorėt
  ishte edhe kėnga e Shotė Galicės.  DEMIR KRASNIQI

  KJO KOSOVė KA PASĖ SHUMĖ TRIMA

  Qė s“harrohen kurrė
  heroinė Shote Galica
  qė luftoj si burrė
  kjo trimėreshė njė bijė shqiptare
  luftoj me trimėri
  deshti armikun ta qes fare
  qė t“jetojmė n“liri.

  Smundi kush me ja ndal turrin
  e nderoj Drenicėn
  krah pėr krah luftoj me burrin
  me Azem Galicėn

  Janė mbledhė burrat n“log t“kuvendit
  pyesin pėr kėtė trime
  ku ashtė Shota e Azemit
  ajo heroike?

  Ushtuan malet larg u ndie
  e treguan t“vėrtetėn
  ashtė novė njė heroinė
  Kosovės ja fali jetėn.

  Me ty sot ne jem krenar
  oj Shote Galica
  tė kėndon KOSOVA E MBARė
  LUM PO BAN Drenica

  Bijė e qetė oj bijė KOSOVE
  POPULLI Tė DON
  PėR LIRINė Qė JA U DHUROVE

  HEJJJ;DO T“JEM Tė LUMTUR;O MORE PėR GJITHMONĖ

  Kėrkesat
  pėr kėngė tė dashurisė ishin shumė tė mėdha,Demiri ua thonte bukur
  atyre,i donte rininė,ua plotesonte kėrkesat dhe ata e nderonin.  Po shkon qika rrethit t“malit
  tuj ndėgju fyellin qobanit
  mbas kumbones nė zabele
  bashk me qingja edhe me dele

  Te burimi i gurrave t“bardha
  kjo baresha prinė e para
  me qobanin fillojnė kėngėn
  dyt♪7 ja marrin s“bashku kanges

  jehoi zeri i qobaneshes
  afer rruges ne maje bjeshkes
  jehun nale,fusha brija
  aty lindi dashuria

  Me uje bjeshke bardhe si borė
  do tė ftoj dolli dasmor
  do tju qesin mish te dashit
  tambel ,kos dhe djath te stanit.

  Demir
  Krasniqi veq dasmash kendoi plot dyzetvjet,ne Radio Prishtinė,nė skenė
  koncertesh,nė Gėrmi,nė Bozhur dhe Grand,nė shumė lokale argėtuese dhe
  gjithnjė pati shumė adhurues,nderė dhe rrespekt.
  Sponsored content

  default Re: Tekste kėngesh, kujtojme atdhetaret tanė

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:17