FUNDI I KOHĖS

  Share
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default FUNDI I KOHĖS

  Mesazh nga Klea prej 2/11/2009, 18:01

  PARATHĖNIE
  Fundi i Kohės (apo Ditėt e Fundit) mund tė mos jetė nocion i njohur pėr shumė njerėz. Prandaj, sė pari do tė japim njė shpjegim tė shkurtėr pėr tė. Fundi i Kohės domethėnė ‘epoka e fundit’. Sipas literaturės Islamike, ajo ėshtė njė periudhė kohe qė ėshtė afėr Fundit tė botės.
  Shenjat nė Kur’an dhe pėrmendjet e shumta tė Fundit tė Kohės tė dhėna nga literatura e Haditheve na sjellin nė njė pėrfundim shumė tė rėndėsishėm. Vargjet Kur’anore dhe hadithet tregojnė se ekzistojnė dy faza tė Fundit tė Kohės. Faza e parė ėshtė njė periudhė kur gjithė njerėzit do tė vuajnė probleme materiale dhe shpirtėrore. Pas kėsaj, Bota do tė hyj nė njė periudhė tė shpėtimit tė quajtur ‘Epoka e artė,’ e cila karakterizohet me begati dhe mirėsi pėr shkak tė mbizotėrimit tė fesė sė vėrtetė. Me pėrfundimin e Epokės sė artė, do tė ketė njė rrėnim tė shpejtė shoqėror dhe njerėzit do tė fillojnė tė presin Fundin e Botės.
  Nė kėtė libėr, do tė ekzaminojmė Fundin e Kohės nė dritėn e ajeteve dhe haditheve. Ėshtė e qartė se shenjat nė fjalė tani kanė filluar tė shfaqen njėra pas tjetrės, pikėrisht ashtu siē pėrshkruhet nė kėto referenca. Ardhja e kėtyre shenjave e lajmėruar katėrmbėdhjetė shekuj mė parė janė ngjarje madhėshtore qė shtojnė besimin dhe besnikėrinė e besimtarėve ndaj Allahut. Pa dyshim se nuk ėshtė rastėsi qė, nė njė periudhė aq tė shkurtėr kohe, tė gjitha kėto shenja tė shfaqen njėra pas tjetrės. Kėto shenja janė lajm i mirė pėr robėrit e Allahut.
  Rrėfimi i ngjarjeve qė pėrshkruhen nė faqet nė vazhdim ėshtė pėrgatitur nė pajtim me udhėzimin e ajetit:

  Dhe thuaj: “Falėnderimi qoftė pėr Allahun, Ai do t’jua tregojė shenjat e Tij e ju do t’i njihni ato!” E Zoti yt, nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj veprave qė bėni ju. (Sure Naml: 93)

  Njė tjetėr ēėshtje qė duhet ta theksojmė kėtu ėshtė se Allahu di mė sė miri ēdo gjė. Si pėr ēdo temė tjetėr, ne nuk kemi dijeni tjetėr veē asaj pėr tė cilėn Ai na bėn me dije.

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:46