Feja do tė kthehet nė gjendjen e saj burimore

  Share
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Feja do tė kthehet nė gjendjen e saj burimore

  Mesazh nga Klea prej 2/11/2009, 18:06

  Feja do tė kthehet nė gjendjen e saj burimore
  Njė tjetėr lajm qė zbulohet nga literatura e Haditheve lidhur me Fundin e Kohės ėshtė se feja burimore mė nuk do tė keqkuptohet. Nė Epokėn e Artė, tė gjitha keqkuptimet heretike qė u futėn nė Islam pas Profetit (saas) do tė largohen dhe feja do tė rikthehet nė gjendjen e saj burimore. Pikėrisht si nė rastin e Profetit, kėrkesat e fesė do tė plotėsohen.
  Pas vdekjes sė Profetit tonė (saas) dhe tė Shokėve tė tij, historia shėnon qė herezi dhe forma tė adhurimit qė s’kanė lidhje me fenė u futėn nė fenė burimore dhe se hadithe dhe mendime tė panumėrta, shumica e tė cilave kanė mbijetuar deri nė ditėt tona, u sajuan dhe iu atribuuan Profetit tonė (saas). Pėrkundėr pėrpjekjeve mė tė mira tė Muslimanėve tė vėrtetė pėr t’i larguar kėto sajesa, shumė praktika tė bėra nė emėr tė Islamit sot nuk kanė bazė nė Kur’an.
  Duke qenė Kur’ani i vetmi burim qė mund tė bėj dallimin nė mes tė praktikave tė drejta dhe tė gabuara, vetėm udhėzimi i tij mund t’i ekspozoj dhe largoj kėto herezi tė sajuara. Nė kėtė mėnyrė, feja e vėrtetė do tė rishfaqet sėrish.
  Nė Fundin e Kohės, Allahu do ta rikthejė fenė nė gjendjen e saj burimore dhe do tė bėj qė morali i Kur’anit tė mbisundojė. Kur tė vjen kjo kohė, Ai do t’i mėnjanoj tė gjitha devijimet qė pengojnė njerėzit tė jetojnė nė pajtim me fenė e Tij dhe do ta pastrojė Islamin nga tė gjitha herezitė, besimet dhe format e rrejshme tė adhurimit.

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:56