Gjendja e jashtėzakonshme e Shokėve tė shpellės

  Share
  avatar
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Gjendja e jashtėzakonshme e Shokėve tė shpellės

  Mesazh nga Klea prej 2/11/2009, 18:08

  Vallė, a mendon ti se banorėt e Shpellės dhe Rakimit ishin njė ēudi nga mrekullitė Tona? Kur disa djelmosha u strehuan nė shpellė dhe thanė: “O Zoti ynė, na jep mėshirė nga ana Jote dhe pėrgatitna pėr sjellje tė drejtė!” (Sure Kehf: 9-10)
  Kėto ajete prekin gjendjen e jashtėzakonshme tė kėtij grupi. Me shtjellimin e kėtij rrėfimi, kuptojmė se pėrvojat e tyre janė tė njė natyre tė pazakontė dhe metafizike. E tėrė jeta e tyre ėshtė pėrplot me ngjarje tė mrekullueshme. Hadithi i Profetit tonė (saas), i cili i ndėrlidh ata dhe Fundin e Kohės, bėn fjalė pėr gjendjen e tyre. Kjo tregon se njerėzit qė jetojnė nė Fundin e Kohės mund tė kenė pėrjetime tė mbinatyrshme.
  Ajeti i dhjetė na tregon se kėta tė rinj kėrkuan mbrojtje nė shpellė nga sistemi shtypės i asaj kohe, i cili nuk iu jepte mundėsi tė shprehnin pikėpamjet e tyre, tė thonin tė vėrtetėn dhe t’i thėrrisnin njerėzit nė fenė e Allahut. Si pasojė, ata u distancuan nga shoqėria e tyre.
  Mirėpo, kjo nuk duhet tė kuptohet si njė periudhė e kotė e kaluar larg shoqėrisė, ngase ata u strehuan aty duke kėrkuar mirėsinė dhe ndihmėn e Allahut. Ata po ashtu kėrkuan tė pėrmirėsojnė dhe pėrparojnė vetveten. Muslimanėt e Fundit tė Kohės qė jetojnė nėn regjime shtypėse do tė fshihen dhe do tė shpresojnė qė Allahu tė shtoj mirėsinė e Tij mbi ta dhe po ashtu qė t’ua bėj mė tė lehtė jetėn dhe luftėn e tyre kundėr lėvizjeve antifetare.

  You would have supposed them to be awake whereas in fact they were asleep. We moved them to be right and to the left, and, at the entrance, their dog stretched out its paws. If you had looked down and seen them, you would have turned from them and run and have been filled with terror at the sight of them. (Surat al_Kahf:18)

   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:10