Martesat nga gjaku i njejte-farefisi!?

  Share
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Martesat nga gjaku i njejte-farefisi!?

  Mesazh nga >> TeLi << prej 18/11/2009, 21:20

  Tė mergosh rrugeve te europes do te shihni e njihni edhe kulturat, traditat , doket, te mirat (pozitive) dhe te kqiat (negative) nder shume kombe e nacionalitete tjera, ne si komb nuk martohemi me gjakun e aferm, vajza e dajes, tezes apo edhe rreth pakes me te larget qe e konsiderojme afersi familjare, ne vendin ku une jetoj ka shume turqė dhe shtetas nga Maroko, u takojne besimit islam-musliman dhe gjate debateve me ta, ata e shohin shume normale martesen me te afermit e tyre dhe ndihen me superiore e me te civilizuar se sa ne!!!.

  Kjo dukuri per mua ngelė akti me i shumtuar i qenies njerezore i te gjitha koherave, si e mendoni ju kete dukuri, me ndihmoni te kuptoj apo mesoj edhe nga ju te nderuar forumistė, eshte kjo ne rregull me ta apo une nuk jam njeri i shekullit qe po jetojme!???


  me rrespekt

  Teli

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Martesat nga gjaku i njejte-farefisi!?

  Mesazh nga Vizitor prej 18/11/2009, 23:08

  o /z. te-li po ti je shum ne rregull mor vlla se rraces e kombit tone nuk i shkojn gjera te tilla -- te shemtuara, por kete ta dishe se as Turqit e'as Morokianet jo qe nuk jetojne kete shekull por jane shum larg tij . bile une e'di qe edhe sot ketu ne belgjik ka Turq--moraken qe nuk mbajn televizor ne shtepi , ata jan vetem nje hap para botes shtazore ,,respekte vella
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Martesat nga gjaku i njejte-farefisi!?

  Mesazh nga >> TeLi << prej 18/11/2009, 23:23

  kam ndegjua se ne veri te shqiperise nje gje e njejte me turqit a marokanet ne lidhje me martesat egziston, sa eshte kjo e vertete Alex!?

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Martesat nga gjaku i njejte-farefisi!?

  Mesazh nga Vizitor prej 18/11/2009, 23:32

  jo jo je keqinformuar se jo ajo nuk ka ndodh kurr dhe nuk do ndodh as ne Malesi e'as ne shqiperi bile ku ka troje shqipetare the se jo kete e din edhe ti mir se shqipetar je edhe ti , MGV
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Martesat nga gjaku i njejte-farefisi!?

  Mesazh nga >> TeLi << prej 18/11/2009, 23:43

  Nje dukuri e tille eshte e pranishme dhe ne zonat veriore te Shqiperise.Mendimi eshte qe keto martesa nuk duhen kryer sepse kur kane ndodhur kane lindur femije jo normale.
  Nje tjeter gje eshte qe nese ne martohemi me lidhje gjaku vjen dhe nje dite prishja e marrdhenieve te te dyfiseve.Mos te harrojme qe ne ruajme lidhjet e mira dhe me kushuririn e 3-te dhe te 4-te.


  I nderuar Alex, shkrimin me lart e solla nga nje forum ku atje e solli njje mike e imja, edhe une sikur nuk besova por qe po shenon lidhur me kete dukuri te shumtuar, mos te harrojme se Shqiperia eshte e madhe dhe kultura qe ne si shqiptare kemi, turqet i len atje ka mesjeta!!!

  te pershendes

  Sponsored content

  default Re: Martesat nga gjaku i njejte-farefisi!?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:51