Poezi te zgjedhura

  Share
  avatar
  kesulkuqja
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 16
  Data e rregjistrimit : 22/11/2009

  default Poezi te zgjedhura

  Mesazh nga kesulkuqja prej 23/11/2009, 12:59

  Ketu s'do jem


  Ketu s'do jem do jem larguar
  Ne toke I tretur si te tjeret
  Ne kafenene e preferuar
  Nuk do me shohin kamarieret  Dhe neper udhet ku kam ecur
  S'do ndihet kolla ime e thate
  Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
  Nje qipariz si murg I ngrate  Ti do trishtohesh atehere
  Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
  Dhe kur ne xham te fryje ere
  Do qash me eren dalengadale  Por kur te jesh merzitur shume
  Ne raft te librave kerkome
  Aty do jem I fshehur une
  Ne ndonje fjale a ndonje shkronje  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
  Ti si dikur me mall do qeshesh
  Si nje blerim pas nje rekeje.
  avatar
  kesulkuqja
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 16
  Data e rregjistrimit : 22/11/2009

  default Re: Poezi te zgjedhura

  Mesazh nga kesulkuqja prej 23/11/2009, 13:00

  Enderr e prere


  1.
  Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
  Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
  Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
  Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit
  Ne enderronim te benim nje anije,
  Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
  Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
  Dhe vela ti vinim.
  Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
  Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
  Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
  Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.
  2.
  Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
  Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
  Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
  S'e gjejme as nallbanin e marre.
  Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
  ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
  Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
  me sy si gota na sheh si te huaj...
  3.
  Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
  Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
  Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
  Kur grisnin fustanet ne driza.
  4.
  Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
  Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
  Ne enderronim nje vdekje me te mire:
  Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.
  Dritero Agolli
  avatar
  kesulkuqja
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 16
  Data e rregjistrimit : 22/11/2009

  default Re: Poezi te zgjedhura

  Mesazh nga kesulkuqja prej 23/11/2009, 15:43

  ORA

  Apartamenti i zakonshem. Kati i dyte.
  Udha e trenit.
  Mbi parvaz tik-taku i ores:
  mbi krevat,
  tik-taku i zemres.
  Gjoksi yt i ngrohte, dallgezues,
  koka ime mbi te .
  Koka, koha , ora , zemra,
  nje!
  C'rreh aty?
  C'murmurit, c'gurgullon, c'oshetin?
  Cila ere? Cili lume?
  Ora, koha
  zemra, jeta;
  koha tek zemra,
  jeta tek une.
  Ti toke e lire,
  ti liria ime e pushtuar
  nga dashuria,
  kur s'te kisha,
  kujtoja se lulezoje ne ndonje planet tjeter.
  Te dua aq shume sa me duket
  sikur do te vdes.
  Mbi krevat
  tik-taku i zemres;
  mbi parvaz
  tik-taku i ores.
  Udha e trenit .
  Kati i dyte. Apartamenti i zakonshem.
  Nje molle u fik.
  Perbytje mbi dhe.
  Ne varken e Noes a do kete vend per ne?

  Xhevahir Spahiu


  Edituar pėr herė tė fundit nga kesulkuqja nė 23/11/2009, 15:45, edituar 1 herė gjithsej
  avatar
  kesulkuqja
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 16
  Data e rregjistrimit : 22/11/2009

  default Re: Poezi te zgjedhura

  Mesazh nga kesulkuqja prej 23/11/2009, 15:45

  Enderr e prere


  1.
  Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
  Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
  Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
  Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit
  Ne enderronim te benim nje anije,
  Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
  Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
  Dhe vela ti vinim.
  Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
  Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
  Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
  Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.
  2.
  Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
  Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
  Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
  S'e gjejme as nallbanin e marre.
  Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
  ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
  Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
  me sy si gota na sheh si te huaj...
  3.
  Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
  Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
  Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
  Kur grisnin fustanet ne driza.
  4.
  Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
  Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
  Ne enderronim nje vdekje me te mire:
  Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.


  Dritero Agolli

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Poezi te zgjedhura

  Mesazh nga Vizitor prej 28/3/2010, 21:09

  TRIMERIA E SHQIPTARIT


  Po kush bene ne kete jete,
  Varrin shokut,
  ja bene
  vetes nga
  greku e nga bullgari nga,
  Malazezet e nga shkjau
  nuk trembet Shqiperia.


  S'trembet kurre,
  Shqiptari se ketu,
  ishte i pari ne bote,
  te gjithe e kane pare,
  ne lufterat qe kane bere,
  ...
  SHQIPTARET...  (FAIK KRASNIQI)
  avatar
  Network
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 215
  Mosha : 32
  Vendi : Italy
  Puna : Gjithandej
  Loisirs : ik andej hajde ktej
  Data e rregjistrimit : 29/03/2010

  default Re: Poezi te zgjedhura

  Mesazh nga Network prej 29/3/2010, 08:48

  sdi nga kto une :)

  Sponsored content

  default Re: Poezi te zgjedhura

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:25