E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Share
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 31/1/2010, 00:19

  Faleminderi lola.vet
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 10/2/2010, 22:18

  JAM UNE AJO QE TE JAP JETEN

  Nuk tė harroj , pėr asnjė ēast
  ti gjithmon endesh me blerim!
  Le tė thonė se s'do tė kemi rast
  pėr njė jetė qė ėshtė vegim!

  Nuk shuhet dashuria si zjarri,
  as ngrica dhe uji se ndal!
  Jam une ajo vlera prej ari
  nuk mposhtem, por, di tė fal!

  Pse kujton se kjo ėnderr mbaroj!
  Pse kujton se ne zjarr ska shpuzė ?!
  E di ėndėrrėn qė sa herė e shikoj
  Ti vrapon e me puth nė buzė !

  E di se kthehesh pastaj i rrėnuar !
  Jam unė ajo qė tė jap jetėn !
  Ishim bashkė njė ēift i praruar
  kėto vargje e thonė tė vertetėn...!
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 14/2/2010, 16:03

  PĖRJETĖSI E DASHURISĖ TI QENIA FEMĖR !  Tė them pėr ty githcka , se gjithcka je
  melodia e rritės - jetės i fal shpirt .

  Nė arenėn e kujtimeve e blertė , aromė
  ngjiz kėndet e gėzimit me vaj e dashuri!

  Lirika e vargjeve pėr ty ėshte - lot ,
  krenari e mbetur nė rrezet e diellit qė nxen!

  Vallja e mirėsisė - shtatin e hedh si kanjusha
  tė gufon kraharori , buzeqeshja, gusha !

  Shekujve tė ndrydhėn pamjen , me mallkime
  Ti gjithmone mė e dashur! Ti gjithmon kėnge e re!

  Si Eva qė e nisi Adamin drejt dritės , pėrthyhesh
  nė ēelsin e kėngės : Refreni - dashuri !

  Vetėm buza ėshtė fjala , kėnga ,jeta ,
  - molla e ndaluar merr shijen dhe dijen !

  Nė pėrmbytje u ndalėn e dihatėn shekujt
  se ti ringjalle muzėn ! S'ka shije pa ty!

  Aty ku tė hyn shpirti shpėrthen era e pranverės
  ekstaza rirrit lule, dhe aromė !

  Cilat shkronja mund tė tė pershkruajnė ate emėr ?
  - Pėrjetesi e dashurisė ti qenia femėr !
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 19/2/2010, 21:54

  NĖ TOKĖ ARBĖRORE  Jam bėrė shqipe mali
  me kthetra e me flatra
  nuk mė ndal rrebeshi
  nuk mė ndal stuhia .
  por , mund tė tė fal
  se e kėrkon vatra ,
  tė dalim tek sheshi
  ku shpallet pavarėsia!

  Jam bėrė pėllumbeshė
  si heroinė shekullore
  keni dėgjuar ku ishin
  dhe ku jane kufinjtė ?
  Nėse nis tė reshė
  nė tokėn arbėrore,
  kujdes keni se s'prajnė,
  kafshojnė gjarperinjtė !


  Nėpėr skaje tė botės
  kanė krijuar rrjetin,
  dhe helmojnė djallėzorėt
  sėrish kėrkojnė gjyq !
  Pranverė i thonė sqotės
  kur na prish lezetin!
  Pėr robėri pėrkulen
  tek Krisht e tek kryq !
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga >> TeLi << prej 19/2/2010, 21:58

  Keni bere nje pauze ne poezi andaj ju pergezoj per rifillimin e mbare
  me poezi sa me te mira, mos e ndal hovin Nike

  me rrespekt teli
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 19/2/2010, 22:10

  Faleminderi teli jo nuk do ndalm derisa te botoj edhe librin e par do te jem e nderuar po qe mysafiriri im
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 24/2/2010, 22:50

  Do te shpaloj shpirtin  Do tė shpaloj shpirtin njė ditė
  Me gjuhėn qė e kupton heshtja
  me shkronjat qe i shkruan durimi

  Rreze dielli nese s'ka e muzgu nese shtrihet
  aty jam une qiri i ndezur per uratė
  te jehoje kenga e lumturia te jetojė

  Nėse kujtoni se do te shterre gurra
  mos kujtoni se ka nis tėrbimi ,
  dikund ka nis kengen e gugusė nje laureshe!

  I ndjeni cicerimat e shpezeve , ua shikoni syte
  janė vargjet e kesaj lirike
  dhe lotet e mi qe gurgullojnė mirėsisė !
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 25/2/2010, 11:51

  RILIND DASHURIA PER TY

  Me pushto dėshira ime e zjarrtė
  sytė ngjyre blerimi kanė,
  gjuhe miresie dijnė
  dhe mbjellin margaritarė ne shpirt!

  Nuk jane ujvara qe krijojnė ylberė
  per agime drejtojne shikimet
  perqafojnė me mall ne takim
  lamtumires nuk ia kthejne shpinėn!

  E presin castin te mrekullohen
  per hapin qe arrin tek caku
  dhe kėngen qe shperndan jehonėn
  se rilind dashuria per Ty !
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga >> TeLi << prej 25/2/2010, 12:54

  te dy porzite ngerthejne gjera interesante ne brendine e tyre megjithekete kjo e dyta "rinilinde dashuria per ty" me pelqeu me shume, mos pusho nike, ke arsye te shkruash perderisa i permbledh nje varg ndjenjash qe gjuhen e poetit e shtyejne drejt krijimeve plot vlere!

  me rrespekt miqesor
  Teli
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 25/2/2010, 16:24

  Faleminderi teli !
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default nike/fotopoezi

  Mesazh nga >> TeLi << prej 26/2/2010, 16:36

  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 26/2/2010, 19:29

  Shumė falemindei mik ,Nje premti do ta bej si mik qe te kam librin e par qe do ta botoj ty do ta dhuroj!
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 3/3/2010, 20:58

  NĖPER NGRICE E TUFAN


  Nėpėr ngrice e tufan arrita ketu
  me luleborė te bej njė dhuratė
  se netve te dimrit kam ėnderru
  Ne mars te bej PER JU uratė !

  Aty hyjne nenat, dhe mėsueset janė
  kanė zemrėn e mire me plot ndjesi
  nė jetė i prarojnė te bukur gjerdanė
  qė farkojnė hallkat per mirėsi!

  Prandaj i bera keto vargje sot
  per ju te keni lumturi e jetė !
  Ne sy mos u daltė kurre lot
  Me ju qofte dashuria e vertetė !
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga >> TeLi << prej 3/3/2010, 21:18

  Marsi karakterizohet si muaj i sakrifices, muaj i rezistences, muaj i qe shenon edhe nje varg festash tjera tek ne shqiptaret; e mesuesit, e nenes prandaj poezia qe ju sollet ka nje vlere artistike e cila vie ne formin tone pikerisht ne momentin e duhur, te lumte nike, respekte
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 4/3/2010, 21:29

  PO DAL ME LUTJE...!

  ( Me rastin e 8 marsit )


  Po dal me lutje, me jehonė dal
  dėgjoni se dua t'ua kumtoj deshirėn !
  Me pikon zemra gjak e vrer
  per ato nena, motra, gra
  padrejtesia ua mori gezimin!

  Po dal me lutje , me klithma flas
  nje lot qe pikon nga qerpiket
  ėshte si lulja e vyshkur
  mos lejoni te duken te ndrydhura
  femrat - shija dhe bukuria e jetes!

  Po dal me lutje , me kenge dal
  te kendoj per lumturine qe krijojne
  buzeqeshjet qe dalin si ylber
  dhe ndezin auroren e drites
  te jetoje dashuria dhe miresia!


  Po dal me lutje , me uratė dal
  te jetoni dhe gezoni gjithe jeten
  ju motra, nena e gra te rruzullit
  jam une ajo poetja e mesnates
  qe shkruaj uratėn per JU!
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga >> TeLi << prej 4/3/2010, 21:37

  teper poezi e thurrur mirė
  te lumte Nike, na knaqe me keto vargje , uroj qe enderrat
  tuaja ne kete lemi t'i plotesoni ashtu siē ju vet deshironi. Teli
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 4/3/2010, 21:42

  Faleminderi teli
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 11/3/2010, 11:59

  EJANI ME KENGEN E LIRISE


  Heshtni! Se fjalet jane kot !
  me kercenime e vrasje
  vdekja nuk krijon zhvillim
  mortit si behet himn!

  Perditė shkurtuam veten tone
  te dalim nga ferri
  tė behemi ma tė plotė nė dashuri,
  pa mallkime e lot nė jetė.


  Ejani me kengen e lirisė
  te dalim horizontit ku shqiponjat jetojne
  me uraten e nėnave
  dhe qendresėn e trimave !
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga >> TeLi << prej 11/3/2010, 12:01

  Musa Ahmetaj, Shaban Cakolli, une, e pamposhtura, Nike, a thua valle po e bejme forumin bota e poezise, jeni fantastike NIke, vargje plot kushtrim patjeter se me pelqyen...

  ju lumte
  Edituar pėr herė tė fundit nga >> TeLi << nė 11/3/2010, 12:02, edituar 1 herė gjithsej
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej 11/3/2010, 12:02

  Mund te pergezoj per vlerat qe ke sjellur ketu
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 11/3/2010, 12:03

  Faleminderi Shaban.
  avatar
  e pamposhtura
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 154
  Data e rregjistrimit : 24/09/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga e pamposhtura prej 11/3/2010, 14:44

  Nike padyshim qe poezit e juaja kan vlera, une i lexoi me kenaqesi te gjitha sikur edhe e di se kujt i kushtoni me shum, uroj qe e ardhmja juaj te jet ashtu si ju deshironi.
  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Nike prej 11/3/2010, 18:27

  Faleminderi moter drita po edhe une shkruaj ashtu si ju edhe une ja kushtoj engjullit tim qe nje dit te jet gjithmon pran meje jo koh pas kohe !
  avatar
  lola.vet
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 241
  Data e rregjistrimit : 23/01/2010

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga lola.vet prej 12/3/2010, 14:11

  Nike shum te bukura poezit e juaj ju pershendeti shum
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga shaban cakolli prej 12/3/2010, 15:11

  gjithsesi poezi vlerash

  Sponsored content

  default Re: E pres nje dite te vije/Cikel poetik nga "NIKE"

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:26