VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:05

  Elif Matrak,
  Nget gjeli vrap,
  Shkova me e kapė,
  Iku n’kasapė,
  Shkova n’Parrucė,
  M’treti njena kėpuce,
  Shkova me e gjetė,
  Treta edhe vetė.


  Vargjet: nga Shkodra, mė kanė thanė...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:06

  Karamele Zana ...  Karamele Zana,
  vinė nga Tirana..
  Nga Tirana Peshkopi,
  Ēfarė numri do ti?  Unė dua treshin,
  Macja kapi veshin,
  Veshi u kuput,
  Macja ra nė llucė,
  Treni u nis,
  Macja u gris,
  Treni ndaloi,
  Macja shpėtoi...

  :)
  Dhe mua mu kujtuan kėto sot...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:06

  Kujtime...  Shi, shi lagashi,
  Vajti plaka nė mulli,
  Poqi dy kulaē me hi,
  Njė e poqi, njė e dogji,
  Njė e hėngri me gith' zogj...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:07

  Iriqi i sėmurė  U sėmur iriqi i shkretė,
  termometri mbi dyzetė,
  Farefisi, pas zakonit,
  iu drejtua injeksonit...

  - Po zbuloja ti njė ēikė,
  nuk tė dhėmb, hiē mos ki frikė!
  ... Por u hodh pėrpjetė doktori,
  se u shpua vetė i gjori.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:07

  Macja dhe miu


  Mace, mace,
  pis, pis, pis,
  ē'ka dollapi,
  qė lėviz,

  Ėshtė miu,
  koēomiu,
  tė gjitha pjatat,
  i lėpiu...
  Mi i vogėl,
  ki kujdes,
  bjeri rrethit,
  mes pėr mes,

  Andej hyr,
  e kėtej dil,
  rreth e qark,
  mos iu sill,

  Miu i vogėl,
  seē u lodh,
  macja hop,
  mbi tė, u hodh.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:08

  Andej, kėtej...


  Andej, kėtej, kuturu,
  para, prapa, dhe kėtu,
  lart e poshtė, ja kėshtu,
  kėndon zogu dru mė dru.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:08

  Pse s'i heqin qė ti thajnė?


  Bie shiu pika-pika,
  Lahen rosat, lahen rikat,
  lahen patat, qafė-gjatat,
  lahen bibat, pendė-artat,

  I sheh Mira dhe habitet,
  -Mirė qė lajnė kėmbė dhe faqe,
  Mirė dhe pendėt qė i lajnė,
  Pse s'i heqin qė ti thajnė?
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:09

  Bubi dhe pulat


  Bubi i vogėl,
  laraman,
  leh gjithė ditėn,
  ham, ham, ham.

  Pulat hanė,
  nė avlli,
  sulet bubi,
  me furi.
  Ko, ko, ko,
  ka, ka, ka,
  bubi, bubi,
  po na ha.

  Pulat kotė,
  frikė kanė,
  bubi dhelprės,
  nuk i ngjan.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:09

  1 Qershori


  Njė Qershori ynė,
  Erdhi pėrsėri,
  Edhe mė tė lumtur,
  Ne na gjen tani,

  Tė gjithė tė gėzuar,
  Lozim dhe kėndojmė,
  Rroftė 1 Qershori,
  Rroftė festa jonė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:10

  Kali prej druri

  Prapė nga nėna Dasha...


  Hi, hi, hi,
  kam njė kalė,
  me zengji,
  edhe me shalė,

  Trak e trak,
  trak e trak,
  shkon me vrap...

  Bar nuk ha,
  as tagji,
  Ujė ka,
  po nuk pi.

  Trak e trak,
  trak e trak,
  shkon me vrap...

  Ka pėr fre,
  njė fill pe,

  Ėshtė njė kalė,
  kalė prej druri,
  dhe babi,
  njė shalė i vuri.

  Trak e trak,
  trak e trak,
  shkon me vrap...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:10

  Festivali i kafshėve...

  Nga nėna Dasha...  Macja bėn,
  mjau, mjau,
  minė e vogėl,
  ēe pėrlau...

  Kali bėn,
  hi, hi, hi,
  nuk kam bar,
  nuk kam tagji...


  Rosa bėn,
  mak, mak, mak,
  biba e vogėl,
  seē u lag...

  Lopa bėn,
  mu, mu, mu,
  viēi im
  a ėshtė kėtu... ?

  Delja bėn,
  me, me, me,
  qengjin tim,
  a mos e pe...?

  Pula bėn,
  ka, ka, ka,
  bėra vezė,
  sa njė hata...

  Qeni bėn,
  ham, ham, ham,
  dua njė kockė,
  qė tė ha...

  Gjeli bėn,
  ki, ki, ki,
  dhe na thotė,
  ēohu, mos fli...!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:11

  Agimi


  U kuq dielli prej agimit,
  Prej kėtij prisi qė ēoi dita;
  E kadalė, t'u rritun drita,
  Fushė e male po lulzon.

  Fryn prej bjeshke era e lehtė,
  Rruzullimit i ndrron fytyra,
  E prej shendit gjithė natyra,
  N'duke e n'petka po gazmon.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/12/2009, 22:12

  NDRE MJEDA
  NGJYRAT


  Lakuriqi i verbėr,
  i pyllit tė gjelbėr,
  dhe ketri i kuq,
  ranė nė pellg pėlltuq!


  Korbi i zi,
  kėndon mbi selvi,
  kra kra kra kra...
  kri kri kri...

  Pranė detit tė kaltėr,
  furgoni bardhė e gri,
  po sjell akullore,
  pip pip pip tek ti...

  Nė kovėn e verdhė,
  lėpihet njė mi,
  del, tė kilikos,
  kilikiliki...(varet nga kapaciteti i mushkrive)

  Sponsored content

  default Re: VJERSHA PĖR FĖMIJĖ-ASDRENI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 24/5/2018, 02:21