Ēfarė duan gratė nga burrat dhe jeta

  Share

  Vizitor
  Vizitor

  default Ēfarė duan gratė nga burrat dhe jeta

  Mesazh nga Vizitor prej 11/12/2009, 22:51

  Sigmund Frojdi thoshte se, edhe pas tridhjetė vjet kėrkimesh nė seksologji, nuk arriti dot ta gjente se ēfarė duan gratė, kur fjala ėshtė pėr seksin.
  Shtysėn qė tė kthehem edhe njė herė tjetėr tek kjo pyetje, e mora kur revista amerikane “The New York Times Magazine”, e janarit tė vitit 2009, botoi artikullin me titull: “Ēfarė duan gratė”. Ky artikull, padyshim, tėrhoqi vėmendjen e shumė njerėzve, midis tyre edhe timen. Autorja e artikullit jep njė pėrgjigje qė mė bėri tė ngre vetullat nga habia.
  Nė kėtė artikull, doktoresha Marta Meana, nė esencė thotė: Kur bėhet fjalė pėr seksin, ajo qė gratė dėshirojnė me tė vėrtetė ėshtė tė jenė tė pėlqyera. Sipas fjalėve tė doktoreshės Meana: “Tė jenė tė dėshiruara, kjo ėshtė pėr gratė, njė orgazmė e vėrtetė”
  Dr. Meana, profesoreshė e psikologjisė nė Universitetin e Las Vegasit nė Nevada, ka studiuar pėr rreth njėzet vjet dėshirėn seksuale tė grave. Ajo thotė: “Unė nuk mohoj kėnaqėsinė e orgazmės. Por tė jetė e dėshiruar prej partnerit, kjo ėshtė shumė eksituese pėr njė grua. Tė jesh e dėshiruar, do tė thotė qė burri nuk do vetėm tė bėjė seks, por ai dėshiron tė bėjė seks vetėm me ty”.
  Nė fushėn e jetės seksuale, gratė pėrpiqen qė tė jenė sa mė tė dėshiruara prej burrave. Pėr tė arritur kėtė qėllim ato harxhojnė shumė kohė, shumė energji dhe shumė para. Ato, mė shumė duan tė jenė tė dėshiruara prej burrave, se sa tė bėjnė seks me ta.  Njė dėshirė tjetėr e grave, kur fjala ėshtė pėr seksin, ėshtė tė jenė tė dominuara nga njė burrė, tė cilin e duan. Sipas doktoreshės Meana, “Ato nuk kujdesen pėr asgjė tjetėr, veē qė burri tė ndjehet mė mirė me to”. Ato duan tė dominohen nga njė burrė qė i dėshiron. Kėtė dominim ato nuk e konsiderojnė as shtrėngim e as violencė. Ato pranojnė shumė sjellje seksuale sadiste prej njė burri qė i pėlqen ato. Dr. Meana thotė se, kur gratė flasin pėr skena seksuale dominimi, ato thonė: “Isha shumė e dėshiruar nga ai qė e doja”.
  Njė aspekt tjetėr, nga mė tė komplikuarit tė dėshirave femėrore, ėshtė se ato, nė kohė tė ndryshme, duan gjėra tė ndryshme. Dr. Meana thotė: “Gratė janė tė komplikuara, por nuk janė konfuze. Disa herė ato duan tė jenė tė dėshiruara prej burrave. Herė tė tjera duan vetėm seks. Ato duan kombinim tė gjėrave

   Ora ėshtė 18/6/2018, 13:11